Domowe sposoby na trądzik – naturalna pielęgnacja

Warto, abyśmy poznali domowe sposoby na trądzik, zanim zdecydujemy się na leczenie farmakologiczne. Jak wykonać naturalną maseczkę i tonik? Czy drożdże wpływają na zmniejszenie zmian trądzikowych? Jak stosować ziołowe parówki? Odpowiedzi w artykule.

Kobieta trzymająca się za twarz

Jakie są przyczyny występowania trądziku? 

Trądzik pospolity jest schorzeniem o podłożu dermatologicznym opartym na tworzeniu się stanów zapalnych w tzw. aparatach włosowo-łojowych. Charakteryzuje się: powstawaniem zaskórników, grudek, wszelkiego rodzaju zmian skórnych, zwiększonym wydzielaniem łoju.

Przyczyny występowania trądziku mogą być powiązane ze zmianami hormonalnymi, predyspozycjami genetycznymi lub z nadmierną potliwością. Na rozwój schorzenia wpływają również: nieodpowiednia dieta, stres, źle dobrane kosmetyki i błędna pielęgnacja. 

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej powinna być oparta na kilku ważnych zasadach, które przedstawimy poniżej. Warto pamiętać o tym, że jeżeli problem trądziku się nasila, to konieczna może być konsultacja z lekarzem dermatologiem. 

1. Oczyszczanie skóry

Regularne oczyszczanie skóry – najlepiej rano i wieczorem – jest podstawą pielęgnacji cery trądzikowej. Należy jednak unikać: 

  • mydła,
  • kosmetyków z substancjami myjącymi,
  • kosmetyków na bazie alkoholu,
  • kosmetyków perfumowanych,
  • kosmetyków zawierających chemiczne detergenty,
  • kosmetyków o silnych właściwościach antybakteryjnych – prowadzą do nadmiernego wysuszenia skóry.

Najlepiej zdecydować się na naturalne toniki, hydrolaty, pasty na bazie zielonej glinki. Warto wiedzieć, że przy cerze trądzikowej nie jest wskazane oczyszczanie twarzy częściej niż dwa razy dziennie. Dlaczego? Częstsze mycie może doprowadzić nie tylko do odwodnienia, ale także nasilić problemy skórne i aktywować wypryski. 

Preparaty do oczyszczania skóry powinny być oparte na takich składnikach jak: 

2. Złuszczanie

Złuszczanie obumarłych komórek skóry oraz nadmiaru sebum jest kolejnym ważnym krokiem pielęgnacyjnym. Musimy jednak pamiętać o tym, aby nie przeprowadzać zabiegów złuszczających częściej niż maksymalnie dwa razy w tygodniu. 

Przy cerze trądzikowej nie powinniśmy stosować peelingu mechanicznego. Zawiera on drobinki ścierające, które mogą doprowadzić do powstawania nowych ognisk zapalnych. 

Do złuszczania nie powinniśmy stosować peelingu mechanicznego. Zawiera on drobinki ścierające, które mogą doprowadzić do powstawania nowych ognisk zapalnych. Jeśli zależy nam na użyciu peelingu, to warto wykonać go samodzielnie na bazie ziołowej lub wybierać tzw. peelingi enzymatyczne, które zawierają enzymy owocowe rozpuszczające martwy naskórek. 

3. Nawilżanie

Przy cerze trądzikowej, borykającej się również ze wzmożoną produkcją sebum, zapominamy często o tym, że nawilżanie powinno być ważnym filarem naszej pielęgnacji. Jeśli nie będziemy nawilżać skóry, to doprowadzimy do odwodnienia, co skutkuje jeszcze większym łojotokiem i aktywacją wyprysków. 

Jeśli nie będziemy nawilżać skóry trądzikowej, to doprowadzimy do odwodnienia, które skutkuje większym łojotokiem i aktywacją wyprysków. 

Do nawilżania powinniśmy stosować delikatne kremy, obowiązkowo z niską zawartością tłuszczu, a także maseczki. W dalszej części artykułu przedstawimy sposoby na naturalne, domowe maseczki do cery trądzikowej. 

