Naturalne maski do włosów – czym się charakteryzują?
Naturalne maski do włosów, które wykonujemy samodzielnie w domu, zawierają składniki, które pozytywnie wpływają na nasze włosy. W porównaniu do masek drogeryjnych nie znajdziemy w nich alkoholi, stabilizatorów lub emulgatorów, które odpowiadają za przedłużenie terminu ważności kosmetyku, ani parabenów i silikonów.
Warto wiedzieć, że naturalne maski mają krótki termin przydatności – najlepiej zużyć je od razu po wykonaniu. Cechują się również tym, że w porównaniu z maskami drogeryjnymi (często o działaniu ekspresowym) należy je przetrzymywać dłużej na powierzchni włosów.
Domowe maski możemy nakładać nie tylko na całą długość włosów, ale również i na skalp. Dzięki temu pomogą nam zwalczyć łupież, nadmierne przetłuszczanie skóry głowy, a także mogą wpłynąć na porost nowych włosów.
Naturalne maski do włosów nakładamy na całą długość kosmyków oraz na skalp. Pomogą one w zwalczeniu łupieżu i nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy. Nawilżą, odżywią, zregenerują oraz dodadzą blasku.
Wykonanie masek jest szybkie oraz proste. W większości przepisów nie potrzebujemy wymyślnych składników – większość z nich znajdziemy w naszej kuchni. Z jakich produktów wykonać domową naturalną maskę do włosów? W dalszej części artykułu przedstawimy szczegółowe przepisy oraz najczęściej wybierane składniki. Nabiał, jaja lub oleje pomogą ujarzmić każdą fryzurę.
Domowe maski do włosów – z jakich produktów?
Naturalne maski do włosów możemy wykonać z różnych produktów. Poniżej przedstawiamy listę składników, które pozytywnie wpłyną na stan naszych kosmyków.
Jajko – żółtka jajka wzmacniają oraz nawilżają nasze włosy. W ich składzie możemy znaleźć siarkę, która znajduje się również keratynie – najważniejszym naturalnym budulcu włosów. Jajka należą do tzw. grupy protein, czyli składników, które odbudowują strukturę kosmyków oraz wygładzają.
Awokado – jest źródłem witamin i minerałów – m.in.: witaminy A, C, E, K, witamin z grupy B, żelaza, cynku, miedzi, magnezu, potasu. Jako składnik naturalnych masek owoc awokado wzmacnia włosy oraz hamuje ich wypadanie.
Drożdże – w ich składzie znajdziemy: biotynę, witaminy z grupy B, cynk, fosfor, wapń, miedź, potas. Drożdże wzmacniają cebulki, zapobiegają wypadaniu włosów oraz stymulują wzrost.
Aloes – jest źródłem m.in. witaminy A, witaminy C, witamin z grupy B oraz minerałów: cynku, miedzi, żelaza, fosforu, magnezu, wapnia, manganu, chromu. Żel aloesowy nawilża, nabłyszcza, wzmacnia, wygładza włosy oraz domyka ich łuski i ułatwia rozczesywanie. Stosowany na skórę pomaga zwalczyć łupież.
Siemię lniane – w jego składzie znajdziemy białko, błonnik, witaminy i składniki mineralne, m.in.: żelazo, cynk, wapń, magnez, witaminy A, C, D, K, E, witaminy z grupy B. Siemię nawilża włosy, sprawia, że są błyszczące oraz domyka ich łuskę.
Miód – jest silnym antyoksydantem, który regeneruje zniszczone włosy. Dodatkowo działa antyseptycznie na skórę głowy i pobudza wzrost cebulek.
Banany – banan jest przeciwutleniaczem oraz naturalnym źródłem: potasu, wapnia, cynku, żelaza, witaminy A, B, C i E. Dzięki temu regenerują suche i zniszczone włosy, a także hamują ich wypadanie.
Żelatyna – jest źródłem kolagenu białkowego, dzięki czemu wzmacnia i odżywa cebulki włosów, a także wygładza i nabłyszcza kosmyki.
Naturalne olejki – olejki eteryczne i oleje są źródłem flawonoidów, fitosteroli oraz kwasów tłuszczowych. Pomagają w poprawie stanu i ogólnej kondycji włosów, a nakładane na skalp przyspieszają porost, odżywiają cebulki oraz zapobiegają wypadaniu. Wśród najlepiej wpływających na włosy olejów wymienia się: olej arganowy, olej kokosowy, olej rycynowy, oliwę z oliwek.
Oleje można łączyć i dodawać do naturalnych masek. Stosuje się je również osobno – nakładając bezpośrednio na włosy oraz zmywając po upływie zalecanego czasu. Przed zastosowaniem olejków należy przeprowadzić próbę uczuleniową. Wystarczy wmasować kilka kropel w skórę za uchem. Jeżeli nie zauważymy zmian skórnych i nie odczujemy swędzenia lub pieczenia, to możemy nałożyć produkt na skalp oraz na włosy.
Sprawdź: Domowe sposoby na olejowanie włosów – to musisz wiedzieć
Jak wykonać maski do włosów suchych i zniszczonych?
