Ile powinien trwać stosunek seksualny? Czy długość seksu ma znaczenie?

Jakie są fazy stosunku seksualnego? Jak długo powinien trwać satysfakcjonujący seks? Czy jego długość ma znaczenie dla parterów? W jaki sposób wydłużyć czas stosunku? Jak leczyć przedwczesny wytrysk? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

Para w łóżku

Stosunek seksualny – jakie są jego fazy?

Stosunek płciowy to zbliżenie seksualne, które na celu ma prokreację, osiągniecie przyjemności, a także rozładowanie towarzyszącego napięcia. Seks nie tylko wiąże się z wprowadzeniem członka do pochwy i z wykonywaniem mechanicznych ruchów frykcyjnych. Równie istotne są także czynniki emocjonalne, poziom podniecenia i dodatkowa stymulacja – to wszystko prowadzi nas do osiągnięcia orgazmu.

Faza podniecenia

Stosunek płciowy to złożony akt, który tworzy więź między partnerami i pozwala na zaspokojenie potrzeby bliskości. Można podzielić go na kilka faz. Pierwszą z nich jest faza podniecenia, która może zostać wywołana poprzez bodźce, najczęściej wzrokowe i dotykowe, ale również i emocjonalne. 

Przyjmuje się, że kobietom trudniej jest osiągnąć podniecenie, ponieważ uzależnione jest ono nie tylko od zewnętrznych bodźców, ale także od nastroju i wielu innych czynników psychicznych. Kobiece podniecenie objawia się poprzez zwiększoną produkcję śluzu i zwilżenie wejścia pochwy oraz nabrzmienie warg sromowych i łechtaczki.

W przypadku mężczyzn podniecenie bardziej opiera się na sferze fizycznej niż na kontekście emocjonalnym. Panom często wystarczy dotyk czy widok ciała partnerki. Ich podniecenie przekłada się na reakcje fizjologiczne, czyli: wzwód członka, uniesienie jąder, stwardnienie skóry w obrębie moszny.

Faza plateau 

Faza druga stosunku seksualnego, określana jako faza plateau, opiera się na stałym poziomie podniecenia. Wzrasta wówczas ciśnienie krwi, przyspiesza się nasz oddech oraz bicie serca. W tej fazie, zwłaszcza w przypadku kobiet, ważna jest rytmiczność oraz ciągłość stymulacji.

Warto wspomnieć o tym, że mężczyznom łatwiej jest osiągnąć orgazm, ponieważ reagują w miarę schematycznie. W przypadku kobiet liczą się przede wszystkim wspomniane bodźce zewnętrzne. Pamiętajmy jednak o tym, że każdy z nas ma indywidualne preferencje co do na przykład rodzaju dotyku, intensywności stymulacji czy pozycji seksualnej. 

Orgazm

Trzecią fazą stosunku seksualnego jest orgazm, czyli szczytowy moment podniecenia. Mimo że w czasie seksu przede wszystkim dążymy do orgazmu, to niestety jest on najkrótszą fazą stosunku płciowego. Według badań naukowych u obu płci trwa on średnio 8 sekund. 

W czasie orgazmu nasz umysł wyłącza myślenie na tak zwanych wysokich obrotach, czyli przestajemy się stresować, martwić czy analizować. Mogą pojawić się również mimowolne reakcje ciała, takie jak krzyki, grymasy, płacz. Następuje także rozluźnienie poprzez ustępujące napięcie mięśniowe.

U mężczyzn orgazm łączy się z wytryskiem nasienia. Jest ono „wyrzucane” z cewki za pomocą systematycznych skurczów – badania wskazują na liczbę sześciu skurczów następujących w czasie krótszym niż sekunda. U kobiet w czasie orgazmu dochodzi do skurczów trzonu macicy – średnio od 5 do 12 skurczów.

Faza odprężenia

W ostatniej fazie dochodzi do odprężenia. Spada nasze napięcie seksualne i uspokaja się oddech oraz rytm bicia serca. Zwłaszcza u mężczyzn odprężenie może przeradzać się w zmęczenie, a także w nagłą potrzebę snu.

Zapoznaj się: Antykoncepcja awaryjna –działanie i skutki uboczne

Ile powinien trwać stosunek seksualny?

