Trądzik pospolity – jakie są jego przyczyny?
Trądzik pospolity to schorzenie o podłożu dermatologicznym. Polega na tworzeniu stanów zapalnych w aparatach włosowo-łojowych. Trądzikowi towarzyszą zaskórniki, krosty, grudki, łojotok.
Do przyczyn występowania schorzenia należą m.in.:
- zmiany hormonalne,
- zwiększona produkcja łoju,
- nadmierna potliwość,
- istniejące predyspozycje genetyczne,
- stosowanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków,
- bakterie obecne w kanałach odprowadzających łój,
- zaczopowane aparaty włosowo-łojowe,
- stres.
Zioła na trądzik pospolity wykazują działanie łagodzące, kojące, ściągające, antyseptyczne, przeciwzapalne. Regulują także pracę gruczołów łojowych, nie podrażniając dodatkowo skóry, a wręcz poprawiając jej kondycję.
Zioła pomagające w leczeniu trądziku pospolitego to: fiołek trójbarwny, nagietek lekarski, wierzba biała, oczar wirginijski, psianka słodkogórz, szałwia lekarska, łopian, geranium – bodziszek cuchnący, rumianek pospolity, ruta zwyczajna.
Zioła na trądzik – fiołek trójbarwny
Fiołek trójbarwny nazywany jest potocznie bratkiem. Działa antyseptycznie, łagodząco, poprawia stan i kondycję skóry. Naturalnie wspomaga walkę z trądzikiem – zmniejsza wypryski, zmiany trądzikowe, a także wysypki na tle alergicznym.
Bratek reguluje pracę jelit, działa moczopędnie, oddziałuje na układ pokarmowy, łagodzi kaszel i determinuje działanie wykrztuśne, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.
Napar: 1-2 łyżeczki ziela zalać wrzącą wodą, a następnie parzyć przez 15-20 minut. Zimny napar można stosować zewnętrznie – przemywać nim skórę lub wykonywać okłady na zmęczone oczy.
Uwaga: Fiołka trójbarwnego nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Uwaga: Napar może wywoływać nudności.
Zioła na trądzik – nagietek lekarski
Nagietek lekarski działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Łagodzi podrażnienia, zmiany trądzikowe, zaczerwienienia, reakcje alergiczne. Wspomaga regenerację skóry, przyspiesza gojenie drobnych ran, zmian dermatologicznych oraz oparzeń. Dodatkowo działa rozkurczająco na przewód pokarmowy, dzięki czemu wspomaga trawienie.
Napar z kwiatów nagietka: Kilka kwiatów nagietka należy zalać 1 szklanką wrzącej wody. Następnie przykryć i odstawić na 15 minut. Napar można wypijać kilka razy dziennie lub stosować na skórę – przemywać cerę, wykonywać okłady.
Uwaga: Nagietek jest bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią.
Zioła na trądzik – wierzba biała
Wierzba biała wykazuje działanie przeciwzapalne, dlatego też pozytywnie wpływa na skórę, szczególnie na cerę wrażliwą i ze zmianami trądzikowymi.
Kora wierzby posiada salicylinę – związek aktywny, który w swoim działaniu przypomina aspirynę.
Kora działa rozgrzewająco, napotnie, łagodzi bóle, wzmacnia działania odpornościowe w organizmie, pobudza pracę wątroby, wpływa na usuwanie nadmiaru kwasu moczowego z organizmu, poprawia kondycję naszych stawów.
Napar z kory ciętej: 1 łyżkę stołową kory włożyć do garnka, zalać szklanką wody i gotować przez 15 minut pod przykryciem. Następnie odstawić na kolejne 15 minut, odcedzić i pić po 0,5 szklanki, najlepiej od 4 do 6 razy dziennie.
Napar z kory mielonej: 1 łyżeczkę mielonej kory zalać 1 szklanką wrzącej wody, potem odstawić pod przykryciem na 5 minut i przecedzić. Spożywać po 0,5 szklanki 4-6 razy dziennie.
Uwaga: Kora wierzby białej nie jest zalecana dla: kobiet w ciąży i karmiących piersią, chorych na niewydolność nerek, osób chorujących na zaburzenia krzepliwości krwi.