Maski do zniszczonych i suchych włosów mają za zadanie je nawilżyć, odżywić oraz poprawić ich kondycję. Są naturalnym źródłem wielu witamin oraz minerałów.
Przepis na maskę odżywiającą
Potrzebne produkty to: 1 banan, 0,5 awokado, 4 łyżki stołowe kefiru, 2 łyżeczki oleju pszenicznego, łyżeczka miodu.
Wykonanie i nakładanie: wszystkie składniki miksujemy ze sobą, a następnie nakładamy równomiernie na całą długość włosów oraz na skalp. Maseczkę trzymamy przez 30 minut, a po upływie czasu zmywamy letnią wodą. Włosy odciskamy z nadmiaru wody oraz suszymy.
Przepisy na maski nawilżające z jajkiem
Maska z jajka, cytryny, olejku rycynowego
Potrzebne produkty: 1 żółtko, wyciśnięty sok z połowy cytryny, kilka kropel olejku rycynowego.
Wykonanie i nakładanie: żółtko roztrzepujemy za pomocą trzepaczki, a następnie dodajemy do niego wyciśnięty wcześniej sok z cytryny oraz olejek rycynowy. Maskę nakładamy na włosy oraz skórę i trzymamy przez 30 minut. Na końcu zmywamy letnią wodą.
Maska z białek jajka i jogurtu naturalnego
Potrzebne produkty: 2 jajka, ¼ jogurtu naturalnego, 4 łyżki stołowe majonezu.
Wykonanie i nakładanie: białka jaj ubijamy na pianę oraz dodajemy do nich jogurt naturalny i majonez (według podanych powyżej proporcji). Całość mieszamy tak, aby powstała gęsta masa. Maskę nakładamy na wilgotne włosy i pozostawiamy na 30 minut. Na końcu zmywamy ciepłą wodą.
Maska z jajka i olejku rycynowego
Potrzebne produkty to: 1 żółtko, 1 łyżka stołowa olejku rycynowego, 3 łyżki stołowe nafty kosmetycznej, kilka kropel wyciśniętego soku z cytryny.
Wykonanie i nakładanie: żółtko ubijamy, a następnie dodajemy do niego pozostałe składniki. Maseczkę nakładamy na włosy, które przykrywamy ręcznikiem, folią spożywczą lub czepkiem – dzięki temu składniki aktywne szybciej wnikną w głąb naszych włosów. Po upływie 30 minut spłukujemy pozostałości maski letnią wodą.
Przepis na maskę z rzepy
Potrzebne składniki to: 1 rzepa – w przypadku krótkich włosów lub 2 rzepy – w przypadku włosów długich, gaza.
Wykonanie i nakładanie: rzepę należy obrać oraz zetrzeć na tarce. Następnie wyciskamy z niej sok przez gazę (najlepiej do miski). Maskę z rzepy wcieramy we włosy i skalp oraz pozostawiamy na 2 godziny. Po upływie tego czasu włosy myjemy szamponem.
Warto wiedzieć, że rzepa wzmacnia cebulki włosów i reguluje pracę gruczołów łojowych. Dodatkowo nawilża włosy na długości i nadaje im połysku.
Przepisy na maski regenerujące
Maski regenerujące wpływają na elastyczność włosów, poprawiają ich kondycję oraz zatrzymują nawilżenie w środku włosa.
Maska bananowo-migdałowa
Potrzebne składniki to: 1 banan, 1 łyżeczka oleju migdałowego.
Wykonanie i nakładanie: za pomocą widelca rozgniatamy banana obranego ze skórki oraz dodajemy łyżeczkę oleju migdałowego. Maskę nakładamy na 30 minut i zmywamy letnią wodą.
Maska z oleju kokosowego i miodu
Potrzebne składniki: ¼ filiżanki oleju kokosowego, dwie łyżki stołowe miodu.
Wykonanie i nakładanie: olej kokosowy (najlepiej nierafinowany) ogrzewamy w dłoniach, aby rozpuścić go do postaci płynnej. Następnie dodajemy dwie łyżki miodu, a wszystkie składniki dokładanie mieszamy. Maskę nakładamy na włosy na 40 minut i spłukujemy.
Maska jogurtowo-miodowa
Potrzebne składniki to: 1 łyżka stołowa miodu, ½ szklanki jogurtu naturalnego (najlepiej gęstego), 1 łyżeczka oliwy z oliwek.
Wykonanie i nakładanie: miód i oliwę z oliwek dodajemy do szklanki z jogurtem naturalnym i mieszamy. Maskę nakładamy na suche włosy. Po upływie 15 minut spłukujemy oraz myjemy włosy.
Sprawdź także: Jak dbać o suche włosy – naturalne sposoby na nawilżenie i odżywienie
Jak wykonać maskę do włosów farbowanych?
Maski do włosów farbowanych nie tylko nawilżają ziszczone kosmyki, ale także ułatwiają ich rozczesywanie, nadają im miękkości oraz w naturalny sposób podbijają kolor i blask.
Maska z awokado i mleka kokosowego
Potrzebne składniki: awokado, 1 łyżka stołowa mleka kokosowego, 1 łyżka oliwy z oliwek.
