Olej z czarnuszki na twarz – właściwości, działanie, zastosowanie

W jaki sposób stosować olej z czarnuszki na twarz? Do jakiego typu skóry jest przeznaczony? Jakie uzyskamy efekty, włączając olej z czarnuszki do rutyny pielęgnacyjnej? Poznajcie bliżej cenne właściwości oleju z czarnuszki pozyskiwanego w procesie tłoczenia nasion czarnuszki siewnej.

Trzy kobiety

Olej z czarnuszki znajduje szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i kosmetycznym. Stanowi on składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów, ale także można stosować go w roli samodzielnego specyfiku – o czym przeczytacie w dalszej części artykułu.

Olej z czarnuszki na twarz – składniki czynne

Olej z czarnuszki swe działanie pielęgnacyjne zawdzięcza cennej zawartości składników czynnych, które między innymi poprawiają elastyczność skóry, jej stan oraz ogólną kondycję. Zwłaszcza obecność wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6 i omega-9 sprawia, że olej z czarnuszki wykazuje działanie ochronne na skórę, a także poprawia strukturalność błon komórkowych w komórkach skóry.

Karwakrol oraz nigellon w składzie sprawiają, że olej roślinny uzyskuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Oznacza to, że hamuje on szkodliwe działanie wolnych rodników, a to właśnie one determinują stany zapalne, uszkadzają DNA komórek skóry, przyspieszają ich procesy starzenia.

Olej z czarnuszki zawiera między innymi: kwasy tłuszczowe z rodziny omega-6, kwasy tłuszczowe z rodziny omega-9, witaminę A, witaminę E.

Witamina A oraz witamina E to naturalne antyoksydanty, które również hamują działanie wolnych rodników. Natomiast aminokwasy, minerały i białka dodatkowo wspomagają regenerację naskórka.

Olej z czarnuszki na twarz – dla jakiej skóry?

Olej z czarnuszki należy do olejów:

  • schnących,
  • o lekkiej konsystencji,
  • o szybkim czasie wchłaniania,
  • o zawartości ponad 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Oznacza to, że dedykowany jest zwłaszcza do cer:

  • problematycznych i trądzikowych,
  • tłustych,
  • dojrzałych,
  • normalnych.

Specjaliści podkreślają, że olej z czarnuszki może być stosowany u osób borykających się ze skórą alergiczną, która skłonna jest do podrażnień i częstych stanów zapalnych.

Olej z czarnuszki wykorzystywany jest także w dermatologii. Przynosi pozytywne efekty, wspierając nie tylko wspomnianą terapię chorób alergicznych, ale także grzybic i neurodermatoz, czyli chorób nerwowo-skórnych, do których grona należy między innymi atopowe zapalenie skóry (AZS).

Olej z czarnuszki na twarz – działanie

Produkty i gadżety kosmetyczne
Olej z czarnuszki między innymi poprawia elastyczność skóry oraz wspiera walkę z trądzikiem

Olej z czarnuszki (dzięki zawartości kwasów tłuszczowych, witamin, antyoksydantów) wykazuje działanie: przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe, antyalergiczne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, ochronne, nawilżające, łagodzące.

Olej z czarnuszki nawilża, chroni i poprawia koloryt skóry

Olej z czarnuszki nawilża od środka naskórek, a także zmiękcza go i koi. Regularnie stosowany, może poprawić koloryt skóry i sprawić, że nasza twarz nabierze naturalnego blasku. Wspiera również procesy oczyszczania skóry z toksyn, neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników i chroni naskórek przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Olej z czarnuszki a trądzik

Dzięki temu, że olej z czarnuszki łagodzi stany zapalne skóry i wykazuje działanie antybakteryjne, to stosowany jest wspomagająco w leczeniu trądziku pospolitego. Zmniejsza zmiany trądzikowe, wypryski skórne i zaskórniki. Co więcej, reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu zmniejsza wydzielanie sebum, z którym bardzo często borykają się skóry problematyczne, trądzikowe i tłuste. Przyspiesza także procesy gojenia się ran i co ważne w przypadku skór problematycznych, nie zapycha i nie prowadzi do powstawania nowych wyprysków.

