Reaplikacja filtrów SPF – czy jest konieczna? Wyjaśniamy

Dlaczego warto reaplikować filtry SPF? Co ile godzin należy nakładać produkt? Czy można reaplikować filtr na makijaż? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w artykule.

Krem z filtrem

Kremy z filtrem SPF (Sun Protection Factor) mają za zadanie chronić naskórek przed promieniowaniem typu UVB, które objawia się jako opalenizna lub poparzenie słoneczne i wpływa m.in. na przyspieszone starzenie się komórek naskórka. Promieniowanie UVB zależne jest od pory roku – zimą jego natężenie jest najsłabsze. Jednak należy pamiętać o tym, aby aplikować krem z filtrem przez cały rok, również w sytuacji, gdy słońce jest za chmurami.

Najprościej mówiąc, wartość SPF określa ochronę skóry przed promieniowaniem oraz mówi nam, ile razy dłużej możemy przebywać na słońcu. Specjaliści zalecają, aby stosować zwłaszcza kremy z filtrem o ochronie bardzo wysokiej, czyli z SPF 50+. 

Reaplikacja SPF – dlaczego warto?

Tak jak pisaliśmy wyżej, krem z filtrem SPF chroni nasz naskórek przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym typu UVB. Jednak warto wiedzieć, że jego skuteczność maleje wraz z każdą godziną od aplikacji – dotyczy to zarówno filtrów chemicznych, jak i filtrów fizycznych (naturalnych). Produkty ochronne przede wszystkim ścierają się z powierzchni naszej skóry, spływają wraz z potem oraz ulegają tak zwanym przemianom metabolicznym. Przyjmuje się więc, że dla najlepszej ochrony m.in. przed fotostarzeniem cery należy reaplikować produkt co 2-3 godziny. 

Reaplikacja SPF na makijaż

Filtr SPF na skórze
Flitr SPF możemy reaplikować również na makijaż

Przy reaplikacji produktu z filtrem nie musimy zmywać jego poprzedniej warstwy ani gotowego makijażu. Uznaje się, że optymalna porcja kremu to długość dwóch palców: środkowego oraz wskazującego. Przy reaplikacji powinniśmy również nakładać właściwą ilość kosmetyku. Dokładając kolejną warstwę na tą, którą aplikowaliśmy wcześniej (również pod makijaż), zwiększamy prawdopodobieństwo ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym. 

Warto wiedzieć, że reaplikacja SPF-ów ma współcześnie zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wiele osób nie wyobraża sobie dokładać kolejnej warstwy kosmetyku, zwłaszcza na gotowy makijaż. Przeciwnicy przedstawiają również argument, że ta metoda nie sprawdza się w przypadku skóry problematycznej. 

Co ważne, filtry przeciwsłoneczne powinno się stosować również w sytuacji, gdy pozostajemy w zamkniętym pomieszczeniu – ze względu na to, że przez szyby okienne również wpada promieniowanie słoneczne.

Ponowne nałożenie kremu nie powinno stanowić dla nas problemu w przypadku, gdy na twarzy nie mamy makijażu. Co w sytuacji, gdy na co dzień stosujemy podkład i inne kosmetyki z tak zwanej kolorówki? Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na reaplikację kremu z filtrem bez naruszenia naszego makijażu.

Zapoznaj się: Kwas hialuronowy na twarz – jakie daje efekty? Sprawdzamy 

Aplikacja kremu z filtrem za pomocą gąbeczki

Gąbeczka do makijażu na stałe zagościła w naszych kosmetyczkach. Ten gadżet może być przydatny również do aplikacji kremu z filtrem na makijaż. Wystarczy, że niewielką ilość produktu wyciśniemy na dłoń, a następnie za pomocą aplikatora delikatnie wklepiemy w skórę. SPF może spowodować na skórze efekt świecenia. Jeżeli preferujmy matowe wykończenie, to wystarczy, że zmatowimy twarz za pomocą popularnych bibułek matujących. Gąbeczka nie powinna uszkodzić makijażu, jeżeli będziemy z niej korzystać w prawidłowy sposób.

Zobacz także: Masaż rollerem do twarzy – jak go wykonać w domu?

Filtr SPF w formie mgiełki

W przemyśle kosmetycznym coraz większą popularnością cieszą się kremy z filtrem w formie mgiełki lub sprayu. Dedykowane są zwłaszcza do reaplikacji SPF-ów na makijaż. Wyróżnia je lekka konsystencja, brak efektu wybielenia naskórka oraz jego nadmiernego świecenia. Należy jednak pamiętać o tym, aby krem z filtrem w formie sprayu stosować wyłącznie w pomieszczeniach. Dlaczego? Istnieje duże ryzyko, że aplikowanie produktu na zewnątrz sprawi, że rozpłynie się on w powietrzu. SPF w mgiełce jest natomiast równie skuteczny, co klasyczny krem.

Mgiełki warto aplikować w obfitych ilościach. Należy również zakryć palcami skrzydełka nosa, aby nie doprowadzić do wdychania produktu.

Przeczytaj: Kwasy BHA – czym są i jak je stosować?

Filtr SPF w formie pudru

Na rynku dostępne są także filtry SPF w formie pudru, które stanowią część naszego makijażu. Są to kolorowe kosmetyki, które w swoim składzie zawierają dodatkowo ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Zazwyczaj jednak wartość SPF jest zbyt niska, aby skutecznie blokować promienie UV (SPF poniżej 50). Minusem tego typu produktu jest fakt, że sami nie wiemy, jaką ilość kosmetyku zaaplikować, aby uzyskać deklarowaną ochronę.

Sztyft z SPF

Kolejnym rodzajem kosmetyku fotoochronnego polecanego do reaplikacji jest sztyft z SPF. Jego największą zaletą jest poręczność. Sprawdza się zwłaszcza w okolicach nosa, ust czy kości policzkowych. Jeżeli planujemy nakładać go na makijaż, to najlepiej zastosować metodę punktową. Produkt nabieramy na palec, a następnie wklepujemy w skórę.

Sprawdź: Czym jest manicure japoński i jak go wykonać? Wady i zalety

 

 

Bibliografia

F. Kuros, K. Pinas, K. Skalska, J. Skupień, Świadomość młodego społeczeństwa na temat wpływu działania promieni UV oraz profilaktyka fotostarzenia się skóry, Kosmetologia Estetyczna, vol. 8, nr 4, 2019 (dostęp online) http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-1.pdf

https://www.superpharm.pl/blog/reaplikacja-filtrow-spf-na-twarz-w-ciagu-dnia