Olej palmowy na włosy – jak go stosować?

Olej palmowy coraz częściej wykorzystywany jest do pielęgnacji włosów. Jakie są prozdrowotne właściwości oleju palmowego? W jaki sposób stosować olej palmowy na włosy? Czy można go używać do metody mycia OMO?

Olej palmowy naturalny w słoiku

Jakie właściwości ma olej palmowy?

Olej palmowy powstaje w procesie tłoczenia na zimno nasion olejowca gwinejskiego, nazywanego również palmą olejową. Naturalny, nierafinowany olej występuje w barwie pomarańczowo-brązowej. Jest to zasługa dużej ilości beta-karotenu. Co ciekawe, jedna łyżka stołowa oleju palmowego dostarcza 10-krotnie wyższą dawkę beta-karotenu, niż marchew. 

W składzie oleju palmowego znajdziemy również witaminę A, witaminę E, witaminę K, kwasy omega-3, kwasy omega-6, kwas palmitynowy i koenzym Q10. Substancje odżywcze wpływają na witaminizację komórek i odżywienie włosów. Witamina E jest silnym antyoksydantem, który niweluje szkodliwy wpływ wolnych rodników i naturalnie uelastycznia strukturę naszych kosmyków. 

W składzie oleju palmowego znajdują się: witamina A, witamina E, witamina K, kwasy omega-3, kwasy omega-6, koenzym Q10.  

Olej palmowy jest również uważany za naturalny filtr UV – chroni włosy i skórę głowy przed działaniem promieniowania słonecznego.

Olej palmowy – do jakich włosów? 

Olej palmowy nadaje się do praktycznie każdego rodzaju włosa i pozytywnie wpłynie na kondycję nawet silnie zniszczonych kosmyków. Najczęściej polecany jest dla włosów niskoporowatych. Charakteryzują się one domkniętą łuską, w dotyku są śliskie, gładkie. Są oporne w stylizacji i mają tendencję do utraty objętości oraz do nadmiernego przetłuszczania. 

Olej palmowy sprawdzi się podczas pielęgnacji przesuszonej skóry głowy, wzmocni cebulki włosowe, pomoże w walce z łupieżem oraz z ogólnymi stanami zapalnymi skalpu. 

Olej palmowy pozytywnie wpłynie na kondycję włosów – odżywi, nawilży, wygładzi. Dodatkowo wzmocni cebulki włosowe, odbuduje rozdwojone końcówki. 

Nakładany na całą długość włosów nawilża je oraz regeneruje. Dodatkowo charakteryzuje się działaniem odżywiającym, wygładzającym, zmiękczającym. Regularnie stosowany wpływa na odbudowę rozdwojonych końcówek i zabezpiecza pasma przed szkodliwym działaniem czynników środowiska zewnętrznego, np. promieniowania słonecznego lub chlorowanej wody. 

Olej palmowy może być także stosowany na włosach przetłuszczających się. Wpłynie na regulację sebum i sprawi, że włosy będą miękkie i lśniące. 

Uwaga: Olej palmowy powinien być stosowany ze szczególną uwagą na włosach blond. Poprzez pomarańczową barwę może nadawać jasnym włosom żółte tony. 

Przeczytaj: Olej palmowy a kokosowy – jaka jest różnica? 

Jak stosować olej palmowy na włosy?

null
Olej palmowy możemy nakładać na wilgotne włosy podczas zabiegu olejowania

Olej palmowy możemy wykorzystać podczas domowego zabiegu olejowania włosów. Nakłada się go na suche lub na mokre włosy. My polecamy stosowanie go na wilgotne włosy ze względu na łatwiejszą aplikację. Po zmoczeniu odsączamy nadmiar wody z kosmyków z pomocą ręcznika. 

Ważne, aby przed aplikacją odpowiednio rozgrzać kosmetyk – olej musi zmienić swój stan skupienia na płynny. Wystarczy, że nabierzemy niewielką ilość oleju na dłonie, a powinien się on samoistnie rozpuścić. 

Olej palmowy możemy stosować do domowego zabiegu olejowania włosów. 

Przed zabiegiem olejowania musimy dokładnie oczyścić naszą skórę głowy oraz włosy. Nadmiar sebum, resztki produktów do stylizacji oraz kurz mogą negatywnie wpłynąć na rezultaty olejowania. 

