Skóra wrażliwa i skóra alergiczna – jak je rozróżnić?

Skóra alergiczna wymaga starannej higieny i pielęgnacji. Aby dokonać wyboru właściwych kosmetyków, należy na początku rozróżnić skórę wrażliwą i skórę alergiczną. Jak to zrobić? Jakie są przyczyny alergii skórnych?

Kobieta nakładająca krem na skórę alergiczną

Skóra wrażliwa i skóra alergiczna – jakie są różnice? 

Objawy chorób alergologicznych skóry często mylone są z symptomami występującymi u osób ze skórą wrażliwą. W obu przypadkach występuje uczucie pieczenia, świąd, wysypka, rumień. 

Na skórze alergicznej reakcje zapalne pojawiają się w wyniku kontaktu z alergenami przenikających przez barierę skórno-naskórkową. Często reakcje naskórka nie występują natychmiast po kontakcie z czynnikiem alergicznym, ale po kilku, a nawet kilkunastu godzinach. 

Na skórze alergicznej reakcje zapalne mogą pojawiać się po kilku lub kilkunastu godzinach od kontaktu z czynnikiem alergicznym. Na skórze wrażliwej reakcja skórna występuje natychmiastowo. 

Zmiany alergiczne mogą się pojawić na całym ciele, nawet po nałożeniu uczulającego kosmetyku na samą twarz. Zazwyczaj też nie ustępują same i należy zastosować leki przeciwhistaminowe.

W przypadku skóry wrażliwej następuje jedynie natychmiastowa reakcja skórna.

Przeczytaj także: Aloes na twarz – jak stosować? Poznaj efekty i domowe przepisy

Przyczyny alergii skórnych – co nas uczula? 

Alergeny wywołujące stany zapalne skóry są czynnikami, z którymi mamy kontakt na co dzień. Są nimi między innymi: roztocza kurzu domowego, detergenty, kosmetyki, perfumy i pyłki roślinne. Skórze alergicznej może także szkodzić stres, klimatyzacja w pomieszczeniach, a także zanieczyszczenia zawarte w powietrzu, takie jak spaliny samochodowe.

Najczęściej uczulają nas konserwanty i pigmenty zawarte w kosmetykach, a także kompozycje zapachowe. Wśród składników, które najczęściej powodują reakcję alergiczną, znajdują się między innymi: lanolina, parafina, wazelina, metyl, kwas salicylowy, alkohol cynamonowy, alkohol etylowy i mleczko pszczele.

Przy występujących problemach z cerą alergiczną, warto wykonać u alergologa testy, które wykluczą lub potwierdzą towarzyszenie alergii pokarmowej. 

Sprawdź: Masaż kamieniem gua sha – naturalny lifting twarzy

Jakie są zasady pielęgnacji skóry alergicznej?

Kobieta nakładająca kosmetyk przed lustrem
Kosmetyki do skóry alergicznej powinny być pozbawione kompozycji zapachowych

Aby odpowiednio zadbać o skórę z chorobą alergologiczną, należy unikać alergenów, twardej i chlorowanej wody oraz starannie dobierać kosmetyki. Nie powinny one podrażniać skóry, ale łagodzić stany zapalne i odbudowywać warstwę ochronną skóry, czyli barierę lipidową. 

Współcześnie możemy spotkać się z powtarzanym mitem, który zakłada, że produkty hipoalergiczne nie wywołują żadnych reakcji alergicznych. Prawda jest taka, że nadal nie zostały wprowadzone regulacje prawne, które określałyby skład tzw. kosmetyków hipoalergicznych. Pod nazwą może się kryć chwyt marketingowy stosowany przez koncerny kosmetyczne. 

Produkty hipoalergiczne mogą również wywoływać reakcje alergiczne. 

Kolejny mit dotyczy kosmetyków naturalnych, które często określane są, jako idealne dla alergików. Nie zawierają w swoim składzie szkodzących substancji chemicznych, ale mogą posiadać składniki, które uczulają od strony układu pokarmowego – np. orzechy makadamia czy zboża zawarte w olejkach lub ekstraktach. Należy pamiętać, aby zawsze wybierać kosmetyki bezzapachowe, które nie zawierają kompozycji zapachowych. 

Nowe produkty powinniśmy wprowadzać i testować stopniowo, aby sprawdzać, po których z nich występuje reakcja alergiczna. 

Warto też sprawdzać składy każdego kosmetyku, nawet jeśli na etykiecie jest napisane, że przeznaczony jest dla skóry alergicznej i atopowej. 

Zobacz: Olej palmowy w kosmetykach na skórę – hit czy kit? 

Dobór kosmetyków do makijażu

Kolejnym ważnym aspektem w pielęgnacji skóry alergicznej jest dobór kosmetyków do makijażu. Wybierajmy lekkie i bezzapachowe konsystencje. Idealny kolorowy specyfik przeznaczony dla skóry alergicznej powinien przede wszystkim pozwalać skórze swobodnie oddychać oraz maskować zaczerwienienia i niedoskonałości. 

Dla alergików polecane są kosmetyki mineralne. Aktualnie na rynku kosmetycznym można kupić między innymi mineralny podkład, puder, korektor, róż, bronzer oraz cienie do powiek. W przypadku produktów do makijażu takich jak pomadka i tusz do rzęs, pozostaje jedynie wybór wśród kosmetyków hipoalergicznych. 

W kwestii aplikacji produktów na cerze alergicznej ważny jest też odpowiedni dobór pędzli. Powinny być one miękkie – aby nie podrażniały dodatkowo skóry – oraz wykonane z włosia syntetycznego, ponieważ włosie odzwierzęce może uczulać. Trzeba także pamiętać o częstym myciu pędzli, najlepiej mydłem ze składnikami naturalnymi. 

Przy odpowiednim doborze łagodnych kosmetyków i unikaniu czynników uczulających, na skórze alergika nie zachodzą reakcje zapalne. Należy jednak stale obserwować stan naskórka oraz starać się nie zmieniać stosowanych produktów.