Zioła na włosy – 10 ziół wzmacniających i hamujących wypadanie włosów

Zioła na włosy dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom są w stanie wzmocnić nasze włosy, zapobiec wypadaniu, a także zmniejszyć ich przetłuszczanie się. Jakie zioła pomogą nam uzyskać bujną i zdrową fryzurę? W jaki sposób je stosować? Przeczytajcie.

Napar ziołowy na włosy w białej filiżance na stole

Stosowanie naturalnych, domowych metod i regularne sięganie po zioła, może pomóc nam w zadbaniu o kondycję włosów, a także wzbogacić ich codzienną pielęgnację. 

Zioła na włosy mają szerokie spektrum działania: 

  • oddziałują na skórę: koją podrażnienia, pomagają zwalczyć łupież, zwiększają jej ukrwienie,
  • wzmacniają cebulki włosowe, zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów, stymulują ich wzrost,
  • nadają włosom blask, wzmacniają ich kolor, maskują siwiznę. 

Do ziół, które w pozytywny sposób wpływają na włosy należą: skrzyp polny, cassia, brzoza brodawkowata, pokrzywa zwyczajna, shikakai, kozieradka, bhringaraj, amla, tatarak, łopian. Wymienione rośliny możemy stosować w formie: spożywanych doustnie naparów, naparów i odwarów do użytku zewnętrznego, wcierek oraz płukanek. Wykonuje się z nich także naturalny olej, odżywkę, szampon. 

Zioła na włosy – skrzyp polny

Ziele skrzypu polnego znane jest przede wszystkim ze swojego zastosowania w celu poprawienia kondycji paznokci, włosów i skóry. Dzięki zawartości krzemu przeciwdziała wypadaniu włosów i zmniejsza ich przetłuszczanie. 

Przepis na napar: 1 łyżkę stołową ziela wsypać do garnka i zalać szklanką wrzącej wody. Następnie gotować na małym ogniu przez 10-15 minut. Po przecedzeniu wypijać 2-3 razy dziennie po szklance naparu, najlepiej między posiłkami. 

Przepis na napar z mielonego ziela: 1 łyżeczkę zalać niewielką ilością ciepłej wody. Po ostudzeniu wypić napar razem z osadem. Stosować 3 razy dziennie. 

Przepis na odwar: 2 łyżki stołowe ziela skrzypu wsypać do garnka i zalać 2 szklankami wody. Następnie doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem przez około 15 minut. Po przecedzeniu wypijać 3 razy dziennie po pół szklanki. 
Odwar wykorzystywany jest także do użytku zewnętrznego. Umyte włosy wystarczy opłukać odwarem z ziela skrzypu i owinąć włosy folią spożywczą oraz ręcznikiem na 20 minut. Na końcu spłukać letnią wodą. 

Można również wykonać kompres, który przykłada się do skóry głowy w celu zwalczenia łupieżu i przeciwdziałania przetłuszczaniu się włosów. 

Uwaga: Ziele skrzypu polnego nie jest wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Uwaga: Inne przeciwwskazania do kuracji pokrzywą to: niewydolność nerek, cukrzyca, choroby serca, niedobór potasu. 

Uwaga: Skrzypu nie powinno się łączyć z: alkoholem, plastrami nikotynowymi, suplementami diety zawierającymi lit, lekami na arytmię serca. 

Zioła na włosy – cassia

Cassia jest zielem koloryzującym, które wzmacnia włosy, równocześnie delikatnie je barwiąc – cassia użyta z henną tworzy jasno-rudy kolor, a używana jako odżywka, nadaje włosom złoty blask. W przypadku włosów blond wykazuje działanie maskujące siwiznę. 

Chryzofanol, czyli barwnik zawarty w roślinie, łączy się keratyną we włosach, przez co wnika w ich strukturę, odżywia, pomaga w regeneracji zniszczeń i nadaje zdrowy blask. Ziele działa przeciwłupieżowo, pomaga przy problemach ze skórą głowy, sprzyja porostowi włosów oraz pomaga zahamować ich nadmierne wypadanie. 

