Kwasy BHA – czym są i jak je stosować?

Kwasy BHA na szeroką skalę wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym. Znajdziemy je m.in. w składach kremów i toników do pielęgnacji skóry. Jakie są ich właściwości? Kto nie powinien stosować kwasów BHA?

Kobieta przed lustrem

Czym są kwasy BHA?

Kwasy BHA, inaczej kwasy beta-hydroksylowe, to związki pochodzenia organicznego, które zawierają tak zwaną grupę karboksylową oraz grupę hydroksylową rozdzieloną dwoma atomami węgla. Wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym jako składniki preparatów pielęgnacyjnych do skóry – kwasy BHA znajdziemy w: tonikach, kremach, żelach do twarzy, maseczkach do twarzy, peelingach. Od równie popularnych w kosmetyce kwasów AHA odróżnia je budowa (kwasy AHA rozdzielone są jednym atomem węgla), a także właściwości. Kwasy BHA wykazują słabsze działanie na skórę w porównaniu z kwasami AHA, natomiast rozpuszczają się w tłuszczach i docierają do głębszych warstw naskórka, dzięki czemu cechują je dobre właściwości złuszczające.

Rodzaje kwasów BHA

Do grona kwasów BHA należą:

  • kwas salicylowy,
  • kwas propionowy – stosowany jest jako środek do konserwacji żywności i środek przeciwpleśniowy,
  • karnityna – może występować w składzie peelingów chemicznych,
  • beta hydroxybutanoic acid,
  • tropic acid,
  • trethocanic acid.

Kwas salicylowy – właściwości i działanie

Najpopularniejszym kwasem BHA jest kwas salicylowy. Warto wiedzieć, że to właśnie z niego produkuje się kwas acetylosalicylowy, czyli powszechnie znaną aspirynę. 

Kwas salicylowy rozpuszcza się w tłuszczach (w olejach roślinnych), w glikolu roślinnym oraz w alkoholu. Charakteryzuje się silnym działaniem antybakteryjnym i przeciwzapalnym, a także reguluje odnowę komórkową skóry. Zalecany jest zwłaszcza do skóry problematycznej i trądzikowej – pomaga zarówno zwalczyć zmiany trądzikowe i wypryski, jak i zregenerować skórę. Skutecznie zapobiega powstawaniu nowych wyprysków skórnych i namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. Może także łagodzić przebieg trądziku różowatego, redukować drobne zmarszczki (jednak nie tak skutecznie, jak przedstawiciele kwasów AHA) oraz ujednolicać koloryt skóry.

Kosmetyki z kwasem salicylowym można stosować nie tylko do pielęgnacji skóry twarzy, ale również na wypryski występujące na ciele – np. na plecach.

Uwaga: Kwas salicylowy dodawany jest także do produktów przeznaczonych do złuszczania zrogowaciałego naskórka z pięt.

Kwasy BHA – dla kogo?

Kwasy BHA zalecane są przede wszystkim dla cery: problematycznej, tłustej, trądzikowej, suchej, dojrzałej. Ostrożność w ich stosowaniu powinny zachować osoby ze skórą wrażliwą.

Warto ponownie wspomnieć o tym, że kwas salicylowy jest jednym z najpopularniejszych składników kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej. Skutecznie przenika przez sebum do głębszych warstw skóry, oczyszcza, odblokowuje pory, pomaga w redukcji zaskórników i złuszcza martwy naskórek. 

Jak stosować kwasy BHA?

Pipetka na słońcu
Przeprowadzając kurację z kwasami BHA, należy unikać słońca

Kwas salicylowy, dostępny w kosmetykach, możemy stosować w zaciszu własnego domu. Przede wszystkim kurację należy rozpocząć od produktów ze stężeniem od 1% do 2%. Przed pierwszą aplikacją zalecamy przeprowadzenie próby uczuleniowej. Wystarczy, że niewielką ilość produktu zaaplikujemy na fragment skóry – np. za uchem. Jeżeli przez 24-godziny nie zaobserwujemy niepokojących objawów – takich jak: wysypka, pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie, alergiczny nieżyt nosa – to oznacza, że kosmetyk nie powinien nas uczulać.

Po zaaplikowaniu kwasów musimy pamiętać o tym, że nasza skóra będzie potrzebować dodatkowego nawilżenia. Specjaliści zalecają zwłaszcza kremy i sera zawierające żel hialuronowy oraz oleje roślinne, np. olej z dzikiej róży, olej z awokado, olej konopny.

Częstotliwość stosowania produktów z kwasami BHA zależna jest od rodzaju naszej cery. Przyjmuje się, że w przypadku skóry wrażliwej po miesiącu kuracji powinno zastosować się przerwę na trzy miesiące. Natomiast osoby z cerą tłustą oraz problematyczną mogą stosować kosmetyki z kwasem BHA w sposób ciągły.

Przeczytaj: Czym są dermokosmetyki? Wyjaśniamy

Przeciwwskazania do stosowania kwasów BHA

Kwas salicylowy może zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne (UV), dlatego też podczas terapii należy stosować równocześnie preparaty z wysokim filtrem SPF. Kurację najlepiej przeprowadzać jesienią i zimą. Nie zaleca się również korzystania z solarium czy z kąpieli słonecznych.

Podczas kuracji kwasami BHA nie powinno się równocześnie stosować kosmetyków z retinolem oraz preparatów z witaminą C.

Kosmetyków z kwasem salicylowym unikajmy w przypadku:

  • ran,
  • podrażnień skóry,
  • atopowego zapalenia skóry,
  • ciąży,
  • karmienia piersią,
  • opryszczki,
  • terapii doustnej pochodnymi witaminy A.

 

 

Bibliografia

N. Moczulewska, A. Mańkowska, Zastosowanie kwasu salicylowego w terapii
skóry trądzikowej, Innowacyjność i tradycja w kosmetologii, 2020 (dostęp online) http://wydawnictwo.wseit.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/Zastosowanie-kwasu-salicylowego-w-terapii-sk%C3%B3ry-tr%C4%85dzikowej.pdf

M. Jurzak, M. Ząbczyńska, Zastosowanie hydroksykwasów w kosmetologii [w:] Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, (red.) A. Goździalska, J. Jaśkiewicz, Kraków 2012

A. Kapuścińska, I. Nowak, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, nr 69, 2015 (dostęp online) https://phmd.pl/api/files/view/116273.pdf

https://4szpaki.pl/blog/post/kwasy-aha-bha-i-pha