Budowa penisa i mechanizm erekcji
Zanim przejdziemy do analizy badań naukowych i określenia, jaka jest średnia długość penisa na świecie i w Polsce, to krótko przedstawimy budowę członka oraz mechanizm erekcji.
Męski członek, inaczej penis lub prącie, zbudowany jest z trzech zewnętrznych odcinków, wśród których wyodrębnia się:
- korzeń,
- trzon,
- żołądź.
Korzeń to nieruchomy odcinek penisa, który przymocowany jest do mięśnia kulszowo-jamistego oraz do kości łonowej. Trzon stanowi środkową i jednocześnie najdłuższą część prącia. Jest ruchomy i może zwiększać swoją objętość. Na zewnątrz pokryty jest skórą oraz dwiema warstwami powięzi. Natomiast żołądź znajduje się na końcu penisa i pokryty jest tzw. skórną śluzówką. W stanie spoczynku przykrywa go fałd skóry – napletek – który zsuwa się podczas erekcji. Napletek połączony jest za pomocą wędzidełka.
Wewnątrz penisa znajdują się natomiast dwa ciała jamiste oraz jedno ciało gąbczaste. Ciała jamiste uczestniczą w męskiej erekcji, a przez ciało gąbczaste przebiega cewka moczowa i nasieniowód.
Na czym polega erekcja?
Erekcja to określenie wzwodu członka, do którego dochodzi przy współudziale układu nerwowego oraz układu naczyniowego na skutek podniecenia seksualnego. Erekcja następuje poprzez wypełnienie ciał jamistych krwią i przy równoczesnej niemożności jej odpływu – jest to możliwe dzięki wielu procesom zachodzącym w męskim organizmie.
Penis usztywnia się poprzez obecność tlenku azotu. Podczas silnego podniecenia tlenek azotu produkowany jest w autonomicznych zakończeniach nerwowych i odpowiada za rozkurcz naczyń krwionośnych ciał jamistych – czyli na swobodny przepływ krwi. Natomiast wzrost ciśnienia w obrębie ciał jamistych, sprawia, że naczynia się zamykają, dzięki czemu odpływ krwi z penisa jest utrudniony, a erekcja może zostać utrzymana.
Sprawdź: Dieta na potencję – co jeść, aby wzmocnić erekcję?
Jaka jest średnia długość penisa?
Jedne z pierwszych badań poświęconych rozmiarowi męskiego członka zostały przeprowadzone w latach 1938-1963 przez amerykański Instytut Kinseya. Wówczas przedstawiono, że:
- średnia długość członka w spoczynku u mężczyzny w wieku 20-59 lat wynosi 9,70 centymetrów,
- średnia długość członka po wyprostowaniu – 16,74 centymetry,
- średnia długość członka w stanie erekcji – od 12,7 do 16,6 centymetrów,
- średni obwód członka we wzwodzie – od 10 do 12,5 centymetrów.
Uzyskane wyniki nie były jednak wiarygodne, ponieważ dane zostały zebrane na podstawie ankiety, którą samodzielnie wypełniali mężczyźni. Mimo to w niektórych źródłach do dzisiaj można znaleźć informację, że średnia długość członka białego mężczyzny w stanie erekcji wynosi 16,5 centymetrów.
Późniejsze badania zostały przeprowadzone w warunkach klinicznych, a pomiarów dokonywał wykwalifikowany personel medyczny. Naukowcy wykazali, że przeciętna długość penisa w stanie spoczynku waha się od 8,60 centymetrów do 9,22 centymetrów. Natomiast w stanie erekcji wynosi ona od 12,7 do 15,7 centymetrów.
W 2015 roku przeprowadzono kolejne badania wśród 15. tysięcy mężczyzn. Projekt koordynował David Veale związany z King’s Collage w Londynie. Z badań wynika, że:
- średnia długość penisa w stanie spoczynku wynosi 9,16 cm,
- średnia długość penisa podczas erekcji wynosi 13,12 cm,
- średnia długość rozciągniętego penisa wynosi 12,24 cm,
- obwód penisa w stanie spoczynku równy jest 9,31 cm,
- średni obwód penisa we wzwodzie to 11,66 cm.