4. Dieta

W przypadku cery trądzikowej warto również zadbać o odpowiednią dietę bogatą w cynk, witaminę C, witaminę E oraz selen. Jeżeli problem trądziku nasila się podczas miesiączki, warto również spożywać produkty bogate w witaminę B6

Źródła cynku: pomidory, otręby pszenne, pieczarki, pestki dyni, tofu, quinoa, warzywa strączkowe, warzywa kapustne. 

Źródła witaminy C: kiszonki, kiwi, cytryny, pomidory, czarne porzeczki, truskawki, pomarańcze, papryka, brukselka, szpinak. 

Źródła witaminy E to: szpinak, brokuły, olej słonecznikowy, olej rzepakowy, olej kukurydziany, pestki dyni, orzechy włoskie, migdały, sałata, kapusta. 

Produkty bogate w selen to: orzechy brazylijskie, tuńczyk, łosoś, wołowina, indyk. 

Witamina B6 występuje w: soi, drożdżach, bananach, truskawkach, kiwi, brązowym ryżu, kaszy bulgur, marchwi, brokułach, białej fasoli, białej kapuście. 

Domowe sposoby na trądzik – z czego zrobić maseczkę? 

Awokado przekrojone na pół lężące na stole do maseczki
Z awokado wykonamy naturalną maseczkę do cery trądzikowej

Naturalne maseczki oparte są na składnikach, które wykazują właściwości lecznicze. Dzięki temu pomogą zwalczyć wypryski i podrażnienia, nawilżą skórę, wpłyną na regulację wydzielania sebum oraz złagodzą stany zapalne. Maseczki można stosować maksymalnie trzy razy w tygodniu.

Maseczka z zielonej glinki: na początku wykonujemy napar z oregano. Jedną łyżkę stołową ziela zalewamy szklanką wrzącej wody oraz odstawiamy na dziesięć minut. Na końcu odcedzamy, studzimy i przechodzimy bezpośrednio do wykonania maseczki. 

Dwie łyżki stołowe zielonej glinki kosmetycznej mieszamy z przygotowanym już naparem oraz nakładamy na twarz. Po piętnastu minutach maseczkę zmywamy letnią wodą. 

Maseczka z awokado: na początku rozgniatamy miąższ awokado, a następnie dodajemy do niego dwie łyżki stołowe jogurtu naturalnego. Mieszankę nakładamy na twarz na dwadzieścia minut, po czym zmywamy. 

Maseczka z miodu: do miodu dodajemy kilka kropli soku z cytryny. Całość mieszamy i aplikujemy na oczyszczoną twarz na około dwadzieścia minut. Na końcu zmywamy letnią wodą. 

Maseczka z siemienia lnianego: cztery stołowe łyżki nasion siemienia lnianego zalewamy połową szklanki ciepłej wody – ważne, aby woda nie była gorąca. Następnie odstawiamy do wystygnięcia – maseczka powinna charakteryzować się gęstą konsystencją – oraz dodajemy sok z połowy cytryny. Całość mieszamy i nakładamy na maksymalnie dwadzieścia minut. Po upływie czasu zmywamy letnią wodą. 

Maseczka z cynamonu: do wykonania maseczki na bazie cynamonu potrzebujemy śmietany, banana oraz mielonej przyprawy. Mieszamy ze sobą dwie łyżki śmietany, pół rozgniecionego banana oraz łyżeczkę cynamonu. Maseczkę nakładamy na twarz na około piętnaście minut. Następnie zmywamy. 

Jeżeli chcemy wykonać inne maseczki, które pomogą nam zwalczyć trądzik, to powinniśmy wybierać składniki takie jak: miód, cytryna, jogurt naturalny, kurkuma, płatki owsiane, truskawki. 

Naturalne toniki na trądzik – jak je wykonać?

Toniki, które przygotujemy samodzielnie w domu, są w większości wykonane z ziołowych naparów. Działają odświeżająco, oczyszczająco, odkażająco oraz antybakteryjnie. 

