Wielu przyszłych rodziców obawia się, że penetracja może być szkodliwa dla dziecka. Tak naprawdę maluch jest chroniony przez macicę i wody płodowe. Nie ma możliwości, by fizycznie zaszkodziło mu to, że jego rodzice uprawiają seks. Ważne jest, by wybrali pozycję bezpieczną dla kobiety i komfortową dla obojga.
Sprawdź: Kiedy występuje konflikt serologiczny? Wyjaśniamy
Bezpiecznie pozycje seksualne w ciąży
Medycyna ani lekarze nie definiują, jakie pozycje w ciąży są bezpieczne. Każda pozycja seksualna, w której kobieta nie będzie odczuwać ucisku na brzuch ani dyskomfortu z innego powodu, jest bezpieczna.
Jeśli przyszła mama jest szczupła i jej brzuch w ciąży jest niewielki, może uprawiać seks nawet w pozycji klasycznej. Wielu przyszłych rodziców jednak rezygnuje z niej już w pierwszych miesiącach ciąży, ponieważ obawia się o bezpieczeństwo dziecka.
Podczas ciąży partnerzy preferują pozycje, w których kobieta jest z przodu bądź na górze. W tych pierwszych sfera brzucha jest zupełnie wolna od jakiegokolwiek nacisku. Wiele par wybiera je z uwagi na to, że nie wymagają od kobiety dużego zaangażowania. Z kolei w pozycjach, w których kobieta jest u góry, może sama sterować tym, jaka jest głębokość penetracji i intensywność stosunku.
Każda para, bazując na wzajemnym szacunku i zaufaniu, powinna wypracować własny sposób na to, jak zorganizować swoje życie seksualne w ciąży. Nie istnieje coś takiego jak pozycje zabronione. Warto kierować się intuicją i własnym komfortem. Niektóre kobiety w ciąży są bardziej aktywne seksualnie niż przed nią. Dzieje się tak zwłaszcza w drugim trymestrze, kiedy zmieniające się ciało pomaga łatwiej osiągać orgazm i jest bardziej wrażliwe na dotyk partnera.
Przeczytaj: Libido w ciąży – fakty i mity na temat seksu w ciąży
Seks w ciąży a infekcje
Odporność kobiety w ciąży jest osłabiona, dlatego wtedy szczególnie jej organizm narażony jest na różnego rodzaju infekcje, także te intymne. Jeśli kobieta zauważy u siebie niepokojące objawy (upławy, świąd i ból – zwłaszcza podczas oddawania moczu), powinna od razu umówić się na wizytę u lekarza i zrezygnować z seksu na czas leczenia. Na wizytę do ginekologa warto zabrać wynik badania moczu. Można je wykonać w każdym laboratorium za kilkanaście złotych.
W ciąży należy szczególnie dbać o higienę osobistą. Wielu lekarzy zaleca kąpiel przed samym stosunkiem i po nim (szczególnie u kobiet). Niektórzy zalecają swoim pacjentkom, by uprawiały seks w prezerwatywie.
Zapoznaj się: Ćwiczenia w ciąży – czy są bezpieczne, jakie ćwiczenia wykonywać?
Kiedy seks w ciąży jest zabroniony?
O tym, czy kobieta może współżyć w ciąży, decyduje lekarz po badaniu. Możliwe, że w trakcie prowadzenia ciąży te zalecenia będą się zmieniać. Najczęściej seks w ciąży jest zabroniony w sytuacji:
- łożyska przodującego,
- skracania się szyjki macicy,
- samoistnych plamień,
- ryzyka poronienia (ciąży zagrożonej),
- poronienia we wcześniejszych ciążach.
Sprawdź: Olej kokosowy w ciąży – 10 skutecznych zastosowań
Kiedy zrezygnować ze współżycia w ciąży?
Z seksu powinny zrezygnować te przyszłe mamy, które odczuwają ból i pieczenie podczas współżycia. Jeśli delikatne skurcze brzucha, które pojawiają się po stosunku, nie ustępują, także trzeba uważać. Wszystkie objawy, które pojawiają się w trakcie i po penetracji, należy omówić ze swoim lekarzem podczas kolejnej wizyty.
To, że lekarz daje parze zielone światło, nie oznacza, że decyduje się ona na współżycie w czasie ciąży. Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, pojawiają się obawy o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Mimo że lekarz może pozbawić przyszłych rodziców wszelkich wątpliwości, wolą zachować wstrzemięźliwość.
Zdarza się też, że kobieta w ciąży czuje się osłabiona i seks jest dla niej zbyt dużym wysiłkiem. Czasem huśtawka hormonalna i stres towarzyszący ciąży są na tyle silne, że kobieta rezygnuje ze współżycia.