Olej palmowy nakładamy na całą długość włosów – olej szybko się wchłania, nie obciąża i nie skleja kosmyków. Ilość produktu zależy od porowatości włosów (stopnia rozchylenia łusek), podatności skóry głowy na przetłuszczenie oraz podatności na wchłanianie się kosmetyków. Po kilku zabiegach olejowania powinniśmy już sami wiedzieć, jak prawidłowo nakładać olej oraz przede wszystkim w jakiej ilości. 

Uwaga: Podczas aplikacji oleju powinniśmy omijać okolice twarzy i szyi – olej palmowy może zabarwić naszą skórę. 

Po rozprowadzeniu oleju możemy zawinąć włosy w ręcznik lub w foliowy czepek. Wyższa temperatura sprawi, że składniki odżywcze zawarte w oleju palmowym jeszcze szybciej wchłoną się w głąb pasm. Po upływie minimum 30 minut olej należy zmyć. Jeżeli zależy nam na szybkich rezultatach, to olej palmowy możemy również zaaplikować na noc. Warto jednak pamiętać o tym, że produkt może ubrudzić naszą pościel i ubranie. 

Zabieg olejowania należy przeprowadzać raz w tygodniu. Pierwsze efekty będziemy mogli zauważyć na naszych włosach już po miesiącu, czyli po czterech aplikacjach. Należy pamiętać o tym, aby zabieg olejowania przeprowadzać regularnie. Jeżeli przerwiemy kurację, to nie uzyskamy zadowalających efektów. 

Zapoznaj się: Hashimoto a wypadanie włosów – jak temu zaradzić?

Jak zmywać olej palmowy z włosów? 

Zabieg olejowania włosów może przysporzyć nam kłopotów z dokładnym zmyciem oleju palmowego. Nie spłuczemy go za pomocą wody, dlatego też po każdym zabiegu powinniśmy zmywać olej szamponem. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak tzw. emulgowanie oleju. 

Czym jest emulgowanie? To zmywanie oleju z powierzchni naszych włosów za pomocą odżywki lub maski. Wystarczy, że na kosmyki, na których znajduje się olej palmowy, nałożymy odżywkę i pozostawimy ją na około 15 minut. Po upływie tego czasu kosmetyk zmywamy – na naszych włosach nie powinny pozostać już żadne resztki oleju. 

Emulgowanie to najbezpieczniejszy sposób zmywania oleju z powierzchni włosa. Jeżeli skorzystamy jedynie z szamponu, to możemy zauważyć, że po wysuszeniu nasze kosmyki układają się w tzw. strąki i nie wyglądają na świeżo umyte. 

Zobacz: Jaki podkład pod olejowanie włosów?

Metoda OMO a olej palmowy 

Olej palmowy coraz częściej stosowany jest nie tylko do klasycznego zabiegu olejowania włosów. Produkt z palmy olejowej znalazł również wielu zwolenników, którzy używają go w metodzie mycia włosów OMO, czyli olej-mycie-odżywka. 

Mycie włosów metodą OMO przede wszystkim sprawia, że kosmyki są maksymalnie nawilżone i odżywione. Jest skutecznym sposobem na szybką poprawę kondycji włosa i sprawdza się przy każdej porowatości. Chroni również strukturę włosa przed znacznym przesuszeniem oraz zniszczeniem. 

Jak myć włosy metodą OMO? 

Metodę OMO możemy podzielić na trzy proste kroki. 

  • Krok pierwszy

Włosy i skórę głowy zwilżamy, a nadmiar wody odciskamy za pomocą ręcznika. Olej palmowy nakładamy od linii uszu do końcówek włosów. Olej najlepiej pozostawić na włosach na około 30 minut. 

  • Krok drugi 

Bez spłukiwania oleju nakładamy szampon i dokładnie myjemy skórę głowy. Powstałą pianę wmasowujemy na całą długość kosmyków. Na końcu spłukujemy włosy. 

  • Krok trzeci 

Po aplikacji i zmyciu szamponu nakładamy na włosy odżywkę. Po upływie około 10 minut należy spłukać kosmetyk letnią wodą. Zadaniem odżywki jest domknięcie łuski włosów oraz wzbogacenie ich w substancje odżywcze. 

Przeczytaj: Szampon w kostce – hit czy kit? Wyjaśniamy działanie

Jak przechowywać olej palmowy?

Jeżeli chcemy, aby olej palmowy jak najdłużej zachował swoje dobroczynne właściwości i składniki, to musimy zadbać o jego odpowiednie przechowywanie. Najważniejsze, aby olej był chroniony przed wysoką temperaturą, światłem słonecznym oraz wilgocią. Powinien zostać umieszczony w szczelnie zamkniętym opakowaniu.