Uwaga: Pierwsze efekty działania w przypadku cer problematycznych i trądzikowych można zauważyć po miesiącu regularnego stosowania oleju z czarnuszki.

Przeczytaj: Zioła na trądzik – 10 ziół o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym

Olej z czarnuszki a reakcje alergiczne

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, olej z czarnuszki łagodzi stany zapalne, podrażnienia, świąd, wysypki, zaczerwienienia i inne objawy powiązane z reakcją alergiczną.

Olej z czarnuszki a zmarszczki

Badania naukowe wskazują, że olej z czarnuszki charakteryzuje się działaniem przeciwstarzeniowym. Oznacza to, że może spłycać drobne zmarszczki, a także spowalniać procesy starzenia się komórek naskórka, poprawiać jędrność i elastyczność skóry. Przyspiesza on procesy odnowy skóry i pobudza produkcję kolagenu – ważnego składnika naskórka, którego produkcja zmniejsza się po ukończeniu 25. roku życia.

Jak stosować olej z czarnuszki na twarz?

Dzięki temu, że olej z czarnuszki szybko się wchłania oraz jest łagodny dla skóry i nie powoduje reakcji alergicznych, to możemy go stosować bezpośrednio na naszą skórę. Poniżej przedstawiamy możliwości.

Uwaga: Olej z czarnuszki możemy również łączyć z innymi produktami do twarzy, zwłaszcza z: żelem aloesowym, kwasem hialuronowym, olejem z jojoba.

Olej z czarnuszki na twarz w roli naturalnego serum

Olej z czarnuszki nakładamy bezpośrednio na lekko zwilżoną skórę (warto sięgać na przykład po hydrolat lub łagodny tonik bez alkoholu w składzie). Pamiętajmy jednak, aby ilość oleju była niewielka – wystarczą już trzy krople, które powinniśmy równomiernie rozprowadzić na twarzy.

Olej z czarnuszki aplikuje się na lekko zwilżoną skórę. Wystarczy jego niewielka ilość (3 krople), aby wspomóc regenerację naskórka.

Uwaga: Olej z czarnuszki w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej należy stosować naprzemiennie z kremem nawilżającym. Dlaczego? Oleje roślinne nie cechują się właściwościami higroskopijnymi, co oznacza, że same nie zapewnią naszej skórze optymalnego poziomu nawilżenia.

Olej z czarnuszki najlepiej aplikować po wieczornym demakijażu i pielęgnacji. Wówczas w nocy składniki aktywne lepiej wnikną w głąb naskórka. Rano, przed nałożeniem makijażu, dokładnie oczyszczamy twarz z resztek oleju. Nie zapominamy o zastosowaniu kremu oraz kosmetyku z filtrem przeciwsłonecznym pod makijaż.

Uwaga: Na początku pielęgnacji z użyciem oleju z czarnuszki możemy zaobserwować „wysyp” na twarzy, czyli zwiększoną liczbę niedoskonałości skórnych. Jest to działanie naturalne, spowodowane oczyszczaniem się skóry oraz regulacją wydzielania serum. „Wysyp” może, ale nie musi u nas wystąpić. Po kilku dniach niedoskonałości samoistnie znikną.

Olej z czarnuszki w zastosowaniu punktowym

Olej z czarnuszki doskonale łagodzi podrażnienia skóry, reakcje alergiczne, wysypki oraz zmniejsza widoczność wyprysków skórnych i zmian trądzikowych. Dlatego też możemy stosować go punktowo na podrażnione miejsca lub na zmiany skórne.

Masaż twarzy olejem z czarnuszki

Po aplikacji oleju z czarnuszki na twarz warto wykonać masaż. Jeżeli nie dysponujemy specjalistycznym rollerem, to oczywiście wystarczą nam opuszki palców. My polecamy jednak masaż z użyciem rollera z kamieni szlachetnych.
Masaż twarzy rollerem: Na początku oczyszczamy i tonizujemy twarz. Następnie nakładamy na nią olej z czarnuszki, który będzie stanowić poślizg dla rollera, a także pobudzamy skórę samymi palcami, aby wzmocnić działanie masażu z rollerem. Teraz przechodzimy do właściwego masażu:

  • masaż rozpoczynamy od szyi i kierujemy się w jednym kierunku – ku górze,
  • przechodzimy do linii żuchwy i masujemy od żuchwy do kości policzkowej, a następnie od szczęki do ucha,
  • teraz roller ustawiamy w okolicach nosa, a ruchy wykonujemy w kierunku od skrzydełek nosa do uszu,
  • masaż okolic oczu przeprowadzamy od wewnętrznego kąciku ku kącikowi zewnętrznemu, rolujemy również powieki,
  • masaż czoła rozpoczynamy na wysokości styku brwi, a roller przesuwamy do góry, czyli w kierunku linii włosów.

