Szampon w kostce – hit czy kit? Wyjaśniamy działanie

Szampon w kostce na stałe zagościł na drogeryjnych półkach i cieszy się dużą popularnością na rynku kosmetycznym. Wynika to przede wszystkim z tego, że ten produkt jest prosty w użytkowaniu, a dodatkowo wydajny oraz zgodny z ideą zero waste. Szampon w kostce swoim działaniem nie różni się od tradycyjnych kosmetyków dostępnych w butelkach. Jego podstawowym zadaniem jest oczyszczenie naszych włosów i skóry głowy. Jakie są zalety szamponu w kostce? Jak go stosować? Przeczytajcie.

Szampon w kostce

Szampon w kostce – jaki jest jego skład?

Na początku warto podkreślić, że szampony w kostce, podobnie jak kosmetyki dostępne w butelkach, w swoim składzie mają substancję myjącą i oczyszczającą – SCI – Sodium Cocoyl Isethionate. To najdelikatniejszy dostępny na rynku anionowy surfakant z oleju koksowego. Występuje w stałej formie w postaci płatków i wykorzystywany jest głównie do produkcji kosmetyków myjących. Jest przyjazny dla środowiska, biodegradowalny i łagodny w działaniu dla włosów i skóry – nie wysusza, nie ściąga naskórka, zapewnia natomiast gęstą pianę i dobrze rozpuszcza zanieczyszczenia.

Szampony w kostce zawierają m.in.: łagodną substancję myjącą, naturalne oleje i ekstrakty roślinne, glinki, substancje konserwujące.

Oprócz substancji myjących w szamponach obecne są również naturalne oleje roślinne, glinki, ekstrakty – m.in.: olej z awokado, olej jojoba, olej z migdałów, masło shea, masło kakaowe, wyciąg aloesowy, wyciąg z czystka. Unika się natomiast parabenów i silikonów, które nadmiernie obciążają i wysuszają nasze kosmyki. 

Szampon w kostce zawiera również substancje konserwujące, które muszą zabezpieczyć produkt przed kontaktem z wodą.

Uwaga: Szampony w kostce przede wszystkim powinny charakteryzować się jak najbardziej naturalnym składem, ponieważ pH kosmetyku zbliżone jest do pH skóry głowy.

Szampon w kostce – jakie są jego zalety?

Jedną z największych zalet korzystania z szamponu w kostce jest jego wydajność. Producenci zapewniają, że kosmetyk może wystarczyć na 50-70 myć, czyli zastępuje od 2 do 3 butelek klasycznego, płynnego szamponu. 

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, szampony w kostce są zgodne z ideą zero waste. Co to oznacza? Wybierając kostkę, generujemy mniej śmieci, ponieważ nie pozbywamy się dodatkowych plastikowych butelek – szampony w kostce najczęściej pakowane są w ekologiczne pudełka. Produkty nie są także testowane na zwierzętach. Warto zaznaczyć, że kostka szamponu zajmuje mniej miejsca na półce czy w bagażu – dlatego też ten rodzaj szamponu sprawdza się podczas podróży.

Większość szamponów w kostce cechuje prosty, dobry i naturalny skład, czyli bez szkodliwych detergentów typu SLS i produktów odzwierzęcych. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że słowo „większość” nie odnosi się do całości. Na półkach drogeryjnych możemy również spotkać szampony w kostce, które nie są „eko”. Przed każdym zakupem kosmetyku warto więc zapoznać się nie tylko z etykietką widoczną na opakowaniu, ale również ze składem szczegółowym (INCI).

Przeczytaj: Wcierki do włosów – domowe przepisy i metody aplikacji

Jak stosować szampon w kostce?

Szampony w kostce dedykowane są dla każdego rodzaju włosów. Warto jednak wziąć pod uwagę, że trudniej nam będzie równomiernie zaaplikować kosmetyk na włosach długich, niż na włosach krótkich. Wysokiej jakości szampon w kostce pieni się równi dobrze, co szampon w płynnej konsystencji. Dodatkowo starannie myje i pielęgnuje nasze włosy. 

