Jak dbać o suche włosy – naturalne sposoby na nawilżenie i odżywienie

W jaki sposób pielęgnować suche włosy? Jak naturalnie nawilżyć kosmyki za pomocą domowych odżywek i płukanek? Które olejki odżywią i wygładzą strukturę włosa? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

Kobieta trzymająca się za suche włosy

Jakie są skutki zbyt suchych włosów? 

Jeżeli włosy są odpowiednio nawilżone i odżywione od wewnątrz i zewnątrz, to wówczas będą błyszczące, gładkie oraz mocne. Nadmierne przesuszenie włosów powinno być powodem do obaw o stan naszej fryzury. Dlaczego? Suche włosy mogą stanowić początek problemów, z którymi będzie trudniej walczyć. 

Przesuszenie włosów może powodować:

  • nadmierne wypadanie włosów,
  • rozdwajanie końcówek,
  • łamliwość włosów na całej długości,
  • puszenie i problemy ze stylizacją fryzury,
  • utratę blasku i zmiany w strukturze włosa,
  • znaczne problemy z rozczesywaniem włosów. 

Jakie są przyczyny przesuszonych włosów?

Przyczyny nadmiernej suchości włosów mogą być naturalne – np. jeżeli mamy problem z niedostateczną produkcją sebum przez gruczoły łojowe – lub wynikać z nieodpowiedniej pielęgnacji i złych nawyków. 

Wśród przyczyn przesuszonych włosów można wymienić: 

  • regularne farbowanie, rozjaśnianie, zabiegi trwałej ondulacji,
  • częste suszenie włosów gorącym powietrzem z suszarki,
  • regularne używanie lokówki lub prostownicy,
  • choroby skóry i zaburzenia hormonalne,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków – zwłaszcza szamponów zawierających silne detergenty,
  • codzienne mycie włosów lub mycie włosów w wodzie o zbyt wysokiej temperaturze,
  • zbyt częste i niewłaściwe szczotkowanie włosów,
  • długotrwałe przebywanie na słońcu,
  • regularne korzystanie z kąpieli w basenie lub z sauny,
  • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych,
  • rezygnacja z noszenia czapki zimą – niskie temperatury negatywnie oddziałują na stan włosów,
  • nieprawidłowa dieta i picie zbyt małej ilości wody,
  • przewlekły stres i używki. 

Zasady pielęgnacyjne i dieta dla suchych włosów

Kobieta susząca włosy suszarką
Włosy powinno się suszyć w odpowiednim kierunku – z góry na dół

Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów na nawilżenie naszych włosów, przedstawimy proste zasady pielęgnacyjne, których zastosowanie na pewno wzmocni działanie naturalnych kosmetyków.

Chcąc ujarzmić problem przesuszonych włosów, musimy ograniczyć stosowanie m.in. prostownicy oraz lokówki. To zbyt wysoka temperatura niszczy budulec włosów – keratynę. Jeśli musimy używać suszarki, to najlepiej ustawić ją na letni lub zimny nawiew. Warto pamiętać, aby suszyć włos z góry na dół – dzięki temu naturalnie domkniemy łuskę. 

Używając suszarki, unikajmy wysokich temperatur – wybierajmy letni lub zimny nawiew. Włos suszymy z góry na dół – dzięki temu naturalnie domkniemy łuskę. 

Zbyt częste mycie również przesusza nasze włosy. Zalecamy pielęgnacje tzw. metodą OMO: na włosy nakładamy olejek (lub odżywkę), spłukujemy, nakładamy szampon, spłukujemy, po czym ponownie nakładamy olejek albo odżywkę. Ta metoda sprawia, że włosy stają się kompleksowo odżywione. Pamiętajmy również, aby na koniec polać włosy chłodną wodą – domkniemy łuskę i ułatwimy wniknięcie składników w głąb kosmyków. 

Pod koniec mycia kosmyki polewamy chłodną wodą. Unikajmy pocierania ręcznikiem oraz zawijania włosów w tzw. turban – wystarczy je delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody. 

