Cukier trzcinowy na skórę i włosy – domowy peeling cukrowy

Peeling cukrowy to naturalny kosmetyk, który możemy samodzielnie wykonać z cukru trzcinowego. W jaki sposób aplikować taki peeling na skalp? Jakie efekty uzyskamy, stosując peeling cukrowy na skórę? Prezentujemy sprawdzone sposoby na wykonanie domowego peelingu cukrowego.

Cukier trzcinowy i trzcina

Cukier trzcinowy w kosmetyce 

Cukier trzcinowy określany jest jako zdrowszy zamiennik białego cukru. Dlatego też chętnie sięgają po niego osoby, które dbają o odpowiednio zbilansowaną dietę, jednak nie chcą do końca rezygnować ze słodzenia. Ten rodzaj cukru znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Przede wszystkim jest składnikiem tzw. peelingów cukrowych, które aplikujemy na skórę głowy, skórę twarzy oraz na całe ciało. 

Peeling cukrowy występuje w dwóch postaciach: gruboziarnistej oraz drobnoziarnistej. Jego delikatne właściwości ścierne sprawiają, że kosmetyki na bazie cukru trzcinowego mogą być również stosowane przez osoby z wrażliwym naskórkiem, a także borykające się ze skórą trądzikową. 

Cukier trzcinowy różni się od cukru białego nie tylko wyglądem, cukier z trzciny cukrowej cechuje się złotobrązową lub ciemnobrązową barwą, ale również sposobem pozyskiwania. Podczas produkcji cukru trzcinowego nie oddziela się melasy od kryształków – dlatego też ten rodzaj cukru zawiera prozdrowotne minerały i pierwiastki. W składzie cukru trzcinowego możemy znaleźć: 

  • potas,
  • żelazo,
  • wapń,
  • miedź,
  • magnez,
  • witaminę B1,
  • witaminę B2,
  • witaminę B3,
  • witaminę C,
  • witaminę E.

Cukier trzcinowy na skórę – kosmetyczny peeling cukrowy

Kosmetyczny peeling na bazie cukru trzcinowego możemy aplikować na skórę twarzy (cukier w wersji drobnoziarnistej), a także na skórę całego ciała (cukier w wersji gruboziarnistej). Jakie efekty otrzymamy? 

Peeling cukrowy przede wszystkim usuwa zanieczyszczenia oraz obumarłe komórki naskórka – dzięki temu nasza skóra szybciej się regeneruje, natomiast drobinki cukru zwiększają przepływ krwi, co ujednolica koloryt naskórka. Dodatkowo kosmetyki zastosowane po zabiegu, np. krem, serum czy balsam do ciała, lepiej się wchłaniają. 

Peeling cukrowy usuwa zanieczyszczenia i obumarłe komórki naskórka. Dodatkowo zwiększa przepływ krwi, przez co ujednolica koloryt skóry. 

Przed nałożeniem peelingu musimy dokładnie oczyścić ciało. Jeżeli zajmiemy się pielęgnacją twarzy, to pierwszym krokiem jest wykonanie demakijażu oraz oczyszczenie za pomocą toniku. Jeśli skupiamy się na oczyszczeniu całego ciała, to wystarczy, że pozbędziemy się zanieczyszczeń za pomocą klasycznego żelu pod prysznic. W obu przypadkach cały zabieg wygląda tak samo. Skórę lekko zwilżamy letnią wodą i aplikujemy na nią peeling. Naturalny kosmetyk rozprowadzamy delikatnymi, okrężnymi ruchami. Masaż powinien trwać kilka minut. Na końcu dokładnie zmywamy peeling wodą, a na skórę nakładamy krem lub balsam. 

Peeling warto stosować raz na tydzień. Wbrew powtarzanym mitom, ten kosmetyk przeznaczony jest również do skóry wrażliwej, silnie przesuszonej, trądzikowej oraz z rozszerzonymi porami. 

Domowe peelingi cukrowe – jak je wykonać? 