Przepis na domową odżywkę z ziela: Do wykonania domowej odżywki potrzeba: wody destylowanej, ziela, soku jabłkowego. 

  1.  Na początku należy podgrzać wodę destylowaną i poczekać aż się przestudzi.
  2. Następnie wsypać cassię do naczynia lub miseczki i dodać do niej 5 łyżek stołowych soku jabłkowego.
  3. Kolejnym krokiem jest powolne wlewanie do mieszanki wody destylowanej oraz mieszanie do momentu aż całość uzyska konsystencję papki.
  4. Miskę z mieszanką przykrywamy lub owijamy folią spożywczą. Pozostawiamy na około 12 godzin w ciepłym miejscu.
  5. Papkę nakłada się na całą długość włosów, owija głowę foliowym czepkiem i pozostawia na 3-4 godziny.
  6. Po upływie 3-4 godzin włosy należy spłukać wodą – ważne jest, aby nie nie używać do tego szamponu, ani odżywki. 

Zioła na włosy – brzoza brodawkowata

Brzoza prodawkowata w lesie
Brzoza brodawkowata wykazuje działanie antyseptyczne

Brzoza pod postacią pączków i liści działa antyseptycznie, koi podrażnioną skórę, hamuje powstawanie łupieżu. Dba o kondycję włosów, ograniczając również ich wypadanie. Ziele przyspiesza porost włosów, sprawia, że są błyszczące i mocne. Reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu niweluje przetłuszczanie się. 

Przepis na napar z pączków brzozy: Przed wykonaniem naparu pączki należy zmielić. Następnie 2 łyżki stołowe wsypać do garnka i zalać 2 szklankami wrzącej wody. Napar przykryć i odstawić na około 30 minut. Po przecedzeniu stosować po pół szklanki 4 razy dziennie. 

Przepis na napar z ciętych liści brzozy: Liście rozdrobnić, 1 stołową łyżkę wsypać do naczynia. Następnie zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i parzyć przez 15 minut. Spożywać po pół szklanki, najlepiej 3-4 razy dziennie między posiłkami. 

Przepis na płukankę z liści brzozy: 2 łyżki stołowe liści brzozy należy umieścić w garnku, zalać 2 litrami wody, doprowadzić do wrzenia i parzyć przez 20 minut. Następnie przecedzić i poczekać aż odwar ostygnie. Stosować do płukania włosów po ich uprzednim umyciu. Płukankę pozostawić do wyschnięcia.

Uwaga: Brzoza nie jest zakazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, ale przed rozpoczęciem ziołowej kuracji warto skonsultować się z lekarzem. 

Uwaga: Brzozy nie powinno się stosować podczas terapii przeciwwirusowych.

Zioła na włosy – pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna pomaga w pielęgnacji włosów – wzmacnia ich strukturę i poprawia ogólną kondycję, zapobiega wypadaniu i pobudza do wzrostu. Reguluje pracę gruczołów łojowych, poprawia ukrwienie skóry głowy.

Napary z pokrzywy stosowane są zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Można nimi przemywać skórę głowy oraz włosy, a także dodać kilka łyżeczek do ulubionego szamponu. 

Przepis na napar z korzenia pokrzywy: 3 łyżki stołowe wsypać do garnka i zalać 3 szklankami wody. Następnie gotować pod przykryciem przez około 5 minut. Wypijać 1 szklankę naparu, najlepiej 3 razy dziennie. 

Przepis na napar z liści: 1-2 łyżki stołowe pokrzywy zalać wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Wypijać po szklance naparu 2-4 razy dziennie. 
Przepis na napar z mielonych liści pokrzywy: 0,5 łyżeczki liści w postaci mielonej zalać niewielką ilością ciepłej wody. Następnie wystudzić i wypić napar razem z osadem. Spożywać 3-4 razy dziennie. 

Uwaga: Pokrzywa nie jest bezpieczna dla kobiet w ciąży – może wywołać poronienie. 

