Afrodyzjaki – jakie są ich właściwości? Poznaj zioła i przyprawy

Afrodyzjaki mają za zadanie wpłynąć na nasze życie seksualne, a także rozbudzić libido. Możemy je stosować w domowej kuchni, ponieważ należą do nich przyprawy i zioła. W jaki sposób afrodyzjaki oddziałują na nasz organizm? Czy rzeczywiście są skuteczne? Jakie przyprawy i zioła uznawane są za naturalne afrodyzjaki? Sprawdziliśmy to.

Para w łóżku

Czym są afrodyzjaki?

Z założenia afrodyzjaki to substancje, które wpływają na nasze libido, czyli na popęd seksualny. Dodatkowo wspomagają sprawność seksualną, oddziałują na gospodarkę hormonalną – niektóre stymulują wydzielanie męskiego hormonu, testosteronu, który odpowiedzialny jest za inicjację seksualną. 

Afrodyzjaki regulują neuroprzekaźniki nazywane hormonami szczęścia i poprawiają nasz nastrój. Rozszerzają również naczynia krwionośne oraz zwiększają przepływ krwi. To natomiast wpływa na wrażliwość naszej skóry, stref erogennych, a także narządów płciowych. Przyspieszenie tętna wywołuje natomiast reakcję podobną do seksualnego podniecenia.

Afrodyzjaki wpływają na libido, wspomagają sprawność seksualną, oddziałują na gospodarkę hormonalną, poprawiają nastrój, zwiększają ukrwienie stref erogennych oraz narządów płciowych. 

Afrodyzjaki swoją nazwę wzięły od imienia greckiej bogini miłości – Afrodyty. Dawniej doszukiwano się w ich działaniu magicznych mocy, które wpływały na pożądanie oraz poprawiały płodność obu płci. Co ciekawe, roślinne afrodyzjaki były wykorzystywane już w okresie cywilizacji egipskiej oraz babilońskiej. Również Casanova, wenecki podróżnik, opisywał stosowane przez niego afrodyzjaki.

Sprawdź: Jaka jest średnia długość penisa? Czy rozmiar penisa ma znaczenie?

Czy afrodyzjaki rzeczywiście działają?

Nasz popęd seksualny uzależniony jest od wielu zmiennych czynników. Na libido negatywnie wpływa m.in. stres, problemy rodzinne, problemy w relacji z partnerem, nieodpowiednia dieta, stan zdrowia. W takim razie, czy zioła, przyprawy i produkty spożywcze, określane afrodyzjakami, rzeczywiście poprawią nasze życie seksualne?

Badania naukowe potwierdzają skuteczność jedynie części substancji uważanych za afrodyzjaki. Przy regularnym stosowaniu, zwłaszcza zioła, mogą podnosić libido, redukować stres oraz pomóc przy problemach z erekcją. Nie zostało jednak potwierdzone ich nagłe oddziaływanie na nasz organizm – co oznacza, że z medycznego punktu widzenia nie będą stanowić tzw. złotego środka na nasze życie seksualne, a kluczem do sukcesu jest ich regularne stosowanie.

Warto jednak wiedzieć, że w tej kwestii dużo może zdziałać nasza wyobraźnia. Jeżeli wierzymy w moc afrodyzjaków, to owszem, mogą one wpłynąć na nasze podniecenie oraz libido. Zwłaszcza jeżeli stanowią element romantycznej kolacji.

Na nasze libido oddziałują substancje zawarte w afrodyzjakach: cynk, potas, asparagina. 

Jakie składniki obecne w afrodyzjakach oddziałują na nasze życie erotyczne? Przede wszystkim są to: cynk, potas i asparagina. Cynk uczestniczy w procesach wytwarzania testosteronu, potas przekazuje impulsy nerwowo-mięśniowe, a asparagina wpływa na nasz popęd.

Przeczytaj także: Potencja – czym jest, jakie są przyczyny problemów z potencją? 

Zioła i przyprawy w roli afrodyzjaków 

null
Przyprawy uznawane są za naturalne afrodyzjaki

Przyprawy oddziałują nie tylko na nasz zmysł węchu i smaku. Niektóre z nich mogą rozbudzać podniecenie i libido. Zioła dodatkowo wspomagają prawidłową pracę gospodarki hormonalnej i wpływają na sprawność seksualną. 

Kardamon i anyż 

Kardamon i anyż możemy dodawać do potraw w całości lub w postaci zmielonej. Według starożytnych wierzeń poprawiają one, zwłaszcza, kobiece libido i wzmagają pożądanie. 

Dodatkowo kardamon odświeży nasz oddech. Jego woń jest również składnikiem perfum dla mężczyzn. 

