Aloes na włosy – domowe sposoby na zdrowe włosy

W jaki sposób stosować aloes na włosy? Jak wykonać domowe maski z żelem aloesowym? Jakie są skutki aplikowania aloesu na włosy? Przeczytajcie artykuł, aby dowiedzieć się, jak w naturalny sposób nawilżyć, wygładzić oraz wzmocnić swoje kosmyki.

Zdrowe, gładkie, lśniące włosy po aloesie

Jakie właściwości ma aloes?

Aloes stosowany jest w kosmetyce, ponieważ odznacza się silnie nawilżającymi oraz przeciwzapalnymi właściwościami. W liściach aloesu znajduje się ponad 200 substancji aktywnych, które w pozytywny sposób wpływają na nasze włosy oraz na skórę. 

Składniki zawarte w aloesie to:

  • witaminy: A, B, C, E,
  • aminokwasy,
  • enzymy,
  • minerały: sód, żelazo, chrom, potas, mangan, cynk, magnez, wapń, miedź,
  • kwasy tłuszczowe,
  • polifenole oraz polisacharydy. 

Dlaczego warto stosować aloes na włosy? 

null
Aloes nawilża nasze włosy oraz pozytywnie wływa na skórę głowy

Aloes jest humektantem, czyli substancją, która nawilża nasze włosy oraz zatrzymuje w nich wilgoć. Regeneruje i stymuluje komórki do pracy, dzięki czemu ma pozytywny wpływ na skórę głowy. Cebulki włosowe są lepiej odżywione, a to sprawia, że kosmyki są mocniejsze i bardziej odporne na zniszczenia. Aloes wpływa również na zahamowanie procesów wypadania włosów. 

Aloes nawilża włosy, odżywia cebulki, zahamowuje procesy wypadania włosów, pozytywnie wpływa na skórę głowy i pomaga w walce z łupieżem. 

Aloes całkowicie rozpuszcza się w wodzie, dlatego też łatwo usuwa się go z fryzury. Jego pH wpływa na wygładzenie łuski włosa.

Działanie aloesu na włosy: 

  • nawilża kosmyki,
  • nawilża skórę głowy,
  • pomaga w walce z łupieżem,
  • łagodzi swędzenie skóry głowy,
  • hamuje wypadanie włosów i stymuluje ich wzrost,
  • hamuje nadmierną produkcję sebum,
  • wzmacnia włosy,
  • wygładza i nabłyszcza,
  • chroni przed działaniem czynników zewnętrznych,
  • ułatwia rozczesywanie włosów,
  • przywraca skórze odpowiednie pH. 

Kosmetyki do włosów z aloesem przeznaczone są do wszystkich rodzajów włosów. Szczególnie sprawdzą się na włosach wysokoporowatych, przesuszonych oraz zniszczonych. Aloes może być również stosowany na skórę głowy, zwłaszcza przy podrażnieniach skalpu oraz podczas walki z suchym łupieżem. 

Kosmetyki z aloesem przeznaczone są do wszystkich rodzajów włosów. Szczególnie sprawdzą się na włosach przesuszonych oraz zniszczonych. 

Warto pamiętać o tym, że aloes może nas uczulić. Dlatego też powinniśmy przeprowadzić próbę uczuleniową. Wystarczy, że odrobinę żelu aloesowego zaaplikujemy np. na skórę za uchem lub na skórę w zgięciu łokcia. Jeżeli nie odczujemy pieczenia, swędzenia oraz nie zobaczymy zmian skórnych, to oznacza, że możemy zastosować aloes na włosy i skalp. 

Przeczytaj: Aloes na twarz – jak stosować? Poznaj efekty i domowe przepisy

Jak wykonać domowy żel z aloesu? 

Żel aloesowy możemy zakupić w sklepie, jednak zalecamy wykonanie domowego żelu. Żel kupny może różnić się składem oraz sposobem jego pozyskiwania. Polisacharydy, które stanowią ważny składnik aloesu, są wrażliwe na skoki temperatur. Przygotowując kosmetyk w domowym zaciszu, mamy pewność, że będzie bogatym źródłem składników aktywnych, a także, że w jego składzie nie znajdziemy konserwantów oraz składników chemicznych. 

