Czym są naturalne afrodyzjaki?
Naturalne afrodyzjaki to produkty spożywcze, które oddziałują na nasz popęd seksualny, czyli na libido, a także odpowiadają za prawidłową pracę gospodarki hormonalnej i za lepsze ukrwienie narządów płciowych.
Afrodyzjaki cechują się zawartością licznych witamin oraz minerałów i aminokwasów, które pozytywnie wpływają na nasz popęd seksualny.
- Cynk podnosi poziom testosteronu i determinuje prawidłowy rozwój męskich organów płciowych.
- Potas zwiększa libido.
- Fosfor uczestniczy w produkcji męskiego nasienia.
- Lecytyna wpływa na jakość spermy – na ruchliwość plemników.
- Magnez ułatwia przewodzenie impulsów w komórkach nerwowych.
- Arginina odpowiada za zwiększenie przepływu krwi do narządów płciowych.
- Kapsaicyna wpływa na krążenie krwi oraz stymuluje wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia.
- Lizyna uczestniczy w syntezie somatotropiny pozytywnie oddziałującej na poziom libido.
Nasza dieta powinna być także bogata w witaminy, zwłaszcza w: witaminę B1, B2, B3, B6, B12, witaminę C, witaminę D3 oraz witaminę E. Naturalne afrodyzjaki stanowią źródło wymienionych wyżej witamin.
Przeczytaj także: Afrodyzjaki – jakie są ich właściwości? Poznaj zioła i przyprawy
Naturalne afrodyzjaki – produkty spożywcze
Za naturalne afrodyzjaki uchodzą produkty spożywcze, które możemy znaleźć w naszej kuchni. Mało kto wie, że ogólnodostępne warzywa i owoce mogą wpłynąć na życie seksualne, poprawiając libido oraz ukrwienie narządów płciowych.
Pamiętajmy jednak o tym, że samo spożywanie afrodyzjaków nie sprawi, że samoistnie znikną problemy z potencją, erekcją lub z przedwczesnym wytryskiem. Na zaburzenia libido wpływa wiele zmiennych czynników, w tym nasze zdrowie i aspekty psychologiczne. Dodatkowo dbajmy więc o odpowiednio zbilansowaną dietę, optymalne godziny snu, regenerację oraz o regularną aktywność fizyczną.
Seler naciowy i seler korzeniowy
Seler możemy stosować w roli naturalnego afrodyzjaka, ponieważ w swoim składzie zawiera argininę – aminokwas, który zwiększa ukrwienie narządów płciowych.
Seler naciowy jest natomiast źródłem potasu, cynku, asparaginy. Zawiera również feromony – androsteron i androstenol – odpowiadające za pobudzenie stref mózgu odpowiedzialnych za kontrolowanie hormonów płciowych. Uznaje się, że wzmaga nasz popęd oraz pożądanie.
Awokado
Awokado jest źródłem witaminy E, która odpowiada za stymulowanie produkcji hormonów, w tym: testosteronu, progesteronu oraz estrogenu.
Burak
Buraki zawierają betainę, która stosowana jest jako składnik leków antydepresyjnych. W ich składzie można również znaleźć bor, który determinuje wzrost aktywności hormonów płciowych.
Papryka
Papryka jest bogatym źródłem tzw. witamin młodości, czyli witaminy E, witaminy C oraz beta-karotenu. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, usuwając z organizmu wolne rodniki. Dzięki temu opóźnia procesy starzenia się, a także dodaje nam sił witalnych i energii.
Szparagi
Szparagi uważane są za afrodyzjaki, które swoim kształtem oddziałują na naszą wyobraźnię. Oprócz tego znajdziemy w nich witaminę C, witaminę K, potas, asparaginę i antyoksydanty. Zwłaszcza te zielone szparagi wzmacniają nasz popęd seksualny oraz obniżają ciśnienie tętnicze krwi.
Szparagi są również źródłem fitoestrogenów wykazujących właściwości podobne do żeńskich hormonów płciowych – estrogenów.
Dynia
Dynia w kulturze przedstawiana była jako symbol płodności i długowieczności. Za afrodyzjak uchodzą przede wszystkim pestki dyni, które bogate są w witaminy, przeciwutleniacze oraz składniki mineralne. Cynk utrzymuje prawidłowy poziom libido, przyczynia się do regularnej produkcji męskiej spermy.
Szpinak
Szpinak w surowej formie jest źródłem koenzymu Q10, który zwiększa żywotność plemników. Dodatkowo zawiera również duże ilości żelaza.
