Libido u kobiet i mężczyzn – od czego zależy? Przyczyny problemów z libido

Libido determinuje nasze życie seksualne. Przy jego obniżeniu tracimy ochotę na seks, a także spotykamy się z innymi objawami, takimi jak suchość pochwy. Jakie są przyczyny niskiego libido? W jaki sposób zwiększyć popęd seksualny? Przeczytajcie.

Całująca się para z wysokim libido

Czym jest libido?

Libido to określenie popędu seksualnego i dążenia do podejmowania aktywności seksualnych. Jego wysoki poziom powiązany jest z: odczuwaniem podniecenia, zwiększonym ukrwieniem narządów płciowych, obrzmieniem narządów płciowych, wzmożoną wrażliwością na dotyk, wzmożoną produkcją wydzieliny w pochwie. 

Warto wiedzieć, że popęd seksualny jest zupełnie inny u każdego człowieka. Może się także zmieniać wraz z wiekiem, a nawet w ciągu dnia lub w ciągu miesiąca – zwłaszcza wśród kobiet, które miesiączkują. Libido jest indywidualną kwestią, dlatego też nie można wyznaczyć jednoznacznych kryteriów, które określą prawidłową częstotliwość zbliżeń seksualnych. 

Libido to inaczej popęd seksualny, który powiązany jest z odczuwaniem podniecenia.

Zbyt niskie libido występuje wtedy, gdy przestajemy odczuwać ochotę na seks i inne aktywności seksualne. W medycynie funkcjonują także inne określenia związane z poziomem libido: zespół obniżonego popędu seksualnego, hipolipidemia, oziębłość seksualna, hiperseksualność.  

Zaburzenia pożądania mogą być powiązane z różnymi czynnikami, np. stanem zdrowia, stresem, dietą lub z problemami w związku. Przyczyny zbyt niskiego libido opiszemy w dalszej części artykułu. 

Sprawdź także: Potencja – czym jest, jakie są przyczyny problemów z potencją? 

Jakie są objawy niskiego libido? 

Spadek libido u kobiet oraz mężczyzn objawia się:

  • spadkiem zainteresowania wszelkimi aktywnościami seksualnymi,
  • brakiem pożądania,
  • suchością pochwy,
  • problemami z erekcją,
  • niemożnością osiągnięcia orgazmu,
  • brakiem fantazji seksualnych. 

Jakie są przyczyny niskiego libido? 

Para ćwicząca w parku
Jedną z przyczyn niskiego libido jest zbyt mała ilość ruchu

Nasz popęd seksualny może zmieniać się w trakcie życia. Przyjmuje się, że najwyższy poziom libido dotyczy osób w okresie dojrzewania oraz osób w okresie młodzieńczym. Zazwyczaj spadek ochoty na seks jest zauważalny w okresie żeńskiego i męskiego przekwitania. Jakie są dokładne przyczyny spadku libido? 

Menopauza i andropauza 

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, za spadek poziomu libido odpowiedzialny jest okres przekwitania – u kobiet nazywany menopauzą, a u mężczyzn andropauzą. Winowajcami zmniejszonego popędu seksualnego są hormony. 

Wśród kobiet borykających się z menopauzą często pojawia się suchość pochwy oraz nawracające infekcje układu moczowo-płciowego. 

U mężczyzn podczas andropauzy spada poziom testosteronu, który sprawia, że życie seksualne staje się mniej satysfakcjonujące. Dodatkowo mężczyznom mogą towarzyszyć objawy, takie jak: wzrost masy ciała, zmęczenie, wahania nastrojów, problemy ze snem. 

Przeczytaj: Seks po menopauzie – sposoby na udane życie erotyczne

Zaburzenia hormonalne u mężczyzn

Zmiany stężenia hormonów u kobiet i mężczyzn nie są jedynie związane z przekwitaniem. Zbyt niskie stężenie testosteronu może być powiązane z: używkami, zespołem metabolicznym (otyłością, nadciśnieniem, insulinoopornością, nietolerancją glukozy), zbyt małymi ilościami snu, zbyt małymi ilościami ruchu, przetrenowaniem, nieodpowiednią dietą. 

W przypadku wykrycia zbyt niskiego stężenia testosteronu konieczna będzie wizyta u lekarza w celu przeprowadzenia dalszej diagnozy. Lekarz ogólny może skierować do lekarza specjalisty: endokrynologa, urologa, androloga. 

Przeczytaj: Przedwczesny wytrysk – rodzaje, przyczyny. Jak leczyć przedwczesny wytrysk?

Zaburzenia hormonalne u kobiet 

Warto wiedzieć, że testosteron jest również produkowany w organizmie kobiety. Pełni ważne funkcje dla satysfakcjonującego życia seksualnego – wpływa na podniecenie, pożądanie, utrzymuje organizm w dobrej kondycji fizycznej. 