Z kosmetyku w kostce możemy korzystać na trzy sposoby.

Sposób pierwszy cieszy się największą popularnością. Na początku moczymy kostkę szamponu, potem delikatnie spieniamy ją w dłoniach, a następnie powstałą pianę nakładamy na skórę głowy. Dodatkowo wykonujemy masaż skalpu.

Druga metoda dedykowana jest zwłaszcza dla krótkich kosmyków. Polega na bezpośrednim pocieraniu kostki szamponu o zwilżone włosy, tak, aby wytworzyła się kremowa piana. Nasze ruchy powinny być łagodne – zbyt gwałtowne pocieranie może uszkodzić fryzurę, zwłaszcza w sytuacji, gdy włosy są zniszczone i przesuszone.

Do trzeciego sposobu użytkowania będziemy potrzebować pojemnika lub kubeczka, do którego wrzucamy kostkę szamponu oraz dolewamy wody. Całością wstrząsamy do momentu wytworzenia się piany. Następnie nakładamy ją na skórę głowy, wykonujemy masaż i myjemy włosy.

Bez względu an to, którą metodę wybierzemy, musimy pamiętać o dokładnym spłukaniu kosmetyku za pomocą letniej wody. Aplikację szamponu w kostce możemy powtórzyć – w zależności od naszych potrzeb i od stopnia zanieczyszczenia włosów.

Sprawdź: Olej rycynowy na włosy – jak stosować? Skuteczne sposoby

Stosowanie szamponu w kostce – jakie przynosi efekty?

Wybierając szampon w kostce, możemy mieć pewność, że nasza skóra głowy będzie dobrze oczyszczona – dzięki zawartości substancji myjącej. Kosmetyk usunie z włosów resztki produktów do stylizacji, a także kurz, sebum i inne zanieczyszczenia. Tak jak wspomnieliśmy, produkt nie przesusza ani nie podrażnia skóry głowy, może wręcz zmniejszyć dokuczliwy świąd. 

Polecamy: Jak dbać o włosy w ciąży? Podpowiadamy

Jak przechowywać szampon w kostce?

Aby jak najdłużej korzystać z dobrodziejstw szamponu, powinniśmy uważać, aby kostka nie miała stałego kontaktu z wodą. Kosmetyk możemy przechowywać więc w specjalnych mydelniczkach lub w dedykowanych puszkach. Niektóre szampony w kostce wyposażone są w sznurek do zawieszenia w łazience. Przed schowaniem kostki zwracajmy uwagę na to, czy na pewno jest ona sucha. Regularnie sprawdzajmy również, czy w do pojemnika nie dostała się woda.

Szampon w kostce a mydło do włosów – jakie są różnice?

Mydło do włosów
Mydło do włosów charakteryzuje się dobrym działaniem oczyszczającym oraz normalizującym wydzielanie sebum. Może jednak wpływać na zmatowienie i usztywnienie włosów

Warto podkreślić, że szampon w kostce nie jest tożsamy z mydłem do włosów – są to dwa zupełnie inne produkty. Różni je przede wszystkim skład oraz odczyn pH. 

Mydło w kostce również wytwarza pianę, którą aplikujemy na skalp i włosy. Ten produkt silnie oczyszcza skórę głowy i redukuje wytwarzanie sebum, dlatego wskazany są zwłaszcza w przypadku włosów z tendencją do nadmiernego przetłuszczania się. Charakteryzuje go odczyn zasadowy ze względu na to, że w składzie znajdziemy przede wszystkim wodorotlenek sodu, kwasy tłuszczowe oraz oleje. W mydłach do włosów zawarte są także składniki naturalne o właściwościach pielęgnacyjnych, czyli wyciągi roślinne, olejki eteryczne czy glinki. 

Stosując mydła do włosów, należy również wykonywać płukanki zakwaszające, aby nie dopuścić do zmatowienia i usztywnienia włosa.