Tonik z wody różanej

Do wykonania toniku z wody różanej potrzebujemy czterech garści świeżych płatków róży oraz wody destylowanej. Mieszanka pomoże nam w przywróceniu odpowiedniego pH skóry, odświeży i przyspieszy gojenie się zmian trądzikowych.
Płatki zalewamy wodą destylowaną, po czym gotujemy na małym ogniu przez dziesięć minut. Następnie odstawiamy do wystygnięcia oraz przecedzamy. Powstały tonik przelewamy do buteleczki. 

Należy pamiętać o tym, aby tonik przechowywać w lodówce maksymalnie przez miesiąc od wykonania. 

Tonik ogórkowy 

Zielony ogórek jest źródłem witaminy A, witaminy C i witaminy E. Dzięki prozdrowotnym składnikom odżywczym regeneruje skórę oraz odpowiednio ją odżywia. 

Do wykonania toniku potrzebujemy zetrzeć jedną sztukę ogórka na tarce, a następnie wymieszać go w misce z ciepłą wodą. Do składników dodajemy jedną łyżeczkę miodu, po czym odstawiamy na około trzy godziny. Po upływie tego czasu tonik przelewamy przez sitko do buteleczki. 

Tonik ogórkowy można stosować dwa razy dziennie – najlepiej przed porannym i wieczornym nałożeniem kremu. 

Toniki ziołowe

W walce z trądzikiem pomoże nam przemywanie twarzy ziołowymi naparami. Zalecamy przede wszystkim regularne stosowanie naparów z: fiołka trójbarwnego (bratka), nagietka, szałwii lekarskiej, rumianku oraz ruty zwyczajnej. Toniki są łagodne dla skóry – nie zawierają alkoholu, który podrażnia i wysusza. 

Tonik rumiankowy: dwie łyżeczki suszonych kwiatów rumianku zalewamy jedną szklanką gorącej wody oraz parzymy pod przykryciem przez piętnaście minut. Napar przecedzamy i stosujemy do przemywania twarzy. 

Tonik z bratka: dwie łyżeczki ziela bratka zalewamy wrzącą wodą i parzymy przez dwadzieścia minut. Po ostudzeniu i odcedzeniu stosujemy na skórę. Napar z fiołka trójbarwnego można również stosować w formie okładu na zmęczone oczy. 

Tonik z nagietka: kwiaty nagietka zalewamy szklanką gorącej wody, a następnie przykrywamy i parzymy przez piętnaście minut. Po ostygnięciu oraz odcedzeniu napar stosujemy do przemywania skóry. 

Tonik z szałwii lekarskiej: dwie łyżki stołowe ciętego ziela szałwii zalewamy szklanką wrzącej wody i parzymy przez dwadzieścia minut. Po przecedzeniu stosujemy na twarz. 

Tonik z ruty zwyczajnej: dwie łyżki stołowe ziela ruty zwyczajnej zalewamy szklanką wrzącej wody oraz ostawiamy na około jedną godzinę. Następnie odcedzamy i stosujemy do przemywania skóry. 

Przeczytaj także: Zioła na trądzik pospolity – 10 ziół o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym

Domowe sposoby na trądzik – ziołowa parówka

Regularne wykonywanie tzw. parówek pomoże w leczeniu trądziku. Podczas zabiegu olejki eteryczne wnikają do głębszych warstw skóry. Parówka otwiera pory, a poprzez działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne zmniejsza produkcję sebum i udrażnia ujście gruczołów łojowych. Dzięki temu nasza skóra jest oczyszczona, mniej się przetłuszcza, a stany zapalne i wszelkiego rodzaju zmiany skórne występują rzadziej.

Parówki otwierają pory w skórze, zmniejszają produkcję sebum oraz udrażniają ujście gruczołów łojowych. Dzięki nim cera staje się oczyszczona i mniej się przetłuszcza. 

Parówki nie są skomplikowane w wykonaniu. Potrzebujemy jedynie odpowiednich ziół oraz wody. Aby wykonać parówkę, która pomoże nam zwalczyć stany zapalne, musimy ze sobą zmieszać odpowiednie proporcje ziół, które wymienimy poniżej: 

  • kwiat rumianku pospolitego – 20 g,
  • liście szałwii – 20 g,
  • korzeń łopianu – 10 g,
  • ziele skrzypu polnego – 10 g. 

