Jakie efekty przynosi stosowanie wcierki do włosów?
Wcierki rozprowadzamy na skórze głowy i dokładnie wcieramy, wykonując palcami koliste ruchy. Dzięki temu poprawimy ukrwienie skalpu, a także wpłyniemy na regulację pracy gruczołów łojowych.
Przy regularnym stosowaniu zauważymy efekty takie jak:
- odżywienie i nawilżenie skóry głowy,
- redukcja łupieżu,
- regulacja produkcji sebum,
- złagodzenie stanów zapalnych skóry,
- wzmocnienie włosów na całej długości,
- pobudzenie do wzrostu cebulek włosowych,
- zahamowanie nadmiernego wypadania włosów,
- nadanie włosom gęstości i objętości,
- zintensyfikowanie działania kosmetyków – kosmetyki do pielęgnacji włosów wnikają głębiej, dzięki czemu są skuteczniejsze.
Wcierki do włosów znane są przede wszystkim ze swojego skutecznego oddziaływania na porost nowych kosmyków. Już po 1-2 tygodniach stosowania zauważymy małe, rosnące włosy, określane jako „baby hair”.
Przeczytaj także: Naturalne maski do włosów – jak je wykonać? 15 przepisów
Wcierki do włosów – jak je stosować?
Wiemy już, jakie efekty możemy otrzymać przy regularnym stosowaniu wcierek do włosów. Przejdziemy więc do metod ich aplikacji.
Bez względu na konsystencję, wcierkę warto nakładać na skórę głowy bezpośrednio z buteleczki z atomizerem. W przypadku domowych wcierek, o których przeczytacie w dalszej części artykułu, wystarczy, że w drogerii zakupimy małą butelkę z atomizerem lub pompką i do niej przelejmy własnoręcznie wykonany kosmetyk.
Jak dokładnie wygląda aplikacja? Włosy rozdzielamy na dwie strony, tak, aby powstał przedziałek, od którego rozpoczniemy nakładanie wcierki. Następnie delikatnie wcieramy kosmetyk w skórę, wykonując koliste ruchy opuszkami palców. Całość powtarzamy, dzieląc kosmyki na małe partie. Pamiętajmy o tym, że masaż skóry głowy nie musi być długi. Kilka minut wystarczy, aby pobudzić krążenie oraz cebulki włosowe.
Wcierki aplikujemy na skórę głowy i delikatnie wcieramy. Możemy je stosować przed lub po myciu włosów.
Wcierki do włosów możemy stosować w opisany powyżej sposób, wykorzystując trzy różne metody.
Najbardziej popularny sposób zakłada aplikację kosmetyków na skórę głowy przed myciem włosów. Wcierkę należy pozostawić na około 2 godziny, po czym dokładnie oczyścić kosmyki. Dzięki temu unikniemy zbędnego przetłuszczenia włosów u nasady.
Drugi sposób polega na wmasowanie wcierki w lekko wilgotne i świeżo umyte włosy. Najlepiej wstępnie osuszyć je ręcznikiem, odciskając nadmiar wody. W tej metodzie nie zmywamy już kosmetyku, tylko pozostawiamy go na skórze. Nakładanie zaraz po myciu sprawdzi się zwłaszcza w przypadku wcierek o wodnistej konsystencji.
Wcierkę możemy aplikować na skórę głowy nie tylko w dzień, w który myjemy włosy. Jeśli zastosujemy ją bez spłukiwania na suche kosmyki i skalp, to dodatkowo nadamy fryzurze objętości.
Sprawdź: Jak dbać o suche włosy – naturalne sposoby na nawilżenie i odżywienie
Jak długo używać wcierki do włosów?
Czas kuracji z użyciem wcierki zależy przede wszystkim od kondycji naszych włosów, ale również od efektów, które chcemy osiągnąć. Jeżeli zmagamy się z silnym wypadaniem kosmyków, wtedy możemy zdecydować się na dłuży okres aplikacji. Przede wszystkim musimy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ substancje aktywne nie zadziałają od razu po pierwszym użyciu.
Eksperci zalecają stosowanie wcierek przez minimum 3-4 tygodnie – kilka razy w ciągu jednego tygodnia.