Serum na wypryski i zmiany trądzikowe

Z pomocą oleju z czarnuszki stworzymy również domowe serum na wypryski. Do jego wykonania potrzebujemy:

  • małą buteleczkę – najlepiej z pipetą,
  • olej z czarnuszki,
  • olejek z drzewa herbacianego,
  • witaminę E w ampułce.

Mieszamy ze sobą: łyżkę stołową oleju z czarnuszki, 5 kropli olejku z drzewa herbacianego, jedną kroplę witaminy E. Serum stosujemy wieczorem, omijając okolice oczu.

Maseczka z olejem z czarnuszki i z białą glinką

Maseczka z białej glinki
Z oleju z czarnuszki oraz z białej glinki wykonamy domową maseczkę

Olej z czarnuszki może stanowić bazę maseczek do twarzy. Poniżej prezentujemy przepis na domową maseczkę, która naturalnie oczyszcza oraz wygładza skórę.
Składniki: Olej z czarnuszki, biała glinka, płatki owsiane.

Wykonanie: Mieszamy ze sobą trzy małe łyżeczki oleju z czarnuszki, łyżeczkę białej glinki oraz łyżeczkę płatków owsianych. Powstała masa nie powinna być zbyt gęsta. Jeżeli tak się stanie, warto dodać do niej naturalny hydrolat. Maseczkę nakładamy na twarz, omijając okolice oczu oraz ust. Po upływie 10 minut zmywamy ją za pomocą ciepłej wody. Naturalny kosmetyk stosujemy raz w tygodniu.

Uwaga: Białą glinkę należy nakładać za pomocą plastikowej łyżeczki. Klasyczna, metalowa łyżka dezaktywuje jej cenne działanie.

Peelingi do twarzy z oleju z czarnuszki

Olej z czarnuszki może stanowić bazę do domowego peelingu do twarzy. Wówczas pomoże nam dogłębnie oczyścić naskórek, a także przyczyni się do jego regeneracji.

Olej z czarnuszki w metodzie OCM

Olej z czarnuszki znajduje zastosowanie także w metodzie OCM (ang. Oil Cleansing Method), czyli w oczyszczaniu skóry olejami. Dedykowana jest zwłaszcza do cery tłustej. Mieszankę do OCM otrzymujemy, mieszając ze sobą olej z czarnuszki z olejem rycynowym (w proporcjach 70% olej z czarnuszki oraz 30% olej rycynowy).

Zakup oleju z czarnuszki – na co zwrócić uwagę?

Wybierając olej z czarnuszki, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby był tłoczony na zimno, czyli w temperaturze poniżej 40 stopni Celsjusza. Na butelce powinna widnieć także informacja, że jest nierafinowany oraz nieprzetworzony.

Warto kupować oleje, które zamknięte są w ciemnej butelce, wówczas naturalny produkt chroniony jest przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, a tym samym na dłużej zachowa pełnię swoich cennych właściwości.

Przeczytaj również: Olej z czarnuszki w kuchni – jakie ma zastosowanie?

 

 

 

Bibliografia

A. Kaźmierczak, D. Wcisło-Dziadecka, N. Zmarzły, Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, XXXI(1A), 2018 (dostęp online) http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2018/07/pnm_2018_01A_061-064.pdf 

https://triny.pl/blog/olej-z-czarnuszki-zloto-faraonow-w-twojej-lazience/

https://www.olejznatury.pl/olej-i-jego-wlasciwosci-przeciwzmarszczkowe-czy-to-mozliwe

https://martkanatura.pl/olej-z-czarnuszki-na-wlosy-i-twarz-jak-stosowac-olej-z-czarnuszki/