Czym jest libido?
Libido, inaczej popęd seksualny, to chęć i dążenie do podejmowania aktywności seksualnej. To właśnie wysokie libido jest związane z odczuwaniem podniecenia, z męską erekcją i lepszym ukrwieniem narządów płciowych, czy ze wzmożoną wrażliwością ciała na dotyk.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie istnieje wzorcowy poziom libido – popęd seksualny zależy od stanu naszego zdrowia, hormonów, wieku, nastroju czy nawet od pory dnia. O niskim libido mówi się w sytuacji, gdy nie odczuwamy pożądania, ochoty na seks oraz innego rodzaju zbliżenia i aktywności seksualne. Wielu mężczyzn ma również problem z osiągnięciem erekcji bądź orgazmu.
Przeczytaj: Ile powinien trwać stosunek seksualny? Czy długość seksu ma znaczenie?
Jakie są przyczyny obniżonego libido?
Przy problemach z obniżonym libido przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad możliwymi przyczynami tego stanu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na niski popęd seksualny wpływa nasz styl i tempo życia, niewysypianie się czy chroniczna bezsenność. Winowajcą może być również stres związany z pracą czy z codziennymi problemami. Napięcie nerwowe, smutek, wahania nastrojów czy zaburzenia depresyjne nie wywierają pozytywnego wpływu na życie erotyczne.
Niektóre schorzenia ogólnoustrojowe również bezpośrednio lub pośrednio wpływają na spadek popędu seksualnego. Są to m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca czy wirusowe zapalenie wątroby. Również stosowanie leków – zwłaszcza uspokajających, psychotropowych, antydepresyjnych, obniżających ciśnienie tętnicze krwi – negatywnie oddziałuje na sferę seksualną.
Kolejną przyczyną problemów z libido może być brak aktywności fizycznej, stosowanie źle zbilansowanej diety (zwłaszcza bogatej w źródła węglowodanów prostych i kwasów tłuszczowych), stosowanie restrykcyjnej diety odchudzającej, sięganie po używki takie jak alkohol i papierosy, a także nadwaga oraz otyłość. Mimo że niewielkie ilości alkoholu mogą wzbudzać chęć na igraszki, to nadużywanie trunków oddziałuje w sposób przeciwny, ograniczając naszą sprawność seksualną. Natomiast uzależnienie od tytoniu sprawia, że zwężają się naczynia krwionośne i zaburza się praca męskiej gospodarki hormonalnej.
Warto wspomnieć również o tym, że na obniżenie libido wpływają nasze kompleksy czy problemy w relacji.
Zapoznaj się: Jaka jest średnia długość penisa? Czy rozmiar penisa ma znaczenie?
Jak zwiększyć libido u mężczyzn?
Jeśli problemy z obniżonym libido nie wynikają z kwestii zdrowotnych, to możemy skorzystać z naturalnych metod, które pomogą nam przywrócić dawny popęd płciowy.
Dieta i aktywność fizyczna
Nieodpowiednio zbilansowana dieta czy stosowanie restrykcyjnej diety odchudzającej nie tylko negatywnie wpływa na kondycję organizmu, ale także na nasze życie erotyczne. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na właściwe zbilansowanie makroskładników, czyli białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Jadłospis powinien zostać opracowany w zgodzie z naszymi indywidualnymi uwarunkowaniami, czyli zgodnie ze stanem zdrowia, wiekiem, trybem życia.
Na podniesienie libido wpłyną produkty spożywcze, które uchodzą za naturalne afrodyzjaki, czyli:
- seler naciowy,
- seler korzeniowy,
- buraki,
- awokado,
- papryka,
- dynia,
- szparagi,
- szpinak,
- ostrygi,
- kakao i czekolada,
- brzoskwinia,
- granat,
- truskawki,
- arbuz,
- ananas,
- orzechy włoskie.
Wymieniona wyżej żywność nie tylko oddziałuje na popęd seksualny, ale również przyczynia się do prawidłowej pracy gospodarki hormonalnej i wpływa na lepsze ukrwienie narządów płciowych, prowadząc do satysfakcjonującej erekcji.
Warto, aby nasz jadłospis uwzględniał zwłaszcza naturalne źródła:
- cynku – podnosi poziom testosteronu,
- potasu – wspiera libido,
- fosforu – uczestniczy w produkcji nasienia,
- lecytyny,
- magnezu – ułatwia przewodzenie impulsów w obrębie komórek nerwowych,
- argininy – zwiększa przepływ krwi do narządów płciowych,
- kapsaicyny – reguluje krążenie krwi, stymuluje wydzielanie endorfin,
- lizyny,
- witamin z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6, B12),
- witaminy C,
- witaminy D3,
- witaminy E.
Z kolei regularna aktywność fizyczna zalecana jest nie tylko dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia. 30-minutowa dawka ruchu (np. w formie spaceru czy jazdy na rowerze) nie tylko wzmacnia nasz organizm, poprawia kondycję, ale również redukuje stres i napięcie nerwowe, czyli jedne z możliwych przyczyn obniżonego libido.
Przeczytaj: Sok z buraków na potencję – czy działa?
Zioła na libido
W wielu przypadkach w kwestii naturalnego podniesienia poziomu libido dobrym rozwiązaniem jest stosowanie ziołowych naparów. Dla mężczyzn szczególnie zalecane są herbaty wykonane z:
- korzenia żeń-szenia syberyjskiego,
- ziela damiany,
- liści ginkgo biloba,
- owoców palmy sabałowej,
- ziela buzdyganka naziemnego.
Sen i odprężenie
Stres, bezsenność i inne zaburzenia snu skutecznie obniżają popęd seksualny. Przyjmuje się, że osoba dorosła powinna przesypiać 7-8 godzin w ciągu nocy. Ważne jest, aby zadbać o tak zwaną higienę snu, czyli m.in. o: komfortowe warunki panujące w sypialni (wyciszone i zaciemnione pomieszczenie, wygodne i odpowiedniej wielkości łóżko, optymalną temperaturę powietrza), o lekkostrawne posiłki przed snem, wyciszenie organizmu, odłożenie telefonu komórkowego, laptopa i innych sprzętów elektronicznych.
Poziom stresu obniżymy natomiast poprzez uprawianie sportu, realizowanie pasji, słuchanie muzyki, spotkania z przyjaciółki i rodziną czy wzięcie odprężającej kąpieli. Możemy skorzystać również z olejków eterycznych w czasie aromaterapii czy spróbować technik relaksacyjnych.