Ostrygi
Ostrygi są jednym z najbardziej znanych afrodyzjaków. W tej roli stosowane były przez Casanovę, który opisywał ich wszechstronne działanie na jego życie erotyczne. Przyjmuje się, że ostrygi oddziałują na naszą wyobraźnię samym wyglądem oraz smakiem. Dzięki zawartości magnezu, fosforu i cynku stymulują wytwarzanie testosteronu oraz wywołują pożądanie.
Kakao i czekolada
Do grona naturalnych afrodyzjaków należy również kakao oraz czekolada. W kakaowcu możemy znaleźć prozdrowotne składniki, takie jak: cynk, potas, żelazo, fosfor, wapń, magnez oraz przeciwutleniacze. Dzięki nim kakao wpływa na potencję, prawidłowy przepływ krwi oraz na ciśnienie tętnicze.
W kakao znajduje się również neuroprzekaźnik – anandamid, który wpływa na nasze samopoczucie, a zwłaszcza na uczucie szczęścia, funkcje poznawcze i układ sercowo-naczyniowy. Pobudza również pożądanie seksualne.
Czerwone wino
Czerwone wino jest afrodyzjakiem, jednak jedynie w sytuacji, gdy spożywamy jego niewielkie ilości. Nadużywanie alkoholu może nie tylko obniżać libido, ale również doprowadzić do problemów z erekcją lub problemów z osiągnięciem orgazmu.
Jak lampka wina oddziałuje na nasz organizm? Przede wszystkim pomaga rozładować stres i napięcie, a także rozluźnia i pobudza popęd seksualny.
Miód
W niektórych źródłach możemy znaleźć informacje o tym, że miód również stanowi naturalny afrodyzjak. Ma oddziaływać na nasze libido poprzez słodki smak oraz gęstą konsystencję.
Sprawdź: Miód – czy jest zdrowy? Rodzaje miodu, właściwości, zastosowanie
Brzoskwinie
Brzoskwinie swoim kształtem oddziałują na nasze zmysły. Kryją w sobie również cenne składniki, takie jak: beta-karoten, witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę E, potas, wapń, żelazo, magnez. Wzmacniają organizm, zmniejszają stres oraz pobudzają libido.
Granaty
Granaty, dzięki obecności antyoksydantów, zmniejszają stany zapalne w organizmie i przeciwdziałają odkładaniu się płytki miażdżycowej w tętnicach. Oznacza to, że determinują dopływ krwi do narządów płciowych.
Niektóre badania wskazują, że regularne picie soku z granatów zapobiega zaburzeniom erekcji.
Ananas
Ananas nie należy do grona bardzo skutecznych afrodyzjaków. Jest jednak bogatym źródłem witamin oraz sprawia, że poprawia się smak spermy, a zapach męskiego potu staje się mniej intensywny.
Truskawki
Truskawki korzystnie wpływają na libido oraz na jakość nasienia. To wszystko dzięki zawartości witamin z grupy B oraz kwasu foliowego.
Arbuz
W arbuzie znajdziemy przeciwutleniacze, likopen oraz beta-karoten. Według badaczy zawiera również aminokwas, L-cytrulinę, który oddziałuje na ciało oraz na naczynia krwionośne w podobny sposób, jak leki na potencję. Dodatkowo cytrulina pod wpływem enzymów przekształcana jest w argininę, która wpływa a układ krążenia oraz na prawidłową pracę serca. Spożywanie arbuza wpływa więc na podwyższenie libido oraz zapobiega zaburzeniom erekcji.
Orzechy włoskie
Orzechy włoskie zawierają kwasy z grupy omega-3. Dzięki temu wpływają na poziom dopaminy oraz argininy. Oba związki natomiast przekształcają się w tlenek azotu zapewniający swobodny przepływ krwi. Oznacza to, że spożywanie orzechów włoskich wpływa na lepsze ukrwienie narządów płciowych.
Bibliografia
B. Jakimowicz-Klein, Kuchnia erotyczna, Warszawa 2005
E. Pachura, Owoc granatu – afrodyzjak czy lek?, Przegląd Seksuologiczny nr 32, 2012 (dostęp online) http://przeglad-seksuologiczny.pl/numery/32/PRZEGLAD_SEKS_32.pdf
J. Król, Wpływ medycyny naturalnej na radość seksu, Kraków 2010
A. Drygas, Afrodyzjaki w kuchni, Poradnik Restauratora, 2017