Czy kakao jest afrodyzjakiem?

Wśród grona afrodyzjaków wymieniane jest kakao. Afrodyzjaki to naturalne produkty żywnościowe, które wpływają na nasze życie seksualne. Przede wszystkim stymulują libido oraz poprawiają potencję. Czy rzeczywiście włączenie kakao do diety poprawi jakość współżycia? Jakie są jego właściwości?

Kakao rozsypane na stole

Jak substancje zawarte w kakao oddziałują na życie seksualne? 

Kakao wytwarzane jest z nasion kakaowca i przede wszystkim znane jest jako brązowy, słodki napój i składnik czekolad. Jest również źródłem prozdrowotnych składników odżywczych. Można wśród nich wymienić: przeciwutleniacze, żelazo, wapń, magnez, potas, fosfor oraz cynk. To właśnie te składniki zwiększają nasz popęd seksualny. W jaki sposób? 

  • Fosfor wpływa na zwiększanie aktywności płciowej – to on podtrzymuje poczucie pożądania. Niedobory fosforu w diecie skutkują zaburzeniami w produkcji męskiego nasienia.
  • Cynk determinuje rozwój męskich organów płciowych.
  • Magnez odpowiada za przewodzenie impulsów w komórkach nerwowych, przez co wpływa również na potencję.
  • Potas jest obowiązkowym składnikiem do prawidłowej pracy naszego serca. Niedobór tego makroelementu skutecznie osłabia popęd seksualny. 

Połączenie fosforu, cynku, magnezu i potasu pozytywnie wpływa na poprawę koncentracji oraz niweluje stres, który jest jednym z czynników blokujących męską potencję. 

 Polifenole, przeciwutleniacze zawarte w kakao, obniżają ciśnienie tętnicze krwi, stężenie „złej” frakcji cholesterolu i wykazują działanie przeciwzakrzepowe. 
Witamina A, witamina E oraz witaminy z grupy B wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego, a także działają przeciwutleniająco, zwalczając wolne rodniki.

Witamina A oraz E określane są jako „witaminy młodości” – wykazują działanie przciwstarzeniowe i oddziałują na nasz zewnętrzny wygląd. To dzięki nim skóra jest promienna. 

Kakao źródłem hormonów szczęścia? 

null
Spożywanie kakao pozytywnie wpływa na libido

W niektórych źródłach możemy spotkać się z określeniem, że kakao jest źródłem hormonu szczęścia. Niestety, nie jest one do końca prawdziwe. W składzie kakao znajduje się neuroprzekaźnik nazywany anandamidem. Mimo iż wykazuje działanie bardzo podobne do endorfin, to nie powinien być określany hormonem szczęścia, ponieważ do tej grupy należą: serotonina, dopamina, oksytocyna oraz wymienione wyżej endorfiny. 

W jaki sposób anandamid oddziałuje na nasz organizm? Przede wszystkim relaksuje, uspokaja i determinuje pojawienie się poczucia szczęścia. Reguluje również funkcje poznawcze i układ sercowo-naczyniowy. Zwiększa pewność siebie i, co najważniejsze w kwestii kakao jako naturalnego afrodyzjaka, pobudza pożądanie seksualne. 

W ziarnach kakaowca zawarta jest również fenyloetyloamina, która determinuje uwalnianie hormonów szczęścia oraz wzbudza w nas stan ekscytacji. Dzięki niej poprawia się nasz humor oraz zwiększa się libido, czyli ochota na seks. 

W składzie kakao warto również wymienić tryptofan, który jest prekursorem serotoniny. Ten hormon tkankowy i neuroprzekaźnik odpowiada za regulację ciśnienia krwi, kontroluje nastrój, wpływa na samopoczucie i na nasze potrzeby seksualne.  

Czy kakao rzeczywiście jest afrodyzjakiem? 

Regularne spożywanie kakao może poprawić naszą sprawność seksualną, a także wpłynąć na libido i potencję. Warunkują to neuroprzekaźniki, makroelementy oraz witaminy, które możemy znaleźć w produkcie z nasion kakaowca.