Zioła na libido – jak naturalnie zwiększyć libido?

Zioła na libido skutecznie oddziałują na popęd seksualny zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jakie rośliny naturalnie wspomogą naszą sprawność seksualną? Jak wykonać domowe napary? Jakie są przeciwwskazania do stosowania ziół?

Kozieradka

Zioła na libido – jakie wykazują działanie?

Zioła na libido wpływają na libido, sprawność seksualną oraz potencję, czyli zdolność do odbywania stosunków seksualnych. Substancje aktywne zawarte w niektórych roślinach wywierają pozytywny wpływ na ukrwienie męskich i żeńskich narządów płciowych, utrzymanie erekcji, nawilżenie pochwy oraz na regulację gospodarki hormonalnej. 

Zioła stosujemy w formie naparów. Wśród naturalnych preparatów zwiększających libido u kobiet i mężczyzn wymienia się: 

  • korzeń żeń-szenia,
  • ziele damiany,
  • korzeń maca,
  • liście miłorzębu japońskiego,
  • owoce palmy sabałowej,
  • nasiona kozieradki. 

Warto również poznać działanie dong quai (inaczej dzięgiel chiński), ziela dedykowanego dla kobiet oraz buzdyganka naziemnego – przeznaczonego do stosowania przez mężczyzn.

Należy pamiętać o tym, że zioła mogą wpłynąć na libido w sytuacji, gdy problemy natury seksualnej zdarzają się sporadycznie i wynikają np. z nadmiernego stresu i napięcia nerwowego czy ze zmęczenia. Wśród przyczyn obniżonego libido można m.in. wymienić:

  • menopauzę i andropauzę,
  • zaburzenia hormonalne u kobiet i mężczyzn,
  • niektóre choroby (takie jak cukrzyca, otyłość, choroby serca u układu krążenia, niedoczynność i nadczynność tarczycy, wirusowe zapalenie wątroby),
  • stosowanie leków,
  • stosowanie źle zbilansowanej diety,
  • zbyt małe ilości snu,
  • problemy natury psychicznej,
  • problemy w relacji.

Żeń-szeń

Korzeń żeń-szenia uchodzi za naturalny afrodyzjak – ziele zwiększy libido oraz pozytywnie wpłynie na potencję zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Roślina wzmaga popęd seksualny, łagodnie uspokaja, zmniejsza stres i zwalcza napięcie nerwowe. Może również wpłynąć na naszą wydolność fizyczną, zwiększyć koncentrację i zdolności poznawcze, podnosić nastrój, pobudzić oraz podwyższyć ciśnienie tętnicze krwi.

Korzeń żeń-szenia zawiera w swoim składzie ginsenozydy, które zwiększają produkcję tlenku azotu, determinując dopływ krwi do męskiego prącia, a tym samym satysfakcjonującą erekcję.

Przepis na napar z korzenia żeń-szenia syberyjskiego: 1-2 łyżki stołowe ciętego korzenia żeń-szenia zalewamy szklanką wrzącej wody. Następnie napar odstawiamy na 45 minut, a po upływie tego czasu odcedzamy. Stosujemy go dwa razy dziennie (najlepiej rano i w południe) w dawce po 100-200 mililitrów.

Przeciwwskazania: Żeń-szeń nie powinien być stosowany przez osoby borykające się z nadciśnieniem tętniczym, arytmią serca, bezsennością. Roślina nie jest zalecana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także dla osób nerwowych. Napar może nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych, przeciwzakrzepowych, a także kofeiny. Należy go przyjmować do południa.

Możliwe skutki uboczne to: nadmierne pobudzenie, zawroty głowy, drżenie rąk, zwiększona drażliwość, problemy ze snem, nieregularne bicie serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Przeczytaj: Masturbacja – 15 faktów i mitów 

Damiana

Damiana to kolejna roślina, które naturalne zwiększy libido zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zawarte w niej składniki aktywne poprawiają sprawność seksualną, wzmacniają nasz układ nerwowy, pomagają w regulacji gospodarki hormonalnej, zwiększają ukrwienie narządów płciowych i nawilżenie w obrębie pochwy.

