Trzeci trymestr ciąży – dolegliwości, badania, zalecenia

Oczekiwanie dziecka to wielka radość dla rodziców. Jednak przeplata się ona z naturalnym lękiem o prawidłowy przebieg porodu. Trzeci trymestr ciąży związany jest z wieloma uciążliwymi dolegliwościami. Dowiedz się, czego możesz oczekiwać w tym czasie i jak się przygotować, również pod kątem badań.

Trzeci trymestr ciąży

Rozwój płodu w trzecim trymestrze ciąży

O trzecim trymestrze mówi się, że to „ostatnia prosta” do wydania malucha na świat. I nic w tym dziwnego, w końcu większość ciąży już za Tobą, a ukształtowany płód czeka, by ukazać się na świat w swoim czasie. W tym okresie możesz dowiedzieć się podczas kontrolnego badania USG, czy będziesz miała synka czy córeczkę. 

Jednak pomimo iż jest to końcówka ciąży, wiąże się ona z wieloma dolegliwościami. Przede wszystkim, szczególnie w tym czasie, przygotuj się na to, że Twój brzuch rośnie w bardzo intensywnym tempie. Wynika to z faktu, że w trzecim trymestrze ciąży przebiega wzrost dziecka i naturalnie zwiększa on swoje rozmiary. Pod koniec ciąży Twoje maleńśtwo również zwiększa swoją ilość tkanki tłuszczowej, po to, aby po urodzeniu było chronione przed utratą ciepła. 

Co więcej, na początku trzeciego trymestru płód wygląda już jak donoszony noworodek, tyle że jest bardzo mały i szczupły. Jednak pod koniec ciąży jest on już całkiem pulchnym maleństwem. W trzecim trymestrze dziecko może zwiększyć swoją wagę nawet dziesięciokrotnie. Dojrzewać będzie również jego skóra. W jaki sposób? Już wyjaśniamy.

Delikatny meszek płodowy zostanie stopniowo zastąpiony włosami, zaś naskórek i skóra właściwa staną się wytrzymałe na tyle, aby znieść przebywanie poza ciepłym i mokrym środowiskiem wnętrza macicy. 

W trzecim trymestrze ciąży płuca dziecka są już zdolne do oddychanhia powietrzem, wzrasta ilość tkanki tłuszczowej, a meszek płodowy zastąpiony jest włosami.

Nie możemy pominąć płuc, które również aktywnie rozwijają się w tym czasie, stając się zdolne do oddychania powietrzem i zaopatrywania całego organizmu w tlen. Tę rolę wcześniej spełniały łożysko i pępowina. Szkielet, który jest dość miękki i elastyczny, będzie mógł stopniowo podtrzymać dziecięce mięśnie i całe ciało. Jak widzisz, jest to bardzo ważny etap ciąży. 

Z pewnością odczuwałaś ruch swojego dziecka, zmiany jego położenia w brzuchu, kopnięcia. Pod koniec ciąży dziecko staje się jednak na tyle duże, że utrudnia mu to swobodne poruszanie się w macicy. Dlatego w trzecim trymestrze przybiera w końcu stałą pozycję – najczęściej głową w dół – którą zachowa aż do porodu.

Zapoznaj się: Czym jest czop śluzowy i jaka jest jego rola w ciąży? Wyjaśniamy 

Trzeci trymestr ciąży – jak zmienia się ciało przyszłej mamy?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w trzecim trymestrze ciąży zauważalnie nabierzesz na wadze. Będą pojawiać się również rozstępy, w tych miejscach, w których najczęściej skóra rozciąga się najbardziej. Wiele kobiet w tym czasie zaczyna obawiać się, czy uda im się zrzucić nagromadzenie dodatkowych kilogramów i pozbyć się zmian na skórze spowodowanych ciążą. Jednak nie powinno się brać tego za zły omen, a sygnał, że matczyne ciało przybiera na czas trzeciego trymestru formę schronienia dla dziecka.

Należy się też przygotować na to, że wraz z powiększaniem się płodu, dochodzi do powiększenia macicy i przybierania wód płodowych. Dlatego odczuwalny będzie coraz większy ciężar i niewygoda przy poruszaniu się, schylaniu i wielu innych czynnościach, co będzie niekomfortowe. Jednak miej świadomość, że dzieje się tak, nie dlatego, aby utrudnić Ci przejście ciąży, ale dlatego, że przybranie na wadze ma na celu odżywienie płodu wewnątrz, jak również zgromadzenie zapasów energii „na później”, aby wykarmić malucha i odzyskać siły po porodzie.

Sprawdź: Pierwsza kąpiel noworodka – najważniejsze zasady 

Dodatkowo w czasie trzeciego trymestru ciąży przybędzie Tobie około litra krwi. Dlaczego? Ponieważ będzie ona potrzebna do dostarczenia w szybko rozwijającemu się dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych i tlenu. Dlatego pamiętaj, że podstawą w tym czasie jest odpowiednia, pożywna i lekkostrawna dieta, bogata w białko, wapń i witaminy.

