Olej z czarnuszki na włosy – w jaki sposób stosować? Porady

Stosowanie oleju z czarnuszki na włosy sprawia, że kosmyki stają się odżywione oraz nawilżone. Jakie inne efekty zauważymy przy regularnym stosowaniu oleju? W jaki sposób aplikować olej z czarnuszki na włosy? Czy można go używać do domowego olejowania? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

Olej z czarnuszki w butelce i nasiona czarnuszki w misce

Olej z czarnuszki – składniki odżywcze

Czarnuszka siewna to olejodajna roślina pochodząca z terenów Morza Śródziemnego. Olej otrzymywany z czarnuszki w 85% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6 i omega-9, wśród których można wymienić: kwas linolowy, kwas oleinowy oraz kwas linolenowy. 

W składzie oleju z czarnuszki znajdują się również: 

  • witaminy: A, B1, B2, B3, B6, C, E,
  • minerały: cynk, magnez, wapń, żelazo, selen, sód, potas,
  • biotyna,
  • beta-karoten,
  • przeciwutleniacze,
  • fosfolipidy i fitosterole. 

Olej z czarnuszki na włosy – jak oddziałuje? 

Badania wskazują na to, że olej z czarnuszki cechuje się właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwgrzybicznymi oraz antybakteryjnymi. Oznacza to, że możemy go stosować nie tylko na całą długość włosów oraz na końcówki, a także na skórę głowy. 

Dzięki regularnej aplikacji oleju z czarnuszki na skalp przede wszystkim zadbamy o prawidłowe nawilżenie skóry głowy, a to będzie przeciwdziałać powstawaniu łupieżu. Dodatkowo możemy w naturalny sposób zahamować nadmierne wypadanie włosów oraz pobudzać krążenie krwi i stymulować cebulki włosowe – co w efekcie poskutkuje wzrostem nowych kosmyków.

Olej z czarnuszki możemy aplikować na całą długość włosów oraz na skórę głowy. 

Olej z czarnuszki może być również stosowany w przypadku łysienia telogenowego – spowodowanego czynnikami zewnętrznymi, np. stresem lub niedoborem składników odżywczych. 

Olej z czarnuszki, dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9, wzmacnia nasze włosy oraz konserwuje je, ochraniając przed mechanicznymi uszkodzeniami, które powstają na skutek złej pielęgnacji, zabiegów fryzjerskich, stylizacji, wysokich temperatur, promieniowania słonecznego. 

Olej możemy stosować również do włosów kręconych oraz do włosów blond – nie będzie on obciążać i prostować skrętu, a także nie przyciemni jasnych kosmyków. 

Olej z czarnuszki, nakładany na skalp, nie tylko odpowiednio nawilży i pobudzi cebulki włosowe, ale również złagodzi objawy związane ze świądem, podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry głowy. 

Olej dotlenia również skórę głowy, dzięki czemu przyczynia się do zachowania prawidłowego pH. Dodatkowo może zmniejszać wydzielanie sebum, a tym samym przetłuszczanie się włosów u nasady. 

Olej z czarnuszki wzmocni włosy, pozytywnie wpłynie na rozdwojone końcówki, nawilży skórę głowy, a także zahamuje wypadanie i pobudzi cebulki włosowe do wzrostu. 

Jeżeli regularnie stosujemy olej z czarnuszki, to możemy zauważyć, że nasze włosy stają się mocniejsze, rzadziej się łamią i rozdwajają. 

Olejowanie włosów olejem z czarnuszki może zapobiec powstawaniu siwych włosów u młodych osób, jeżeli spowodowane jest ono nadmiernym stresem lub niedoborem witamin. 

Przeczytaj również: Kolagen na włosy – hit czy kit?

Jak stosować olej z czarnuszki na włosy? 

Olej z czarnuszki w butelce
Olej z czarnuszki możemy stosować do domowych zabiegów olejowania włosów

Olej z czarnuszki znajduje wiele zastosowań w pielęgnacji włosów. Możemy go stosować do olejowania za pomocą czterech różnych metod, a także wykonać z niego odżywkę, wcierkę oraz mgiełkę. Olej z czarnuszki sprawdzi się również jako naturalny stylizator do włosów kręconych. 