Damiana stosowana jest również w leczeniu zaburzeń erekcji i impotencji.
Warto wspomnieć o tym, że damiana wykazuje łagodne działanie antydepresyjne, a także łagodzące stany lękowe i rozluźniające. Pomaga w walce ze stresem i z nadmiernym napięciem nerwowym. Podnosi nastrój, relaksuje, ułatwia zasypianie i wspomaga w utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

Przepis na napar: 1-2 łyżki stołowe ziela zalewamy szklanką wrzącej wody, przykrywamy i odstawiamy na około 15 minut. Napar spożywamy 2-3 razy dziennie.

Przeciwwskazania: Damiana nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ziele może obniżyć stężenie glukozy we krwi. Nie należy przyjmować naparu wraz z lekami zawierającymi progesteron.

Korzeń maca

Korzeń maca, dzięki zawartości argininy, zwiększa popęd seksualny, poprawia ukrwienie męskich i żeńskich narządów płciowych. Wywiera pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną, zwiększa libido, poprawia nastrój i wydolność organizmu. Wspiera również pracę serca oraz układu odpornościowego.

Maca może pozytywnie wpływać na płodność, łagodzić objawy związane z menopauzą, a także przeciwdziałać zaburzeniom erekcji. U mężczyzn oddziałuje na zwiększone wydzielanie spermy, a także poprawia ruchliwość plemników.

Stosowanie: Macę możemy dodawać do wody i innych napojów, a także do posiłków. Stosuje się ją w dawce 0,5 łyżeczki po 2-3 razy dziennie.

Przeciwwskazania: Ziele nie powinno być stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Możliwe skutki uboczne: uczucie pobudzenia, bóle brzucha, wzdęcia, gazy.

Miłorząb japoński (ginkgo biloba)

Miłorząb japoński poprawia libido i ukrwienie narządów płciowych, tym samym prowadząc do zwiększenia męskiej erekcji oraz do lepszych doznań seksualnych u kobiet. Ziele zwiększa również sprawność seksualną. Co ważne dla mężczyzn, substancje zawarte w miłorzębie ułatwiają rozluźnianie naczyń krwionośnych mięśni gładkich, dzięki czemu pozytywnie wpływają na możliwość osiągnięcia wzwodu. W przypadku kobiet miłorząb łagodzi objawy związane z zespołem spięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz z menopauzą.

Liście miłorzębu japońskiego oddziałują na funkcjonowanie naszego mózgu, poprawiają pamięć, koncentrację oraz wspomagają krążenie krwi.

Przepis na napar: 1 łyżkę stołową liści ginkgo biloba zalewamy szklanką wrzącej wody, a następnie przykrywamy i parzymy przez 30 minut. Na końcu napar przecedzamy. Możemy go spożywać 2 razy dziennie po jednej szklance.

Uwaga: Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki ziela. Może to skutkować niepożądanymi objawami, takimi jak: bóle głowy, zawroty głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Przeciwwskazania: Ziele nie jest zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Może nasilać również działanie leków przeciwzakrzepowych.

Palma sabałowa

null
Do wykonania naparu podnoszącego libido wykorzystuje się owoce palmy sabałowej

Palma sabałowa korzystnie wpływa na popęd seksualny u kobiet i mężczyzn. Reguluje wydzielanie hormonów płciowych, zmniejsza stężenie „złej” frakcji cholesterolu (LDL), podnosi poziom testosteronu we krwi, wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. W przypadku mężczyzn ziele ogranicza rozrost gruczołu krokowego i łagodzi problemy z oddawaniem moczu. Dodatkowo palma sabałowa naturalnie hamuje łysienie androgenowe u mężczyzn i kobiet.

Przepis na napar: 1 łyżkę stołową owoców palmy sabałowej zalewamy szklanką gorącej wody. Po ostudzeniu wypijamy napar oraz zjadamy owoce. Palmę możemy stosować dwa razy dziennie.

Przeciwwskazania: Owoce nie są przeznaczone dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz zagrożonych wystąpieniem chorób nowotworowych powiązanych z gospodarką hormonalną.

Możliwe skutki uboczne: bóle brzucha, bóle głowy, obniżenie wchłaniania żelaza.

Kozieradka

Kozieradka pozytywnie oddziałuje na żeńskie i męskie libido oraz na potencję. Nasiona kozieradki regulują gospodarkę hormonalną – zwłaszcza zwiększają poziom testosteronu we krwi oraz poziom estrogenu. Ziele łagodzi objawy związane z miesiączką oraz z menopauzą. Wspiera prawidłowe nawilżenie pochwy, polepsza ukrwienie narządów miednicy mniejszej, dzięki czemu naturalnie wspomaga kobiece podniecenie oraz intensywność doznań w czasie seksu.

