Jak dbać o włosy w ciąży? Podpowiadamy

Jak dbać o włosy w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Z powodu zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety w ciąży, stan jej włosów może wtedy bardzo się zmienić. Większość przyszłych mam zauważa, że odkąd są w ciąży, to ich włosy są mocniejsze i bardziej lśniące. Zdarza się jednak, że nadmiernie wypadają i stają się łamliwe. Podpowiadamy, jak zadbać o nie w tym szczególnym czasie i które zabiegi pielęgnacyjne są bezpieczne dla matki oraz dziecka.

Kobieta w ciąży

Kondycja włosów w ciąży w dużej mierze uzależniona jest od tego, jaki był ich stan przed ciążą. Problemy z włosami częściej dotykać będą kobiet, które borykały się z nimi już wcześniej. Podczas pielęgnacji, warto sięgać po te kosmetyki, które się sprawdzały i przede wszystkim nie uczulały. Przy nadmiernie wypadających włosach wskazane będzie też ograniczenie zabiegów fryzjerskich, które dodatkowo obciążają kosmyki i skórę głowy.

Zapoznaj się: Czy można pić kawę w ciąży? Wyjaśniamy 

Przyczyny wypadania włosów w ciąży

W trakcie ciąży wzrasta poziom estrogenów, które sprawiają, że włosy stają się zdrowe i mocne. U niektórych kobiet mimo tego zaczynają wypadać. Fachowo określane jest to jako łysienie telogenowe, czyli spowodowane skróceniem fazy wzrostu włosa i jego szybszym przejściem w fazę spoczynku.   

Może mieć to związek z pojawiającą się u ciężarnych anemią. Ta często zdarza się z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie żelaza przez organizm ciężarnej. Niedokrwistość można bardzo łatwo zdiagnozować. Lekarz robi to na podstawie wyników badań  morfologii. Ciężarne wykonują je minimum raz w miesiącu, więc problemu anemii nie da się przeoczyć. W leczeniu stosuje się zwykle preparaty z żelazem. Ważna jest też dobrze zbilansowana dieta. 

Na wypadanie włosów u kobiet w ciąży będą mieć wpływ te same czynniki, które w ogóle je powodują, a więc:

  • stres i psychiczne obciążenie, które w ciąży mogą się nasilić,
  • przedłużająca się infekcja,
  • źle zbilansowana dieta. 

Z uwagi na to, że organizm ciężarnej pracuje za dwoje, skutki jego przeciążenia lub niedoborów mogą pojawić się bardzo szybko. Innymi słowy, nawet jeśli infekcje przed ciążą nie powodowały wypadania włosów, czy spadku kondycji skóry, w ciąży może się to zdarzyć.

Sprawdź: Jaki podkład pod olejowanie włosów?

Pielęgnacja włosów w ciąży

Jeśli włosy w czasie ciąży nie sprawiają problemów, należy dbać o nie tak jak dotychczas. Ciężarnym nie zaleca się eksperymentować z nowymi kosmetykami ani próbować zabiegów u fryzjera lub kosmetyczki. Podobnie jak nieznane organizmowi wcześniej pokarmy, nowe kosmetyki także mogą uczulać. 

Kobiety, które zauważyły spadek kondycji włosów, powinny sięgnąć po szampon wzmacniający. Na rynku dostępne są produkty o naturalnym składzie i te będą najbezpieczniejsze. Wielu producentów kosmetyków stworzyło specjalne linie produktowe dla ciężarnych. Znajdują się wśród nich również kosmetyki do włosów. 

W ciąży należy uważnie podchodzić do stosowania ziół. Wiele z nich może negatywnie wpłynąć na matkę i dziecko. Część w ogóle nie została zbadana pod kątem stosowania w ciąży. Dlatego należy zrezygnować z ziołowych wcierek do włosów i niektórych kosmetyków. Bezpieczne będą szampony z wyciągiem z pokrzywy, brzozy i rumianku. Jeśli włosy się przetłuszczają, można używać do mycia szamponów zawierających ekstrakty z cytrusów. 

Polecamy: Reaplikacja filtrów SPF – czy jest konieczna? Wyjaśniamy

Dieta a włosy w ciąży

O włosy, nie tylko w ciąży, warto dbać także od wewnątrz. U kobiet w ciąży niedobory, wpływające na kondycję włosów i skóry, pojawiają się dość szybko z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki. Dlatego warto im przeciwdziałać, odżywiając się racjonalnie i zdrowo.  

Jadłospis kobiety w ciąży powinien być różnorodny i składać się głównie z nieprzetworzonych pokarmów. Warto pamiętać o tym, by jeść produkty pełnoziarniste, owoce oraz warzywa. W diecie powinien też znaleźć się nabiał oraz produkty mięsne, jeśli przed ciążą dieta je zawierała.

Przeczytaj także: Sen a ciąża – jakie są przyczyny bezsenności u kobiet w ciąży?

Zabiegi fryzjerskie w ciąży

Sprzęt fryzjerski
W czasie ciąży należy unikać m.in. zabiegu trwałej ondulacji

Wiele kobiet obawia się stosowania zabiegów fryzjerskich w czasie ciąży. Większość z nich jest jednak całkowicie bezpieczna. Współczesne farby do włosów nie zawierają szkodliwych substancji, które mogłyby przeniknąć przez łożysko i wpływać na dziecko. 

Przed farbowaniem warto jednak poinformować fryzjera o swoim stanie. W trakcie zabiegu nawet delikatny zapach farby może wywołać u kobiety niegroźne i chwilowe zawroty głowy. Lepiej, by fryzjer był na to przygotowany. 

Z uwagi na powstające podczas trwałej ondulacji nieprzyjemne opary, lekarze zalecają unikać jej w ciąży. Podobnie jest z zabiegami, w których używa się keratyny. Trwają dość długo i ciężarna może nawdychać się wtedy pochodnych amoniaku, które są szkodliwe. 

Należy wziąć pod uwagę również to, że efekty zabiegów fryzjerskich w ciąży mogą być nieco inne niż przed ciążą. Kolor, który pojawi się na włosach, może różnić się, choć zwykle nieznacznie, od oczekiwań. Dlatego nie warto na czas ciąży odkładać dużych zmian kolorystycznych, by nie rozczarować się efektem. 
Jeśli włosy nadmiernie wypadają, warto rozważyć rezygnację z farbowania, które choć bezpieczne, zawsze będzie osłabiać włosy. 

Przeczytaj: Czym są dermokosmetyki? Wyjaśniamy

 

 

Bibliografia

D. Kaczmarzyk: Pielęgnacja skóry i włosów u kobiet w czasie ciąży oraz laktacji, „Kosmetologia estetyczna”, 3/2012, s. 177-181