Przed pierwszą aplikacją powinniśmy wykonać próbę uczuleniową, aby przekonać się, jak nasza skóra zareaguje na nową, naturalną substancję. Niewielką ilość wcierki nakładamy na naskórek, np. w obrębie ucha lub na nadgarstku. Jeżeli zaobserwujemy reakcję uczuleniową – pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie – to oznacza, że nie możemy zastosować kosmetyku na skórze głowy.
Zobacz: Zioła na włosy – 10 ziół hamujących wypadanie włosów i stymulujących ich porost
Jak wykonać domową wcierkę do włosów?
W domowym zaciszu możemy samemu przygotować naturalne wcierki do włosów. Przede wszystkim będziemy mieć pewność, że w ich składzie nie znajdą się składniki chemiczne oraz alkohol, który może wysuszać skalp oraz determinować powstawanie łupieżu.
Naturalne wcierki przelewamy do butelki z atomizerem. Przechowujemy je w lodówce do tygodnia.
Poniżej przedstawiamy Wam przepisy na domowe wcierki, które wykonacie m.in. z: kozieradki, skrzypu polnego i pokrzywy, aloesu, czarnej rzepy, kawy, łopianu i tataraku, soku z brzozy.
Wcierka z kozieradki
Wcierka z kozieradki przede wszystkim zalecana jest dla osób, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem oraz przetłuszczaniem się włosów u nasady.
Kozieradka pozytywnie wpłynie również na równowagę i nawilżenie skóry głowy, dzięki czemu złagodzimy podrażnienia oraz pozbędziemy się łupieżu.
Przepis na wcierkę: 1 łyżeczkę mielonych ziaren kozieradki zalewamy wrzącą wodą. Całość przykrywamy i odstawiamy na około 15 minut. Po upływie tego czasu mieszankę przelewamy do butelki z atomizerem.
Stosowanie: Wcierkę z kozieradki najlepiej stosować wieczorem – na suche włosy, które z rana umyjemy. Kozieradka znana jest z intensywnego zapachu, dlatego też powinniśmy zmywać ją z powierzchni skóry głowy. Pierwsze efekty, czyli wzrost nowych włosów oraz stopniowe zahamowanie nadmiernego wypadania kosmyków, zauważymy po około 2 tygodniach regularnej kuracji.
Przeczytaj: Jak dbać o włosy w ciąży? Podpowiadamy
Wcierka ze skrzypu polnego i pokrzywy
Wcierka ze skrzypu polnego i pokrzywy, obok wcierki z kozieradki, jest jedną z najbardziej popularnych wcierek na porost włosów oraz na zahamowanie ich nadmiernego wypadania. Główne działanie naturalnego kosmetyku opiera się na wzmacnianiu cebulek włosowych.
Przepis na wcierkę: 1 łyżeczkę ziela skrzypu polnego oraz 1 łyżeczkę ziela pokrzywy umieszczamy w garnku i zalewamy wodą. Wywar gotujemy na małym ogniu przez około 20 minut. Po upływie tego czasu mieszankę studzimy oraz odcedzamy.
Stosowanie: Wcierkę możemy stosować codziennie, wybierając jedną z opisanych wyżej metod aplikacji.
Zapoznaj się: Hashimoto a wypadanie włosów – jak temu zaradzić?
Wcierka z aloesu
Wcierka aloesowa przede wszystkim odżywi, nawilży przesuszony skalp i złagodzi podrażnienia. Dodatkowo pozytywnie wpłynie na kondycję włosów na całej ich długości.
Przepis na wcierkę: Wcierkę wykonujemy z soku aloesowego – możemy go wykonać samodzielnie lub zakupić w sklepie ze zdrową żywnością. Aby otrzymać domowy kosmetyk, wystarczy, że sok rozcieńczymy z wodą.
Stosowanie: Wcierkę z aloesu najlepiej zastosować na suche włosy, ponieważ kontakt z wodą może osłabić jej działanie.
Wcierka z czarnej rzepy
Wcierka z czarnej rzepy odżywia i dotlenia cebulki włosowe, dzięki czemu hamuje wypadanie włosów. Dodatkowo wykazuje działanie oczyszczające i antybakteryjne, a także reguluje pracę gruczołów łojowych.
