Ocet jabłkowy na włosy i na skórę – jakie da efekty?

Dlaczego ocet jabłkowy wykorzystywany jest w kosmetyce? Jak włączyć ocet do codziennej pielęgnacji skóry? Do jakiego typu cery jest dedykowany? Jakie efekty uzyskamy, stosując ocet jabłkowy na włosy? Jak wykonać domowy tonik octowy? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w naszym artykule.

Dynia z maseczką

W składzie octu jabłkowego znajdziemy między innymi:

  • witaminę A,
  • witaminy z grupy B,
  • witaminę C,
  • witaminę E,
  • kwasy organiczne,
  • przeciwutleniacze,
  • magnez,
  • potas,
  • sód,
  • krzem,
  • chlor,
  • żelazo,
  • fosfor,
  • miedź,
  • siarkę.

Dzięki wymienionym powyżej substancjom czynnym, witaminom i minerałom ocet jabłkowy wykorzystywany jest w kosmetyce, głównie do pielęgnacji naszej skóry oraz włosów. Stanowi on bazę lub dodatek do:

  • toników do twarzy,
  • okładów,
  • peelingów,
  • maseczek do twarzy,
  • płukanek na włosy,
  • masek do włosów.

W tym artykule przedstawimy domowe przepisy na: tonik, maseczki do twarzy, płukankę do włosów.

Ocet jabłkowy na skórę – do jakiego rodzaju cery?

Ocet jabłkowy oraz inne kosmetyki z kwaśnym odczynem są przeznaczone do pielęgnacji praktycznie każdego rodzaju skóry. 

W przypadku skóry suchej z tendencją do łuszczenia ocet pomoże usunąć łuszczący się naskórek, a także wygładzi, nada jej elastyczności i napięcia.

Skóry tłuste, problematyczne, trądzikowe docenią jego działanie przeciwzapalne, regulujące sebum i tonizujące. Ocet może również zmniejszyć widoczność zmian potrądzikowych.

Ocet jabłkowy łagodnie zdezynfekuje zmiany skórne, ściągnie rozszerzone pory oraz zwęzi naczynia krwionośne – co zwłaszcza doceniane jest przez skóry naczynkowe i borykające się z trądzikiem różowatym.

Natomiast w przypadku skóry dojrzałej ocet pomaga zachować odpowiednie nawilżenie i napięcie oraz wzmacnia naturalną barierę skóry. Może także zmniejszyć widoczność przebarwień.

Zwłaszcza w przypadku cer wrażliwych pierwsze zastosowanie kosmetyku z octem jabłkowym może doprowadzić do podrażnienia skóry. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na to, czy stężenie octu jabłkowego nie było zbyt duże. Co ważne, stosując kosmetyki z octem, należy pamiętać o właściwym nawilżaniu skóry twarzy.

Ocet jabłkowy na skórę dłoni i stóp

Ocet jabłkowy stosowany jest także w przypadku przesuszonej skóry dłoni i stóp. Pomaga w pozbyciu się zrogowaciałego naskórka na piętach, a także może przeciwdziałać pęknięciom i odciskom.

Ocet jabłkowy na włosy – działanie

Pielęgnacja włosów przed lustrem
Ocet jabłkowy między innymi łagodzi stany zapalne skóry głowy

Ocet jabłkowy wykorzystywany jest w pielęgnacji włosów. Przede wszystkim wykonujemy z niego płukankę do włosów, ale także może on stanowić cenny dodatek do domowej maski do włosów. Kuracja octem przywraca blask zwłaszcza włosom matowym i zniszczonym. Może także delikatnie odżywić kolor włosów farbowanych. To wszystko za sprawą tego, że ocet domyka łuski włosów i przywraca skórze głowy naturalne pH.

Wśród innych właściwości octu jabłkowego na włosy można wymienić:

  • ułatwione rozczesywanie fryzury,
  • wzmacnianie cebulek włosowych i zmniejszanie wypadania włosów,
  • łagodne zakwaszenie skóry głowy,
  • przedłużenie świeżości włosów poprzez regulowanie poziomu sebum i regulację pracy gruczołów łojowych,
  • podkreślanie naturalnego skrętu w przypadku włosów kręconych.

Ocet jabłkowy w walce z łupieżem

Ocet jabłkowy stanowi naturalne remedium w walce z łupieżem (m.in. z łupieżem łojotokowym, białym, suchym). Wynika to z tego, że ocet wykazuje działanie przeciwgrzybiczne, a to właśnie grzyby najczęściej odpowiedzialne są za powstawanie łupieżu, a także właściwości przeciwzapalne. Warto więc regularnie wykonywać octowe płukanki, o których wspomnimy w dalszej części artykułu.

Przy silnym łupieżu, podrażnieniu i zaczerwienieniu skóry głowy płukankę możemy wymieszać z hipoalergicznym szamponem bez dodatku substancji SLS, który dodatkowo oczyści skórę głowy, a także spotęguje działanie przeciwzapalne.

Ocet na skórę – jak stosować?

Poniżej przedstawiamy przepisy na tonik proste maseczki do twarzy z wykorzystaniem octu jabłkowego.

Przepis na tonik z octu jabłkowego

Domowy tonik z octu jabłkowego dedykowany jest do każdego rodzaju skóry. Można go stosować zarówno podczas porannej, jak i wieczornej rutyny.
Naturalny tonik uzyskujemy, rozcieńczając ocet w: 

  • przegotowanej wodzie,
  • przefiltrowanej wodzie,
  • naturalnym hydrolacie.

