Witamina C na twarz – jak ją stosować, jakie da efekty?

Witamina C na twarz to prawdziwy kosmetyczny hit. Określana jest jako witamina młodości, ponieważ chroni nasz naskórek przed działaniem wolnych rodników. Jakie uzyskamy efekty, stosując kosmetyki z witaminą C? Które pochodne kwasu askorbinowego są najlepsze? Podpowiadamy, jak stosować witaminę C na twarz.

Witamina C w serum

Witamina C na twarz – jakie wykazuje działanie? 

W przemyśle kosmetycznym wykorzystywane są różne formy i pochodne witaminy C, które przedstawimy w dalszej części artykułu. Większość ogólnodostępnych kosmetyków zawiera witaminę na poziomie do 20% stężenia.

Witamina C może być stosowana na praktycznie wszystkich typach cery – również na skórze trądzikowej, tłustej, dojrzałej i wrażliwej. Wynika to z jej szerokiego spectrum działania, które opisujemy poniżej. 

Zobacz: 15 najlepszych źródeł witaminy C

Witamina C na zmarszczki 

Witamina C jest silnym antyoksydantem, dlatego też osłania naszą skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Tym samym spowalnia procesy starzenia się komórek naskórka i zapobiega powstawaniu zmarszczek. 

Dodatkowo witamina C buduje barierę chroniącą skórę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, takich jak promienie słoneczne, smog, toksyny. Dzięki temu nie dopuszcza do rozpadu elastyny i kwasu hialuronowego – ważnych elementów odpowiadających za elastyczność i młody wygląd cery. 

Sprawdź: Masaż kamieniem gua sha – naturalny lifting twarzy

Witamina C rozjaśnia przebarwienia 

Kuracja z użyciem witaminy C może pomóc także w redukcji przebarwień, które powstały w wyniku poddania skóry działaniu promieni słonecznych, lub w wyniku trądziku i zmian skórnych. Dzięki witaminie nasza skóra ma ujednolicony kolor. 

Witamina C wspiera syntezę kolagenu 

Witamina C determinuje produkcję kolagenu, dzięki czemu przywraca gęstość skórze. Możemy zauważyć widoczne spłycenie drobnych zmarszczek, a także zwiększoną elastyczność i jędrność naskórka. 

Witamina C na walkę z trądzikiem 

Kolejną zaletą stosowania witaminy C na twarz jest wsparcie leczenia trądziku pospolitego oraz trądziku różowatego. To wszystko dzięki właściwościom przeciwzapalnym oraz przyspieszającym procesy gojenia się ran. 

Witamina C jako ochrona przed promieniowaniem słonecznym 

Warto wiedzieć, że aplikowanie witaminy C w roli serum pod krem z filtrem wzmacnia działanie kosmetyku anty-UV, chroniąc przed fotostarzeniem się skóry.

Zapoznaj się: Reaplikacja filtrów SPF – czy jest konieczna? Wyjaśniamy

Witamina C przywróci skórze blask 

Stosowanie witaminy C jest zalecane osobom, które borykają się z szarym kolorytem cery, wynikającym często z palenia papierosów. Po kuracji można zauważyć, że skóra jest jaśniejsza, a w wielu przypadkach odzyskuje również dawny blask. 

Witamina C na wzmocnienia naczyń krwionośnych 

Kolejną zaletą witaminy C jest zdolność do zapobiegania pękania naczyń krwionośnych. Substancja poprawia mikrocyrkulację krwi w obrębie naskórka oraz uszczelnia drobne naczynia krwionośne. To działanie jest szczególnie ważne dla osób mierzących się z rumieniem, trądzikiem różowatym oraz z cerą naczynkową. 

Przeczytaj: Maść tranowa – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Witamina C na twarz – jakie są jej pochodne? 

Twarz kobiety od nosa do szyi
W przemyśle kosmetycznym wykorzytywane są różne pochodne witaminy C. Należy je znać, aby odpowiednio dobrać kosmetyk do stanu naszej skóry

Witamina C wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym pod różnymi formami i różnymi pochodnymi – dzielimy ją nie tylko na krem do twarzy, krem pod oczy, czy serum. Warto więc poznać wszystkie pochodne, aby umiejętnie dobrać kosmetyk zgodny z potrzebami naszej skóry. 

Kwas L-askorbinowy (Ascorbic Acid)

Witamina C przede wszystkim kojarzona jest z kwasem askorbinowym, który stanowi jej czystą i aktywną formę. Sam kwas L-askorbinowy nie jest w stanie przedostać się do głębszych warstw skóry, dlatego też w kosmetykach musi być umiejętnie łączony z innymi substancjami. Kwas jest równocześnie skuteczny, jak i niestabilny – zwłaszcza pod wpływem promieniowania słonecznego, ciepła powietrza. 