Wykonanie i nakładanie: awokado obieramy i rozgniatamy za pomocą widelca. Do mieszanki dodajemy po łyżce mleka kokosowego oraz oliwy z oliwek, a następnie całość mieszamy za pomocą blendera. Maseczkę nakładamy na wilgotne włosy i pozostawiamy na 30 minut. Na końcu zmywamy ciepłą wodą.
Maski miodowe
Maska jogurtowo-miodowa
Potrzebne składniki: 3 łyżki stołowe jogurtu naturalnego, 1 łyżka miodu.
Wykonanie i nakładanie: składniki mieszamy ze sobą oraz nakładamy na całą długość wilgotnych włosów. Maskę pozostawiamy na 15 minut i zmywamy wodą z szamponem.
Maska z miodu i oliwy z oliwek
Potrzebne składniki: 4 łyżki stołowe miodu, 1,5 łyżki stołowej oliwy z oliwek.
Wykonanie i nakładanie: łączymy ze sobą dwa składniki, a powstałą maskę aplikujemy na włosy na około 1 godzinę. Włosy zawijamy w ręcznik, folię spożywczą lub w czepek. Po upływie godziny maskę zmywamy ciepłą wodą.
Maska piwna
Potrzebne składniki to: 1 piwo pszeniczne, 3 żółtka jajek.
Wykonanie i nakładanie: piwo pszeniczne otwieramy i pozostawiamy na minimum godzinę tak, aby się wygazowało. Następnie za pomocą trzepaczki roztrzepujemy 3 żółtka. Do żółtek dolewamy piwo, tak, aby uzyskać w miarę gęstą konsystencję. Maseczkę nakładamy na całą długość włosów i pozostawiamy na 50 minut. Na koniec włosy myjemy wodą z szamponem.
Jak wykonać domową maskę przeciwko wypadaniu włosów?
Domowe naturalne maski pomogą nam również przy problemie wypadających włosów oraz słabych cebulek. W odróżnieniu od masek drogeryjnych cechują się łagodnym działaniem, które nie wpłynie negatywnie na stan skóry głowy. Do pobudzenia wzrostu włosów polecamy przede wszystkim trzy składniki: olejek rycynowy, drożdże, siemię lniane.
Maska z żółtkiem i olejkiem rycynowym
Potrzebne składniki: 2 żółtka jaj, kilka kropel olejku rycynowego.
Wykonanie i nakładanie: 2 żółtka roztrzepujemy za pomocą trzepaczki, a następnie dodajemy do nich olejek rycynowy. Składniki mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Maskę nakładamy na całą długość włosów oraz na skalp. Trzymamy przez 1 godzinę i zmywamy szamponem.
Warto wiedzieć, że sam olejek rycynowy możemy wcierać we włosy – jest to zabieg olejowania – lub dodawać go do innych masek, aby spotęgować ich działanie.
Uwaga: Olejek rycynowy dość trudno usuwa się z włosów. Kosmyki należy myć szamponem tak długo, aż będą w 100% czyste.
Przeczytaj: Zioła na włosy – 10 ziół hamujących wypadanie włosów i stymulujących ich porost
Maski z siemieniem lnianym
Maska z siemieniem lnianym
Potrzebne składniki: 2 łyżki stołowe siemienia lnianego.
Wykonanie i nakładanie: siemię lniane zalewamy wrzącą wodą (½ szklanki), przykrywamy, np. talerzykiem, i odstawiamy na około 15 minut. Następnie odcedzamy nasionka za pomocą sitka. Maskę nakładamy na włosy i pozostawiamy na 1 godzinę. Na końcu zmywamy ciepłą wodą.
Maska do włosów z drożdżami i siemieniem lnianym
Potrzebne składniki to: 3 łyżki stołowe siemienia lnianego, 0,5 kostki drożdży, 1 łyżka stołowa miodu.
Wykonanie i nakładanie: siemię lniane zalewamy wrzącą wodą, przykrywamy oraz odstawiamy na około 15 minut. Po upływie tego czasu nasiona odcedzamy przez sitko. Do powstałego żelu dodajemy rozgniecione drożdże oraz miód. Całość dokładnie mieszamy, a maskę nakładamy na mokre włosy i trzymamy przez 40 minut. Na końcu myjemy kosmyki szamponem.
Bibliografia
I. Boniakowska, M. Burzyńska, J. Jeleń, M. Magnuszewska, Produkty naturalne dobroczynne i cenne dla kosmetologii: miód i produkty pszczele, czekolada, owoce granatu i winogron oraz aloes [w:] Studenckie Zeszyty Naukowe Kosmetologia Nr 1 (1), 2016 (dostęp online) https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/kosmetologia_ebook.pdf#page=6
K. Makuch, K. Opasińska, Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów [w:] Studenckie Zeszyty Naukowe Kosmetologia Nr 1 (1), 2016 (dostęp online) https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/kosmetologia_ebook.pdf#page=72
https://ecoandwell.pl/domowa-maseczka-z-awokado-przepisy-ktore-trzeba-wyprobowac/