Kozieradka wykazuje także działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwcukrzycowe. Obniża stężenie glukozy we krwi oraz reguluje poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Przepis na napar: 1-2 łyżeczki nasion kozieradki zalewamy szklanką wrzącej wody, a następnie przykrywamy i parzymy przez 10-15 minut.

Przeciwwskazania: Nasiona kozieradki stosowane w odpowiedniej dawce nie wywołują skutków ubocznych.

Dzięgiel chiński (dong quai) dla kobiet

Dzięgiel chiński przywraca równowagę kobiecej gospodarce hormonalnej, łagodzi objawy związane z zespołem spięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz z menopauzą. Ziele podnosi kobiece libido, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego oraz wspomaga prawidłowe krążenie krwi, poprawiając również ukrwienie kobiecych narządów płciowych.

Przepis na napar: 1-2 łyżeczki korzenia należy zalać szklanką wrzącej wody oraz parzyć pod przykryciem przez około 30 minut. Napar można spożywać 2-3 razy dziennie w dawce po jednej szklance.

Przeciwwskazania: Napar nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie powinno się go stosować także w czasie trwania menstruacji – kurację najlepiej rozpocząć w dzień po zakończeniu miesiączki i kontynuować ją do dnia owulacji. Podczas stosowania ziela powinno się ograniczyć przebywanie na słońcu ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. Napar może nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych oraz przeciwzakrzepowych.

Sprawdź: Libido w ciąży – fakty i mity na temat seksu w ciąży

Buzdyganek naziemny dla mężczyzn

Buzdyganek naziemny to naturalny afrodyzjak. W swoim składzie zawiera protodioscynę, która w organizmie przekształcana jest w hormon steroidowy – DHEA, czyli dehydroepiandrosteron. Jest on szczególnie ważny w kontekście sprawności seksualnej, ponieważ poprawia libido, wpływa na potencję oraz pomaga w walce z zaburzeniami erekcji. 

Buzdyganek zwiększa stężenie testosteronu we krwi, wspomaga męską płodność. Stymuluje również receptory w mózgu, podnosi nastrój, dodaje energii i reguluje gospodarkę hormonalną.

Przepis na napar: 1 łyżkę stołową ziela wsypujemy do garnka, zalewamy szklanką wody i gotujemy na wolnym ogniu przez około 15 minut. Napar odstawiamy do ostygnięcia. Spożywamy go 2 razy dziennie w dawce po pół szklanki.

Przeciwwskazania: Napar nie jest wskazany dla kobiet.

Sprawdź: Jak zwiększyć libido u mężczyzn? Sprawdzone sposoby

 

 

 

Bibliografia

K. Kałwa, J. Wyrostek, M. Natoniewski, E. Surdacka, Ocena zawartości związków biologicznie aktywnych oraz ołowiu w naparach z korzeni wybranych roślin leczniczych, Inżynieria Przetwórstwa Spożywczego, 2018 (dostęp online) http://www.ips.wm.tu.koszalin.pl/doc/2018/3/IPS_3_2018_KALWA.pdf

B. Król-Kogus, M. Krauze-Baranowska, Kozieradka pospolita – źródło związków o aktywności hormonalnej?, Lek roślinny, 2012 (dostęp online) https://www.researchgate.net/publication/268978711_Kozieradka_pospolita_Trigonella_foenum_graecum_L_-_tradycja_stosowania_na_tle_wynikow_badan_naukowych

L. Lev, Palma sabalowa – skuteczny lek w łagodnym przeroście prostaty, Wiadomości Zielarskie, 2002

A. Nowak, J. Zielonka-Brzezicka, D. Pechaiko, M. Tkacz, A. Klimowicz, Ocena właściwości antyoksydacyjnych liści Ginkgo biloba L. po zakończeniu wegetacji, Pomeranian Journal of Life Sciences, 2017

H. Bojarowicz, P. Dźwigulski, Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie, Hygeia Public Health 47 (4), 2012 (dostęp online) http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2012/hyg-2012-4-433.pdf

K. Szałabska-Rąpała, P. Bramora, W. Borymska, I. Kaczmarczyk-Sedlak, Rola roślinnych antyoksydantów w prewencji zaburzeń męskiego układu rozrodczego wywołanych powikłaniami cukrzycowymi