Wcierki na porost włosów – poznaj ich rodzaje

Wcierki na porost włosów to kosmetyki w postaci płynnej, które dzięki zawartości składników aktywnych wnikają w głąb skóry głowy. Ich regularne stosowanie wzmacnia cebulki włosowe oraz pobudza ich porost. Chcesz cieszyć się gęstymi, mocnymi włosami? Przeczytaj ten artykuł i poznaj rodzaje wcierek.

Mężczyzna aplikujący wcierkę na porost włosów

Wcierki na porost włosów – jakie są ich rodzaje? 

Zanim zaczniesz stosować wcierki, musisz poznać ich rodzaje, ponieważ to od niego zależy ich działanie oraz możliwe skutki uboczne. Wcierki można podzielić na trzy rodzaje: alkoholowe, bezalkoholowe oraz olejowe. 

Wcierki alkoholowe

Wcierki alkoholowe, dzięki zawartości alkoholu w swoim składzie, najszybciej transportują substancje aktywne do skóry głowy. Niestety, wysoka zawartość alkoholu może sprawić, że przy regularnym stosowaniu skóra głowy będzie się wysuszać. Zbyt częste używanie kosmetyku może też doprowadzić do powstania łupieżu. 

Wcierki alkoholowe polecane są do skóry normalnej.

Zapoznaj się: Jak dbać o włosy w ciąży? Podpowiadamy

Wcierki bezalkoholowe 

Wcierki bezalkoholowe są przeznaczone w szczególności do pielęgnacji skóry wrażliwej.W swoim działaniu są łagodne i zazwyczaj nie podrażniają skóry głowy. Ich skuteczność jest jednak wolniejsza, dlatego wybierając wcierkę bezalkoholową, należy uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na efekty.

Wcierki olejowe 

Trzeci rodzaj wcierek – wcierki olejowe – są najrzadziej wybierane ze względu na to, że obciążają skórę głowy. Mogą powodować problemy z wytwarzaniem sebum, a co za tym idzie, doprowadzić do szybszego przetłuszczania się włosów.

Specjaliści polecają je do skóry normalnej.

Przeczytaj: Olej palmowy na włosy – jak go stosować?

Jak stosować wcierki na porost włosów?

null
Wcierki nie należy aplikować bezpośrednio przed myciem włosów

Przed pierwszym użyciem wcierki warto wykonać próbę uczuleniową. Polega ona na aplikacji niewielkiej ilości produktu na naszym ciele, najlepiej na fragmencie skóry za uchem. Jeśli naskórek nie zacznie przejawiać symptomów uczuleniowych – swędzenia, pieczenia, zaczerwienienia, to możemy włączyć wcierki do naszej pielęgnacji. 

Jak prawidłowo nakładać ten kosmetyk? Wystarczy, że jego niewielką ilość zaaplikujemy na skórę głowy, a następnie wmasujemy, wykonując koliste ruchy opuszkami palców. Warto pamiętać o tym, aby nie korzystać z wcierki bezpośrednio przed myciem włosów – wtedy składniki aktywne 
nie będą miały możliwość przeniknięcia do mieszków włosowych. 

Po aplikacji preparatu warto także podsuszyć głowę, najlepiej ciepłym strumieniem powietrza.

Sprawdź także: Szampon w kostce – hit czy kit? Wyjaśniamy działanie

Jak często aplikować wcierki? 

Na pytanie, jak często stosować wcierki, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda skóra głowy jest inna i wymaga stosowania odpowiednio dopasowanej pielęgnacji. Kluczem do osiągnięcia zadowalających efektów jest regularność. Jednak regularność nie oznacza codziennego nakładania – to mogłoby doprowadzić do przesuszenia skóry głowy i powstania problemów 
skórnych. 

Kurację najlepiej rozpocząć od aplikacji wcierki raz na dwa tygodnie, po czym 
stopniowo zwiększać jej dawkę i stosować maksymalnie raz lub dwa razy w tygodniu. 

Przy stosowaniu wcierek należy uzbroić się w cierpliwość oraz bacznie obserwować reakcje skóry. Postawienie na regularność oraz odpowiednie dobranie preparatu pozwoli cieszyć się bujną fryzurą, a także ogólnym poprawieniem kondycji włosów.

Zobacz: Jaki podkład pod olejowanie włosów?