Olej rycynowy na włosy – jak stosować? Skuteczne sposoby

Jakie efekty uzyskamy, stosując olej rycynowy na włosy? Jak go poprawnie nakładać? Czy nadaje się również do skóry głowy? Czy istnieją przeciwwskazania do aplikowania oleju rycynowego na włosy? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w artykule.

Kobieta pokazująca lśniące włosy po kuracji olejem rycynowym

Olej rycynowy na włosy – korzyści stosowania

Olej rycynowy (Ricinus Communis Seed Oil, Castor Oil) pozyskiwany jest z nasion rącznika pospolitego. W jego składzie możemy naleźć kwas rycynolowy, nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6 oraz omega-9, przeciwutleniacz – witaminę E – oraz białko i minerały. 

Wymienione składniki aktywne zawarte w oleju rycynowym zapewnią naszym włosom przede wszystkim regenerację i odżywienie. Zwiększą również elastyczność, nabłyszczą oraz sprawią, że kosmyki będą miękkie, jedwabiste w dotyku i łatwiejsze w stylizacji. 

Olej rycynowy aplikowany na skórę głowy wpływa na przyspieszenie porostu nowych włosów, pobudza mikrokrążenie skóry, dzięki czemu odżywia cebulki włosowe. Olej wykazuje również właściwości: 

  • antyseptyczne, 
  • antybakteryjne, 
  • seboregulujące, 
  • grzybobójcze. 

Stosowany do problematycznej skóry głowy, zmniejsza towarzyszące stany zapalne, przyspiesza proces regeneracji ran, normalizuje pracę gruczołów łojowych oraz ogranicza istniejący łupież i zapobiega dalszemu wysuszaniu skalpu. 

Olej rycynowy – do jakich włosów?

Olej rycynowy może być stosowany do każdego rodzaju włosów, jednak najlepiej sprawdza się w pielęgnacji włosów niskoporowatych oraz średnioporowatych. W przypadku kosmyków wysokoporowatych możemy zaobserwować puszenie, zwłaszcza końcówek, a także przesuszenie na całej długości. Oczywiście jest to kwestia indywidualna i najlepiej samemu sprawdzić, czy stosowanie oleju rycynowego przyniesie nam zadowalające efekty. 

Uwaga: Na olej rycynowy powinny uważać blondynki o jasnym lub chłodnym odcieniu blondu – olej może lekko przyciemnić włosy. 

Jak nakładać olej rycynowy na włosy? 

Aplikacja oleju rycynowego na włosy może sprawiać nam trudności. Wynika to z tego, że olej jest bardzo gęsty oraz nierozpuszczalny w wodzie. Aby zmyć go dokładnie z powierzchni włosa, musimy użyć szamponu lub metody emulgowania odżywką lub maską. Pamiętajmy o tym, że źle domyty olej sprawi, że nasze kosmyki będą tłuste i przyklapnięte. 

Olej rycynowy nie sprawdza się również w roli serum do rozdwojonych końcówek. Wynika to z jego gęstej konsystencji oraz z tego, że może dodatkowo przesuszyć nasze problematyczne końce włosów. 

Olej rycynowy na skórę głowy 

Tak jak pisaliśmy, olej rycynowy aplikowany na skórę głowy w roli wcierki pobudza cebulki włosowe do wzrostu, hamuje nadmierne wypadanie włosów, reguluje wydzielanie się sebum, pomaga również w równoważeniu pH skóry. 

Najlepszym rozwiązaniem jest wymieszanie oleju rycynowego z innym olejem, dzięki czemu pozyskamy mieszankę o lżejszej konsystencji. 

Nakładamy maksymalnie 2 łyżki stołowe mieszanki olejów na skórę głowy, a następnie pozostawiamy na minimum 30 minut. Na końcu zmywamy olej za pomocą szamponu – tutaj sprawdzi się mocniejszy szampon zawierający w swoim składzie SLS. Szampony naturalne, bazujące na glukozydzie, mogą nie zmywać oleju zbyt dokładnie. Opcjonalnie na skórę głowy nakładamy również odżywkę, którą zmywamy po upływie 15 minut. 

Uwaga: Olej rycynowy może wywoływać reakcję alergiczną. Przed pierwszą aplikacją oleju na skórę głowy warto wykonać próbę uczuleniową. Niewielką ilość oleju aplikujemy na skórę za uchem lub na zgięciu łokcia. Jeżeli nie zauważymy objawów takich jak pieczenie, swędzenie, zaczerwienie, wówczas możemy bezpiecznie nałożyć olej na skalp. 

Olej rycynowy w zabiegu olejowania 

Olej rycynowy wykorzystywany jest również podczas zabiegu olejowania włosów. Możemy użyć samego oleju rycynowego, wcześniej rozgrzewając go w dłoniach, lub wymieszać z innym olejem, np. kokosowym czy arganowym.