Po zabiegu mycia włosów unikajmy pocierania ich ręcznikiem oraz zawijania w tzw. turban. Pasma wystarczy delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody. 

Co ciekawe, podczas snu nasze włosy nadmiernie ocierają się o poduszkę, przez co się łamią i stają się matowe. Dobrym rozwiązaniem jest zakup jedwabnej poszewki na poduszkę. Dzięki temu włosy będą się ślizgać po materiale, przez co łuską pozostanie domknięta. 

Ważne składniki w diecie 

Do zasad pielęgnacyjnych można również dodać stosowanie odpowiedniej diety. Niedobór ważnych składników odżywczych, takich jak minerały, może prowadzić do osłabienia i wysuszenia włosów. Jakie substancje czynne powinny znaleźć się w naszej diecie? Przede wszystkim krzem, cynk oraz miedź. Aby dostarczyć ich do organizmu, wystarczy regularnie spożywać np. pestki słonecznika, pestki dyni, płatki owsiane lub orzechy. 

  • Krzem jest zawarty w: burakach, kukurydzy, fasoli, ogórkach, cebuli, pietruszce, marchwi, truskawkach, wiśniach, bananach, czarnych porzeczkach, jabłkach, kaszy gryczanej, kaszy jaglanej.
  • Źródłami cynku są: sery, kasza gryczana, pestki dyni, nasiona słonecznika, indyk, wieprzowina, kurczak, bób, brokuły, biała kapusta, pomidory, banany, jabłka.
  • Miedź występuje w: wątróbce, natce pietruszki, jarmużu, soczewicy, grochu, fasoli, orzechach. 

Jakie są naturalne sposoby na nawilżenie włosów? 

Jeżeli chcemy nawilżyć i odżywić nasze włosy za pomocą naturalnych składników, to powinniśmy poznać przepisy na domowe odżywki, płukanki, mgiełki oraz żele. Z pomocą przyjdą nam także olejki.

Do nawilżenia suchych włosów potrzebujemy humektantów, czyli substancji wiążących wodę. Należą do nich np. ekstrakt z siemienia lnianego czy miód. W gotowych odżywkach często brakuje humektantów lub towarzyszą im składniki chemiczne, które ograniczają pozytywne działanie.

Jakie olejki odżywią suche włosy?

Olejki wykonywane są z naturalnych składników, dzięki czemu nie musimy się martwić, że pogorszą kondycję naszych włosów. Warto jednak pamiętać o wykonaniu próby uczuleniowej przed pierwszym użyciem nowego olejku. Wystarczy jego niewielką ilość zaaplikować np. za uchem oraz obserwować reakcje skóry. Jeśli pojawią się zaczerwienienia, swędzenie lub pieczenie, to oznacza, że nie powinniśmy stosować tego produktu. 

Olejki chronią włosy przed działaniem szkodliwych czynników oraz nawilżają. Można je nakładać bezpośrednio na wilgotne pasma. 

Olejki nawilżają włosy – a także zapobiegają późniejszej utracie nawilżenia – oraz chronią je przed działaniem szkodliwych czynników. Wzmacniają również ich strukturę.

Olejki można nakładać bezpośrednio na wilgotne włosy, po wcześniejszym roztarciu w dłoniach – wyższa temperatura sprawia, że drogocenne składniki lepiej się wchłaniają. 

Do pielęgnacji włosów można stosować: 

Przeczytaj: Domowe sposoby na olejowanie włosów – to musisz wiedzieć

Siemię lniane – przepisy na odżywkę, płukankę, mgiełkę, żel

Tak jak już wspomnieliśmy, siemię lniane jest składnikiem wiążącym wodę, dzięki czemu nawilża i wygładza nasze włosy. Jego działanie możemy wykorzystać w domowym zaciszu, wykonując prostą odżywkę, płukankę, żel oraz mgiełkę. 

Przepis na odżywkę z siemienia lnianego 

Naturalna odżywka nawilży nasze włosy oraz ułatwi ich rozczesywanie. Do jej wykonania potrzebujemy jedynie dwóch łyżek stołowych siemienia lnianego oraz wody. 