Zapoznaj się: Zioła na łuszczycę – 10 ziół o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym
Zioła na trądzik – psianka słodkogórz
Psianka słodkogórz wywiera pozytywne działania na naszą skórę: oczyszcza, działa antyseptycznie, przyspiesza gojenie się ran i zmian skórnych, redukuje wypryski, zaczerwienienia, reguluje nadmierne wydzielanie łoju. Jest przeznaczona do cery trądzikowej, pomaga w walce z łuszczycą oraz egzemą.
Prócz prozdrowotnego działania na skórę psianka wygładza i odżywia włosy, uspokaja umysł i ciało, wspiera prawidłowe funkcjonowanie stawów – regeneruje błonę maziową, która odpowiada za ruch w stawie.
Napar ziele cięte: 1-2 łyżeczki psianki zalać 1 szklanką wrzącej wody, przykryć i parzyć około 30 minut. Po przecedzeniu wypijać 2-3 razy dziennie po 1 szklance.
Napar ziele mielone: 1 łyżeczkę proszku zalać niewielką ilością wrzącej wody. Następnie poczekać do wystygnięcia i wypić całość. Stosować 2-3 razy dziennie.
Uwaga: Ziele nie jest przeznaczone dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Zioła na trądzik – szałwia lekarska
Szałwia lekarska ma właściwości antyseptyczne i ściągające, dzięki czemu przyspiesza gojenie się ran, otarć, wyprysków i wszelkich zmian trądzikowych.
Ziele jest również naturalnym środkiem do płukania jamy ustnej i gardła. Wpływa na układ pokarmowy, trawienie, łagodzi pracę jelit, zmniejsza nadmierną laktację. Okłady z szałwii lekarskiej koją zmęczone i opuchnięte oczy, a przemywanie nią miejsc intymnych, łagodzi stany zapalne, świąd oraz pieczenie.
Napar liść cięty: 1 lub 2 łyżki stołowe szałwii zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 20 minut. Po przecedzeniu spożywać 2 razy dziennie. Napar nadaje się do użytku zewnętrznego.
Uwaga: Szałwia nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Sprawdź: Dieta na trądzik różowaty – co jeść, czego unikać? Zasady i lista produktów
Zioła na trądzik – oczar wirginijski
Oczar wirginijski wykorzystywany jest w kosmetyce – stanowi składnik kremów, mydeł oraz preparatów na trądzik. Wyciąg z liści oczaru łagodzi podrażnienia skóry, hamuje wydzielanie się potu i łoju. Działa oczyszczająco, ściągająco, dzięki czemu pielęgnuje i poprawia kondycję skóry trądzikowej, wrażliwej, naczynkowej (zmniejsza także zaczerwienienia i uszczelnia naczynia krwionośne). Ziele stosuje się wyłącznie do użytku zewnętrznego.
Napar z liści oczaru: 1-2 łyżki stołowe oczaru zalać 1 szklanką wrzącej wody, a następnie odstawić pod przykryciem do naciągnięcia. Przefiltrować i stosować zewnętrznie. Napar nie powoduje żadnych niepożądanych działań.
Zioła na trądzik – łopian
Łopian dzięki działaniu łagodzącemu i antyseptycznemu poprawia wygląd cery trądzikowej, koi podrażnienia, odżywia. Łagodzi także objawy łuszczycy oraz egzemy i zapobiega wypadaniu włosów.
Korzeń łopianu oczyszcza organizm poprzez działanie moczopędne i napotne, stymuluje procesy trawienne, łagodzi podrażnienia gardła.
Napar: 1 łyżkę stołową korzenia włożyć do garnka i zalać 1 szklanką wody. Całość gotować przez około 10 minut pod przykryciem, a następnie odstawić na 30 minut i przecedzić. Napar stosować wewnętrznie 2-3 razy dziennie, a zewnętrznie, do przemywania skóry, według potrzeby.
Uwaga: Łopian stosowany wewnętrznie nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dozwolony jest napar stosowany zewnętrznie na skórę.
Uwaga: Ze względu na hamowanie krzepliwości krwi łopianu powinny unikać osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi.
Uwaga: Łopian może obniżyć stężenie glukozy we krwi.
Zioła na trądzik – geranium – bodziszek cuchnący
Bodziszek cuchnący zawiera flawonoidy, kwasy fenolowe, kwasy organiczne, garbniki, dzięki czemu działa antyoksydacyjnie, ściągająco i łagodząco na stany zapalne skóry. Zmniejsza też wypryski i cienie pod oczami, pomaga w redukcji zmian trądzikowych.