Domowy żel przygotowujemy z rośliny doniczkowej. Najlepiej wybierać sukulenty, które rosną już kilka lat, ponieważ występuje w nich wyższe stężenie substancji aktywnych.

Grube liście aloesu odcinamy przy samej łodydze, a następnie myjemy je oraz osuszamy. Krawędzie przecinamy nożykiem albo nożyczkami. Kolejnym krokiem jest oddzielenie twardej skórki od miękkiego miąższu i pokrojenie go na plasterki. 
Ostatni krok to wyciśnięcie z miąższu soku aloesowego oraz wykonanie żelu o gładkiej konsystencji – wystarczy, że miąższ umieścimy w blenderze. 

Jak stosować aloes na włosy?

Aloes możemy stosować na włosy poprzez wcieranie w nie żelu. Jeżeli lubimy własnoręcznie wykonywać domowe kosmetyki, to dobrym wyjściem będzie stworzenie własnej wcierki, płukanki oraz maski. Aloes nadaje się również jako podkład do olejowania naszych kosmyków. O metodach olejowania wspominamy w dalszej części artykułu. 

Domowy żel aloesowy możemy wcierać bezpośrednio w kosmyki lub stosować jako składnik olejowania. Z aloesu wykonujemy również naturalne maski do włosów, wcierkę i płukankę. 

Aloes nakładany samodzielnie na włosy najlepiej sprawdzi się podczas aplikacji na noc. Żel aloesowy wcieramy w suche kosmyki. Najlepiej podzielić je na cztery sekcje, w które dokładnie wmasujemy aloes – od skalpu po końcówki – ruchem z góry na dół. Teraz włosy zabezpieczamy ręcznikiem, czepkiem lub folią spożywczą. Aby substancje aktywne wniknęły w głąb łuski, to owinięte kosmyki możemy podgrzać ciepłym strumieniem powietrza z suszarki. Rano zmywamy aloes, a włosy myjemy szamponem. Jakiego efektu możemy się spodziewać? Włosy powinny być sypkie, miękkie oraz gładkie. 

Sprawdź: Jaki podkład pod olejowanie włosów?

Wcierka do włosów 

Aloes możemy wmasowywać w skórę głowy. Wtedy też będzie pełnić funkcję naturalnej wcierki do włosów. Żel nabieramy na dłonie i wmasowujemy w skalp delikatnymi, kolistymi ruchami. Pozostawiamy go na skórze na minimum 30 minut. Na końcu myjemy włosy szamponem. 

Wcierka z aloesu nawilży skalp, złagodzi podrażnienia, wpłynie na kondycję cebulek włosowych oraz pomoże w walce z łupieżem. 

Płukanka aloesowa 

Płukankę aloesową wykonujemy na bazie soku z aloesu, który wyciskamy z miąższu obranego z twardej skórki. Sok mieszamy z wodą w proporcjach 100 ml soku z aloesu i 200 ml wody. Następnie zanurzamy mokre lub suche włosy w płukance oraz wmasowujemy ją w skórę głowy. Na końcu kosmyki spłukujemy letnią wodą. Dla lepszych efektów płukankę warto pozostawić na włosach na około 30 minut. 

Jakie działanie wykazuje domowa płukanka z aloesu? Przede wszystkim wygładza i zamyka łuski włosów, dzięki czemu są one błyszczące, gładkie oraz przestają się puszyć. Płukanka ułatwia rozczesywanie oraz chroni nasze kosmyki przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

Zobacz: Szampon w kostce – hit czy kit? Wyjaśniamy działanie

Booster do odżywki 

Żel aloesowy możemy stosować również jako booster do ulubionej maski lub odżywki do włosów. Dzięki temu nasze kosmetyki zyskują lepsze działanie nawilżające oraz wygładzające. Miąższ aloesowy najlepiej łączy się np. z maską emolientową, która powstała na bazie olejów. 

