Masaż kamieniem gua sha – naturalny lifting twarzy

Masaż kamieniem gua sha to kosmetyczny hit. Regularne, domowe zabiegi pomogą nam zregenerować naskórek, poprawić jego sprężystość i elastyczność, a także wymodelować owal twarzy i spłycić drobne zmarszczki. Czym właściwie jest płytka gua sha? Z czego się ją wykonuje? Jak prawidłowo przeprowadzić masaż? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

Płytki gua sha do masażu twarzy

Czym jest kamień gua sha? 

Kamień gua sha, określany również jako płytka gua sha, służy do masażu całego ciała, choć głównie wykorzystywany jest przy masażach twarzy i szyi. Z jego pomocą stymuluje się krążenie oraz przepływ krwi w obrębie skóry. 

Zabiegi kamieniem gua sha oferowane są przez salony kosmetyczne. Możemy również wykonać prosty masaż w domowym zaciszu – instrukcję masażu przedstawimy w dalszej części artykułu. 

Warto wiedzieć, że gua sha nie jest współczesnym wymysłem branży kosmetycznej. Metoda masażu wykorzystywana była już w XIV wieku w tradycyjnej medycynie chińskiej. Kamieniem pocierano całe ciało w celu usunięcia stanów zapalnych oraz dolegliwości bólowych. 

Sama nazwa gua sha to zlepek dwóch słów. „Gua” oznacza pocieranie a „sha” to czerwone ślady nawiązujące do delikatnego zaczerwienienia skóry, które będziemy mogli zaobserwować zaraz po zabiegu. 

Z czego wykonany jest kamień gua sha? 

Kamienie gua sha najczęściej wykonywane są z naturalnych minerałów: z różowego kwarcu lub z jadeitu. Na rynku dostępne są również płytki z ametystu oraz z awenturynu. Przyjmuje się, że minerały podczas kontaktu z naskórkiem wywierają pozytywny wpływ na kondycję oraz wygląd naszej twarzy. 

Kamień gua sha to płytka wykorzystywana do masażu twarzy i szyi, która wykonana jest naturalnych minerałów. 

Kamień jadeitowy nazywany jest „kamieniem młodości”. Wspomaga regenerację skóry oraz procesy usuwania z niej toksyn, a także łagodzi bóle. 

Kamień gua sha z różowego kwarcu pozytywnie wpływa na elastyczność skóry, wspomaga jej detoksykację oraz delikatnie wygładza istniejące zmarszczki. 

Kształt kamienia gua sha 

Płytka do masażu twarzy swoim kształtem powinna przypominać nieregularne serce. Jest płaska i ma zaokrąglone boki, pomiędzy którymi znajduje się zagłębienie tworzące formę serca. 

Najdłuższy bok gua sha przeznaczony jest do masaży szyi, czoła oraz policzków. Krótszym bokiem możemy pocierać czoło i szyję, ale również okolice brzucha i pleców. Natomiast zagłębieniem masujemy okolice nosa, oczu, brwi, a także podbródek. 

Przeczytaj także: Witamina C na twarz – jak ją stosować, jakie da efekty? 

Jakie są efekty masażu kamieniem gua sha? 

Kobieta przed lustrem dotykająca się po twarzy
Masaż kamieniem gua sha uelastycznia nasz naskórek oraz poprawia owal twarzy

Regularny masaż z użyciem kamienia gua sha ujędrni nasz naskórek, poprawi napięcie twarzy i wizualnie ją odmłodzi, zmniejszając również widoczność zmarszczek. Gua sha usprawnia przepływ limfy, co z kolei powoduje lepsze dotlenienie skóry, a także poprawia krążenie krwi i likwiduje obrzęki. 

Wśród kolejnych korzyści ze stosowania płytki gua sha możemy wymienić przyspieszenie głębokiej regeneracji skóry i naturalny lifting – gua sha napina i modeluje owal twarzy. Dodatkowo zmniejsza widoczność porów oraz relaksuje i rozgrzewa naskórek. 