Kobieta przed lustrem nakładająca peeling cukrowy na twarz
Peeling cukrowy nakładamy na zwilżoną skórę twarzy oraz wykonujemy delikatny masaż

Naturalne peelingi cukrowe są przede wszystkim łatwe oraz szybkie w wykonaniu. Ich bazą jest oczywiście cukier trzcinowy, który możemy połączyć z innymi składnikami, np. z żelem aloesowym, miodem czy olejami roślinnymi. Poniżej przedstawiamy różne warianty peelingów. 

Peeling natychmiastowy 

Peeling natychmiastowy jest zdecydowanie najprostszy w wykonaniu. Potrzebujemy jedynie dwóch składników: cukru trzcinowego oraz żelu oczyszczającego twarz. Do miseczki wsypujemy kilka łyżeczek cukru, następnie dodajemy odrobinę żelu, a na końcu aplikujemy mieszankę na zwilżoną skórę i wykonujemy masaż do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści. 

Peeling nawilżający i przywracający koloryt skóry 

Aby wykonać peeling, potrzebujemy wymieszać ze sobą: pół szklanki cukru trzcinowego, łyżkę stołową miodu, pół łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny oraz odrobinę oliwy z oliwek. Kosmetyk aplikujmy na skórę twarzy, wykonujemy delikatny masaż, a na końcu zmywamy za pomocą ciepłej wody. 

Peeling regenerujący 

Peeling regenerujący opiera się na cukrze trzcinowym oraz na miodzie, który odznacza się silnymi właściwościami odżywczymi, a także neutralizuje stany zapalne skóry. 

Wystarczy, że zmieszamy ze sobą dwie łyżki stołowe cukru trzcinowego, łyżkę stołową miodu oraz odrobinę oliwy z oliwek. Peeling aplikujemy na zwilżoną cerę, a następnie zmywamy ciepłą wodą. 

Peeling energetyzujący

Działanie peelingu energetyzującego opiera się przede wszystkim na obecności kofeiny zawartej w kawie. Ten naturalny kosmetyk nie tylko oczyści naskórek, ale również przywróci mu elastyczność oraz jędrność. Peeling możemy także aplikować na całe ciało – kofeina wpłynie na redukcję cellulitu

Na początku musimy odsączyć fusy z mielonej kawy. Następnie dodajemy do nich łyżkę stołową cukru, łyżkę stołową jogurtu naturalnego oraz łyżeczkę miodu. Całość mieszamy do uzyskania konsystencji papki, a peeling wmasowujemy w skórę. 

Uwaga: Peeling nie jest zalecany dla skóry naczynkowej, alergicznej oraz szczególnie wrażliwej. 

Peeling odprężający 

Ten naturalny kosmetyk przeznaczony jest przede wszystkim do masażu całego ciała. Nie tylko oczyści on naskórek, ale również odpręży nasz umysł – dzięki właściwościom aromatycznym. 

Do wykonania peelingu potrzebujemy dwie łyżeczki stołowe cukru trzcinowego, posiekaną skórkę pomarańczy, łyżkę stołową świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego, a także łyżkę stołową oliwy z oliwek lub oliwki pielęgnacyjnej dla dzieci. Mieszankę aplikujemy na wilgotne ciało i zmywamy w momencie, gdy cukier całkowicie się rozpuści. 

Cukier trzcinowy na włosy – cukrowy peeling do skóry głowy 

Cukier trzcinowy przede wszystkim składa się z sacharozy – dwucukru zbudowanego z cząsteczki glukozy oraz cząsteczki fruktozy. Mało kto wie, że sacharoza jest pożądanym składnikiem w przemyśle kosmetycznym, ponieważ zalicza się do humektantów, czyli substancji, która zatrzymuje wilgoć wewnątrz naskórka oraz włosa. 

Dlaczego ważne jest wykonywanie peelingu skóry głowy? Nasze włosy wyrastają z niewielkich cebulek włosowych, których pobudzenie sprawia, że kosmyki nie tylko szybciej rosną, ale również są mocniejsze. Dodatkowo peeling reguluje pracę gruczołów łojowych i nawilża skalp – to z kolei może nam pomóc w walce z łupieżem. 

