Jakie są przyczyny obniżonego libido u kobiet?
Libido to inaczej popęd lub apetyt seksualny. Niestety, nie jest ono wartością stałą i może zmieniać się na przestrzeni lat, miesięcy, a nawet dni, dlatego coraz więcej kobiet boryka się z wyraźnymi spadkami libido. Jakie są ich przyczyny? Wpływ na kobiece libido ma wiele odmiennych czynników związanych z naszym zdrowiem, hormonami oraz psychiką.
Wśród tzw. czynników psychogennych, które wpływają na obniżenie libido, wymienia się przede wszystkim: przewlekły stres, zmęczenie, problemy w relacji z partnerem, monotonię w związku, problemy w relacjach międzyludzkich, problemy w pracy, niedobór snu, niską samoocenę, kompleksy, wahania nastroju.
Istnieją również czynniki organiczne, które związane są z ogólnym zdrowiem naszego organizmu. Należą do nich: zaburzenia hormonalne, okres okołomenopauzalny, choroby i schorzenia (np. cukrzyca, nowotwory), problemy z nietrzymaniem moczu, zażywanie niektórych leków, stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
Duży wpływ na obniżenie libido mają żeńskie hormony. W ciągu cyklu miesięcznego występują ich znaczne wahania. Po owulacji zmniejsza się stężenie progesteronu, a tym samym możemy dostrzec obniżenie ochoty na seks. Na kilka dni przed terminem miesiączki towarzyszy nam także zespół spięcia przedmiesiączkowego (PMS).
Obniżony popęd płciowy pojawia się także u kobiet w ciąży, młodych matek i kobiet karmiących piersią. W organizmie zwiększa się wtedy stężenie prolaktyny – hormonu, który blokuje owulację oraz wpływa na niskie libido.
Przeczytaj: Naturalne sposoby na zwiększenie progesteronu
Jak zwiększyć libido u kobiet?
Wiemy już jakie czynniki mogą odpowiadać za obniżenie naszego popędu seksualnego. Zanim udamy się do specjalisty lub seksuologa, to warto, abyśmy spróbowały naturalnych sposobów, które pomogą nam zwiększyć libido.
1. Regularna aktywność fizyczna
Badania wskazują, że regularny ruch pozytywnie oddziałuje na libido. Wystarczy, że do naszego harmonogramu dodamy spacer, trening, bieganie lub ulubioną aktywność fizyczną. Sport przede wszystkim aktywuje endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dzięki temu poprawia się nasz nastrój i ogólne samopoczucie.
Zadbane ciało i dobra kondycja fizyczna pozytywnie wpłyną również na aspekty psychologiczne, takie jak postrzeganie samego siebie.
2. Relaks
Jednym z czynników, który odpowiada za obniżenie libido, jest stres. Aby go pokonać, potrzebujemy rozluźnić nasze ciało. Warto zainteresować się współczesnymi technikami relaksacyjnymi, pójść na jogę lub na specjalistyczny masaż.
W domowym zaciszu możemy spróbować gorących kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych. Olejek z drzewa sandałowego charakteryzuje się działaniem uspokajającym, a połączenie olejku migdałowego z olejkiem majerankowym rozluźni cało i pozytywnie wpłynie na libido.
3. Sen
Sen nie tylko sprawia, że jesteśmy odprężeni, ale również determinuje prawidłową pracę naszego mózgu. W momencie, gdy mózg jest zmęczony, to nie skupia się na popędzie seksualnym, a na potrzebie wypoczynku.
Do tej pory badania wskazywały na to, że optymalna ilość snu to 8 godzin. Współcześnie typuje się, że do odpoczynku wystarcza nam 6-7 godzin. Warto również zadbać o jakość snu, nie tylko o ilość przespanych godzin. Pomieszczenie, w którym śpimy, powinno być przewietrzone, zaciemnione i wyciszone. Zasypianie o tej samej porze będzie zapobiegać pojawiającemu się zmęczeniu w ciągu dnia.
Sprawdź: Antykoncepcja awaryjna –działanie i skutki uboczne
4. Odpowiednio zbilansowana dieta
To, co jemy, ma wpływ na całe nasze ciało, a także na libido. Możemy zauważyć spadek popędu seksualnego, jeżeli organizm będzie zmagać się z niedoborami witamin oraz składników mineralnych. Zwłaszcza niedobory żelaza skutkują ogólnym obniżeniem energii.
Z diety powinnyśmy wyeliminować przede wszystkim tłuste i ciężkostrawne potrawy. W naszej kuchni nie powinna również znajdować się żywność przetworzona, słodycze, wyroby cukiernicze, słone przekąski. Warto również całkowicie zrezygnować z białego cukru lub zastąpić go naturalnymi słodzikami.