Na początku korzeń łopianu oraz ziele skrzypu polnego umieszczamy w garnku i zalewamy dwoma litrami wody (najlepiej letniej). Następnie całość gotujemy na wolnym ogniu przez dziesięć minut oraz dosypujemy mieszankę rumianku pospolitego i szałwii. Zioła przykrywamy i po dwudziestu minutach gotujemy. Wrzący napar przelewamy do miski i nachylamy się nad nią, przykrywając głowę ręcznikiem. Odczekujemy maksymalnie dwadzieścia minut. 

  • Jeżeli poprzez ziołowe parówki chcemy zwalczyć trądzik, to wystarczy, że zagotujemy ziele tymianku lub kwiat lipy.
  • Jeśli zależy nam na redukcji rozszerzonych porów, to przygotowujemy parówkę z liści szałwii lekarskiej.
  • Na błyszczącą i przetłuszczającą się cerę pomoże ziele skrzypu polnego. 

Jak często stosować parówki?

Parówek nie powinniśmy stosować codziennie. W przypadku cery normalnej zabieg wystarczy wykonać raz na tydzień, maksymalnie dwa razy w tygodniu. Jeśli mamy cerę suchą i obawiamy się jej przesuszenia, to warto zdecydować się na ziołowe parówki raz na dwa tygodnie. 

Przeciwwskazaniami do zabiegu pielęgnacyjnego są: cera naczynkowa, cera wrażliwa, cera alergiczna, jaskra, nadciśnienie. 

Należy pamiętać o tym, aby po wykonaniu parówki delikatnie osuszyć twarz ręcznikiem – nie powinniśmy pocierać skóry. 

Jak wykonać naturalne maści na trądzik? 

Krem na trądzik z ziół leżący na stole
Domowe maści są proste w wykonaniu oraz skutecznie walczą ze zmianami trądzikowymi

Naturalne maści możemy wykonać m.in. z produktów dostępnych w naszej kuchni – z czosnku, cebuli, kurkumy, miodu, cynamonu. 

Maści z czosnku i cebuli 

Czosnek jest naturalnym antybiotykiem, dlatego stosowany bezpośrednio na skórę sprawi, że będzie ona rozświetlona oraz oczyszczona. 

Jak wykonać domową maść? Kilka ząbków czosnku siekamy oraz mieszamy ze zsiadłym mlekiem. Dzięki temu powstanie pasta, którą nakładamy punktowo na zmiany skórne. Innym sposobem jest przykładanie bezpośrednio do skóry obranego i pokrojonego czosnku. 

Cebula jest źródłem m.in. witaminy C i chromu. Charakteryzuje się również działaniem bakteriobójczym. Do wykonania cebulowej maści potrzebujemy obrać i ugotować w całości jedną sztukę cebuli. Po piętnastu minutach gotowania rozgniatamy ją na gładką papkę. W tym momencie mamy dwie opcje – zastosować maść z samej cebuli lub dodać do niej łyżkę stołową jogurtu naturalnego. W obu przypadkach maść nakładamy na twarz, pozostawiamy na kwadrans, po czym zmywamy zimną wodą. 

Maści z kurkumy i cynamonu 

Kurkuma ma właściwości antybakteryjne, dlatego też można z niej wykonać naturalną maść na trądzik. Sproszkowaną kurkumę mieszamy z olejkiem kokosowym i nakładamy punktowo na skórę.  Pastę najlepiej stosować na noc, a rano umyć twarz letnią wodą. 

Cynamon tak jak kurkuma odznacza się właściwościami antybakteryjnymi. Do wykonania maści potrzebujemy jedynie dwóch składników – cynamonu oraz miodu. Mieszamy je ze sobą, bez dodawania wody, aż powstanie gęsta pasta. Maść nakładamy na zmiany trądzikowe i pozostawiamy na noc. Rano myjemy twarz ciepłą wodą. 

Maści z kozieradki i miodu 

Kozieradka zapobiega rozwojowi zmian trądzikowych oraz zmniejsza wągry. Wystarczy zmielić kilka liści ziela oraz dodać do nich wody – wtedy powstaje jednolita papka. Maść nakładamy na twarz oraz zostawiamy na noc. Rano zmywamy letnią wodą.