Przyspiesza gojenie się drobnych ran, skaleczeń, podrażnień oraz oparzeń, a także tamuje drobne krwawienia. Dodatkowo hamuje nadmierną pracę jelit, wspiera funkcjonowanie narządów – wątroby i nerek.
Bodziszek stosowany zewnętrznie nadaje się do: przemywania skóry i miejsc intymnych, płukania jamy ustnej i gardła, wykonywania okładów na zmęczone oczy.
Napar z ziela: 1 łyżkę stołową geranium należy zalać 1 szklanką wrzącej wody. Następnie parzyć pod przykryciem przez 10-15 minut. Spożywać 3 razy dziennie po 1 szklance. Napar nadaje się do użytku zewnętrznego.
Stosowanie mielonego ziela: 1 łyżeczkę proszku zażywać 2-3 razy dziennie popijając wodą. Bodziszek najlepiej przyjmować na pusty żołądek.
Kąpiel: 5 łyżek stołowych ziela należy wsypać do garnka, zalać 1,5 litra wody i doprowadzić do wrzenia. Następnie gotować przez 30 minut na małym ogniu i pozostawić na kolejne 30 minut pod przykryciem. Całość przecedzić, wlać do wanny i wymieszać z wodą (zaleca się, aby woda była ciepła). Prozdrowotna kąpiel powinna trwać około 20 minut.
Uwaga: Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny stosować bodziszka cuchnącego wewnętrznie.
Zioła na trądzik – rumianek pospolity
W użytku zewnętrznym rumianek pospolity działa kojąco, antyseptycznie, przeciwzapalnie – dzięki temu pomaga cerze trądzikowej, łagodzi podrażnienia, zmiany skórne, przyspiesza gojenie ran i oparzeń.
Rumianek w użytku wewnętrznym obniża poziom glukozy we krwi, rozluźnia przewód pokarmowy i wpływa na lepsze trawienie oraz wycisza, zwłaszcza w sytuacjach nadmiernego stresu.
Napar: 1-2 łyżeczki suszonych kwiatów należy zalać szklanką wrzącej wody, a następnie przykryć i parzyć przez 10-15 minut. Rumianek można spożywać bez ograniczeń – warto jednak pamiętać o regularności.
Uwaga: Rumianek jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Uwaga: Należy zachować ostrożność przy równoczesnym zażywaniu leków przeciwzakrzepowych.
Zioła na trądzik – ruta zwyczajna
Ruta zwyczajna wykorzystywana jest do pielęgnacji cery trądzikowej – poprawia jej kondycję, hamuje nadmierne wydzielanie łoju. Dodatkowo zmniejsza obrzęki, siniaki oraz zaczerwienienia – wpływając na kondycję naczyń krwionośnych i tym samym zapobiegając powstawaniu tzw. pajączków w przypadku trądziku różowatego.
Napar: 2 łyżki stołowe ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody, a następnie odstawić na około godzinę i odcedzić. Napar stosować do przemywania skóry.
Uwaga: Ruta nie jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.
Uwaga: Ziele działa fotouczulająco – uwrażliwia skórę na działanie promieniowania słonecznego.
Bibliografia
A. D. Kaźmierska, I. Bolesławska, J. Przysławski, Wpływ diety oraz fitoterapii w leczeniu trądziku pospolitego, Farmacja Polska tom 76 nr 7, 2020 (dostęp online) https://web.archive.org/web/20201013234032id_/https://www.ptfarm.pl/download/?file=File%2FFarmacja+Polska%2F2020%2F7%2F03_OG_Tradzik_pospolity_n.pdf
K. Kiewicz, Rośliny zielarskie w gospodarstwie domowym, Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, Barzkowice 2017 (dostęp online) http://80.48.251.53/plik/11131.pdf
K. Moksa, A. Teległów, Zioła zalecane przez świętą Hildegardę w pielęgnacji skóry, Postępy Fitoterapii 22(1), 2021 (dostęp online) https://www.researchgate.net/profile/Aneta-Teleglow-2/publication/351904355_Ziola_zalecane_przez_swieta_Hildegarde_w_pielegnacji_skory_The_herbs_recommended_by_Saint_Hildegard_in_skin_care/links/60af61dea6fdcc647edf6fc9/Ziola-zalecane-przez-swieta-Hildegarde-w-pielegnacji-skory-The-herbs-recommended-by-Saint-Hildegard-in-skin-care.pdf
https://www.alinarose.pl/2014/02/zioa-na-tradzik.html