Olejowanie włosów żelem aloesowym 

Olejowanie włosów na żel aloesowy jest kolejną z metod wykorzystania aloesu na włosy. Jak stosować miąższ aloesowy podczas olejowania? Wystarczy, że połączymy go z wybranym olejem roślinnym, dzięki czemu nasze kosmyki będą dociążone, odżywione, wygładzone oraz przede wszystkim nawilżone. Olejowanie na aloes likwiduje również nadmierne puszenie się włosów. 

Ta metoda olejowania może być stosowana na wszystkich rodzajach włosów. Jednak najlepiej sprawdzi się na włosach suchych i wysokoporowatych. 
Poniżej przedstawiamy cztery warianty olejowania włosów na bazie aloesowego żelu. 

  1. Żel aloesowy mieszamy z wybranym olejem roślinnym – stosunek 1:1, czyli 10 ml żelu z aloesu oraz 10 ml oleju. Gotową mieszankę możemy nakładać na suche lub na mokre włosy.
  2. Żel aloesowy nakładamy na suche, rozczesane włosy, a następnie wcieramy w nie olej.
  3. Żel aloesowy mieszamy z wodą i olejem w stosunku 1:1:1. Mieszankę nakładamy na suche włosy.
  4. W butelce z atomizerem mieszamy ze sobą żel aloesowy oraz wodę – w stosunku 1:1. Naturalną mgiełką pryskamy suche włosy, a następnie nakładamy na nie olej.

Mieszanki oleju z aloesem należy trzymać na kosmykach przez minimum godzinę. Dla lepszych efektów można zawinąć włosy w ręcznik lub w czepek. Na końcu zmywamy olej oraz myjemy włosy szamponem.  

Aloes na włosy – 7 przepisów na maski do włosów

null
Maski możemy aplikować na całą długość włosów oraz na skórę głowy

Żel aloesowy możemy wykorzystywać w roli głównego składnika masek do włosów. Poniżej przedstawiamy 7 prostych przepisów na skuteczne maski do włosów. 

1. Maska z aloesu i oleju kokosowego

Maska do włosów z żelem aloesowym i olejem kokosowym jest dedykowana włosom suchym i puszącym się, które potrzebują nawilżenia. 

Składniki: 

    • 3 łyżki stołowe żelu aloesowego, 
    • 2 łyżki stołowe oleju kokosowego. 

Wykonanie: 

Mieszamy ze sobą żel aloesowy oraz rozgrzany w dłoniach olej kokosowy. Powstałą maskę nakładamy na włosy, które owijamy ręcznikiem. Mieszankę pozostawiamy na około godzinę, a po tym czasie dokładnie spłukujemy. Jeżeli będziemy mieć problemy ze zmyciem oleju kokosowego, to możemy umyć włosy szamponem. 

2. Maska z aloesu i cytryny 

Maska z cytryną sprawi, że włosy będą lśniące oraz gładkie. 

Składniki: 

    • 3 łyżki stołowe żelu aloesowego, 
    • 2 łyżki stołowe wyciśniętego soku z cytryny. 

Wykonanie: 

Żel aloesowy mieszamy z sokiem z cytryny, a gotową maskę aplikujemy na włosy i pozostawiamy na około 40 minut. Na końcu maseczkę spłukujemy, a włosy myjemy szamponem. 

3. Maska z aloesu i miodu 

Maska z miodem odżywia, nawilża i sprawia, że włosy są sypkie. Jeżeli nakładamy ją na skalp, to przy regularnej kuracji możemy zauważyć zmniejszenie nadmiernego wydzielania sebum. 

Składniki: 

    • 3 łyżki stołowe żelu z aloesu, 
    • 3 łyżki stołowe płynnego miodu. 

Wykonanie: 

Maskę wykonujemy poprzez zmieszanie ze sobą aloesu i miodu. Mieszankę nakładamy na włosy oraz opcjonalnie na skórę głowy. Całość pozostawiamy na około 20 minut. Po upływie tego czasu spłukujemy ją letnią wodą. 