Nasiona siemienia lnianego wsypujemy do garnka oraz zalewamy jedną szklanką wrzącej wody. Zawartość gotujemy na wolnym ogniu przez pięć minut oraz pozostawiamy do ostudzenia. Następnie odcedzamy, np. używając sitka, i nanosimy na długość włosów. Aby zwiększyć efektywność zabiegu, możemy włosy owinąć czepkiem (lub folią spożywczą), na który nałożymy ręcznik. Maskę trzymamy na włosach przez trzydzieści minut, a następnie zmywamy ją letnią wodą. 

Jak wykonać płukankę i mgiełkę z siemienia lnianego?

Aby wykonać płukankę, zalewamy trzy stołowe łyżki siemienia 500 ml wrzącej wody. Mieszankę pozostawiamy do ostygnięcia, a następnie odcedzamy nasiona. 

Po umyciu włosów odciskamy z nich nadmiar wody oraz moczymy w płukance. Ważne jest, aby siemię pozostawić na włosach aż do wyschnięcia – spłukiwanie wodą jest zbędne. 

Jakie efekty zapewni stosowanie płukanki? Nasze włosy będą gładkie, sypkie, śliskie oraz przede wszystkim dobrze nawilżone. 

Do wykonania lnianej mgiełki potrzebujemy: oleju lnianego, oleju słonecznikowego, gliceryny roślinnej oraz wody. Mieszamy ze sobą takie same proporcje wody oraz olejów, po czym dodajemy jedną łyżeczkę gliceryny. Całość przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy włosy według potrzeby. 

Żel z siemienia – wygładzi suche włosy i pomoże w stylizacji 

Z ziaren siemienia lnianego możemy również przygotować domowy żel. Do jego zadań należy ujarzmienia przesuszonych oraz puszących się włosów oraz wygładzenie odstających pasm. Może również posłużyć jako stylizator do loków, ponieważ pomaga zdefiniować naturalny skręt. 

Ziarenka siemienia wsypujemy do szklanki i zalewamy gorącą wodą (nie należy stosować wrzącej wody). Dokładne proporcje to 1/3 szklanki siemienia oraz  3/4 wody. Całość przykrywamy talerzykiem oraz odstawiamy na kilka godzin – z mieszanki powinna powstać bezbarwna zawiesina. Następnie żel przecedzamy przez sitko oraz wlewamy do naczynia, pudełka lub słoika. 

Żel należy przechowywać w lodówce przez maksymalnie cztery dni. Jego aplikacja jest szybka oraz łatwa – nabieramy żel na palce i przeczesujemy kosmyki. Jeśli nasze włosy są kręcone, to należy delikatnie ugniatać pasma. 

Aloes – jak stosować na włosy? 

null
Aloes sprawi, że nasze włosy będą wygładzone i nawilżone

Miąższ z aloesu jest źródłem dobroczynnych właściwości, które wpłyną nie tylko na przesuszone włosy, ale także na skórę głowy. 

Cechy żelu aloesowego: 

  • nawilża i odżywia włosy,
  • nawilża skórę głowy,
  • pomaga zwalczyć łupież,
  • przywraca skalpowi naturalne pH oraz likwiduje swędzenie skóry głowy,
  • wygładza suche włosy i ułatwia ich rozczesywanie,
  • wpływa na porost włosów,
  • przeciwdziała elektryzowaniu się włosów.

Miąższ z aloesu możemy stosować jako dodatek do gotowych sklepowych odżywek, ale lepiej sprawdzi się w roli naturalnego serum. 

Z aloesu możemy wykonać naturalne serum, wcierkę oraz mgiełkę do włosów. 

Aloes nie przeciąży włosów i nie sprawi, że będą się szybciej przetłuszczać u nasady. Jak go stosować? Wystarczy przeciąć liść aloesu, a jego miąższ wgnieść w kosmyki włosów. Następnie pozostawić na kilkanaście minut i spłukać. 

Aloes może także pełnić funkcję wcierki oraz mgiełki do włosów. Wcierka nawilży skalp, wpłynie na wzrost cebulek włosowych, a także pomoże zahamować nadmierne wypadanie włosów. Mgiełka nabłyszczy kosmyki. 