Skutkiem ubocznym stosowania mydeł może myć zmatowienie oraz usztywnienie włosa. Winowajcą jest odczyn zasadowy powodujący otwieranie się łuski włosa. Chcąc uniknąć szorstkiej faktury kosmyków, po myciu należy stosować płukanki (np. octową lub z użyciem soku z cytryny), które doprowadzą do zakwaszenia pH – skóra głowy cechuje się lekko kwasowym pH.

Uwaga: Mydła do włosów nie są zalecane dla osób po zabiegu trwałej ondulacji.

Natomiast szampony w kostkach charakteryzują się kwasowym pH, czyli zbliżonym do naturalnego pH skalpu – po ich aplikacji nie trzeba więc stosować płukanki. W składzie szamponu w kostce znajdziemy łagodne detergenty myjące, glinki, witaminy i oleje roślinne. Nie zawierają natomiast – tak jak w przypadku mydła do włosów – zmydlonych kwasów tłuszczowych.

W obu przypadkach, stosując kosmetyki z naturalnym składem, musimy pamiętać o tym, że nasze włosy oraz skóra głowy potrzebują czasu na zaznajomienie się z nowymi substancjami – zwłaszcza w przypadku, gdy do tej pory używaliśmy wyłącznie szamponów z silikonami i parabenami. Skalp może reagować zaburzonym wydzielaniem sebum, czyli zwiększonym przetłuszczaniem się włosów u nasady. Nie zrażajmy się jednak do naturalnych kosmetyków – po czasie skóra głowy przyzwyczai się do braku sztucznych składników, a tym samym unormuje się wydzielanie sebum.

Zapoznaj się: Czym jest równowaga PEH i jak wpływa na włosy?

Jak stosować mydło do włosów?

Mydło do włosów stosujemy podobnie jak szampon w kostce. Metoda aplikacji tego kosmetyku najczęściej opiera się na pocieraniu kostką o zmoczone wcześniej włosy. Należy pamiętać, aby szampon nakładać zawsze od nasady włosów po końcówki – a nie na odwrót. Gdy mydło znajduje się już na skalpie, rozpoczynamy delikatny masaż, który powinien trwać do czasu, aż wytworzy się piana. Jeżeli produkt słabo się pieni, to dodatkowo możemy polać włosy wodą. Następnie dokładnie spłukujemy mydliny, a czynność powtarzamy jeszcze raz lub dwa razy. Przy końcowym myciu kosmetyk pozostawiamy na włosach na kilka minut – wówczas zadziała jak odżywka. Na końcu stosujemy kwaśną płukankę, np. z octową, aby przywrócić równowagę pH oraz domknąć łuski włosów.

Zobacz: Czym są dermokosmetyki? Wyjaśniamy

 

 

 

 

Bibliografia

D. Kwaśniewska, D. Wieczorek, K. Staszak, M. Woszczek, Quality of hair shampoos differing in the type of basic surfactant, Problemy jakości, 2019 (dostęp online) https://problemyjakosci.com.pl/wp-content/uploads/2020/01/PJ-4-2019.pdf

A. Piotrowska, N. Totko-Borkusiewicz, A. Klucznik, Olej kokosowy – możliwości zastosowań kosmetycznych, Postępy Fitoterapii, 20(2), 2019 (dostęp online) http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2019/07/pf_2019_136-144.pdf

K. Makuch, K. Opasińska, Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów, Studenckie Zeszyty Naukowe. Kosmetologia, tom 1, nr 1, Warszawa 2016 (dostęp online) https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/kosmetologia_ebook.pdf

M. Kostrzewa, Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów, Radom 2007 (dostęp online) https://zsm2krakow.pl/images/dokumenty/dydaktyka/tuf/technik.uslug.fryzjerskich_514[02]_z3.03_u.pdf

Z. Sarbak, B. Jachymska-Sarbak, A. Sarbak, Chemia w kosmetyce i kosmetologii, 2013 (dostęp online) http://www.link.biz.pl/ST/st656.pdf

https://www.superpharm.pl/blog/szampon-w-kostce-jak-uzywac-i-jakie-ma-zalety