Miód w kosmetyce
Miód jest jednym z najbardziej popularnych, naturalnych składników wykorzystywanych w kosmetyce. W przemyśle stosuje się go w czystej postaci lub w formie propolisu i mleczka pszczelego.
Produkt od pszczół najczęściej aplikuje się w celu nawilżenia suchej skóry oraz odżywienia zniszczonych włosów. Często wykorzystywany jest jako naturalny lek na popękane usta. Z miodu możemy wykonać domowe maseczki do twarzy, peelingi oraz maski do włosów i płukankę.
Przed pierwszym zastosowaniem miodu warto wykonać próbę uczuleniową. Wystarczy, że niewielką ilość produktu zaaplikujemy np. na fragment skóry za uchem. Jeżeli nie odczujemy żadnych skutków ubocznych, takich jak swędzenie, czy pieczenie, to oznacza, że możemy włączyć miód do naszej pielęgnacji.
Miód na skórę – jakie ma właściwości i zastosowanie?
Miód od starożytności wykorzystywany jest w roli naturalnego kosmetyku. Odpowiada za to skład tego produktu od pszczół, w którym znajduje się duża liczba monosacharydów, witamin, kwasów organicznych, a także mikroelementów.
Miód wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, co oznacza, że może być stosowany przy wielu chorobach dermatologicznych. Dzięki zawartości polifenoli miód oddziałuje na skórę przeciwstarzeniowo – hamuje wpływ wolnych rodników.
W zastosowaniu bezpośrednio na naskórek miód odżywia, regeneruje i łagodzi stany zapalne. Działa także oczyszczająco, złuszczająco i ujędrniająco. Wyrównuje koloryt i niweluje drobne przebarwienia. Nadaje się do każdego rodzaju cery – również tej wrażliwej. Dzięki witaminie C oraz witaminie E stosuje się go również przy skórze naczynkowej, a także w leczeniu trądziku różowatego.
Miód wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe, regeneracyjne, łagodzące, oczyszczające. Dzięki temu może być stosowany do każdego rodzaju cery.
Jeżeli borykamy się z nawracającymi cieniami pod oczami, możemy spróbować je zniwelować za pomocą miodu. Za sprawą swoich właściwości usunie on obrzęki oraz nawilży wrażliwą skórę okolic oczu. Niewielkie ilości miodu pszczelego nakładamy pod oczy oraz pozostawiamy na kilka minut. Następnie zmywamy go za pomocą wacika kosmetycznego nasączonego letnią wodą.
Miód może być również stosowany w walce z trądzikiem, stanami zapalnymi, zaskórnikami oraz z niedoskonałościami. Przy regularnej aplikacji na skórę zmniejsza widoczność blizn, które powstały po wypryskach.
Przeczytaj: Miód lipowy – wartości odżywcze, wpływ na zdrowie, zastosowanie
Przepisy na maseczki z miodem
Miód jest często stosowany w roli odżywczej i nawilżającej maseczki na twarz. W najprostszej wersji wystarczy, że zaaplikujemy grubą warstwę miodu na skórę i pozostawimy go na około 15 minut. Po upływie tego czasu zmywamy miód letnią wodą.
Podczas stanów zapalnych skóry oraz przy trądziku możemy również nakładać miód punktowo na wypryski. Aplikujemy wtedy niewielką ilość produktu i naklejamy plaster. Po około 15-20 minutach plaster zdejmujemy, a skórę przemywamy letnią wodą.
Maseczki z miodem, cytryną, mlekiem i awokado
Jeżeli na naszej skórze widnieją przebarwienia, np. od słońca, to możemy wykonać maseczkę z miodu i cytryny. Do 2-3 stołowych łyżek miodu dodajemy kilka kropel wyciśniętego soku z cytryny. Całość mieszamy i aplikujemy na twarz na około 10 minut. Na końcu zmywamy ciepłą wodą.
Do maksymalnego nawilżenia, ale również złagodzenia podrażnień skóry, zalecamy maseczkę z mlekiem i miodem. 2-3 stołowe łyżki miodu mieszamy z 1 łyżeczką mleka. Maseczkę aplikujemy na twarz na 15 minut oraz zmywamy letnią wodą.
Skórę odżywi i zregeneruje również maseczka na bazie miodu, awokado i jogurtu naturalnego. Na początku rozgniatamy widelcem awokado. Następnie mieszamy ze sobą 1 łyżeczkę awokado, 1 łyżeczkę miodu i 1 łyżeczkę jogurtu naturalnego. Maseczkę trzymamy na skórze przez 20 minut. Na końcu twarz przemywamy letnią wodą.
Zapoznaj się: Miód wielokwiatowy – właściwości, wartości odżywcze, zastosowanie
Miodowy peeling
Miód cechuje się naturalnymi właściwościami oczyszczającymi oraz złuszczającymi. W połączeniu z cynamonem lub z płatkami owsianymi stworzymy domowy i skuteczny peeling.
Peeling z miodem i cynamonem
Połączenie miodu z cynamonem nie tylko posłuży nam jako naturalny, enzymatyczny peeling, ale również wspomoże nas w walce ze zmianami skórnymi. Cynamon jest składnikiem, który występuje w wielu kosmetykach przeznaczonych do skóry trądzikowej.
Jak wykonać peeling? 2 stołowe łyżki miodu mieszamy z 1 płaską łyżeczką cynamonu. Następnie mieszankę aplikujemy na twarz, a po upływie 5 minut zmywamy ciepłą wodą, wykonując koliste ruchy. Peeling możemy stosować raz w tygodniu.