Kolejne badania naukowe dowodzą, że mniejszy rozmiar penisa w stanie spoczynku nie oznacza małego rozmiaru w trakcie erekcji – a wręcz przeciwnie. Przyjmuje się, że krótsze penisy mogą w czasie wzwodu urosnąć nawet o 80%, natomiast członek w większym rozmiarze w stanie spoczynku wykazuje zdolność do zwiększenia swojego rozmiaru na poziomie 47%.
Średnia długość penisa w Polce
W Polsce badanie rozmiaru męskiego prącia przeprowadził w 2011 roku profesor Zbigniew Izdebski. Badanie dowiodło, że:
- długość penisa poniżej 11 centymetrów dotyczy 6% Polaków,
- 18% Polaków ma penisa o długości 12,5-13,9 centymetrów,
- penis 20% Polaków ma długość od 14 do 15,5 centymetrów,
- 18% Polaków ma członka o długości od 15,5 do 16,9 centymetrów,
- 16% Polaków ma penisa o długości od 17 do 18,5 centymetrów,
- penis o długości powyżej 18,5 centymetrów dotyczy 6% Polaków.
Profesor Izdebski podkreślił, że polscy mężczyźni plasują się mniej więcej w połowie statystyk światowych. Wykazują one, że najwyższa średnia długość prącia dotyczy mieszkańców Konga (długość 17,9 centymetrów). Natomiast statystycznie najkrótsze prącia mają mieszkańcy Korei (długość 9,7 centymetrów).
Jak prawidłowo zmierzyć członka?
Zanim przejdziesz do pomiarów długości i obwodu członka, powinieneś wiedzieć, że na rozmiar penisa wpływa wiele czynników, a nie tylko poziom podniecenia i seksualnego pobudzenia. Pod uwagę warto wziąć również: porę dnia, stres, zmęczenie, aktywność fizyczną.
Uwaga: Pomiar członka powinien odbywać się w pozycji stojącej.
- Pomiar długości wykonuje się np. za pomocą linijki, mierząc wyprostowanego penisa we wzwodzie od podstawy do czubka główki.
- Do pomiaru obwodu (grubości) można wykorzystać centymetr krawiecki lub taśmę mierniczą. Centymetr owija się wokół najgrubszej części trzonu członka.
Czy rozmiar penisa jest zawsze taki sam?
Warto wiedzieć, że męski członek przechodzi przez szereg zmian, na które wpływa przede wszystkim stężenie testosteronu. Penis zaczyna rosnąć w okresie dojrzewania, w momencie, gdy przysadka mózgowa determinuje wytwarzanie testosteronu. Do tego momentu dochodzi pomiędzy 9. a 15. rokiem życia.
Uznaje się, że najwyższe stężenie testosteronu przypada około 20. roku życia. Natomiast po 40. roku życia zaczyna spadać, przez co dochodzi do andropauzy określanej jako męskie przekwitanie. Poprzez spadek testosteronu można zauważyć zmiany zachodzące w obrębie jąder i moszny. Zmianie ulega również kształt oraz rozmiar prącia. Oznacza to, że penis wraz z wiekiem może maleć – jest to naturalny proces powiązany ze starzeniem się organizmu.
Do zmniejszenia rozmiaru penisa we wzwodzie przyczynia się również palenie tytoniu. W jaki sposób? Tak jak pisaliśmy, do erekcji dochodzi pod wpływem dopływu krwi do ciał jamistych. Tytoń determinuje natomiast zwężanie się światła tętnic i żył, a tym samym powoduje słabszy przepływ krwi. Do penisa palacza dopływa więc mniejsza ilość krwi, co skutkuje skróceniem długości członka w stanie erekcji nawet o centymetr.
Mitem jest natomiast, że rozmiar penisa uzależniony jest od cech fizycznych, takich jak: wzrost, rozmiar stopy, waga czy kształt nosa.
Przeczytaj: Naturalne afrodyzjaki – 15 produktów spożywczych na libido i potencję
Czy rozmiar penisa ma znaczenie?
Wielu mężczyzn uważa, że rozmiar penisa w bardzo dużym stopniu wpływa na jakość życia seksualnego – długi i gruby członek warunkuje silniejsze doznania seksualne u partnerek. Badania naukowe i wywiady środowiskowe przeprowadzane wśród aktywnych seksualnie kobiet wskazują jednak, że wielkość prącia nie wpływa aż tak znacząco na zadowolenie płynące ze stosunku seksualnego.