Na twarz możemy nakładać punktowo również sam miód. Jest on źródłem kwasu jabłkowego oraz kwasu cytrynowego – kwasy łagodnie wpływają na złuszczanie martwego naskórka. Miód dodatkowo działa antybakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo. 

Sok z limonki i sok z cytryny

Soki cytrusowe zawierają witaminę C oraz antyoksydanty – flawonoidy. Dzięki temu wykazują działanie antybakteryjne. Należy wiedzieć, że nasza skóra pod wpływem soków owocowych może być bardziej wrażliwa na słońce, dlatego też zaleca się ich stosowanie wieczorem. 

  •  Świeżo wyciśnięty sok z cytryny nakładamy na pryszcze oraz zostawiamy na noc. Twarz myjemy rano.
  • Wyciśnięty sok z limonki mieszamy z jedną łyżką stołową oleju z orzechów ziemnych. Miksturę stosujemy na twarz – rano nakładamy i wieczorem zmywamy. 

Jakie olejki eteryczne na trądzik? 

Olejki eteryczne wykazują przede wszystkim działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Pomogą nam w walce ze zmianami skórnymi, stanami zapalnymi, krostkami. Normalizują pracę gruczołów łojowych, a także mogą chronić skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. 

Na trądzik szczególnie polecane są: olejek z drzewa herbacianego, olejek z oregano, olejek różany, olejek lawendowy, olej rycynowy. Należy je stosować punktowo na zmiany skórne. 

Olejki charakteryzujące się działaniem przeciwzapalnym i antybakteryjnym to: olejek z drzewa herbacianego, olejek różany, olejek lawendowy. 

Przed pierwszym użyciem zaleca się wykonanie próby uczuleniowej, np. na fragmencie skóry za uchem. Jeśli nie zauważymy podrażnień, czy zaczerwienień, to oznacza, że możemy zastosować produkt. 

Drożdże i aloes – pomogą w leczeniu trądziku

Kuracje drożdżowe na trądzik znane są od wielu pokoleń. Z drożdży możemy wykonać domową maseczkę. Nadają się również do spożywania w formie pitnej. 

Przepis na maseczkę z drożdży 

Drożdże piekarnicze rozgniatamy w niewielkiej ilości ciepłej wody, a następnie odstawiamy pod przykryciem na dziesięć minut. Maseczkę nakładamy na zmiany trądzikowe i trzymamy na twarzy przez trzydzieści minut. Na końcu drożdże zmywamy ciepłą wodą. 

Zabieg można powtarzać co dwa dni. Kuracja nie powinna trwać dłużej niż pięć tygodni. 

Jak spożywać drożdże pitne? 

Drożdże piwowarskie zalewamy zimną wodą, następnie słodzimy niewielką ilością cukru oraz wypijamy. Kluczem do sukcesu kuracji drożdżowej jest regularność. Należy wypijać jedną szklankę drożdży dziennie przez okres dziesięciu dni. 

Skuteczność stosowania drożdży zależy m.in. od stanu naszej cery oraz od tolerancji organizmu. 

Aloes na trądzik – jak stosować? 

Aloes jest znany ze swoich zdrowotnych właściwości. Wykorzystywany jest do leczenia trądziku, stanów zapalnych skóry, owrzodzeń oraz oparzeń. Roślina wykazuje działanie: przeciwzapalne, antyseptyczne, oczyszczające, nawilżające, ściągające oraz przyspieszające gojenie się ran. Jeżeli hodujemy aloes w doniczce, to samemu możemy przygotować żel, maść oraz tonik. 

  •  Żel to wyciśnięty miąższ z przeciętych liści aloesu. Przykładamy go bezpośrednio na skórę, zwłaszcza na zmiany trądzikowe.
  • Maść przygotowujemy poprzez zagotowanie miąższu wyciśniętego z liści aloesu – żel aloesowy powinien uzyskać konsystencję gęstej papki. Maść nakładamy na twarz po wystygnięciu.
  • Aby wykonać tonik aloesowy, potrzebujemy rozpuścić dwie łyżki miąższu z aloesu w szklance wody. Tonik nabieramy na wacik kosmetyczny oraz przemywamy nim twarz.