Pieprz cayenne

Pikantne potrawy uważane są za naturalne stymulatory podniecenia. Pieprz cayenne zawiera kapsaicynę, aktywny składnik, który przyspiesza tętno, pobudza krążenie krwi, a także zwiększa metabolizm i stymuluje wydzielanie endorfin. 

Imbir 

Korzeń imbiru pobudzą krążenie krwi, wpływa na lepsze ukrwienie narządów płciowych, rozgrzewa nas od środka, potęguje doznania seksualne oraz naturalnie podnosi libido. Uznaje się, że  imbir może również oddziaływać na wydłużenie erekcji. 

Imbir możemy stosować w roli przyprawy lub naparu. Do wykonania naparu potrzebujemy zalać 1 łyżeczkę korzenia imbiru 1 szklanką wrzącej wody. Następnie mieszankę przykrywamy i parzymy przez około 15 minut. Imbirowy napar możemy spożywać 2-3 razy dziennie. 

Przeciwwskazaniem do stosowania imbiru są wrzody dwunastnicy oraz wrzody żołądka. 

Sprawdź: Przedwczesny wytrysk – rodzaje, przyczyny. Jak leczyć przedwczesny wytrysk?

Bazylia 

Bazylia od wieków stanowiła składnik miłosnych napojów. Przyjmuje się, że dzięki zawartości olejków eterycznych pozytywnie oddziałuje na nasze libido oraz na układ krwionośny. 

Bazylię możemy stosować do sałatek, zup, sosów. Warto pamiętać o tym, aby nie dodawać jej do gorących potraw, ponieważ zbyt wysoka temperatura może zniszczyć jej cenne właściwości. 

Szafran 

Szafran uważany jest za afrodyzjak dla kobiet. Pozytywnie wpływa na poprawę samopoczucia oraz na układ nerwowy, łagodzi napięcie przedmiesiączkowe, wykazuje działanie antyoksydacyjne. 

Szafran jest popularnym dodatkiem zwłaszcza w kuchni azjatyckiej oraz w kuchni śródziemnomorskiej. Możemy go dodawać zarówno do słodkich, jak i słonych potraw. 

Gałka muszkatołowa 

W niektórych źródłach gałka muszkatołowa określana jest jako przyprawa kochanków, ponieważ już od średniowiecza stosowana była jako środek na potencję. 

Gałka muszkatołowa wpływa przede wszystkim na męskie libido. Należy pamiętać, aby do potraw dodawać jej niewielkie ilości, ponieważ przyprawa może powodować halucynacje. 

Lubczyk 

Zielone ziele lubczyku
Lubczyk poprawia ukrwienie narządów płciowych

Lubczyk był składnikiem napoju miłosnego o magicznych mocach – wierzono, że wpływa on na szczęście młodej pary oraz potrafi scalić oddalające się od siebie małżeństwo. Ziele lubczyku działa rozkurczowo, dlatego też może łagodzić dolegliwości związane z zespołem spięcia przedmiesiączkowego. 

Według ludowych wierzeń ma również wpływać na potencję, dzięki temu, że zawarte w nim olejki eteryczne rozszerzają naczynia krwionośne. Lubczyk poprawia ukrwienie mózgu oraz narządów płciowych. 

Kozieradka 

Nasiona kozieradki są źródłem diosgeniny, która przez nasz organizm wykorzystywana jest do syntezy hormonów płciowych. Oznacza to, że kozieradka nie tylko pozytywnie oddziałuje na gospodarkę hormonalną, ale również pobudza seksualność. Zwiększa zwłaszcza męskie libido oraz podnosi poziom testosteronu

Nasiona kozieradki możemy stosować do wielu potraw, w tym zup, mięs oraz ryb. Kozieradkę warto również spożywać w formie herbaty. Wystarczy, że maksymalnie 2 łyżeczki nasion zalejemy wrzącą wodą i będziemy parzyć pod przykryciem przez około 15 minut. 

Schisandra

Schisandra to inaczej cytrynowiec chiński. Jego owoce uchodzą za naturalny afrodyzjak dla kobiet i mężczyzn. Uznaje się, że wpływa na produkcję nasienia, a także stymuluje produkcję śluzu u kobiet. Dodatkowo schisandra podnosi poziom libido, reguluje ciśnienie tętnicze krwi, stymuluje układ nerwowy oraz wzmacnia wytrzymałość organizmu. 

Z suszonych owoców schisandry możemy wykonać herbatę, a także konfitury stanowiące dodatek do wielu potraw. 

Sarsaparilla

Sarsaparilla to afrodyzjak dla mężczyzn. Wpływa przede wszystkim na potencję i erekcję, a także dodaje energii i oddziałuje na układ krwionośny. W składzie sarsaparilli możemy znaleźć substancje, które cechują się działaniem zbliżonym do testosteronu. 