Podsumowując, kamień gua sha: 

  • pobudza mikrokrążenie skóry, 
  • usprawnia przepływ limfy, 
  • redukuje obrzęki i zastoje, 
  • dotlenia naskórek, 
  • wspomaga detoksykację, czyli usuwanie toksyn, 
  • wysmukla twarz, poprawiając jej owal, 
  • zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek, 
  • wpływa na sprężystość i elastyczność skóry, 
  • niweluje cienie pod oczami, 
  • rozluźnia mięśnie twarzy, 
  • rozgrzewa skórę, 
  • poprawia koloryt naskórka, 
  • relaksuje i odpręża. 

Sprawdź: Kwasy BHA – czym są i jak je stosować?

Jak wykonać masaż kamienień gua sha?

W założeniu masaż kamieniem gua sha powinien być dla nas przyjemnością, a nie bolesnym zabiegiem. Dlatego też warto poznać jego podstawowe zasady. 

Podstawowe zasady

1. Siła nacisku

Zwłaszcza na początku stosowania gua sha, zwracajmy uwagę na siłę nacisku płytki na skórę. We wrażliwych okolicach oczu nacisk powinien być jak najdelikatniejszy. 

Nie powinniśmy dociskać kamienia ani trzeć nim skóry. Zawsze obserwujmy jak naskórek oraz mięśnie twarzy reagują na konkretny nacisk. 

2. Odpowiednie ruchy 

Masaż gua sha opiera się na tzw. ruchach odśrodkowych, czyli prowadzących od środka twarzy na zewnątrz – w kierunku węzłów chłonnych. 

Podczas masażu najlepiej zastosować ruchy zmienne: skrobiące, pocierające, powolne, posuwiste, szybkie, odciągające oraz przyciągające skórę. 

Każdy poszczególny ruch powinien być wykonywany w tym samym kierunku. Co to oznacza? Na przykład prowadząc kamień od nosa do ucha, kończymy ruch, odrywamy gua sha od twarzy i powtarzamy całą czynność. Wykonywanie ruchów w tę i z powrotem może spowodować zastój limfy oraz pękanie naczyń krwionośnych. 

Wszystkie pociągnięcia warto zakończyć punktowymi ruchami okrężnymi – lekko dociskając płytkę do skóry. Dzięki temu zrelaksujemy mięśnie twarzy. 

Uwaga: Przyjmuje się, że każdy ruch należy powtórzyć 10 razy. 

3. Obszar masażu

Masować możemy nie tylko samą twarz, ale również powieki, szyję, dekolt, kark. Zaleca się, aby masaż rozpoczynać od szyi, wykonując posuwiste ruchy w stronę żuchwy. 

4. Czas trwania masażu

Czas trwania pojedynczego masażu nie powinien być krótszy niż 5 minut. Najlepiej stopniowo wydłużać czas zabiegu – optymalnie warto, aby wynosił od 10 do 15 minut. 

5. Oczyszczenie i nawilżenie twarzy 

Przed zastosowaniem gua sha skóra twarzy powinna zostać dokładnie oczyszczona oraz nawilżona – możemy zaaplikować ulubiony krem, serum lub olejek. 

6. Schłodzenie kamienia gua sha

Kamień gua sha warto schłodzić przed samym zabiegiem, na przykład wkładając go na kilka minut do lodówki. Dzięki temu szybko zlikwidujemy opuchliznę i obrzęki twarzy, a dodatkowo pobudzimy naskórek. 

7. Czystość płytki gua sha

Pamiętajmy o tym, że kamień gua sha to narzędzie wielokrotnego użytku, które ma kontakt z naszą skórą – dlatego też należy zadbać o jego czystość. W innym wypadku możemy doprowadzić do pojawienia się wyprysków i zmian skórnych. 
Gua sha myjemy pod bieżącą wodą po każdym użyciu. Możemy zastosować np. łagodne mydło antybakteryjne lub żel przeznaczony do mycia pędzli. 

Sprawdź: Kolagen do twarzy – czy spłyci zmarszczki?

Masaż kamienień gua sha – wykonanie

Kobieta wykonująca masdaż twarzy kamieniem gua sha
Masaż wykonujemy poprzez przesuwanie płytki gua sha od środka twarzy na zewnątrz

Zabieg rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia skóry oraz jej nawilżenia za pomocą kremu, serum lub olejku. Jest to istotny krok, ponieważ płytka powinna lekko sunąć po powierzchni naskórka. Jeżeli kosmetyk się wchłonie i czujemy, że sam zabieg staje się mniej przyjemny, wówczas możemy go ponownie zaaplikować.