Jakie proporcje zachować? Przyjmuje się, że dla skóry mieszanej, tłustej, trądzikowej, problematycznej odpowiednie i bezpieczne proporcje octu do wody to 1:3. Natomiast przy skórze wrażliwej, suchej, naczynkowej proporcja octu do wody to 1:4 lub 1:5.

Do toniku octowego możemy dodać również olejki eteryczne. Na przykład olejek z drzewa herbacianego odpowiada na potrzeby skóry tłustej, trądzikowej, problematycznej. Olejek różany zalecany jest do skóry wrażliwej, olejek lawendowy natomiast do skóry dojrzałej.

Uwaga: Olejki eteryczne to produkty silnie skoncentrowane, dlatego na przykład do 100 mililitrowej buteleczki toniku octowego dodajmy jedynie 2-3 krople olejku.

Przepisy na maseczki do twarzy z octem jabłkowym

Ocet jabłkowy to dobry dodatek do domowych maseczek do twarzy. Prezentujmy Wam proste przepisy na: maseczkę do cery normalnej, maseczkę dedykowaną cerze mieszanej, tłustej i trądzikowej, maseczkę nawilżającą, maseczkę do cery problematycznej.

Przepis na maseczkę do cery mieszanej, tłustej i trądzikowej

Maseczka z octem jabłkowym i zieloną glinką przede wszystkim złagodzi stany zapalne oraz zadziała kojąco na podrażnienia.

Wystarczy, że wymieszamy ze sobą: 2 łyżeczki octu jabłkowego, 1 łyżeczkę zielonej glinki, niewielką ilość ulubionego hydrolatu. Otrzymaną mieszankę nakładamy na skórę, a następnie spłukujemy po upływie 10 minut.

Przepis na maseczkę nawilżającą

Maseczka z octu jabłkowego i miodu odżywia, nawilża i wyrównuje pH naszej skóry.

Przygotowanie i wykonanie: Mieszamy 2 łyżeczki wybranego miodu oraz 1 łyżeczkę octu jabłkowego. Maseczkę aplikujemy na twarz i zmywamy po upływie 20 minut.

Przepis na maseczkę do skóry problematycznej

Przedstawioną niżej wersja maseczki do twarzy z octem jabłkowym najlepiej aplikować jedynie punktowo – na obszary problematyczne i wypryski. Nakładanie maseczki na cały obszar twarzy może doprowadzić do jej nadmiernego wysuszenia.

Wykonanie: Mieszamy 2 łyżki stołowe octu jabłkowego oraz 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej do czasu pojawienia się bąbelków. Następnie nakładamy punktowo i zmywamy ciepłą wodą po upływie około 20 minut.

Przepis na maseczkę do cery normalnej

Maseczka określana jako przeznaczona do skóry normalnej w rzeczywistości nada się do każdego rodzaju cery, ponieważ wyróżnia się właściwościami nawilżającymi, odżywczymi oraz poprawiającymi elastyczność naskórka.

Wystarczy, że wymieszamy ze sobą 2 łyżki stołowe jogurtu naturalnego, 1 łyżeczkę rozdrobnionych wcześniej płatków owsianych oraz 1 łyżeczkę octu jabłkowego. Maseczkę aplikujemy na skórę twarzy, a po upływie 20 minut wykonujemy delikatny peeling. Na końcu spłukujemy skórę letnią wodą.

Ocet jabłkowy na włosy – przepis na płukankę do włosów z octem

Jeżeli nie borykamy się problemami ze skórą głowy, (na przykład z łupieżem, świądem, podrażnieniem), to 1 łyżkę stołową octu jabłkowego rozcieńczamy w litrze wody. Jeżeli zauważymy, że nasza skóra jest przesuszona, pojawił się łupież lub szybsze przetłuszczanie się włosów, to wówczas możemy dodać odrobinę większej ilości octu.

Uwaga: Jak rozpoznać, że przesadziliśmy z ilością octu? Włosy zaczynają się puszyć, są osłabione, przesuszone, natomiast skalp jest podrażniony.

Co ważne, płukanki nie stosujemy częściej niż raz lub maksymalnie dwa razy w tygodniu po nałożeniu szamponu. 

Po zastosowaniu płukanki ważne jest, aby ponownie przepłukać kosmyki samą wodą. Nigdy nie zostawiamy octu na włosach na przykład na noc tak jak w przypadku olejów roślinnych wykorzystywanych do zabiegu olejowania włosów.

Uwaga: Nieprzyjemny zapach octu samoistnie ulotni się z włosów.

Jaki ocet kupić?

Jeżeli mamy zamiar zastosować ocet w celach kosmetycznych, to przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na jego skład. Wybierajmy produkty: niefiltrowane, wykonane wyłącznie z jabłek, bez konserwantów. Jest to szczególnie ważne, ponieważ skóry wrażliwa, sucha, z tendencjami do łuszczenia może źle zareagować na konserwanty.

Uwaga: Na powierzchni octu niefiltrowanego może wytrącać się tak zwana matka octowa na korku o konsystencji galaretki. Jest to zupełnie naturalne zjawisko.

 

 

 

 


Bibliografia

R. Reszke, A. Reich, Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne w kosmetykach dostępnych w Polsce, Forum Dermatologicum, tom 2, nr 2, 2016 (dostęp online) https://journals.viamedica.pl/forum_dermatologicum/article/view/47568/35890

https://triny.pl/blog/ocet-jablkowy-bomba-witamin-dla-twojej-skory/

https://horex.pl/blog/ocet-jablkowy-na-wlosy-pielegnacyjna-rewelacja-efekty/

https://olini.pl/blog/baza-wiedzy/ocet-jablkowy-na-skore-twarz-i-wlosy