Olejowanie włosów olejem z czarnuszki na sucho i mokro 

Olej z czarnuszki możemy wykorzystywać do domowego zabiegu olejowania włosów. Wystarczy, że wetrzemy go w całą długość włosów oraz w końcówki. Jak pisaliśmy wyżej, możemy go również używać bezpośrednio na skalp głowy. 

Olej nakłada się zarówno na suche, jak i mokre włosy. Dedykowany jest zwłaszcza kosmykom wysokoporowatym, które scharakteryzują się otwartą łuską, suchością, brakiem połysku oraz szorstką strukturą w dotyku. 

Aby wzmocnić działanie olejowania, możemy na włosy nałożyć ręcznik, czepek lub folię spożywczą. Wpływa to na wzmożone wydzielanie ciepła, a tym samym na lepsze wnikanie kosmetyku. Przez jaki czas utrzymywać olej na włosach? Przyjmuje się, że olej najlepiej zmywać po upływie 60 minut. Jednak, jeżeli nie mamy tyle wolnego czasu, to nawet 30 minut zadziała regenerująco na kosmyki. 

Olej z czarnuszki możemy również pozostawić na włosach na całą noc. Musimy jednak pamiętać o zabezpieczeniu głowy – najlepiej sprawdza się ręcznik lub czepek. 

W jaki sposób zmywa się olej? Istnieją dwie metody. Pierwsza polega na zmyciu oleju z powierzchni włosa za pomocą szamponu. Istnieje jednak ryzyko, że resztki oleju z czarnuszki pozostaną na naszych włosach. Wtedy, po wysuszeniu, mogą zbierać się w tzw. strąki, a także wyglądać na przetłuszczone i niedomyte. 

Drugą metodą jest emulgowane oleju szamponem lub odżywką. Na czym to polega? Kosmyki płuczemy najpierw ciepłą wodą, a następnie nakładamy na nie odżywkę i pozostawiamy na około 15 minut. Po upływie tego czasu włosy ponownie spłukujemy ciepłą wodą. Na ich powierzchni nie powinny już znajdować się żadne resztki oleju. Metoda emulgowania jest bardziej czasochłonna, jednak zdecydowanie zmniejsza ryzyko niedokładnego zmycia oleju z czarnuszki. 

Sprawdź: Olej palmowy na włosy – jak go stosować? 

Olejowanie włosów na podkład i na mokro w misce

Domowy zabieg olejowania włosów możemy również wykonać innymi metodami. Olej jeszcze lepiej wniknie w nasze włosy, jeżeli wcześniej zaaplikujemy na nie nawilżający podkład. Jego rolę może spełniać żel aloesowy, żel lniany lub naturalne hydrolaty. Dobrze sprawdzi się również mieszanka wody z miodem. 

Kolejna metoda olejowania – na mokro w misce – nazywana jest również „rosołem”. Do miski wlewamy ciepłą wodę oraz olej (na 0,5 litra wody dodajemy około 3 łyżki stołowe oleju). Składniki mieszamy, a włosy umieszczamy w misce. Palcami rozprowadzamy mieszankę po kosmykach i po 5 minutach odciskamy nadmiar wody, a włosy zawijamy ręcznikiem na około 30 minut. Mieszankę oleju z wodą możemy również zaaplikować na skórze głowy. 

Przeczytaj: Olej z czarnuszki a olej z wiesiołka – który wybrać?

Efekty po olejowaniu olejem z czarnuszki

Stosując regularnie zabieg olejowania, zalecamy wykonywanie olejowania raz w tygodniu, możemy zauważyć efekty takie jak: 

  • nawilżenie włosów i nadanie im blasku,
  • regenerację i wzmocnienie włosów na całej ich długości,
  • zmniejszenie rozdwojonych końcówek,
  • łatwiejsze rozczesywanie kosmyków,
  • porost nowych włosów oraz zahamowanie ich wypadania,
  • nawilżenie skóry głowy,
  • brak łupieżu. 