Para po stosunku seksualnym
Badania wskazują, że sam stosunek seksualny trwa od 3 do 7 minut

Wokół długości stosunku płciowego narosło wiele mitów. Niestety, mogą być one krzywdzące, ponieważ wzbudzają w nas kompleksy, prowadzą do braku zadowolenia z seksu oraz do frustracji. Przyjęło się bowiem, że udany stosunek powinien trwać jak najdłużej oraz zawsze kończyć się orgazmem. Tymczasem badania naukowe wskazują, że średnia długość stosunku seksualnego zarówno na całym świecie, jak i w Polsce nijak się ma do opowieści o długim, namiętnym i idealnym zbliżeniu. 

Zanim przejdziemy do danych statystycznych, warto wspomnieć, że seksualność człowieka zmienia się wraz z jego wiekiem i rozwojem. Na samą długość stosunku może wpływać wiele czynników, takich jak nasz stan zdrowia, kilogramy masy ciała (nadwaga i otyłość), nastrój, stopień podniecenia. 

Według badań stwierdzenie, że im dłuższy jest seks, tym większa płynie z niego przyjemność, jest błędne. Średnie statystyczne wskazują, że stosunek w rozumieniu samej kopulacji trwa od kilku kilkunastu minut. Natomiast biorąc pod uwagę również grę wstępną – całość zbliżenia wynosi od 20 do 30 minut. 

Dane statystyczne wskazują, że stosunek seksualny wraz z grą wstępną trwa od 20 do 30 minut.

Kolejne badania dowodzą, że średnia długość aktu seksualnego u mężczyzn, czyli do momentu wytrysku, trwa od 3 do 7 minut, przy czym najczęściej wynosi ona 5 minut. Kobiety na osiągnięcie orgazmu potrzebują średnio od 13 do 14 minut. Warto jednak dodać, że 80% kobiet nie jest w stanie osiągnąć orgazmu poprzez samą penetrację i potrzebuje dodatkowej stymulacji. W trakcie seksu natomiast 95% mężczyzn i 65% kobiet osiąga orgazm.

Badania długości stosunku seksualnego zostały również przeprowadzone w Polsce. Z raportu „Seksualność Polaków 2017”, przeprowadzonego przez profesora Zbigniewa Izdebskiego, wynika, że przeciętna długość zbliżenia seksualnego (od momentu wprowadzenia członka do pochwy do wytrysku) wynosi 14,3 minuty. Natomiast cały akt, czyli wraz z grą wstępną, trwa 29 minut.

Ankieta przeprowadzona przez badaczy z Pensylwanii na członkach Towarzystwa Terapii Seksualnej wskazuje, że zdaniem ankietowanych idealny stosunek powinien trwać od 7 do 13 minut. Za zbyt krótki seks uchodzi zbliżenie trwające poniżej 2 minut, natomiast zbyt długa penetracja zaczyna się w przedziale od 10 do 30 minut.

Sprawdź: Masturbacja – 15 faktów i mitów 

Czy długość seksu ma znaczenie?

Stosunek seksualny może trwać od kilku minut do wielu godzin, może również kończyć się orgazmem lub jego brakiem. Pamiętajmy o tym, że trudno jest wskazać prawidłowe ramy czasowe czy receptę na satysfakcjonujący seks. 

Czy długość stosunku ma znaczenie? To zależy od partnerów – najważniejsza jest obustronna satysfakcja. Czas, tempo, intensywność, rodzaj stymulacji czy rodzaj pozycji powinien zostać dobrany do naszych preferencji, fantazji czy nastrojów. Nie musimy mieć ochoty na codzienne zbliżenia czy erotyczne maratony. Czasami do spełnienia wystarczy nam krótki i intensywny seks, a czasem długa i powolna stymulacja. Nie zapominajmy o tym, że również w sferze seksualnej najważniejsza jest komunikacja między partnerami. Musimy się nauczyć rozmowy o tym, co czujemy, co nas w seksie cieszy, co nie sprawia nam satysfakcji.

Zapoznaj się: Ćwiczenia na potencję – domowe sposoby wzmocnienia erekcji

Problem przedwczesnego wytrysku

Warto wspomnieć o tym, że najczęściej występującą przyczyną zbyt krótkich stosunków seksualnych jest problem przedwczesnego wytrysku. Jest to dysfunkcja seksualna, która zachodzi w sytuacji, gdy mężczyzna nie jest w stanie opóźnić momentu wytrysku – ejakulacja następuje zaraz po wprowadzeniu członka do pochwy lub już przed tym. Przedwczesny wytrysk może również występować u mężczyzn, dla których maksymalny czas penetracji wynosi do minuty lub maksymalnie do 2 minut. 

