Jakie są przyczyny spadku libido w ciąży?
Spadek popędu seksualnego powiązany jest ze stężeniami hormonów, które ulegają wahaniom przez cały okres ciąży. Progesteron oraz hormon ciążowy – gonadotropina kosmówkowa (beta hCG) gwałtownie wzrastają w pierwszych tygodniach ciąży. Dlatego też w pierwszym trymestrze kobiecie ciężarnej mogą towarzyszyć mdłości lub nadmierna senność. Do tego może czuć się osłabiona, nieatrakcyjna, przez co myśl o współżyciu z partnerem schodzi na dalszy plan.
Kolejny spadek libido najczęściej notowany jest w trzecim trymestrze. Poród jest coraz bliżej, a brzuch ciążowy stale się powiększa. Dochodzą do tego objawy, takie jak: nacisk na pęcherz moczowy, bóle kręgosłupa, obrzęki stóp. Naturalne jest więc, że seks staje mało komfortowy dla kobiety ciężarnej. Oczywiście, istnieją wyjątki od tej reguły. Prawdą jest, że w ostatnim trymestrze wzrasta również poziom prolaktyny, który odpowiada za obniżenie popędu płciowego.
Najczęstszą przyczyną spadku libido jest stres związany ze zdrowiem dziecka. Mimo rozwoju medycyny współcześnie nadal powtarzane są mity, które sugerują, że seks może negatywnie wpłynąć na zdrowie rozwijającego się dziecka. W dalszej części artykułu przedstawimy więc zestawienie faktów i mitów dotyczących współżycia w czasie ciąży. Pamiętajmy, że jeżeli nie istnieją medyczne przesłanki, a ciąża prawidłowo się rozwija, to seks nie powinien wyrządzić krzywdy zarówno ciężarnej, jak i dziecku. Jeżeli mamy wątpliwości i nadal towarzyszą nam obawy, to możemy skonsultować je z lekarzem prowadzącym.
Kiedy wzrasta libido w ciąży?
Przyjmuje się, że ochota na seks powraca w czasie drugiego trymestru ciąży. Nasza gospodarka hormonalna zaczyna powracać do normy, a stężenia estrogenów i testosteronu skutecznie wpływają na libido. W wielu przypadkach ustępują również pierwsze objawy ciążowe. Zaczynamy mieć więcej energii i przyzwyczajamy się do zmian, które zaszły w naszym ciele.
Przeczytaj: Jak zwiększyć libido u kobiet? 10 naturalnych sposobów
Jak naturalnie podnieść libido w czasie ciąży?
Jeżeli w czasie ciąży towarzyszy nam obniżony popęd płciowy, to przede wszystkim powinniśmy wsłuchać się w potrzeby naszego ciała. Nie warto zmuszać się do stosunku seksualnego, jeżeli nie odczuwamy na niego ochoty. Wpłynie to negatywnie nie tylko na naszą psychikę, ale również na nawilżenie pochwy.
Jeśli zależy nam na wznieceniu erotycznego ognia w związku również w czasie ciąży, to możemy zwiększyć popęd seksualny poprzez zadbanie o samą siebie. Czasami w czasie ciąży zapominamy o własnej kobiecości, a ciążowy brzuszek zaczyna nam coraz bardziej przeszkadzać w codziennych aktywnościach. Pamiętajmy, że jeżeli my same poczujemy się dobrze we własnym ciele, to równocześnie wzrośnie nasza pewność siebie oraz libido. Czasami wystarczy, że zakupimy ładną, ciążową bieliznę lub wybierzemy się do salonu piękności.
Na popęd seksualny wpłynie również odpoczynek. W czasie ciąży nie powinnyśmy narzucać sobie zbyt wielu obowiązków. Stres, nadmiar zajęć i zbyt szybkie tempo życia negatywnie wpływają na współżycie również wśród kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Jeżeli zwolnimy, odpoczniemy i pomyślimy o przyjemnościach, a nie o obowiązkach, porodzie i szykowaniu wyprawki dla maluszka, to powinnyśmy zauważyć naturalny wzrost libido.
Zadbajmy także o bliskość i relację z partnerem – bliskość nie musi oznaczać jedynie zbliżenia seksualnego. Przyszłym rodzicom mogą towarzyszyć lęki związane z ciążą, porodem, wychowaniem dziecka. W tej sytuacji najważniejsza jest komunikacja i podzielenie się obawami z drugą połówką. Zacieśnienie relacji może pozytywnie oddziaływać na wzrost popędu seksualnego.
Sprawdź: Masturbacja – jak wpływa na zdrowie? Czy masturbacja jest szkodliwa?