Ta pochodna witaminy C rozświetla cerę i przywraca jej zdrowy koloryt. Może być stosowana przy cerze tłustej i trądzikowej, jednak nie zaleca się jej przy cerze wrażliwej, ze względu na wysokie ryzyko podrażnienia. 

Kwas L-askorbinowy zazwyczaj można znaleźć w produktach typu serum. Warto wybierać jego stężenia w zakresie do 30%. 

Czysta witamina C wymaga przechowywania w lodówce oraz szybkiego zużycia.

Sól sodowa fosforanu askorbylu (Sodium Ascorbyl Phosphate) 

Pochodna kwasu askorbinowego wykazuje działanie antybakteryjne, dlatego też występuje w kosmetykach przeciwtrądzikowych. Równocześnie jest łagodna w działaniu oraz zapobiega powstawaniu zaskórników. 

Sól magnezowa fosforanu askorbylu (Magnesium Ascorbyl Phosphate)

Sól magnezowa fosforanu askorbylu najczęściej występuje w kosmetykach przeciwstarzeniowych, emulsjach, serach oraz w maseczkach do twarzy. Charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością w wodzie, co niestety skutkuje słabą przenikalnością w głąb naskórka. Polecana jest do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień oraz z widocznymi przebarwieniami. 

Glukozyd askorbylu (Ascorbyl Glucoside) 

Glukozyd askorbylu charakteryzuje się wysoką przenikalnością w głębokie warstwy skóry oraz działaniem ochronnym w obrębie włókien kolagenowych. Pochodna witaminy C dodawana jest do różnych preparatów pielęgnacyjnych, jednak zalecana jest zwłaszcza do cery dojrzałej. Może oddziaływać drażniąco na cerę wrażliwą. 

Palmitynian askorbylu (Ascorbyl Palmitate)

Palmitynian askorbylu to słabo przyswajalna przez skórę forma witaminy C. Mimo że cechuje się stabilnością i łagodnym działaniem, to nie powinna być stosowana na podrażnioną lub uszkodzoną skórę. Najczęściej występuje w kosmetykach rozjaśniających, ponieważ przeznaczona jest do cery szarej, zmęczonej oraz z oznakami starzenia. 

Tetraizopalmitynian askorbylu (Ascorbyl Tetraisopalmitate)

Tetraizopalmitynian askorbylu uznawany jest za najskuteczniejszą formę kwasu L-askorbinowego. Wykazuje wysoką stabilność w kosmetykach i silnie działa nawet przy niskich stężeniach. Skutecznie przenika w głębsze warstwy naskórka i charakteryzuje się właściwościami przeciwstarzeniowymi. Występuje w kremach i maseczkach do twarzy. Polecany jest do skóry dojrzałej z oznakami starzenia. 

3-O Etylowy kwas askorbinowy (3-O-Ethyl Ascorbic Acid)

Ta pochodna witaminy C jest odporna na działanie światła słonecznego i temperatury. Charakteryzuje się również stabilnością, przenikalnością, działaniem przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Polecana jest do skóry problematycznej oraz do cery trądzikowej. 3-O Etylowy kwas askorbinowy występuje w wielu kosmetykach, ponieważ jest rozpuszczalny zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach. 

Sprawdź: Retinol – zastosowanie, efekty, przeciwwskazania

Kosmetyki z witaminą C – od czego zacząć aplikację i na co zwracać uwagę? 

Kobieta nakładająca na twarz krem z witaminą C
Kosmetyki zawierające witaminę C najcześciej nakładamy na skórę podczas wieczornej pielęgnacji

Wiemy już, jakie pochodne witaminy C występują w kosmetykach. Zanim jednak rozpoczniemy kurację „witaminą młodości”, to powinniśmy przeprowadzić test uczuleniowy. W tym celu wybierzmy preparat z najniższym stężeniem witaminy. Aplikujmy go według zaleceń producenta, które podane są na etykiecie. Jeżeli zauważymy na skórze niepożądane objawy, podrażnienia, zaczerwienienia, wówczas powinniśmy odstawić preparat. 

Uwaga: Wiele osób zaczynających przygodę z witaminą C w kosmetykach skarży się na wysyp wyprysków, które po czasie samoistnie znikają. Wynika to z nabrania odporności przez skórę. 

Ważną zasadą jest zwracanie uwagi przede wszystkim na stężenia witaminy C w preparatach. Pamiętajmy o tym, aby stopniowo zwiększać stężenie i przede wszystkim cały czas obserwować stan i reakcje naszej skóry. 

Rozpoczynając kurację witaminą C, wybierajmy kosmetyki z jej najniższych stężeniem procentowym. Produktów nie można stosować po upływie daty ich ważności. 

W składzie kosmetyków witamina C powinna znajdować się wysoko. Jeśli wymieniana jest na samym dole, wówczas oznacza to, że jest jedynie kosmetycznym dodatkiem oraz dobrym zabiegiem marketingowym producenta.

