Libido w trakcie cyklu miesiączkowego – jak się zmienia?

Kobiece libido przede wszystkim zależy od stężenia hormonów takich jak: estrogen, progesteron czy dehydroepiandrosteron. Ich poziom zmienia się wraz z cyklem miesiączkowym, dlatego też w ciągu 28 dni odczuwamy zarówno wzmożony, jak i zmniejszony popęd seksualny.

Kobieta na niebieskim tle

Libido a żeńskie hormony

Libido, czyli ochota na miłosne igraszki, uzależnione jest od wielu czynników, w tym od: toczących się stanów zapalnych organizmu, chorób, siedzącego trybu życia, stosowania nieodpowiednio zbilansowanej diety, stosowania niektórych leków i antykoncepcji. Przede wszystkim libido związane jest ze zmianami hormonalnymi. U mężczyzn notuje się jego spadek w czasie andropauzy, natomiast u kobiet w okresie menopauzalnym, w czasie ciąży i po porodzie, w czasie miesiączki oraz na kilka dni przed nią. Libido wyraźnie wzrasta po 10. dniu cyklu miesiączkowego, w czasie dni płodnych oraz owulacji. Dane statystyczne wskazują natomiast, że jedynie około 4-5% kobiet pragnie uprawiać seks podczas miesiączki. 

U kobiet to stężenie estrogenów determinuje podniecenie. Progesteron odpowiada za przygotowanie błony śluzowej macicy do zagnieżdżenia się zapłodnionej już komórki jajowej, lutropina wpływa na owulację, a dehydroepiandrosteron (DHEA) oddziałuje na sprawność seksualną.

Estrogen m.in. wpływa na dojrzewanie w jajniku tak zwanego pęcherzyka Graffa. Kiedy stężenie hormonów wzrasta, to pęcherzyk uwalnia komórkę jajową – dochodzi wówczas do owulacji. Natomiast wewnątrz pęcherzyka Graffa, za sprawą lutropiny, powstaje ciałko żółte i zaczyna się wytwarzać progesteron. Jeżeli w czasie owulacji i dni płodnych nie dojdzie do zapłodnienia, to poziom żeńskich hormonów spada, a błona śluzowa macicy zaczyna się złuszczać – pojawia się krwawienie, czyli pierwszy dzień miesiączki i początek kolejnego cyklu menstruacyjnego.

Przeczytaj także: Obniżone libido w menopauzie – jak poprawić życie seksualne?

Jak zmienia się libido w czasie cyklu miesiączkowego?

Tampony na stole
Fazy cyklu miesiączkowego, a przede wszystkim wahania hormonalne, mają wpływ na poziom libido oraz na kondycję fizyczną i psychiczną kobiet

Poniżej przedstawiamy poszczególne fazy cyklu miesiączkowego w odniesieniu do poziomu hormonów i libido.

Libido na początku cyklu miesiączkowego

Większość kobiet w czasie pierwszych dni cyklu miesiączkowego, czyli podczas miesiączki, odczuwa obniżony poziom libido. Wpływają na to głównie objawy towarzyszące menstruacji, takie jak: bóle brzucha, bóle głowy, uczucie zmęczenia, zwiększona wrażliwość na ból, ociężałość i obrzęki spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie.

Libido po miesiączce i do 10. dnia cyklu

Przyjmuje się, że to m.in. progesteron oddziałuje na ogólne obniżenie nastroju na początku cyklu miesiączkowego. Po zakończonym krwawieniu jego poziom spada do minimum. Od 7. dnia cyklu zwiększa się wydzielanie estrogenów oraz hormonu DHEA. Około 10. dnia cyklu odnotowuje się najwyższe stężenie estrogenów, za którym w parze idzie: dobry nastrój, energia, zwiększone libido oraz zwiększona wrażliwość na dotyk i inne bodźce.

Libido w czasie owulacji

Około 12. dnia cyklu rozpoczynają się dni płodne, a następnie średnio 14. dnia cyklu 28-dniowego – owulacja. Nadal wzrasta stężenie estrogenów, a także DHEA. W tym okresie u większości kobiet następuje wzrost libido oraz łatwiejsze osiągnięcie orgazmu. Ochotę na miłosne igraszki wzmacnia także odpowiednie nawilżenie pochwy – charakterystyczny, obfity śluz pochwowy występujący w okresie dni płodnych.

Przeczytaj: Dni płodne a płeć dziecka – czy da się zaplanować płeć? 

Libido od 18. do 28. dnia cyklu miesiączkowego

Kiedy mija okres największej kobiecej płodności, czyli dni płodnych, ponownie zaczyna wzrastać poziom progesteronu – w sytuacji, gdy nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej – wydziela się także kortyzol nazywany hormonem stresu i odpowiadający za pogorszenie się samopoczucia. Jednocześnie notuje się spadek estrogenu, co wpływa na obniżenie libido. 

Część kobiet mierzy się również z: zespołem spięcia przedmiesiączkowego (PMS), wahaniami nastrojów, obniżeniem poczucia własnej wartości, nadmiernym zmęczeniem, bólem podbrzusza, obrzmieniem, tkliwością piersi, bólami głowy, pogorszeniem kondycji cery. Śluz pochwowy staje się mniej obfity, przez co zbliżenia intymne mogą powodować dyskomfort.

Sprawdź: Zioła na libido – jak naturalnie zwiększyć libido?

 

 

Bibliografia

M. Marzec, Wybrane zachowania seksualne z perspektywy ewolucyjnej, Seksuologia Polska, 2014

https://synergiczni.pl/zdrowie-psychiczne/libido-kobiet-co-na-nie-wplywa-i-jak-zwiekszac-apetyt-na-seks?cn-reloaded=1