Do wykonania mgiełki potrzebujemy jednej łyżki stołowej miąższu aloesowego, łyżki stołowej oleju kokosowego, ampułki z witaminą E oraz kilku kropli eterycznego olejku lawendowego. Składniki mieszamy ze sobą do uzyskania zawiesiny. Całość umieszczamy w butelce z atomizerem i spryskujemy włosy. 
Tak jak w przypadku olejków, przed pierwszym zastosowanie aloesu zalecamy wykonanie próby uczuleniowej. 

Jak wykonać naturalne odżywki do włosów? 

W walce z suchymi włosami pomogą domowe odżywki. Przedstawiamy dwa przepisy – na odżywkę z olejku rycynowego oraz odżywkę jajeczną. 
Odżywkę na bazie olejku rycynowego możemy wykonać na dwa sposoby – z użyciem nafty kosmetycznej lub bez niej. 

Przepis na odżywkę rycynową: potrzebujemy jednej łyżeczki olejku rycynowego, trzech łyżek stołowych nafty kosmetycznej, jednego żółtka oraz kilku kropel soku z cytryny. Składniki mieszamy ze sobą, a odżywkę nakładamy na wilgotne włosy oraz owijamy ręcznikiem lub nakładamy czepek. Mieszankę trzymamy przez dwadzieścia minut, po czym spłukujemy letnią wodą i myjemy kosmyki. 

Olejek rycynowy nawilża przesuszone oraz farbowane włosy. Nafta kosmetyczna może wspomóc walkę z łupieżem, żółtko nawilża, a sok z cytryny nadaje połysku. Dzięki tym składnikom wpłyniemy na kondycję naszych kosmyków – będą gładkie, miękkie i błyszczące. 

Przepis na odżywkę rycynową bez nafty kosmetycznej: mieszamy ze sobą dwie stołowe łyżki olejku rycynowego, dwa żółtka oraz wyciśnięty sok z połówki cytryny. Odżywkę nakładamy na całą długość włosów i trzymamy przez dwadzieścia minut. Na końcu spłukujemy i myjemy włosy. 

Przepis na odżywkę jajeczną: do wykonania odżywki potrzebujemy dwa jajka oraz łyżkę oliwy z oliwek. Roztrzepane jajka mieszamy z oliwą oraz nakładamy na suche włosy na około trzydzieści minut. Całość owijamy ręcznikiem lub nakładamy czepek. Następnie spłukujemy odżywkę zimną wodą – gorąca woda powoduje ścinanie się jajka – oraz myjemy włosy. 

Masło Shea 

Masło Shea jest źródłem wielu olejków oraz składników, które w pozytywny sposób zadziałają na suche włosy, a zwłaszcza dogłębnie je nawilżą.  
Do wykonania odżywki potrzebujemy jedynie jednej łyżki stołowej masła Shea, które ogrzewamy w dłoniach. Następnie nakładamy na całą długość włosów oraz trzymamy przez trzydzieści minut. Odżywkę spłukujemy ciepłą wodą, a włosy myjemy szamponem. 

Dla lepszych efektów masło Shea można pozostawić na całą noc – wtedy należy zabezpieczyć pasma, owijając je ręcznikiem. 

Naturalne płukanki na suche włosy 

Płukanki na przesuszone włosy oparte są na ziołowych składnikach oraz na produktach dostępnych w naszej kuchni – occie jabłkowym oraz miodzie. 

Płukanki ziołowe

Zioła wykazują działania regeneracyjne, odżywcze oraz nawilżające. Dostarczą naszym włosom cennych witamin oraz minerałów, np. krzemu oraz cynku. Wykonanie ziołowych płukanek jest szybkie oraz proste. Wystarczy zaparzyć zioła oraz spłukać nimi umyte, mokre włosy. Zabieg pomoże również w domknięciu łuski włosa. 