Korzeń sarsaparilli możemy dodawać do zup oraz dań warzywnych. 

Buzdyganek naziemny 

Buzdyganek naziemny od wieków stosowany jest jako roślina poprawiająca funkcje seksualne. Ziele zwiększa libido, stymuluje produkcję testosteronu, wydłuża erekcję oraz opóźnia męski wytrysk. Łagodzi również objawy związane z andropauzą, czyli z męskim przekwitaniem. 

Z owoców możemy wykonać domowy napar. W tym celu zalewamy 1 łyżkę stołową owoców buzdyganka 1 szklanką wody oraz gotujemy je na małym ogniu przez 15 minut. Następnie napar studzimy oraz przecedzamy. Możemy go spożywać 2 razy dziennie po 0,5 szklanki. 

Żeń-szeń 

Żeń-szeń dzięki ginsenozydom, substancjom czynnym, wykorzystywany jest w roli naturalnego afrodyzjaku. Działa pobudzająco, stymulując libido, a także przeciwstresowo. Determinuje rozszerzanie się naczyń krwionośnych i napływ krwi do ciał jamistych członka – tym samym wywołuje wzwód. 

Z korzenia żeń-szenia możemy wykonać domowy napar. 1-2 łyżeczki ciętego korzenia zalewamy 1 szklanką wrzącej wody. Następnie parzymy pod przykryciem przez około 15 minut. Napar możemy spożywać 2 razy dziennie – najlepiej rano i w południe. 

Warto wiedzieć, że żeń-szeń nie powinien być stosowany przez mężczyzn borykających się z nadciśnieniem oraz z arytmią serca. 

Żeń-szeń jest również jednym ze składników herbaty wpływającej na libido. Przepis wywodzi się z medycyny ludowej i stosowany był już wiele wieków temu. Jak wykonać herbatę? Mieszamy ze sobą składniki:

  • 10 g sproszkowanego korzenia żeń-szenia,
  • 10 g korzenia lukrecji,
  • 10 g imbiru,
  • 1 daktyla

Następnie wkładamy je do garnka oraz zalewamy wodą – ok. 0,5 litra. Po 10 minutach herbatę odcedzamy. Możemy ją również posłodzić. 

Ziele Damiana 

Damiana oddziałuje na układ nerwowy oraz poprawia nasz nastrój. Roślina jest szczególnie polecana dla mężczyzn, ponieważ podnosi poziom wolnego testosteronu oraz poprawia libido. Wpływa również na ukrwienie narządów płciowych. 

Z ziela możemy wykonać napar. Wystarczy, że zalejmy 1 szklanką wrzącej wody 1-2 łyżki stołowe damiany. Napar powinniśmy przykryć i odstawić na około 15 minut. Spożywamy go po 1 szklance 2-3 razy dziennie.

Miłorząb japoński 

Miłorząb japoński podnosi libido oraz zwiększa intensywność pożądania seksualnego. Redukuje stres, poprawia koncentrację, stymuluje produkcję serotoniny i dopaminy – hormonów szczęścia. Dodatkowo usprawnia krążenie krwi i wzmacnia jej przepływ do narządów płciowych. 

Z miłorzębu japońskiego wykonujemy ziołowy napar. 1 łyżkę stołową suszonych liści zalewamy 1 szklanką wrzącej wody. Przykrywamy, parzymy pod przykryciem przez 30 minut oraz odcedzamy. Napar możemy spożywać 2 razy dziennie po 1 szklance. 

Sprawdź: Zioła na potencję i przedwczesny wytrysk

Korzeń maca

Korzeń maca oddziałuje zwłaszcza na kobiece libido, a także zwiększa ilość i ruchliwość męskich plemników oraz zmniejsza zaburzenia związane z erekcją. Dodaje energii, zwiększa ogólną wydolność organizmu, poprawia nastrój. 

Korzeń maca spożywamy w formie naparu. 1-2 łyżeczki rozpuszczamy w 1 szklance ciepłej wody. Stosujemy raz dziennie, najlepiej rano.

 

 

 

 

Bibliografia 

A. Klimczak, M. Możdżan, K. Malinowska, Przeszłość afrodyzjaków?, Journal of Health Study and Medicine nr 2, 2016 (dostęp online) http://jhsm.san.edu.pl/wp-content/uploads/2020/01/JHSM_nr_2_tekst_6.pdf

J. Król, Wpływ medycyny naturalnej na radość seksu, Kraków 2010

A. Drygas, Afrodyzjaki w kuchni, Poradnik Restauratora nr 2, 2017

F. Kapusta, Zioła i ich znaczenie dla człowieka, Prace Naukowe Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Technologia, 2007