Libido u kobiet ulega naturalnym wahaniom w czasie trwania cyklu miesięcznego. Podczas dni płodnych oraz owulacji można zauważyć zwiększającą się ochotę na seks, która determinowana jest bardzo wysokim stężeniem żeńskich hormonów – estrogenów. Na kilka dni przed miesiączką spada natomiast poziom estrogenów, a rośnie stężenie progesteronu oraz testosteronu. Wtedy też spada libido. 
Z obniżonym poziomem libido u kobiet powiązane są także inne hormony – prolaktyna oraz hormony tarczycy. 

Prolaktyna przede wszystkim odpowiada za przygotowanie organizmu do ciąży i laktacji. Jej zbyt wysokie stężenie prowadzi do poważnego zaburzenia – hiperprolatynemii. Skutkuje ono zaburzeniami cyklu miesiączkowego, spadkiem libido lub niepłodnością. 

Niedoczynność tarczycy powiązana jest z nieprawidłowym stężeniem hormonów T3, T4 oraz TSH. Zaburzenia tarczycy mają wpływ na spadek libido, całkowity brak ochoty na seks, spadek energii i wahania nastrojów. 

Sprawdź: Antykoncepcja awaryjna –działanie i skutki uboczne

Choroby 

Przyczynami niskiego libido mogą być choroby ogólnoustrojowe. Wśród nich najczęściej wymienia się: 

  • cukrzycę,
  • anemię,
  • otyłość i nadwagę,
  • choroby układu krążenia,
  • choroby serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • niedoczynność tarczycy,
  • nadczynność tarczycy,
  • wirusowe zapalenie wątroby. 

Stosowanie leków 

Stosowanie niektórych leków również w negatywny sposób oddziałuje na nasze libido. Wśród farmaceutyków, które wpływają na ochotę na seks, można wymienić: leki antykoncepcyjne, leki psychotropowe, leki antydepresyjne, leki uspokajające oraz obniżające ciśnienie. 

Nieodpowiednia dieta i używki 

Używki, takie jak alkohol narkotyki i papierosy, negatywnie oddziałują na funkcjonowanie całego ciała. Jednym ze skutków ubocznych tego typu uzależnienia jest brak popędu seksualnego lub niemożność przeprowadzenia stosunku płciowego

Owszem, alkohol może doraźnie zwiększyć naszą ochotę na seks, a nawet poprawić sprawność seksualną. Problem zaczyna się w sytuacji, gdy zbyt często sięgamy po alkohol i spożywamy jego zbyt duże ilości. Mężczyźni mogą borykać się z zaburzenia erekcji, a kobiety z niemożliwością osiągnięcia orgazmu. 

Palenie tytoniu jest natomiast jednym z czynników warunkujących zaburzenia erekcji. Nadmierne palenie oddziałuje także na wydzielanie hormonów i wzrost wolnych rodników. 

Przetworzona żywność, dania typu fast-food, słodycze – te produkty są źródłem szkodliwych tłuszczów, które wpływają na wzrost stężenia cholesterolu, pogorszone krążenie krwi, zaburzenia procesów rozszerzania się naczyń krwionośnych. To wszystko prowadzi do problemów z ukrwieniem organów płciowych oraz do obniżenia libido. 

Sprawdź: Dieta na potencję – co jeść, aby wzmocnić erekcję? 

Dieta odchudzająca 

Odchudzanie się to najczęściej drastyczne ograniczenie kalorii – taka dieta działa najszybciej, dlatego wiele osób stosuje ją pomimo dokuczliwego głodu. Tymczasem niedobór energii obniża nie tylko nasz nastrój, ale też ochotę na miłosne igraszki, zwłaszcza że niskokaloryczne diety są zwykle niedoborowe – nie dostarczają dość kluczowych składników odżywczych, niezbędnych m.in. dla prawidłowej gospodarki hormonalnej. 

Jeżeli w diecie odchudzającej unikamy zwłaszcza węglowodanów, to możemy spodziewać się wspomnianych już wahań nastrojów. To właśnie węglowodany wykorzystywane są do produkcji niektórych neuroprzekaźników – w tym serotoniny – odpowiadających za uczucie szczęścia. 

Przeczytaj: Dieta na libido – czy poprawi popęd seksualny? Zasady i produkty spożywcze 

Stres i zbyt małe ilości snu 

Stres może pojawiać się w naszym życiu poprzez pracę zawodową, natłok zajęć i obowiązków lub problemy prywatne. Warto wiedzieć, że to właśnie stres jest sprawcą wielu zaburzeń hormonalnych. Hormony, takie jak kortyzol, zakłócają prawidłową pracę układów wewnętrznych, a także negatywnie wpływają na sen i metabolizm. Nasz organizm broni się przed stresem poprzez zmniejszanie ukrwienia mniej istotnych narządów – w tym narządów płciowych. 

Nieodpowiednie ilości snu i permanentne zmęczenie również przyczyniają się do zwiększonego wydzielania kortyzolu. W czasie snu męski organizm wydziela najwięcej testosteronu, więc zbyt krótki wypoczynek wpłynie na spadek stężenia tego hormonu. 

