Olejek z drzewa herbacianego– na skórę, zatoki, włosy, paznokcie

Olejek z drzewa herbacianego dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu jest stosowany przy problemach ze skórą, włosami oraz paznokciami. W jakich innych przypadkach stosować olejek herbaciany? Jakie są jego właściwości?

Olejek herbaciany olejki na skórę stojące na stole

Olejek z drzewa herbacianego – charakterystyka 

Olejek z drzewa herbacianego jest pozyskiwany w procesie destylacji parą wodną liści melaleuki skrętolistnej (Melaleuca alternifolia Maiden & Betche), nazywanej drzewem herbacianym. Roślina dorasta od 2,5 do 14 m wysokości i występuje endemicznie (na ograniczonym obszarze, unikatowo dla regionu) w Australii. 

Drzewo herbaciane ma nieduże, wydłużone i całobrzegie liście o długości 10-35 mm i szerokości ok. 1 mm. Należy do rodziny mirtowatych i jest spokrewnione m.in. z kuflikiem i mirtem, a nie należącą do rodziny kameliowatych herbatą. Charakterystyczne są szczotkowate kwiatostany, całkowicie inne niż kwiaty kamelii.

Nazwa „drzewo herbaciane” pochodzi od angielskiego botanika Josepha Banks’a, który towarzyszył Jamesowi Cook’owi w jego pierwszej wyprawie. Załoga tej ekspedycji wykorzystywała liście rośliny do zaparzania napoju, kiedy zabrakło liści herbaty. 

Jakie składniki lecznicze zawarte są w olejku z drzewa herbacianego?

Lecznicze właściwości liści drzewa herbacianego znane są rdzennym mieszkańcom Australii od wieków. Okładami z liści leczyli rany i oparzenia. Olejek ma postać rzadkiego płynu o intensywnym zapachu i jasnożółtym kolorze. Uchodzi w medycynie naturalnej za środek przeciwko licznym problemom skórnym.

Szerokie spektrum działania olejku wynika z jego złożonego składu chemicznego. Znajduje się w nim ponad sto czynnych substancji chemicznych. Należą do nich m.in.:

  • terpinen-4-ol,
  • cyneol,
  • terpineole,
  • terpiny,
  • pinen,
  • felandren,
  • p-cymen,
  • limonen.

Występujące w olejku liczne terpeny wykazują działanie silnie antybakteryjne. Z tego powodu olejek z drzewa herbacianego jest stosowany w leczeniu chorób grzybiczych, trądziku i opryszczki. Pomaga również przy wielu innych problemach zdrowotnych.

Olejek z drzewa herbacianego na problemy skórne

Olejek herbaciany leżący na stole
Olejek z drzewa herbacianego pomoże w walce z problemami skórnymi

Olejek z drzewa herbacianego sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku różnych problemów skórnych, takimi jak: pryszcze, trądzik różowaty, trądzik pospolity, opryszczka, grzybica skóry, łuszczyca. Dzięki swoim antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym i antyseptycznym właściwościom, zabija bakterie i grzyby oraz działa przeciwzapalnie. Jest idealnym lekarstwem na stany zapalne skóry. 

Olejek herbaciany pomoże w walce z trądzikiem, zaskórnikami, a także z brodawkami i egzemą. 

Olejek zalecany jest w walce z trądzikiem, zaskórnikami, pryszczami, a także z brodawkami i egzemą. Wiele kremów kosmetycznych zawiera go w swoim składzie. Warto wziąć pod uwagę, że mieszanie olejku z syntetycznymi składnikami często prowadzi do osłabienia działania naturalnych składników.

W przemyśle kosmetycznym olejek herbaciany jest często zastępowany sztucznymi składnikami. Dobrze jest spojrzeć na skład danego kosmetyku. Im bardziej na dole jest umieszczony olejek, tym mniejsza jest jego dawka – a tym samym realne działanie. 

Sprawdź: Maść tranowa – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Olejek z drzewa herbacianego na grzybicę paznokci i stóp

Dzięki swemu grzybobójczemu działaniu olejek z drzewa herbacianego jest skuteczną bronią w walce przeciwko grzybicy paznokci, stóp, skóry. W przypadku grzybicy paznokci olejek nanosi się podobnie jak lakier. Po kilku tygodniach regularnego stosowania można zaobserwować widoczne zmiany w kondycji paznokci.

Olejek z drzewa herbacianego wykorzystywany jest w leczeniu grzybicy paznokci, stóp i skóry. W przypadku grzybicy paznokci olejek nanosi się podobnie jak lakier. 

W momencie, gdy stopy zaatakuje grzybica, zalecana jest ciepła kąpiel z kilkunastoma kroplami olejku herbacianego. Po kilku dniach piętnastominutowych zabiegów stopy będą znowu zdrowe. 

Olejek z drzewa herbacianego do płukania ust

Zapalenie dziąseł, przebarwienie zębów i nieświeży oddech negatywnie wpływają na komfort życia. Aby pozbyć się problemów w jamie ustnej, należy zastosować olejek herbaciany, który zabija bakterie odpowiedzialne za zapalenia oraz nieprzyjemne zapachy. Zabieg jest prosty, wystarczy wlać 5-6 kropli olejku herbacianego na szczotkę i myć nią zęby.

Jako alternatywę można zastosować płukanie ust płynem przygotowanym z 250 g wody i 25 kropli olejku. 

