Zbyt wysokie libido – jakie są jego przyczyny?

Wysokie libido staje się problemem w sytuacji, gdy zaburza nasze życie codzienne. Wówczas nie powinno się go bagatelizować, ponieważ może być ono symptomem poważnego uzależnienia. Jakie są przyczyny nadmiernego popędu seksualnego? Czym dokładnie się objawia? Kiedy warto zgłosić się po pomoc do seksuologa? Przeczytajcie.

Kobieta i mężczyzna leżący w łożku

Czym jest libido i od czego zależy? 

Libido to inaczej popęd seksualny, czyli chęć podejmowania aktywności seksualnych. To właśnie z tym pojęciem związane jest odczuwanie podniecenia, produkcja wydzieliny w obrębie pochwy, czy wrażliwość na dotyk. 

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że poziom libido jest kwestią indywidualną. Popęd seksualny może rosnąć lub spadać wraz z wieloma czynnikami, na które często nie mamy bezpośredniego wpływu. Dlatego też trudno jest ocenić, jaka jest prawidłowa liczba stosunków seksualnych oraz co oznacza wysoki popęd seksualny.

Specjaliści podkreślają, że poziom libido uzależniony jest od:

  • czynników biologicznych, 
  • czynników psychologicznych, 
  • czynników społecznych. 

Czynniki biologiczne dotyczą ogólnej kondycji naszego organizmu. W przypadku kobiet popęd seksualny waha się wraz z fazami cyklu miesiączkowego – przyjmuje się, że najwyższy poziom libido przypada na okres dni płodnych oraz owulacji

Popęd seksualny zmienia się również wraz z wiekiem – wysokie libido można zaobserwować np. wśród mężczyzn pomiędzy 16. a 25. rokiem życia. 

Czynniki psychologiczne powiązane są nie tylko z naszymi przeżyciami z przeszłości, czy z zaburzeniami psychicznymi. Do czynników psychologicznych zalicza się także wpływ nadmiernego stresu na nasze zdrowie, zbyt szybkie tempo życia, a także występujące kompleksy. 

Natomiast czynniki społeczne zależą przede wszystkim od tego, jak wygląda relacja z naszym partnerem seksualnym. 

Jakie są objawy zbyt wysokiego libido? 

Mężczyzna siedzący na łożku
Wysoki poziom libido zaczyna być problemem w sytuacji, gdy utrudnia nam codzienne funkcjonowanie

Tak jak wspomnieliśmy, odczuwanie popędu seksualnego jest kwestią indywidualną. Nie zawsze duży popęd seksualny powinniśmy rozpatrywać w kategorii problemu, ponieważ każdy z nas prowadzi inne życie intymne, przede wszystkim oparte na różnej intensywności. O zbyt wysokim libido możemy mówić w sytuacji, gdy: 

  • popęd seksualny negatywnie wpływa na nasze życie, np. nie jesteśmy w stanie skupić się na pracy,
  • popęd seksualny nie pozwala nam zbudować i utrzymać szczęśliwej relacji partnerskiej,
  • odczuwamy przymus odbycia aktywności seksualnej, np. stosunku lub masturbacji
  • próbowaliśmy ograniczyć aktywność seksualną, ale czujemy, że nie jesteśmy w stanie tego zrealizować, 
  • wstydzimy się swojego popędu seksualnego i nie chcemy o tym porozmawiać z partnerem/partnerką lub z inną bliską osobą, 
  • żadne inne czynności nie są w stanie przerwać myślenia o czynnościach seksualnych, 
  • czujemy, że jesteśmy uzależnieni od masturbacji lub stosunku seksualnego, 
  • podwyższone libido wywołuje w nas dyskomfort psychiczny, 
  • aktywność seksualna staje się dla nas ucieczką od problemów lub sposobem do rozładowania negatywnych emocji, 
  • niezaspokojony popęd seksualny wzbudza w nas frustrację. 

Warto zaznaczyć, że wysoki poziom libido nie zawsze jest tożsamy z seksoholizmem. Popęd seksualny to jedynie potrzeba, myśl o zaspokojeniu aktywności seksualnej, natomiast seksoholizm to uzależnienie od stosunków seksualnych. 

Przyczyny nadmiernego popędu seksualnego 

Zbyt wysokie libido może mieć zarówno podłoże fizjologiczne, jak i psychiczne. Często jest powiązane z: 

  • zaburzeniami hormonalnymi, 
  • zaburzeniami natury psychicznej, np. zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, zespołem Aspergera, chorobą afektywną dwubiegunową,
  • chorobą Alzheimera, 
  • uszkodzeniem struktur mózgu, 
  • zażywaniem substancji psychotropowych,
  • poziomem neuroprzekaźników w mózgu – m.in. dopaminy i serotoniny, czyli hormonów szczęścia, 
  •  przyjmowaniem niektórych leków, np. stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona,
  • problemami psychologicznymi – aktywność seksualna staje się sposobem ucieczki od problemów. 

Przeczytaj: Masturbacja kobiet – poznaj sposoby i korzyści dla zdrowia

Wysokie libido – kiedy udać się do specjalisty? 

Jeżeli zbyt wysoki popęd seksualny zaczyna utrudniać nam normalne funkcjonowanie, nie jesteśmy w stanie skupić się na pracy, czujemy się źle z własnymi myślami, nie potrafimy zbudować stałego związku, odczuwamy przymus odbycia aktywności seksualnej, wówczas może to oznaczać poważny problem. Do specjalisty powinniśmy się ostatecznie zgłosić w sytuacji, gdy w naszym życiu seks staje się ważniejszy od obowiązków – istnieją przesłanki, że mamy do czynienia z uzależnieniem, czyli z seksoholizmem. 

Pamiętajmy o tym, że wszelkie obawy najlepiej skonsultować z wykształconym seksuologiem, który zdiagnozuje obecne problemy oraz dobierze skuteczną terapię. W sytuacji, gdy aktywność seksualna jest dla nas sposobem na odreagowanie wydarzeń z przeszłości, wówczas może być konieczna dodatkowa psychoterapia lub włączenie leczenia farmakologicznego. 

 

 

 

Bibliografia

A. Gomuła, Wpływ hormonów płciowych i neurotransmiterów na funkcje i zachowania seksualne, Seksuologia Polska 4(1), 2006 (dostęp online) https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/view/33619/24662

https://www.poradnikzdrowie.pl/seks/problemy-z-seksem/nadmierny-poped-seksualny-hiperseksualnosc-przyczyny-aa-oDzb-xqVY-fjz9.html

https://medycznewiadomosci.pl/blog/potencja/zbyt-wysokie-libido/

https://gemini.pl/poradnik/seks/kobiece-libido-od-czego-zalezy/