Maść tranowa – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Czym jest maść tranowa? Jakie składniki zawiera w składzie? Na co pomoże i jak ją stosować? Czy jest bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

Trądzik na twarzy kobiety

Maść tranowa – co zawiera?

Maść tranowa to ogólnodostępny kosmetyk stosowany przy problemach skórnych, a także w celu przyspieszenia procesu gojenia się ran i oparzeń. Maść znajduje również zastosowanie kosmetyczne, zwłaszcza przy leczeniu trądziku oraz łagodzeniu objawów powiązanych z łuszczycą. 

Maść tranowa w 40% składa się z naturalnego tranu, czyli z koncentratu oleju pozyskiwanego z wątroby dorsza. Pozostałe miejsce w składzie zajmują: parafina, lanolina, wazelina, siarka, żelazo, fosfor i jod. Dzięki zawartości tranu maść stanowi cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy A i witaminy D3

Uwaga: Wybierając maść tranową, zwróćmy uwagę na zawartość parafiny. Najlepiej, aby była ona jak najniższa. Dlaczego? Parafina może ograniczać wchłanianie cennych substancji zawartych w tranie. 

Przeczytaj: Tran z wątroby dorsza a olej z wątroby z rekina – jakie są różnice?

Jakie jest zastosowanie maści tranowej?

Zadbane paznokcie
Maść tranowa znajduje zastosowanie nie tylko w pielęgnacji skóry, ale również paznokci i włosów

Maść tranowa wykazuje działanie:

  • przeciwzapalne, 
  • przeciwbakteryjne, 
  • nawilżające, 
  • silnie natłuszczające,
  • regenerujące. 

Maść tranowa w leczeniu łuszczycy i atopowego zapalenie skóry 

Maść tranowa stosowana jest w przypadku dolegliwości związanych z chorobami skóry. Zawartość witaminy D sprawia, że skutecznie łagodzi ona objawy łuszczycy i atopowego zapalenia skóry, a dodatkowo nawilża, natłuszcza i regeneruje naskórek. 

Zapoznaj się: Aloes na twarz – jak stosować? Poznaj efekty i domowe przepisy

Maść tranowa na rany i oparzenia

Maść tranowa przyspiesza procesy gojenia się płytkich ran i niewielkich oparzeń. Niweluje efekt ciągnięcia skóry w miejscu oparzenia i zmniejsza ryzyko powstania blizn. Może być również pomocniczo stosowana w leczeniu zajadów, czyli zapaleń występujących w kącikach ust. Warto ją również stos w leczeniu odmrożeń, odleżyn, zadrapań 

Maść tranowa na trądzik 

Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne sprawiają, że maść stosowana jest w leczeniu trądziku. Przede wszystkim wpływa ona na zmniejszenie widoczności zmian trądzikowych oraz innych wyprysków skórnych. Dodatkowo nawilża, co jest szczególnie ważne w przypadku często przesuszonej skóry trądzikowej. 

Maść tranowa na zmarszczki 

Mało kto wie, że maść tranowa wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe – wpływa na elastyczność skóry oraz poprawia jej jędrność. Wynika to z zawartości witaminy A oraz witaminy D. 

Sprawdź: Witamina C na twarz – jak ją stosować, jakie da efekty? 

Maść tranowa na włosy i paznokcie 

Maść tranową możemy również stosować w pielęgnacji włosów i paznokci. Wmasowując jej niewielkie ilości w skórę głowy, możemy wpłynąć na nawilżenie skalpu, a także na wzrost nowych cebulek włosowych i zmniejszenie wypadania kosmyków. Niektórzy aplikują ją również na końcówki włosów, aby zapobiec ich rozdwajaniu oraz przesuszeniu. 

W przypadku kruchych, słabych i łamliwych paznokci maść w naturalny sposób pomoże w odbudowie płytki paznokci. 

Maść tranowa do pielęgnacji pięt, łokci, kolan 

Maść tranowa nawilża oraz natłuszcza suchą i pękającą skórę pięt, łokci i kolan. Odżywia również naskórek dzięki zawartości witamin.

Maść tranowa a zastosowanie u dzieci

Maść tranowa uchodzi za produkt bezpieczny dla małych dzieci i dla niemowląt. Stosuje się ją w przypadku odparzeń pieluszkowych oraz w walce z ciemieniuchą. W przypadku ciemieniuchy, czyli łagodnego łojotokowego zapalenia skóry występującego u niemowląt, wystarczy zaaplikować maść tranową na skórę głowy dziecka, a następnie po godzinie dokładnie ją zmyć podczas kąpieli. Na końcu warto przeczesać włosy za pomocą miękkiej szczotki. 

Zobacz: Masaż rollerem do twarzy – jak go wykonać w domu?

Jak stosować maść tranową? 

Maść tranową należy stosować zewnętrznie. Zmienione chorobowo miejsca smarujemy kilka razy dziennie. Przed pierwszym użyciem powinniśmy zapoznać się z ulotką – produkt stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta lub po konsultacji z lekarzem. 

Uwaga: Warto wiedzieć, że maść tranowa charakteryzuje się specyficznym, rybim zapachem. Wynika to z zawartości tranu. 

Polecamy: Czy można stosować tran w ciąży?

Jakie są przeciwwskazania do stosowania maści tranowej?

Wśród przeciwwskazań do stosowania maści wymienia się uczulenia na któryś z jej składników. Produkt nie powinien być również stosowany w przypadku głębokich ran i poważnych oparzeń. Przyjmuje się, że maść tranowa jest bezpieczna dla dzieci oraz kobiet w ciąży. 

Przeczytaj także: Tran na skórę i włosy – jakie daje efekty? Zastosowanie zewnętrzne tranu

 

 

 

Bibliografia

https://www.morele.net/wiadomosc/na-co-pomaga-masc-tranowa-jak-stosowac/19857/

https://zdrowie.tvn.pl/a/masc-tranowa-wlasciwosci-oraz-zastosowanie-lecznicze-i-kosmetyczne