Olejek herbaciany na włosy

Olejek z drzewa herbacianego hamuje procesy wypadania włosów. Dzięki działaniu antybakteryjnemu olejek eteryczny zabija bakterie, roztocza i inne patogeny, które atakują mieszki włosowe, powodując ich przerzedzenie. Wspomaga również walkę z łupieżem.

Olejek z drzewa herbacianego hamuje procesy wypadania włosów. Wspomaga również walkę z łupieżem.

W przypadku problemów z włosami olejek herbaciany miesza się z olejem pomocniczym, na przykład koksowym, i wmasowuje w skórę głowy. Nie zaleca się przy tym natychmiastowego mycia głowy, ale pozostawienie mieszanki oleju na skórze na około pół godziny.

Prostszą, ale nie zawsze równie skuteczną metodą, jest dodanie kilku kropli olejku z drzewa herbacianego do szamponu. Najlepiej zastosować proporcję: max. 1 ml olejku (ok. 25 kropli) na 100 ml szamponu.  

Przeczytaj: Olejek z oregano – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Olejek herbaciany na zatoki

Zapalenie zatok jest uciążliwym schorzeniem. Jeśli nie pomagają przepisane przez lekarza krople, można sięgnąć po domowe inhalacje. Zabieg wykonuje się przy użyciu olejków eterycznych, a olejek herbaciany, ze względu na skuteczność i przyjemny zapach, jest szczególnie polecany. Do zabiegu wystarczy kilka kropli olejku wlanych do miski z gorącą wodą. Inhalacja powinna trwać kilka minut dziennie. 

Olejek z drzewa herbacianego – lekarstwo bez działań ubocznych

Dostępny w każdej dobrze zaopatrzonej aptece olejek z drzewa herbacianego nie tylko pielęgnuje skórę i leczy drobne zranienia, ale może też czynić cuda przy zwykłym przeziębieniu. Można go użyć przy pojawieniu się kaszlu, kataru albo chrypki. Dzięki kombinacji cineolu i terpinenu olejek z drzewa herbacianego zabija bakterie.

W przypadku bólu gardła, kaszlu albo chrypki zaleca się dokładnie przepłukać gardło płynem z olejkiem herbacianym. Aby to zrobić, wystarczy dodać kilka kropli olejku do szklanki ciepłej wody i płukać gardło kilka razy dziennie.

Przy przeziębieniu może pomóc ciepła kąpiel z kilkoma kroplami olejku herbacianego. Nie mniej skuteczne bywa też nasączenie chusteczki  kroplami olejku i przykładanie jej co kilka minut do nosa. 

Olejek herbaciany w aromaterapii

Znawcy od aromaterapii ustalili pozytywny wpływ olejku herbacianego na psychikę człowieka. A ponieważ zdrowy duch jest równie ważny, jak zdrowe ciało, nie powinniśmy lekceważyć tej strefy działania. W aromaterapii stosuje się olejki, aby wypełnić przyjemnymi zapachami przestrzeń, ale również w celu zwalczania stanów lękowych i stresu. 

Można tutaj przykładowo podgrzać kilka kropli olejku w naczyniu zapachowym albo rozpylić w pomieszczeniu z pomocą dyfuzora. Warte polecenia jest to drugie rozwiązanie, ponieważ dyfuzor miesza olejki eteryczne z parą wodną. W ten sposób pozostają wszystkie cenne składniki i żaden z nich nie zostaje utracony podczas podgrzewania. 

Olejek z drzewa herbacianego – na co zwracać uwagę?

Aby składniki olejku z drzewa herbacianego mogły prawidłowo zadziałać, muszą być właściwie stosowane. Pewne zalecenia przekazaliśmy już wcześniej, ale dobrze będzie je nieco poszerzyć. 

Należy rozpoczynać terapię od minimalnej dawki – aby pozbyć się wyprysku skórnego lub blizny, wystarczy dosłownie jedna kropla olejku. Lepiej stosować go oszczędnie, ale za to powtarzać zabieg wielokrotnie. 

Jeśli ktoś ma szczególnie wrażliwą skórę lub chce potraktować olejkiem herbacianym większą powierzchnię skóry, może zmieszać go z olejem bazowym – kokosowym albo migdałowym. 

Ponieważ olejek jest produktem naturalnie czystym, przeciwwskazania do jego użycia są naprawdę rzadkie. Nawet osoby o bardzo wrażliwej skórze doskonale go znoszą, dlatego często zalecany jest też przez dermatologów.      

 

 

Bibliografia 

A. Garbusińska, A. Mertas, E. Szliszka, W. Król, Aktywność przeciwdrobnoustrojowa olejku z drzewa herbacianego (Tea Tree Oil) w badaniach in vitro. Cz. II, Postępy Fitoterapii 3, 2011 (dpstęp online) https://chwiladlazdrowia.com.pl/wp-content/uploads/2019/12/Aktywnosc-przeciwdrobnoustrojowa-olejku-z-drzewa-herbacianego-w-badaniach-in-vitro.pdf

M. Wyszkowska-Kolatko, P. Koczurkiewicz, K. Wójcik,
E. Pękala, Rośliny lecznicze w terapii chorób skóry, Postępy Fitoterapii 3, 2015 (dostęp online) http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2016/01/pf_2015_184-192.pdf

https://www.izielnik.pl/blog/w-czym-i-jak-duze-zastosowanie-ma-olejek-z-drzewa-herbacianego

https://zwierciadlo.pl/zdrowie/524572,1,olejek-z-drzewa-herbacianego--czy-jest-szkodliwy-jakie-ma-zastosowania.read