Wybierając preparat, warto zwrócić uwagę na opakowanie. Najlepszym wyborem będzie butelka wykonana z ciemnego szkła – ograniczy ona kontakt ze światłem, które przyspiesza proces utleniania witaminy C. 

Kosmetyków z witaminą C nie można stosować po upływie terminu ważności – preparat nie tylko traci wówczas swoją skuteczność, ale może być także szkodliwy dla naskórka. Jeżeli zauważymy, że zmienił on swoją barwę, to dla naszego własnego dobra lepiej go wyrzucić. 

Kluczem do sukcesu jest cierpliwość oraz systematyczność. Najczęściej pierwsze efekty możemy zauważyć po dwóch miesiącach kuracji. 

Przeczytaj: Kolagen na blizny – czy pomaga? Sprawdzamy 

Kiedy aplikować witaminę C na twarz?

Sposób i częstotliwość stosowania kosmetyków z witaminą C zależą przede wszystkim od jej stężenia. W sytuacji, gdy preparat ma niskie stężenie, można stosować go rano i wieczorem. Wyższe stężenia powinny zostać włączone wyłącznie do pielęgnacji wieczornej. 

Witamina C a krem z filtrem 

Warto wiedzieć, że przy stosowaniu kosmetyków z witaminą C koniecznym elementem pielęgnacji jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Wynika to z tego, że witamina C uwrażliwia naszą skórę, przez co może stać się ona bardziej podatna na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, w tym na powstawanie nowych przebarwień. 

Kosmetyki zawierające witaminę C zawsze stosujemy wraz z flitrem przeciwsłonecznym.

Jeśli chcemy używać witaminy C rano, wtedy nakładajmy ją na oczyszczoną skórę twarzy przed nałożeniem kremu przeciwsłonecznego. 

Z czym nie powinno się łączyć witaminy C? 

Witaminy C nie powinniśmy łączyć z niektórymi rodzajami składników aktywnych. Złe połączenie nie tylko będzie neutralizować działanie witaminy, ale również może być niebezpieczne dla naszego naskórka. 

Witaminy C nie łączymy z:

  • niacynamidem – dotyczy to jednak wyłącznie czystej formy witaminy, czyli kwasu askorbinowego, pozostałe pochodne witaminy C możemy łączyć,
  • retinolem, 
  • kwasami AHA, 
  • kwasami BHA
  • hydrokortyzonem, 
  • kosmetykami na bazie mydła. 

Korzystne połączenia z witaminą C 

Niektóre grupy składników nie tylko nie zaszkodzą działaniu witaminy C, ale również będą zapobiegać jej utlenianiu i pozytywnie wpłyną na skuteczność. 

Witaminę C warto łączyć z:

  • kwasem hialuronowym, 
  • kwasem ferulowym, 
  • resweratrolem, 
  • rutyną. 

Witamina C na twarz – przeciwwskazania 

Witamina C uznawana jest za skuteczną i bezpieczną substancję. Zalecana jest dla osób po 25. roku życia i nadaje się do każdego typu skóry. W przypadku cery alergicznej i wrażliwej należy jednak zachować szczególną ostrożność w czasie kuracji, ponieważ występuje wysokie ryzyko podrażnień.

Ważne jest również, aby stosować witaminę C razem z kremem przeciwsłonecznym oraz odpowiednio dobierać stężenia – zaczynać od najmniejszych i stopniowo je zwiększać. 

 

 

 

Bibliografia 

M. Pawlaczyk, K. Korzeniowska, A. Rokowska-Waluch, Witamina C i skóra, Farmacja Współczesna, 2012 (dostęp online) https://docplayer.pl/22728624-Witamina-c-i-skora-vitamin-c-and-the-skin.html

E. Kilian-Pięta, Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie, Kosmetologia Estetyczna, 2019 (dostęp online) http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2019.1-2.pdf

M. Bajcer, P. Cwil, B. Kania, E. Maślanka, Wpływ witamin antyoksydacyjnych na skórę i ich znaczenie w kosmetologii, Studenckie Zeszyty Naukowe. Kosmetologia, Warszawa 2016 (dostęp online) https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/kosmetologia_ebook.pdf

D. Andrys, Rola witaminy C i jej pochodnych w metabolizmie skóry – cz. 1 i cz. 2, Biotechnologia (dostęp online) https://biotechnologia.pl/kosmetologia/rola-witaminy-c-i-jej-pochodnych-w-metabolizmie-skory-czesc-i,642

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/rola-witaminy-c-i-jej-pochodnych-w-metabolizmie-skory-czesc-ii,628

I. Gąbka, W. Dalmata, Wybrane składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Rola innowacji w transformacji wizerunku współczesnej nauki, 2020