Uwaga: W przypadku zastosowania olejów, najlepiej, abyśmy zmyli je z twarzy, ponieważ wraz z naciskiem gua sha mogą doprowadzić do zapchania skóry. Po zmyciu oleju aplikujemy lekki krem nawilżający. 

Przed przystąpieniem do masażu warto rozmasować limfę. Jak to zrobić? Przykładamy dwa palce obu dłoni do środka czoła i przesuwamy nimi w dół twarzy w kierunku: skroni, ucha, szyi, obojczyków. Czynność powtarzamy dwa razy. 

Następnie masujemy szyję – kamień ustawiamy przy obojczyku i posuwistym ruchem przesuwamy go w kierunku naszej żuchwy. Sam masaż żuchwy możemy wykonać za pomocą wgłębienia w płytce – w kierunku od środka żuchwy do ucha. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, każdy ruch powtarzamy 10 razy. 

Podczas masażu wykonujemy ruchy prowadzące od środka twarzy na zewnątrz – w kierunku węzłów chłonnych. Każdy ruch powtarzamy 10 razy. 

Teraz przechodzimy do masażu całej twarzy. Poruszamy się kamieniem:

  • od brody do kątów żuchwy, 
  • od kącików ust do ucha, 
  • od skrzydełek nosa do kości jarzmowych, 
  • w okolicach oczu, powiek, brwi,
  • po czole. 

Przyjmuje się, że:

  • masaż okolic ust wykonuje się krótszym bokiem płytki, 
  • masaż policzków warto wykonać dłuższym bokiem kamienia gua sha, 
  • masaż okolic oczu powinien być szczególnie delikatny (o małej sile nacisku), 
  • masaż brwi i górnej powieki wykonujemy wgłębieniem płytki, 
  • masaż czoła odbywa się za pomocą dłuższego boku kamienia oraz ruchów od góry do dołu, 
  • podczas zabiegu możemy skupić się też dodatkowo na konkretnych zmarszczkach.  

Uwaga: Podczas masażu twarzy nasza skóra może być delikatnie zaczerwieniona. Jest to naturalny efekt, który powinien samoistnie zniknąć w ciągu kilku minut. 

Na końcu powtarzamy krok z rozmasowaniem limfy. 

Zapoznaj się: Na czym polega akupunktura? Wyjaśniamy

Jak często wykonywać masaż kamieniem gua sha? 

Przy zabiegach z kamieniem gua sha najważniejsza jest regularność, inaczej nie osiągniemy satysfakcjonujących efektów. 

Masażu nie powinniśmy wykonywać codziennie – nasza skóra oraz mięśnie twarzy muszą odpocząć. Zaleca się, aby stosować płytkę gua sha 3 razy w tygodniu. 

Zapoznaj się: Olejek z opuncji figowej – zastosowanie na skórę i włosy, opinie

Jaka pora dnia jest najlepsza do masażu? 

Masaż kamieniem gua sha możemy wykonywać zarówno rano, przed nałożeniem makijażu, jak i wieczorem. Wszystko zależy od efektów, jakich oczekujemy. 
Poranny masaż przede wszystkim energetyzuje skórę oraz zmniejsza obrzęki i opuchliznę. Natomiast masaż wieczorny rozluźnia mięśnie twarzy, które pracują przez cały dzień, zapobiega powstawaniu zmarszczek i działa relaksująco.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kamienia gua sha? 

Zabiegów z kamieniem gua sha nie powinno się wykonywać w przypadku: 

  • cery naczynkowej, 
  • cery trądzikowej, 
  • poparzeń skóry, 
  • podrażnień skóry,
  • stanów zapalnych skóry, 
  • otwartych ran lub poranionego naskórka, 
  • zaburzeń krzepnięcia krwi. 

 

 

 

Bibliografia 

https://horex.pl/blog/kamien-gua-sha-efekty-stosowania-masazu-w-8-krokach/

https://triny.pl/blog/plytka-gua-sha-jak-stosowac-efekty-gua-sha-vs-roller/

L. Magiera, Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej, 2018

X. Petsitis, K. Kipper, Kosmetyka ozdobna i pielęgnacja twarzy. Informacje o produktach kosmetycznych i ich prawidłowym stosowaniu, 2011