Mówiliśmy o dolegliwościach, przejdźmy teraz do badań. 

Przeczytaj: Drugi trymestr ciąży – dolegliwości, rozwój dziecka 

Jakie badania zrobić w trzecim trymestrze ciąży?

USG w trzecim trymestrze ciąży
W trzecim trymestrze ciąży należy wykonać badanie USG, które monitoruje tempo wzrostu dziecka

Badania kontrolne są podstawą całego przebiegu ciąży. Między 30. a 32. tygodniem ciąży obowiązkowo musisz poddać się badaniu USG, ponieważ w tym czasie ginekolog będzie w stanie zbadać tempo wzrostu płodu oraz to, czy dziecko jest prawidłowo zaopatrzone przez łożysko we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W trzecim trymestrze ciąży podczas badań lekarz weryfikuje też, czy organizm nie chce zrobić Ci niespodzianki i nie szykuje się do przedwczesnego porodu. Sprawdza również ułożenie dziecka, które, jak podkreśliliśmy wcześniej, powinno już skierować się główką do dołu, choć nie jest to regułą. Jeśli jest inaczej, można spróbować wykonywać ćwiczenia, które nakłonią malucha do obrotu. 

Między 30. a 32. tygodniem ciąży należy wykonać badanie USG.

Ważne jest również Twoje ciśnienie, dlatego podczas badań kontrolnych, będzie ono sprawdzane, ponieważ dla malucha zagrożeniem jest utrzymujące się zbyt wysokie ciśnienie. Dlatego w trakcie trwania ciąży tak ważne jest, aby odpoczywać i unikać stresu. Warto też sprawdzać poziom cukru we krwi oraz poziom żelaza, który nie powinien być zbyt niski. 

Sprawdź: Zatrucie ciążowe – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Trzeci trymestr ciąży – samopoczucie i na co uważać?

W trzecim trymestrze ciąży każda przyszła mama narzeka na swoje samopoczucie. Powtarzającymi się dolegliwościami są: nawracająca zgaga, hemoroidy (guzki krwawnicze), zaparcia. Może pojawić się puchnięcie rąk i nóg, trudności z oddychaniem, duszności, rwa kulszowa, bóle kręgosłupa. Częste bieganie do toalety to również standard. Pojawia się to, ponieważ macica, która jest już naprawdę duża i uciska na pęcherz, ma w efekcie mniejszą pojemność. Zwiększa się apetyt, szczególnie na niekonwencjonalne połączenia smakowe. Zmniejsza zaś chęć na wszelką aktywność. Mogą pojawić się problemy ze snem oraz wahania nastroju. Ból związany z powiększaniem się dziecka i jego rozpychaniem również jest częścią dolegliwości, także w okolicy kręgosłupa. 

W trzecim trymestrze ciąży kobiecie ciężarnej mogą towarzyszyć takie objawy jak: zgaga, hemoroidy, zaparcia, bóle kręgosłupa, duszności i problemy z oddychaniem, opuchlizna kończyn górnych i dolnych.

Mówiliśmy, że w trzecim trymestrze ciąży rośnie apetyt. Jak zatem wygląda w tym czasie dieta? Z pewnością wzrasta zapotrzebowanie kaloryczne mamy i dziecka na białko, wapń i żelazo. Należy pamiętać, że wymienione składniki są podstawą i nie może ich zabraknąć w diecie przyszłej mamy. Ważne są też kwasy omega-3, które są potrzebne do intensywnego rozwoju mózgu dziecka. Szczególnie, że w trzecim trymestrze ciąży maluch wykorzystuje już swoje zmysły. 

Zobacz także: Jak powinna wyglądać dieta w ciąży? Produkty dozwolone i zakazane

Trzeci trymestr ciąży – na co uważać

Jak już wspomnieliśmy, należy uważać na dietę. Powinna ona dostarczać obojgu tego, co niezbędne. Dobrze, aby była ona różnorodna i wartościowa. W tym czasie ze względu na zmiany środka ciężkości u przyszłych mam łatwo o przewrócenie się, ponieważ zachwiana jest równowaga. Dobrze jest też badać układ moczowy, ponieważ w trzecim trymestrze mogą pojawiać się infekcje dróg moczowych. 

Pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować żadnych objawów sugerujących infekcję pochwy. Dlatego pamiętaj, jeśli pojawiła się infekcja, należy ją wyleczyć przed porodem. Nie musisz się niepokoić, jeśli z piersi w tym czasie zacznie wypływać siara, nie jest to nic złego, to naturalny mechanizm. Pamiętaj o kontrolnych badaniach i odpoczynku. Co jeszcze możemy doradzić? Z pewnością lekturę książek i artykułów poświęconych przygotowaniu się na przyjęcie maleństwa. Dzięki nim zdobędziesz wiele cennych informacji. 

Przeczytaj: Cesarskie cięcie – wskazania, przebieg, przygotowanie