4. Maska z octem jabłkowym

Maska do włosów z octem jabłkowym szczególnie sprawdzi się na skórze głowy. Zmniejszy łuszczenie, swędzenie, pomoże zwalczyć łupież. 

Składniki: 

    • 2 łyżki stołowe aloesu, 
    • 1 łyżeczka octu jabłkowego,
    • 0,5 łyżeczki miodu. 

Wykonanie: 

Mieszamy ze sobą aloes, ocet oraz miód. Maskę aplikujemy na włosy oraz skalp i zmywamy po około 30 minutach ciepłą wodą. Nie musimy się obawiać zapachu octu – na włosach nie będzie wyczuwalny. 

Sprawdź: Naturalne maski do włosów – jak je wykonać? 15 przepisów

5. Maska aloesowo-jogurtowa 

Maska aloesowo-jogurtowa, tak jak maska z octem jabłkowym, dedykowana jest zarówno włosom, jak i skórze głowy. Dzięki probiotykom zawartym w jogurcie w naturalny sposób zwalcza łupież. 

Składniki: 

    • 1 łyżka stołowa żelu z aloesu, 
    • 1 łyżka stołowa jogurtu, np. typu greckiego. 

Wykonanie:

Jogurt mieszamy z aloesem do czasu uzyskania jednolitej konsystencji. Maskę nakładamy na włosy oraz wmasowujemy w skalp. Po 30 minutach zmywamy letnią wodą. Zabieg warto powtarzać raz w tygodniu. 

6. Maska z siemienia lnianego

Siemię lniane jest źródłem m.in. witamin z grupy B, dzięki czemu wpływa na wzmocnienie oraz porost włosów. 

Składniki: 

    • 2 stołowe łyżki żelu aloesowego, 
    • 2 stołowe łyżki niemielonego siemienia lnianego, 
    • 2 szklanki wody (500 ml).

Wykonanie:

Na początku musimy przygotować żel z siemienia lnianego. Do garnka wlewamy dwie szklanki wody i wsypujemy 2 łyżki stołowe siemienia. Całość doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy na małym ogniu do czasu, aż mieszanka zgęstnieje. Po przestudzeniu przecedzamy żel z siemienia, np. przez gazę. Siemię mieszamy z żelem aloesowym, a maskę aplikujemy na włosy oraz skórę głowy. Kosmyki zabezpieczamy ręcznikiem, czepkiem lub folią spożywczą i przez chwilę podgrzewamy je ciepłym powietrzem z suszarki. Po upływie około 40 minut spłukujemy maskę ciepłą wodą. 

7. Maska z aloesu i jajka

Maska z aloesu i jajka przede wszystkim nawilży, nabłyszczy oraz wygładzi nasze włosy.

Składniki: 

    • 4 łyżki stołowe żelu z aloesu, 
    • 1 jajko. 

Wykonanie: 

Jajko ubijamy za pomocą trzepaczki oraz mieszamy je z żelem aloesowym. Gotową maskę aplikujemy na włosy, które owijamy np. ręcznikiem. Po upływie około 30 minut spłukujemy maskę, a kosmyki myjemy szamponem. 

 

 

 

Bibliografia

I. Boniakowska, M. Burzyńska, J. Jeleń, M. Magnuszewska, Produkty naturalne dobroczynne i cenne dla kosmetologii: miód i produkty pszczele, czekolada, owoce granatu i winogron oraz aloes [w:] Studenckie Zeszyty Naukowe Kosmetologia Nr 1 (1), 2016 (dostęp online) https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/kosmetologia_ebook.pdf#page=6

K. Makuch, K. Opasińska, Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów [w:] Studenckie Zeszyty Naukowe Kosmetologia Nr 1 (1), 2016 (dostęp online) https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/kosmetologia_ebook.pdf#page=72

E. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), Postępy Fitoterapii 16(2), 2015 (dostęp online) http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/08/pf_2015_117-124.pdf

W. Czerwonka, Aloes w kosmetologii i dermatologii, Kosmetologia Estetyczna 3 vol. 5, 2016 (dostęp online) http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.3-4.pdf

https://triny.pl/blog/aloes-na-wlosy/