Ruch 

Zmniejszony dopływ krwi do narządów skutkuje obniżeniem libido. Siedzący tryb życia, praca przy biurku oraz zbyt małe ilości ruchu sprzyjają problemom z ciśnieniem tętniczym krwi. Aktywność fizyczna powoduje natomiast wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, a także dodatkowo kształtuje naszą sylwetkę, co sprawia, że czujemy się bardziej pewni siebie. 

Warto jednak wiedzieć, że również nadmierna aktywność fizyczna może oddziaływać na popęd seksualny. Zbyt intensywne oraz zbyt długie treningi przeciążają nasz organizm i odbierają mu energię, którą mógłby spożytkować na aktywność seksualną. 

Problemy w związku 

Kłótnie w związku, konflikty, brak zrozumienia lub odmienne potrzeby w kwestii życia seksualnego bezpośrednio wpływają na niskie libido. W parze z problemami w relacji idą także kompleksy oraz brak pewności siebie. 

Według badań wpływ na libido ma także negatywne postrzeganie ciała partnerki w czasie ciąży oraz po urodzeniu dziecka. W momencie, gdy w rodzinie pojawia się małe dziecko, to rodzice często zatracają swoją bliskość oraz nie mają czasu i ochoty na zbliżenia. 

Jak zwiększyć libido?

Kobieta, która myśli o diecie
Jednym ze sposobów na podwyższenie poziomu libido jest zmiana dotychczasowej diety

Jeżeli przyczyny niskiego libido nie są ulokowane w problemach z naszym zdrowiem, to możemy spróbować kilku naturalnych metod, które pomogą nam w odbudowaniu popędu seksualnego. 

Sport i aktywność fizyczna 

Aktywność fizyczna jest zalecana zwłaszcza dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Wysiłek fizyczny przede wszystkim wpływa na uwalnianie się tzw. hormonów szczęścia – endorfin, które oddziałują na zmniejszenie stresu, a także na odprężenie całego organizmu. 

Nie musimy od razu katować się skomplikowanymi, męczącymi i długimi treningami. Wystarczy, że regularnie wybierzemy się na spacer lub zdecydujemy się na aktywność dopasowaną do naszych możliwości i wydolności. 

Dieta 

Tak jak pisaliśmy wyżej, nieodpowiednia dieta, a także dieta odchudzająca, mają wpływ na obniżenie poziomu libido. W taki razie, co powinniśmy spożywać, aby wzbudzić w sobie pożądanie? Zalecane są przede wszystkim produkty bogate w błonnik i w składniki odżywcze, takie jak: magnez, potas, fosfor, cynk. Do diety powinniśmy włączyć orzechy, ryby, owoce morze, świeże warzywa, owoce – zwłaszcza truskawki i arbuzy. 

Warto wiedzieć, że na problemy z libido mogą również pomóc naturalne zioła, z których w domowym zaciszu wykonamy prozdrowotne napary. W kwestii ziół najważniejsza jest jednak regularność w stosowaniu. Do grupy ziół na potencję oraz zwiększających libido należą m.in.: żeń-szeń, korzeń maca, lubczyk, lukrecja, damiana. 

Odpowiednia ilość snu i wyeliminowanie stresu 

Przemęczenie spowodowane przez stres oraz przez zbyt małe ilości snu negatywnie oddziałują na nasze libido. Zazwyczaj przyjmuje się, że optymalna ilość snu to 8 godzin. Ważna jest jednak przede wszystkim regularność oraz jakość. Warto zadbać o to, aby pomieszczenie, w którym śpimy, było odpowiednio zaciemnione, wyciszone oraz przewietrzone. Za optymalną temperaturę pomieszczenia uważa się około 20 stopni. 

Stres jest powiązany z różnymi sferami naszego życia. Aby go zredukować, możemy położyć się spać, pójść na spacer, zająć się swoimi pasjami, posłuchać muzyki, spotkać się z przyjaciółmi lub wziąć odprężającą kąpiel. 

Rozmowa z partnerem/partnerką

Wielu seksuologów podkreśla, że najlepszym sposobem na poprawę popędu seksualnego jest szczera rozmowa z partnerem lub partnerką. Otwarta komunikacja w związku może wpłynąć na rozwiązanie wielu problemów, ale również zapobiegać tym, które dopiero mogą się pojawić.

Warto rozmawiać o swoich preferencjach seksualnych, lękach, a także o kompleksach. Jeżeli w związku obie połówki czują się szczęśliwe, kochane i zrozumiane, wtedy naturalnie rośnie zainteresowanie wspólnymi łóżkowymi igraszkami. 

Przeczytaj również: Jakie pozycje seksualne są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

 

 

Bibliografia

A. Lewitt-Dzielak, Wpływ sposobu odżywiania się i aktywności fizycznej na potencję seksualną i libido, 2014

https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/wplyw-diety-na-libido

M. Stec, M. Stec, N. Studzińska, Menopauza a problemy seksualne kobiet, European Journal of Medical Technologies, 1(2) 2014 (dostęp online) http://www.medical-technologies.eu/upload/menopauza_a_problemy_seksualne_kobiet_-_stec.pdf

https://www.hellozdrowie.pl/artykul-8-sposobow-na-podniesienie-libido/