Uwaga: Osoby chorujące na schorzenia nerek powinny skonsultować się z lekarzem. 

Przeczytaj: Serdecznik pospolity – działanie prozdrowotne, napar i nalewka

Zioła na włosy – shikakai

Shikakai to zmielone owoce azjatyckiego gatunku akacji. Stosuje się je do mycia włosów w formie naturalnego szamponu. Shikakai pomaga w walce z łupieżem, hamuje wypadanie włosów i wpływa na ich porost. 

Przepis na szampon: Należy zmieszać ze sobą 2-3 łyżki mielonej shikakai z 2-3 łyżkami wody i mieszać do czasu aż powstanie gęsta papka. Mieszankę pozostawić na noc. Następnego dnia szampon nakładać na skórę głowy oraz na całą długość włosów. Pozostawić go na 15 minut, po czym dokładnie spłukać. 

Przeczytaj: Jak dbać o suche włosy – naturalne sposoby na nawilżenie i odżywienie

Zioła na włosy –  kozieradka

Kozieradka hamuje wypadanie włosów i pobudza je do wzrostu. Koi podrażnioną skórę głowy, neutralizuje łupież. 

Przepis na wcierkę z kozieradki: 1 łyżeczkę nasion kozieradki zalać 4 szklankami wrzącej wody i  parzyć pod przykryciem. Po wystudzeniu odwar warto przelać do mniejszej butelki z aplikatorem.Wcierkę pozostawiać na skórze przez minimum godzinę lub stosować codziennie wieczorem, aby zmniejszyć wypadanie włosów, pobudzić ich wzrost i wzmocnić cebulki włosowe. Warto pamiętać, że po zastosowaniu wcierki włosy należy umyć – w przypadku pozostawienia kozieradki na noc, włosy powinny być umyte rano. 

Nasiona kozieradki: 1-2 łyżeczki nasion zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 10-15 minut. Napój wypić, a miękkie nasiona zjeść. 

Uwaga: Spożywanie kozieradki nie jest wskazane dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. 

Zioła na włosy – bhringaraj

Bhringaraj stosuje się zewnętrznie na włosy oraz skórę. Dzięki zawartości antyoksydantów i substancji antybakteryjnych roślina dba o prawidłową kondycję skóry głowy, pomaga zwalczyć łupież. Wzmacnia cebulki i zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, a także stymuluje ich porost i poprawia kondycję. Ziele może lekko przyciemniać włosy. 

W użytku na skórę przyspiesza gojenie się ran i podrażnień, redukuje wypryski, zmiany trądzikowe oraz chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Przepis na maskę do włosów i twarzy: Zmielone ziele należy zmieszać z wodą – proporcje wybrać tak, aby powstała gęsta pasta. Maskę nakłada się na wilgotne włosy i pozostawia na 1 godzinę (w przypadku włosów o ciemnej barwie lub włosów siwych) lub maksymalnie 15 minut (w przypadku włosów blond). 
Maska stosowana na skórę przeznaczona jest dla wszystkich rodzajów cery. Pomaga zmniejszyć zmiany trądzikowe. 

Przepis na wyciąg olejowy: 100 g zmielonego proszku należy zalać 400 ml oleju tłoczonego na zimno. Następnie wymieszać i odstawić na około 3 tygodnie. Po upływie podanego czasu mieszankę należy przefiltrować, przelać do butelki i przechowywać w lodówce. Wyciąg można stosować jako olejek do twarzy lub w formie odżywki do włosów. 

Sprawdź także: Czym jest równowaga PEH i jak wpływa na włosy?

Zioła na włosy – amla

Kwiaty i owoce zioło amla
Z mielonego ziela amli można wykonać odżywkę do włosów

Amla jest popularnym składnikiem indyjskich kosmetyków – szamponów, odżywek, masek. Ziele pobudza porost włosów, odżywia cebulki, wzmacnia strukturę, zapobiega wypadaniu włosów. Pomaga również w zmniejszeniu widoczności siwizny oraz podkreśla naturalny kolor. 