Peeling cukrowy wpływa na organiczenie wypadania włosów oraz pobudza cebulki włosowe do wzrostu. Reguluje również pracę gruczołów łojowych i nawilża skórę głowy. 

Peeling cukrowy oddziałuje również na całej długości włosów – zwiększa ich miękkość oraz nadaje połysku. 

Naturalny peeling nawilżająco-regenerujący

Peelingi cukrowe możemy wykonać z różnych składników, jednak w każdej z opcji bazą będzie cukier trzcinowy. 

Jednym z klasycznych peelingów do skóry głowy jest peeling nawilżająco-regenerujący, który wykonamy z: drobnoziarnistego cukru trzcinowego, żelu aloesowego oraz olejku eterycznego lub oleju roślinnego.

Tutaj na wyróżnienie zasługuje żel aloesowy, który możemy zakupić w drogerii lub wykonać samodzielnie z rośliny doniczkowej. Aloes, tak jak cukier trzcinowy, jest humektantem i odpowiada za nawilżenie skalpu oraz włosów na ich całej długości. Dodatkowo również łagodzi podrażnienia, objawy związane z zapaleniem mieszków włosowych i łupieżem.

Wybór olejku eterycznego lub oleju roślinnego uzależniony jest od naszych indywidualnych preferencji oraz od stanu włosów. Do naturalnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry głowy najczęściej stosuje się: olejek herbaciany, olejek rozmarynowy, olejek lawendowy, olej arganowy, olej migdałowy, olej kokosowy oraz olej lniany

Przygotowanie peelingu: mieszamy ze sobą 4 łyżki stołowe cukru trzcinowego, 2 łyżki stołowe żelu aloesowego oraz kilka kropel olejku eterycznego lub oleju roślinnego. W przypadku oleju kokosowego zalecamy najpierw rozgrzać jego niewielką ilość w dłoniach, tak, aby doprowadzić go do płynnej formy.
Kiedy mamy gotowy już peeling cukrowy, to aplikujemy go na skórę głowy i przez około 5 minut wykonujemy delikatny masaż. Na końcu dokładnie myjemy włosy ciepłą wodą i nakładamy ulubioną odżywkę lub maskę. 

Uwaga: Granulki cukru łatwo spłukują się w ciepłej wodzie, dlatego też nie musimy obawiać się, że ich resztki pozostaną na włosach. 

Cukier trzcinowy – dodatek do szamponu 

Peeling cukrowy najłatwiej jest uzyskać poprzez dodanie cukru trzcinowego do ulubionego szamponu. Ile cukru dodać? Najlepiej sprawdza się jedna czubata łyżeczka. 

Włosy myjemy tak jak zawsze, poświęcamy jedynie więcej czasu na masaż skóry głowy. Wystarczy, że będziemy wykonywać delikatne, koliste ruchy samymi opuszkami palców. Na końcu zmywamy szampon ciepłą wodą. 

Jak często stosować peeling cukrowy? 

Peeling cukrowy powinniśmy wykonywać maksymalnie raz w tygodniu. Dlaczego tak rzadko? Nasza skóra przez zbyt częste masaże może się zbytnio uwrażliwić. 
Warto również testować różne warianty peelingów, które przedstawiliśmy wyżej. Na początku precyzyjne wmasowanie kosmetyku w skalp może sprawiać nam niewielkie trudności, zwłaszcza jeżeli mamy gęstą i bujną czuprynę, ale z czasem peeling stanie się naszą rutyną pielęgnacyjną. 

 

 

 

Bibliografia 

A. Kulawik-Pióro, K. Tracz, Zastosowanie cukru trzcinowego w recepturze peelingów kosmetycznych, Polish Journal of Cosmetology, 2016 

I. Boniakowska, M. Burzyńska, J. Jeleń, M. Magnuszewska, Produkty naturalne dobroczynne i cenne dla kosmetologii: miód i produkty pszczele, czekolada, owoce granatu i winogron oraz aloes, Warszawa 2016