Jakie pozycje seksualne są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Większość kobiet w ciąży może uprawiać seks bez żadnych przeszkód. Każda przyszła mama powinna jedynie skonsultować się ze swoim lekarzem i dopytać o to, czy widzi jakieś przeciwwskazania. To, o czym warto pomyśleć, to wygodna i bezpieczna pozycja seksualna, w której brzuch nie będzie uciskany.

Znaki zapytania na brązowym tle

Wielu przyszłych rodziców obawia się, że penetracja może być szkodliwa dla dziecka. Tak naprawdę maluch jest chroniony przez macicę i wody płodowe. Nie ma możliwości, by fizycznie zaszkodziło mu to, że jego rodzice uprawiają seks. Ważne jest, by wybrali pozycję bezpieczną dla kobiety i komfortową dla obojga.

Sprawdź: Kiedy występuje konflikt serologiczny? Wyjaśniamy 

Bezpiecznie pozycje seksualne w ciąży 

Medycyna ani lekarze nie definiują, jakie pozycje w ciąży są bezpieczne. Każda pozycja seksualna, w której kobieta nie będzie odczuwać ucisku na brzuch ani dyskomfortu z innego powodu, jest bezpieczna. 

Jeśli przyszła mama jest szczupła i jej brzuch w ciąży jest niewielki, może uprawiać seks nawet w pozycji klasycznej. Wielu przyszłych rodziców jednak rezygnuje z niej już w pierwszych miesiącach ciąży, ponieważ obawia się o bezpieczeństwo dziecka. 

Podczas ciąży partnerzy preferują pozycje, w których kobieta jest z przodu bądź na górze. W tych pierwszych sfera brzucha jest zupełnie wolna od jakiegokolwiek nacisku. Wiele par wybiera je z uwagi na to, że nie wymagają od kobiety dużego zaangażowania. Z kolei w pozycjach, w których kobieta jest u góry, może sama sterować tym, jaka jest głębokość penetracji i intensywność stosunku. 

Każda para, bazując na wzajemnym szacunku i zaufaniu, powinna wypracować własny sposób na to, jak zorganizować swoje życie seksualne w ciąży. Nie istnieje coś takiego jak pozycje zabronione. Warto kierować się intuicją i własnym komfortem. Niektóre kobiety w ciąży są bardziej aktywne seksualnie niż przed nią. Dzieje się tak zwłaszcza w drugim trymestrze, kiedy zmieniające się ciało pomaga łatwiej osiągać orgazm i jest bardziej wrażliwe na dotyk partnera. 

Przeczytaj: Libido w ciąży – fakty i mity na temat seksu w ciąży

Seks w ciąży a infekcje

Odporność kobiety w ciąży jest osłabiona, dlatego wtedy szczególnie jej organizm narażony jest na różnego rodzaju infekcje, także te intymne. Jeśli kobieta zauważy u siebie niepokojące objawy (upławy, świąd i ból – zwłaszcza podczas oddawania moczu), powinna od razu umówić się na wizytę u lekarza i zrezygnować z seksu na czas leczenia. Na wizytę do ginekologa warto zabrać wynik badania moczu. Można je wykonać w każdym laboratorium za kilkanaście złotych. 

W ciąży należy szczególnie dbać o higienę osobistą. Wielu lekarzy zaleca kąpiel przed samym stosunkiem i po nim (szczególnie u kobiet). Niektórzy zalecają swoim pacjentkom, by uprawiały seks w prezerwatywie. 

Zapoznaj się: Ćwiczenia w ciąży – czy są bezpieczne, jakie ćwiczenia wykonywać?

Kiedy seks w ciąży jest zabroniony?

Kobieta w ciąży
Seksu w czasie ciąży nie powinno się uprawiać w sytuacji m.in. skracania się szyjki macicy

O tym, czy kobieta może współżyć w ciąży, decyduje lekarz po badaniu. Możliwe, że w trakcie prowadzenia ciąży te zalecenia będą się zmieniać. Najczęściej seks w ciąży jest zabroniony w sytuacji:

  • łożyska przodującego,
  • skracania się szyjki macicy,
  • samoistnych plamień,
  • ryzyka poronienia (ciąży zagrożonej),
  • poronienia we wcześniejszych ciążach. 

Sprawdź: Olej kokosowy w ciąży – 10 skutecznych zastosowań

Kiedy zrezygnować ze współżycia w ciąży?

Z seksu powinny zrezygnować te przyszłe mamy, które odczuwają ból i pieczenie podczas współżycia. Jeśli delikatne skurcze brzucha, które pojawiają się po stosunku, nie ustępują, także trzeba uważać. Wszystkie objawy, które pojawiają się w trakcie i po penetracji, należy omówić ze swoim lekarzem podczas kolejnej wizyty. 

To, że lekarz daje parze zielone światło, nie oznacza, że decyduje się ona na współżycie w czasie ciąży. Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, pojawiają się obawy o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Mimo że lekarz może pozbawić przyszłych rodziców wszelkich wątpliwości, wolą zachować wstrzemięźliwość. 
Zdarza się też, że kobieta w ciąży czuje się osłabiona i seks jest dla niej zbyt dużym wysiłkiem. Czasem huśtawka hormonalna i stres towarzyszący ciąży są na tyle silne, że kobieta rezygnuje ze współżycia. 

Zobacz: Orgazm w ciąży – czy jest bezpieczny?