Amla spożywana doustnie: 1 łyżkę stołową proszku z amli wymieszać z jogurtem, sokiem lub wodą. 

Przepis na odżywkę do włosów: 2-3 łyżki stołowe mielonego ziela należy wymieszać z niewielką ilością wody, aby uzyskać konsystencję papki. Następnie maskę nakłada się na włosy i po 10-20  minutach zmyć ciepłą wodą. 

Uwaga: Amla nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Uwaga: Ziele może spowolnić krzepnięcie krwi.

Uwaga: Osoby stosujące leki przeciwcukrzycowe powinny zachować ostrożność przy zażywaniu amli oraz regularnie kontrolować poziom glukozy we krwi. 

Zioła na włosy – tatarak

Kłącze tataraku stosowane zewnętrznie wpływa na włosy i skórę głowy. Hamuje wypadanie włosów, wzmacnia je, pobudza porost, pomaga w leczeniu łupieżu oraz łojotokowego zapalenia skóry. 

Przepis na odwar: 2 łyżki stołowe kłączy tataraku umieścić w garnku i zalać 2 szklankami wody. Całość doprowadzić do wrzenia i gotować przez około 3 minuty na małym ogniu. Na końcu przecedzić oraz wystudzić. Odwar stosuje się do przemywania włosów oraz skóry głowy. 

Zapoznaj się: Aloes na włosy – domowe sposoby na zdrowe włosy

Zioła na włosy – łopian

Łopian dzięki działaniu łagodzącemu i antyseptycznemu pozytywnie wpływa na kondycję skóry głowy – zmniejsza przetłuszczanie się włosów, koi podrażniony skalp, eliminuje problemy z łupieżem. Ziele odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, zapobiega wypadaniu włosów i determinuje ich wzrost. 

Przepis na napar: 1 łyżkę stołową korzenia włożyć do garnka i zalać 1 szklanką wody. Całość gotować przez około 10 minut pod przykryciem, a następnie odstawić na 30 minut i przecedzić. Napar stosować wewnętrznie 2-3 razy dziennie. W użytku zewnętrznym służy do przemywania włosów – stosować według potrzeby. 

Przepis na płukankę: 2 łyżki stołowe korzenia łopianu należy umieścić w garnku i zalać 500 ml ciepłej wody. Następnie doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut na małym ogniu. Po upływie tego czasu odcedzić oraz wystudzić. Płukankę stosujemy na umyte włosy, a skórę głowy lekko masujemy. Kolejnym krokiem jest zawinięcie głowy ręcznikiem lub folią spożywczą –  na około 5-10 minut. Na końcu rozczesać włosy i pozostawić do wyschnięcia, pamiętając o tym, aby nie używać suszarki. 

Przepis na olej do włosów: 2-3 łyżki stołowe korzenia łopianu zalać połową szklanki oliwy. Odstawić w zaciemnione miejsce na około 3 tygodnie, a później przecedzić. Olej warto aplikować na włosy raz w tygodniu. Po jego nałożeniu należy na 30 minut owinąć włosy folią spożywczą i ręcznikiem. Na końcu szamponem umyć skalp oraz włosy – na całej długości. Olej nawilży łamliwe i wysuszone włosy oraz zregeneruje rozdwojone końcówki. 

Uwaga: Łopian stosowany wewnętrznie nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Uwaga: Ze względu na hamowanie krzepliwości krwi łopianu powinny unikać osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi. 

Uwaga: Łopian może obniżyć stężenie glukozy we krwi.

 

 

Bibliografia

K. Błecha, Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety, Postępy Fitoterapii 22(1), 2021 (dostęp online) http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2021/05/pf_2021_070-073.pdf

https://www.allecco.pl/artykuly/naturalne-i-ziolowe-sposoby-na-wzmocnienie-wlosow.html

https://www.nowafarmacja.pl/blog/jakie-ziola-na-wypadanie-i-porost-wlosow