Na libido pozytywnie wpływa dieta śródziemnomorska, która bogata jest w błonnik pokarmowy, oraz w kwasy omega, potas, cynk, magnez. W jadłospisie nie powinno zabraknąć warzyw, owoców, ryb, orzechów, soków (np. soku pomidorowego oraz soku z żurawiny – oba bogate są w antyoksydanty, które ograniczają powstawanie wolnych rodników).
Dodatkowo możemy wypróbować naturalne afrodyzjaki. Należą do nich m.in. owoce morza, truskawki, ananas, arbuz, awokado, szparagi, buraki.
Przyprawy i naturalne zioła mogą wzbudzić w nas popęd seksualny, ponieważ także uważane są za afrodyzjaki. Korzystajmy z: imbiru, pieprzu cayenne, lubczyku, szafranu, gałki muszkatołowej, oregano, bazylii, kolendry, kozieradki.
5. Zadbanie o relację z partnerem
Jeżeli w naszym związku pojawiają się problemy, to zazwyczaj znajdują one odzwierciedlenie w obniżonym libido oraz w ogólnym braku ochoty na seks. Dlatego też szczególnie ważne jest zadbanie o prawidłowe relacje z partnerem.
Kluczem do sukcesu jest komunikacja. To dzięki rozmowie poznamy punkt widzenia naszej drugiej połówki. W wielu przypadkach partnerzy sami nie dostrzegają, że w niektórych sytuacjach popełnili błędy. Różnimy się osobowością i charakterem, dlatego też istotne jest, aby stworzyć relację opartą na przyjaźni i zrozumieniu.
W długotrwałych związkach często pojawia się rutyna, monotonia, wypalenie. Wraz z partnerem możemy więc odkrywać nowe pasje, testować różne smaki kulinarne, wybrać się do kina, teatru, na basen. Wspólne spędzanie czasu nie tylko zbliży do siebie i uwolni endorfiny, ale również może wpłynąć na pikanterię w sypialni.
Przeczytaj: Seks po menopauzie – sposoby na udane życie erotyczne
6. Eksperymenty w łóżku
Tak jak pisaliśmy wyżej, nawet w najbardziej udanym i szczęśliwym związku może pojawić się rutyna. Monotonia często dotyka także sfery seksualnej. Zazwyczaj wynika to z tego, że pary nie rozmawiają ze sobą o swoich pragnieniach i fantazjach erotycznych. Przełamanie starych nawyków oraz wprowadzenie nowych pozycji lub technik seksualnych, wpłynie na popęd seksualny.
Eksperymenty mogą dotyczyć seksownej bielizny, gadżetów erotycznych, nastroju, który możemy stworzyć za pomocą świec i muzyki.
7. Gra wstępna
Zadbanie o grę wstępną może poprawić nasze doznania seksualne, jednocześnie zwiększając libido. Wiele par zapomina, że wprowadzenie do stosunku seksualnego powinna stanowić gra wstępna. Jest ona potrzebna, aby organizm przygotował się do stymulacji. Dodatkowo również zbliża do siebie partnerów. Dotyk i pocałunki sprawią, że z naszego ciała zniknie napięcie.
8. Realizowanie pasji
Poświęcenie choć chwili wolnego czasu na realizowanie własnych pasji pomaga w wytworzeniu hormonów szczęścia. One natomiast pozytywnie wpływają na libido.
9. Odpowiedni dobór antykoncepcji
Źle dobrana antykoncepcja hormonalna powoduje różne skutki uboczne. Można wśród nich wymienić wahania wagi, obniżenie popędu seksualnego, wahania nastroju, suchość pochwy.
Przez antykoncepcję, która nie odpowiada naszemu organizmowi, możemy nie odczuwać satysfakcji z seksu. Po włączeniu antykoncepcji hormonalnej warto więc obserwować reakcje naszego ciała. Zazwyczaj organizm potrzebuje trochę czasu do przyzwyczajenia się do działania hormonów. Jednak jeżeli skutki uboczne nie mijają, to konieczna będzie wizyta u lekarza w celu zmiany docelowej antykoncepcji.
10. Proste przyjemności – wino i czekolada
Wino i czekolada to produkty, które wpływają na libido. Owszem, nadmiar wina może również odebrać nam ochotę na seks, sprawić, że będziemy znużone oraz poskutkować brakiem orgazmu. Jednak jedna lampka wina, najlepiej czerwonego, pobudza krążenie krwi, odpręża i rozluźnia całe ciało.
Czekolada, zwłaszcza gorzka, uwalnia serotoninę, poprawia nastrój i zwiększa popęd seksualny.
Bibliografia
A. Lewitt-Dzielak,Wpływ sposobu odżywiania się i aktywności fizycznej na potencję seksualną i libido, 2014
H. Huras, P. Ossowski, A. Wójtowicz, A. Reroń, R. Jach, Ocena wpływu ciąży na aktywność seksualną kobiet, Kraków 2013
E. Wachnicka, Ocena wiedzy kobiet w wieku reprodukcyjnym na temat skutków ubocznych doustnej antykoncepcji hormonalnej, Kraków 2017