Przepis na wcierkę: Na początku musimy zetrzeć jedną sztukę rzepy na tarce z drobnymi oczkami. Następnie otrzymaną papkę przeciskamy np. przez ściereczkę. Gotowy sok z rzepy łączymy z 2 łyżkami stołowymi oliwy z oliwek.
Stosowanie: Wcierkę nakładamy na skórę głowy, a włosy owijamy ręcznikiem, aby zintensyfikować działanie rzepy. Po upływie dwóch godzin myjemy kosmyki ulubionym szamponem. Wcierkę możemy stosować ok. 3 razy w tygodniu.
Wcierka z cytryny
Wcierka z cytryny nie wpłynie bezpośrednio na porost nowych włosów, ale za to sprawi, że będą mocne i błyszczące. Zahamuje również nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy i wpłynie na regulację wydzielania się sebum.
Przepis na wcierkę: Z połowy cytryny wyciskamy sok. Następnie dodajemy do niego 0,5 szklanki wody. Mieszankę przelewamy do butelki z atomizerem.
Stosowanie: Wcierkę z cytryny warto zastosować bez spłukiwania na świeżo umyte włosy.
Wcierka z łopianu i tataraku
Wcierkę możemy wykonać z każdej rośliny osobno, jednak ich połączenie daje zdecydowanie lepsze rezultaty. Naturalny kosmetyk wpłynie zarówno na porost włosów, jak i na zmniejszenie łojotoku. Zadziała również bakteriobójczo, przywracając skórze odpowiednią równowagę.
Przepis na wcierkę: 1 łyżeczkę korzenia łopianu oraz 1 łyżeczkę ziela tataraku umieszczamy w garnku, zalewamy wodą oraz gotujemy na wolnym ogniu przez 5 minut. Po wystudzeniu mieszanki musimy ją jeszcze odcedzić.
Stosowanie: Wcierkę nakładamy na skórę głowy, korzystając z dowolnej metody aplikacji.
Wcierka kawowa
Kofeina, która jest zawarta w kawie, pobudza ukrwienie skóry głowy, a co za tym idzie, wzmacnia cebulki włosowe i pobudza do wzrostu nowych włosów.
Przepis na wcierkę: Aby wykonać wcierkę, musimy najpierw zaparzyć mocną kawę (najlepiej skorzystać z kawy mielonej i unikać kawy rozpuszczalnej). Po wystygnięciu odsączamy ją z fusów oraz umieszczamy w butelce z atomizerem.
Stosowanie: Wcierki z kawy używamy maksymalnie 3 razy w tygodniu. Nakładamy ją na suche włosy, po czym zmywamy ją po upływie 2 godzin.
Wcierka z soku z brzozy
Wcierka z soku z brzozy dedykowana jest zwłaszcza włosom przetłuszczającym się, zniszczonym i przesuszonym. Przy regularnym stosowaniu możemy zauważyć, że nasze kosmyki staną się mocne oraz bardziej błyszczące i miękkie.
Przepis na wcierkę: Soku z brzozy nie musimy wykonywać własnoręcznie – możemy go zakupić w gotowej formie w sklepie ze zdrową żywnością. Najlepiej wybierać sok ekologiczny, bez sztucznych dodatków.
Stosowanie: Wcierkę z soku z brzozy stosujemy przed lub po myciu włosów.
Uwaga: Warto wiedzieć, że sok z brzozy kwaśnieje po około 3 dniach.
Bibliografia
A. Czopek, M. Pawłowski, Łysienie i produkty przeciw wypadaniu włosów, Kraków 2014
M. Siekierski, Pielęgnacja włosów – nowoczesne surowce kondycjonujące i regenerujące, Świat Przemysłu Kosmetycznego nr 1, 2011 (dostęp online) http://www.kosmetyka.farmacom.com.pl/artykul/wlos.pdf
M. Szklarczyk, A. Goździalska, J. Jaśkiewicz, Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów, W: Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia,(red.) A. Goździalska, J. Jaśkiewicz, Kraków 2012 (dostęp online) https://docplayer.pl/18901525-Choroby-oraz-pielegnacja-skory-glowy-i-wlosow.html