Olej z czarnuszki jako odżywka 

Jeżeli nie mamy czasu na regularne olejowanie kosmyków, to olej z czarnuszki możemy także wykorzystać w roli odżywki. Nakładamy go na całą długość włosów, a po upływie około 5 minut zmywamy. Musimy jednak pamiętać o tym, że samo zmycie oleju wodą nie pomoże. Używamy do tego szamponu lub odżywki – zgodnie z metodą emulgowania. 

Zobacz: Naturalne maski do włosów – jak je wykonać? 15 przepisów

Wcierka i mgiełka z olejem z czarnuszki 

Olej z czarnuszki stosujemy również jako bazowy składnik domowej wcierki oraz mgiełki. Wcierka do skóry głowy przede wszystkim nawilży skalp, wzmocni cebulki oraz zneutralizuje stany zapalne. Natomiast maska odżywia włosy i sprawia, że kosmyki stają się błyszczące oraz gładkie w dotyku. 

Wcierkę wykonujemy, mieszając ze sobą 1 łyżeczkę oleju z czarnuszki z 2 łyżeczkami białej herbaty. Mieszankę nakładamy na skórę głowy kolistymi ruchami i pozostawiamy na około 2-3 godziny. Po tym czasie zmywamy ciepłą wodą. 

Aby przygotować mgiełkę, wystarczy, że wymieszamy ze sobą 2 łyżeczki oleju z wodą destylowaną, a zawartość przelejemy do butelki z atomizerem. Mgiełkę możemy aplikować na włosy według potrzeby. 

Zapoznaj się: Olej z czarnuszki w kuchni – jakie ma zastosowanie?

Olej z czarnuszki do stylizacji loków 

Warto wiedzieć, że olej z czarnuszki stosuje się w roli stylizatora. Dzięki niemu wydobędziemy naturalny skręt naszych włosów. Chemiczne stylizatory, takie jak pianki, kremy lub żele, mają tendencje do tworzenia suchej powłoki na powierzchni włosa. 

W jaki sposób stylizujemy włosy olejem z czarnuszki? Jego 2-3 krople rozcieramy w dłoniach, a następnie ugniatamy włosy z głową pochyloną w dół. 

Wcieranie oleju z czarnuszki na problemy z łysieniem 

Olej z czarnuszki może zahamować procesy wypadania włosów, dlatego też sięgają po niego osoby, które mają problemy z łysieniem. Olej rozprowadzamy bezpośrednio na miejsca zmienione chorobowo. Wcieramy go delikatnymi, kolistymi ruchami. Po upływie minimum 30 minut olej zmywamy z powierzchni skóry za pomocą szamponu. 

Zapoznaj się: Szampon w kostce – hit czy kit? Wyjaśniamy działanie

Jaki olej z czarnuszki wybierać?

W drogeriach możemy spotkać mieszanki olejów lub gotowe oleje, w których składzie znajdują się m.in. silikon i parabeny. Te chemiczne produkty nie są najlepszym wyborem, ponieważ ograniczają działanie czarnuszki. Parabeny dodatkowo obciążają włosy i powodują podrażnienie skóry głowy. Najlepiej, abyśmy kupowali naturalny, organiczny, tłoczony na zimno (nierafinowany) olej, który pozbawiony jest sztucznych dodatków oraz substancji konserwujących. 

Olej powinniśmy przechowywać w butelce z ciemnego szkła w miejscu zaciemnionym. 

Zapoznaj się: Olej z czarnuszki na twarz – właściwości, działanie, zastosowanie

 

 

 

Bibliografia

A. Kaźmierczak, D. Wcisło-Dziadecka, N. Zmarzły, Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych XXXI(1A), 2018 (dostęp online) http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2018/07/pnm_2018_01A_061-064.pdf

https://triny.pl/blog/olej-z-czarnuszki-zloto-faraonow-w-twojej-lazience/

https://4szpaki.pl/blog/olej-z-czarnuszki-na-wlosy-i-twarz-poznaj-jego-zalety