Peeling z miodem i płatkami owsianymi
Płatki owsiane dodane do miodu zadziałają na naszą skórę przede wszystkim łagodząco. Miód dodatkowo oczyści, odżywi i nawilży.
Do 1 stołowej łyżki miodu dodajemy 1 stołową łyżkę płatków owsianych. Całość mieszamy, a następnie aplikujemy na twarz, wykonując peelingujący masaż. Na końcu peeling spłukujemy ciepłą wodą.
Miód na włosy – jakie da efekty?
Właściwości odżywcze oraz regenerujące znajdują również zastosowanie w pielęgnacji kosmyków. Miód może pomóc w poprawie kondycji włosów łamliwych, przesuszonych, zniszczonych oraz farbowanych. Należy do grona tzw. humektantów, czyli substancji nawilżających nasze kosmyki i zamykających cząsteczki wody wewnątrz włosa.
Miód scala również rozdwojone końcówki, hamuje nadmierne wypadanie włosów, oddziałuje na cebulki włosowe i pobudza je do wzrostu. Pomaga również w walce z łupieżem, dzięki właściwościom antyseptycznym.
Miód w zastosowaniu na włosy odżywi, nawilży, zregeneruje pasma. Szczególnie polecany jest do włosów przesuszonych, zniszczonych i łamliwych.
Po zastosowaniu miodu na włosy nasze kosmyki będą przede wszystkim miękkie, nawilżone, gładkie oraz lśniące.
Zobacz: SLS w kosmetykach – czym jest, jak wpływa na włosy i skórę?
Miodowe maski i odżywki do włosów
Z miodu możemy wykonać domowe maski do włosów. Z pszczelim produktem możemy połączyć m.in. oliwę z oliwek, sok z cytryny, naturalne oleje, jogurt naturalny oraz żółtka.
Miód i oliwa z oliwek
Jeżeli zmieszamy ze sobą miód i oliwę z oliwek, to otrzymamy odżywkę, która odżywi zwłaszcza puszące się i suche włosy. Dodatkowo sprawi, że przestaną się one elektryzować oraz pozytywnie wpłynie na odbudowę struktury włosa.
Mieszamy ze sobą 2 stołowe łyżki miodu oraz 2 stołowe łyżki oliwy. Tej maski nie nakładamy na skórę głowy – aplikację zaczynamy od długości za uchem i rozprowadzamy do końcówek. Maskę pozostawiamy na włosach na około 20-30 minut. Dla lepszych efektów polecamy nałożenie na włosy ręcznika lub foliowego czepka. Wyższa temperatura ułatwi wnikanie składników odżywczych w głąb włosa. Po upływie wyznaczonego czasu maskę zmywamy ciepłą wodą. Jeżeli napotkamy problemy ze zmyciem oliwy z oliwek, to wystarczy, że nałożymy na kosmyki odżywkę, pozostawimy ją na 10 minut, a następnie zmyjemy. Teraz nasze włosy powinny być wystarczająco domyte.
Przeczytaj: Jak dbać o włosy w ciąży? Podpowiadamy
Maska z miodu i cytryny
Miód w połączeniu z sokiem z cytryny nie tylko odżywi nasze pukle, ale również delikatnie je rozjaśni. Efekt naturalnego rozjaśnienia nie zadziała jednak na ciemnych włosach.
Do wykonania maski potrzebujemy 0,5 szklanki miodu, 0,25 szklanki oliwy z oliwek oraz 0,5 szklanki wyciśniętego soku z cytryny. Składniki należy ze sobą wymieszać do całkowitego połączenia. Maskę nakładamy na całą długość włosów, omijając skalp. Pozostawiamy ją na 30 minut. Kosmyki możemy owinąć ręcznikiem lub czepkiem. Na końcu zmywamy maskę ciepłą wodą. Jeżeli będziemy mieć problemy ze zmyciem oliwy z oliwek – nakładamy na włosy odżywkę i po 10 minutach ją zmywamy.
Przeczytaj: Naturalne maski do włosów – jak je wykonać? 15 przepisów
Miodowa płukanka na włosy
Z miodu możemy także wykonać naturalną, domową płukankę na włosy. Moczymy w niej wcześniej umyte kosmyki – płukanka stanie się ostatnim etapem pielęgnacyjnym i sprawi, że nasza fryzura będzie się lepiej układać, a pukle będą miękkie i lśniące.
Do miski wlewamy ciepłą wodę. Dodajemy do niej 3 łyżki stołowe miodu i moczymy włosy. Za pomocą dłoni możemy wmasowywać płukankę w poszczególne pasma. Jeżeli nasze kosmyki mają tendencję do przetłuszczania się, to warto je ponownie spłukać letnią wodą. Jeśli włosy są normalne lub przesuszone, to płukanki już nie zmywamy.
Zobacz także: Miód słonecznikowy – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Bibliografia
G. Dubiago, A. Nowak, A. Klimowicz, Wybrane właściwości miodu szczególnie przydatne w kosmetologii, Pstępy Fitoterapii 19 (1), 2018 (dostęp online) http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2018/08/pf_2018_058-064.pdf
M. Ferens, Zastosowanie miodu w kosmetologii w aspekcie jego właściowości fizykochemicznych, pielęgnacyjnych i leczniczych, Kraków 2017