10 faktów i mitów na temat seksu w ciąży
W wielu źródłach możemy się spotkać z powtarzanymi mitami na temat seksu i masturbacji w czasie ciąży, które wpływają na obniżenie naszego libido – przede wszystkim obawiamy się o zdrowie dziecka oraz o ryzyko przedwczesnego porodu. Poniżej przedstawiamy 10 faktów i mitów na temat współżycia kobiet ciężarnych.
1. Dziecko odczuwa ból podczas seksu rodziców
Mit: Stosunek płciowy nie wpływa negatywnie na dziecko. Gdy ciężarna przeżywa orgazm, w jej ciele wytwarzane są hormony szczęścia – endorfiny, które w pozytywny sposób oddziałują również na malucha. Warto także wiedzieć, że dziecko chronione jest poprzez wody płodowe oraz przez czop śluzowy.
2. W czasie ciąży można uprawiać seks bez prezerwatywy
Mit: Wielu mężczyzn uważa, że w czasie ciąży mogą zrezygnować z używania prezerwatywy – nie będzie już potrzeba ochrona przed nieplanowaną ciążą. Prawdą jest, że w męskim nasieniu obecne są prostaglandyny, hormony oddziałujące na szyjkę macicy, dlatego też lekarze zalecają stosowanie zabezpieczenia przez cały okres ciąży.
3. Orgazm jest bezpieczny
Fakt i mit: Orgazm jest bezpieczny dla kobiety oraz dziecka do końca drugiego trymestru ciąży. Im bliżej do porodu, tym szczytowanie może stanowić większe zagrożenie. Dzieje się tak, ponieważ w czasie orgazmu dochodzi do rytmicznych skurczów macicy.
4. Niektóre pozycje seksualne są niebezpieczne w czasie ciąży
Fakt: Wraz z rozwojem ciąży maleje liczba dozwolonych pozycji seksualnych. Zwłaszcza podczas trwania drugiego oraz trzeciego trymestru ciąży lekarze zalecają unikanie pozycji seksualnych, w których kobieta ciężarna leży na plecach. Dlaczego? Powiększona macica może uciskać naczynia krwionośne, żyłę główną dolną oraz aortę. Oznacza to utrudniony przepływ krwi do serca, który skutkuje utratą przytomności.
5. Seks może przyspieszyć poród
Fakt: Seks w trzecim trymestrze ciąży może skutkować skurczami macicy. Im bliżej terminu porodu, tym większe jest prawdopodobieństwo wywołania skurczy Braxtona-Hicksa. Dodatkowo podczas orgazmu w ciele kobiety uwalniana jest oksytocyna, która wzmaga skurcze macicy i tym samym wpływa na przyspieszenie akcji porodowej.
6. Seks podczas ciąży jest bardziej bolesny
Mit: Przy prawidłowo przebiegającej ciąży seks nie powinien być bardziej bolesny. Ze względu na wzrost stężenia estrogenu zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko obtarcia.
Należy jednak wiedzieć, że zbyt głęboka penetracja w czasie ciąży może skutkować wystąpieniem krwawienia.
7. Orgazm w ciąży jest bardziej intensywny
Fakt: Ciąża sprzyja łatwiejszemu osiąganiu orgazmu. Przede wszystkim, tak jak wspomnieliśmy, pochwa jest lepiej nawilżona, a także zwiększa się jej ukrwienie.
8. Seks analny jest zakazany w czasie ciąży
Fakt: Podczas seksu analnego istnieje możliwość przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy. To z kolei stanowi zagrożenie dla dziecka. Warto również wiedzieć, że seks analny może wpływać na rozwój hemoroidów, które często towarzyszą kobietom w ciąży.
9. Seks oralny w czasie ciąży jest niebezpieczny
Fakt: Mało kto wie, że seks oralny również może stanowić zagrożenie dla życia dziecka. Dlaczego? Podczas seksu oralnego partner może nieświadomie wdmuchiwać powietrze w głąb pochwy. Pęcherzyki powietrza powodują natomiast zator powietrzny.
10. Podczas ciąży mnogiej należy się powstrzymać od współżycia
Fakt i mit: Seks podczas ciąży mnogiej stanowi większe zagrożenie, jednak jeżeli dzieci rozwijają się prawidłowo i nie istnieją przesłanki do przedwczesnego porodu, to lekarz prowadzący może zezwolić na aktywność seksualną.
Od współżycia należy się natomiast powstrzymać w sytuacji, gdy występują takie czynniki, jak:
- krwawienia z pochwy,
- zagrażające poronienie,
- odpływanie płynu owodniowego,
- łożysko przodujące lub łożysko nisko schodzące,
- niewydolność cieśninowo-szyjkowa.