Zarówno sam olej rycynowy, jak i mieszankę olejów warto nakładać, wykorzystując dwie metody: na mokro oraz na podkład. Zwłaszcza olejowanie na humektantowym, zatrzymującym wilgoć podkładzie, sprawi, że olej będzie się łatwiej rozprowadzać. W roli podkładu możemy wykorzystać np. żel aloesowy

Przy obu metodach aplikujemy olej na całą długość włosów. Dla lepszych rezultatów możemy je zawinąć w ręcznik, czepek lub w folię spożywczą. Po upływie minimum 30 minut zmywamy olej. Tutaj, tak jak wspomnieliśmy, nie wystarczy sama woda, dlatego też na kosmyki nakładamy odżywkę lub maskę. Po 15 minutach zmywamy całość – olej powinien zostać dokładnie domyty. 

Zabieg olejowania stosujemy maksymalnie dwa razy w tygodniu. 

Olej rycynowy w domowej masce do włosów 

Olej rycynowy może stanowić jeden ze składników domowych masek do włosów. Poniżej prezentujemy wykonanie maski jajecznej.

Przygotowanie: Mieszamy ze sobą żółtko surowego jaja kurzego, łyżkę stołową oleju rycynowego oraz łyżkę stołową soku z cytryny. Mieszankę nakładamy na pasma włosów, które następnie przykrywamy czepkiem lub ręcznikiem. Po 30 minutach kosmetyk zmywamy szamponem. 

Jakie efekty uzyskami dzięki zastosowaniu maski? Włosy będą wzmocnione i nabłyszczone. Żółtko odżywia włosy oraz skórę głowy, a sok z cytryny tonizuje. 

Olej rycynowy jako dodatek do kosmetyków 

Kilka kropli oleju rycynowego możemy również dodać do ulubionych kosmetyków do włosów – najlepiej do odżywek lub masek. Wówczas wzmocnimy regeneracyjne oraz pielęgnacyjne działanie preparatów. Olej rycynowy sprawi, że włosy będą jeszcze bardziej miękkie i lśniące. Nie możemy jednak przesadzać z jego ilością – nadmiar oleju może wysuszać kosmyki. 

Olej rycynowy na włosy – kiedy zauważymy efekty?

Kobieta aplikująca olej rycynowy na skórę
Stosując olej rycynowy na włosy, musimy uzbroić się w cierpliwość. Widoczne efekty zauważymy dopiero po kilku tygodniach

Przyjmuje się, że na pełne rezultaty kuracji z użyciem oleju rycynowego powinniśmy poczekać minimum trzy miesiące. Ten czas dotyczy przede wszystkim stosowania oleju na skórę głowy – wzmocnienia włosów i cebulek nie zobaczymy od razu ze względy na tempo wzrostu włosów. 

Jaki olej rycynowy wybierać? 

Przy zakupie oleju rycynowego powinno się przede wszystkim zwracać uwagę na nazwę wymienioną na etykiecie. Wybierajmy olej rycynowy, a nie olejek. Nazwa olejek wskazuje na to, że w butelce zawarta jest mieszanka różnych olejów, a nie czysty i najbardziej odżywczy olej rycynowy. 

Zwróćmy uwagę również na to, by olej był tłoczony na zimno. Tylko wtedy mamy pewność, że w jego składzie zawarte są aktywne składniki pielęgnacyjne. 
Ważna jest także kwestia samej butelki. Najlepsze są te wykonane z ciemnego szkła, ponieważ ograniczają przepuszczanie promieni słonecznych. 

Przechowywanie 

Aby jak najdłużej zachować cenne składniki odżywcze, powinniśmy przechowywać olej rycynowy w zaciemnionym, chłodnym oraz suchym miejscu.

Przeciwwskazania do stosowania oleju rycynowego na włosy 

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, olej rycynowy może wywołać reakcję alergiczną skóry, dlatego też zaleca się przeprowadzenie próby uczuleniowej przed jego pierwszym użyciem. 

Olej rycynowy na włosy nie jest polecany dla osób borykających się z nadmiernym wypadaniem kosmyków. Naturalny olej może mocni obciążyć osłabione już włosy, co przyczynia się do ich wzmożonej utraty. 

Stosowanie zbyt dużych ilości oleju może nam również zaszkodzić – dojedzie wówczas do przesuszenie skóry głowy oraz przesuszenia kosmyków na ich całej długości. Jeżeli zauważymy, że po zastosowaniu oleju nasze włosy są bardziej suche, to oznacza to, że musimy zmniejszyć częstotliwość jego stosowania oraz ilość. 

Przeciwwskazaniem do sięgania po olej rycynowy jest posiadanie blond włosów oraz włosów rozjaśnianych – może dojść do przyciemnienia kosmyków. 

Osoby z kruchymi, suchymi, zniszczonymi włosami i końcówkami również powinny unikać tego naturalnego kosmetyku. 

Przeczytaj również: Olej rycynowy w ciąży – czy przyspiesza poród?

 

 

 

Bibliografia

L. Chrząstek, B. Dondela, M. Deska, Bezpieczne składniki kosmetyków – lipidy i ich pochodne, Prace naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, tom II, 2015

https://olini.pl/blog/baza-wiedzy/olejek-rycynowy-na-wlosy

https://piotrturkowski.pl/blog/olej-rycynowy-wlasciwosci-na-wlosy/

https://strefaurody.pl/Olejek-rycynowy-na-wlosy-rzesy-twarz-kosmetyczny-hit-za-kilka-zlotych-blog-pol-1650369465.html