Płukanka z szałwii: kilka suszonych liści szałwii umieszczamy w szklance lub misce oraz zalewamy gorącą wodą. Napar przykrywamy na kilka minut, a następnie go odcedzamy. Płukankę stosujemy po umyciu włosów oraz po spłukaniu odżywki lub maski. Włosy owijamy ręcznikiem na trzydzieści minut, po czym suszymy. Szałwię stosujemy raz w tygodniu. 

Szałwia lekarska odżywi naszą fryzurę i nada jej blasku. Stosowana na skalp może ograniczyć wypadanie włosów oraz hamować wydzielanie łoju. Płukanka polecana jest zwłaszcza dla brunetek, ponieważ może wykazywać delikatne działanie przyciemniające. 

Płukanka z pietruszki: trzy sztuki pietruszki obieramy, umieszczamy w garnku oraz zalewamy litrem wody. Całość gotujemy pod przykryciem na małym ogniu przez piętnaście minut. Po przestudzeniu moczymy włosy w wywarze – możemy go również delikatnie wetrzeć w skalp. 

Płukanka z pietruszki sprawi, że pasma będą nawilżone, wygładzone oraz błyszczące. 

Płukanka ze skrzypu polnego: dwie łyżki stołowe ziela skrzypu polnego umieszczamy w garnku oraz zalewamy trzema szklankami wody. Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez pięć minut. Na końcu odcedzamy oraz pozostawiamy do ostygnięcia. Wywarem polewamy włosy na całej długości.

Skrzyp polny jest źródłem magnezu, żelaza oraz krzemionki. Dzięki temu poprawia kondycję naszych włosów – odbudowuje ich strukturę, wygładza i nabłyszcza, zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy, hamuje wypadanie i przyspiesza wzrost nowych cebulek włosowych

Płukanka z rumianku: cztery łyżki ziela rumianku zalewamy wrzącą wodą, następnie przykrywamy oraz odczekujemy piętnaście minut. Po ostudzeniu płuczemy włosy naparem i pozostawiamy je do wyschnięcia. 

Rumianek odżywi nasze włosy. Może również zadziałać rozjaśniająco – powstaną delikatne, złote refleksy. Na pasmach brązowych lub czarnych nie uzyskamy efektu rozjaśniającego. 

Płukanka z octu jabłkowego 

Płukanka z octu jabłkowego zapewni naszym włosom gładkość i nawilżenie, dlatego też skierowana jest zwłaszcza do włosów suchych oraz z tendencją do tzw. puszenia. Dodatkowo kwaśne pH pomoże w domknięciu łuski, co wpłynie na łatwiejsze rozczesywanie – pasma nie będą się plątać, a także będą się lepiej układać. 

Do wykonania płukanki potrzebujemy dwóch łyżek stołowych octu jabłkowego, które rozpuszczamy w połowie szklanki wody. Mieszanką płuczemy umyte, wilgotne włosy oraz pozostawiamy na pięć minut. Następnie ocet spłukujemy zimną wodą. 

Wybierając ocet jabłkowy, warto zwrócić uwagę na to, aby był niefiltrowany. Nie musimy się także obawiać charakterystycznego octowego zapachu – szybko ulotni się z naszych włosów. 

Płukanka miodowa

Płukanka miodowa nada włosom blasku oraz sprawi, że będą odżywione. Ułatwi również ich rozczesywanie oraz stylizację. 

Aby wykonać płukankę miodową, potrzebujemy jedynie dwóch łyżek stołowych miodu oraz litra ciepłej wody. W takiej mieszance moczymy włosy – płukanki nie zmywamy wodą. W przypadku włosów z tendencją do przetłuszczającego się skalpu po zastosowaniu płukanki miodowej warto jeszcze raz oczyścić je samą wodą (bez użycia szamponu). 

 

 

Bibliografia

https://horex.pl/blog/suche-wlosy-zadbaj-o-nie-we-wlasciwy-sposob-porady/

https://horex.pl/blog/jak-nawilzyc-wlosy-najlepsze-i-sprawdzone-sposoby/

https://www.blondhaircare.com/2012/05/pielegnacja-wosow-przesuszonych.html

https://wwwlosy.pl/jak-nawilzyc-wlosy/