Problem przedwczesnego wytrysku może dotyczyć nawet 30% dorosłych mężczyzn. Jeśli stanowi to źródło frustracji, niezadowolenia ze sfery seksualności czy dyskomfortu psychicznego, wówczas warto zgłosić się po pomoc do seksuologa. W leczeniu przedwczesnego wytrysku najczęściej wykorzystywane są ćwiczenia i relaksacja. W niektórych przypadkach może być wskazana również psychoterapia lub włączenie leczenia farmakologicznego.

Sprawdź: Masturbacja mężczyzn – na czym polega i jakie są jej skutki?

Jak wydłużyć czas stosunku seksualnego?

Kobieta trzymająca prezerwatywę
Czas stosunku seksualnego można wydłużyć poprzez ćwiczenia opóźniające wytrysk, a także poprzez satysfakcjonującą grę wstępną

W sytuacji, gdy nie jesteśmy zadowoleni z długości stosunku, to możemy wypróbować różne techniki i ćwiczenia, które mają na celu głównie opóźnienie męskiego wytrysku. Mogą tutaj pomóc zwłaszcza: technika stop-start oraz technika ściskania. 

Technika stop-start skupia się na kontroli poziomu podniecenia mężczyzny. Możemy ją ćwiczyć w pojedynkę lub wraz z partnerką. Podczas masturbacji, tuż przed orgazmem, należy wziąć głęboki oddech i postarać się zmniejszyć podniecenie tak, aby nie dopuścić do wytrysku. To ćwiczenie należy powtarzać regularnie, aby zwiększyć czas od umieszczenia członka w pochwie, do momentu szczytowania.

W podobny sposób działa również technika ściskania. Tuż przed orgazmem należy ścisnąć końcówkę penisa, aby zmniejszyć towarzyszące podniecenie. Jeżeli wyraźnie ono opadnie, to możemy powrócić do stymulacji.

Ćwiczenia mięśni Kegla przede wszystkim łączone są z kobietami. Warto jednak wiedzieć, że mięśnie dna miednicy występują również u mężczyzn, a ich regularne trenowanie może wydłużyć stosunek seksualny i pomóc w odzyskaniu kontroli nad przedwczesnym wytryskiem. Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na ściskaniu oraz rozluźnianiu mięśni dna miednicy.

Czas stosunku seksualnego możemy wydłużyć dzięki ćwiczeniom. W opóźnieniu wytrysku pomagają: metoda stop-start, metoda ściskania, ćwiczenia mięśni Kegla.

Nie zapominajmy również o grze wstępnej. Seks to nie tylko penetracja za pomocą ruchów frykcyjnych. Równie ważna jest wspomniana już bliskość oraz wzbudzenie obustronnego podniecenia. Gra wstępna odgrywa znaczącą rolę zwłaszcza w przypadku kobiet – odpowiednie pobudzenia może wydłużyć stosunek.

Ważny jest także dobór pozycji seksualnej. Tutaj wszystko zależy od naszych preferencji. Nie bójmy się eksperymentować, skorzystać z gadżetów erotycznych, zmieniać pozycji podczas stosunku, ale również rozmawiać o własnych fantazjach. 

Tak jak wspomnieliśmy, na długość aktu seksualnego wpływa również stan naszego zdrowia, w tym cukrzyca, otyłość, nadwaga czy nadciśnienie. Jeżeli długi stosunek płciowy jest dla nas niemożliwy ze względu na kondycję organizmu i wytrzymałość, wówczas warto przyjrzeć się naszej diecie oraz skupić się na regularnej aktywności fizycznej.

Sprawdź także: Psychoterapia w leczeniu zaburzeń erekcji

 

 

 

Bibliografia

M. Lew-Starowicz, Wytrysk przedwczesny – aktualny stan wiedzy na temat neurofizjologii, rozpowszechnienia, rozpoznawania oraz terapii, Przegląd Seksuologiczny, 2010 (dostęp online) http://przeglad-seksuologiczny.pl/numery/21/PS_NR_21_ART_4.pdf

M. Lew-Starowicz, Z. Lew-Starowicz, V. Skrzypulec-Plinta, Seksuologia, Wydawnictwo PZWL 2017

A. Nomejko, G. Dolińska-Zygmunt, Z. Zdrojewicz, Poczucie jakości życia a satysfakcja z życia seksualnego – badania własne, Seksuologia Polska, 2012 (dostęp online) https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/view/33536/24579

Z. Izdebski, A. Ostrowska, Seks po polsku. Zachowania seksualne jako element stylu życia Polaków, Warszawa 2003 (dostęp online) https://rcin.org.pl/dlibra/doccontent?id=17640