Warto wiedzieć, że kobieca pochwa dopasowuje się swoim rozmiarem do wielkości penisa, a przed porodem oraz przy braku podniecenia ma tylko 7 centymetrów. Natomiast najbardziej wrażliwy odcinek pochwy zlokalizowany jest około 10 centymetrów od jej wejścia. W sytuacji silnego pobudzenia seksualnego pochwa rozciąga się średnio do 10 centymetrów długości. Oznacza to, że męski penis w trakcie stosunku seksualnego praktycznie w całości wypełnia pochwę – bez względu na jego rozmiar.
Kobiety przyznają, że na ich zadowolenie z kontaktów płciowych wpływają przede wszystkim umiejętności partnera. Ważne jest, aby podczas seksu nie myślał on jedynie o własnej przyjemności, ale równocześnie stymulował partnerkę i nie zapominał o przeprowadzeniu tzw. gry wstępnej.
Istotną kwestią jest również komunikacja i wspólne ustalanie preferencji seksualnych, np. ulubionych pozycji czy głębokości penetracji. Każda z kobiet ma inne potrzeby, upodobania czy fantazje erotyczne. Kluczem do udanego seksu jest ich poznanie oraz próba zrozumienia i zaspokojenia. Dodatkowo kobiety zaznaczają, że łatwiej jest im osiągnąć orgazm podczas stymulacji łechtaczki.
Zapoznaj się: Libido u kobiet i mężczyzn – od czego zależy? Przyczyny problemów z libido
Duży penis a stosunek seksualny
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, podczas seksu mięśnie ściany pochwy dopasowują się do rozmiaru penisa. W sytuacji, gdy długość członka wynosi powyżej 20 centymetrów, u kobiety mogą pojawiać się dolegliwości bólowe. Dzieje się tak, ponieważ prącie uderza w kobiece narządy zlokalizowane w miednicy mniejszej, np. w jajniki. Przez to też pojawia się dyskomfort i brak możliwości do przeprowadzenia głębokiej penetracji. Gwałtowne wejście członka do pochwy może spowodować uszkodzenie jej sklepienia, a także wywołać krwotok.
Jeżeli rozmiar penisa determinuje dolegliwości bólowe, wówczas partnerka powinna sama dobrać pozycję seksualną, w której nie będzie odczuwać dyskomfortu, ponieważ zdecyduje o głębokości penetracji. Pomóc może również dobry lubrykant na bazie wody.
Stwierdzenie, że tylko długi członek jest w stanie w pełni zadowolić kobietę i doprowadzić ją do orgazmu jest więc mitem. Oddziałuje za to na psychikę, ponieważ mężczyźni obdarzeni przez naturę większym przyrodzeniem są bardziej pewni swoich łóżkowych umiejętności. Prawdą jest natomiast, że grubszy penis mocniej stymuluje strefy erogenne znajdujące się w obrębie pochwy.
Mniejsze przyrodzenie a zadowolenie z seksu
Z punktu widzenia kobiecej anatomii przeciętny rozmiar członka jest w stanie najbardziej dopasować się do pochwy oraz zapewnić głęboką stymulację bez dolegliwości bólowych. Mężczyźni ze średnim lub mniejszym przyrodzeniem mogą więc próbować wielu pozycji seksualnych, ponieważ stosunek nie powinien sprawiać bólu ich partnerce. Dodatkowo przeciętny rozmiar penisa lepiej sprawdza się podczas seksu oralnego lub seksu analnego.
W przypadku członków o mniejszym obwodzie w czasie stosunku seksualnego szczególnie sprawdzają się pozycje, w których partnerka ma złączone nogi. Warto również wiedzieć, że większość zakończeń nerwowych zlokalizowanych w pochwie zlokalizowana jest od 2 do 5 cm od wejścia do pochwy.
Stale powtarzane mity dotyczące satysfakcjonującego rozmiaru członka negatywnie wpływają na męską psychikę, determinując rozwój kompleksów, spadek własnej wartości czy utrudniając satysfakcjonujące współżycie. Pamiętajmy o tym, że nasza seksualność nie powinna być tematem tabu, dlatego też nie bójmy się wizyty u seksuologa w momencie, gdy będziemy odczuwać psychiczny dyskomfort.
Bibliografia
M. Lew-Starowicz, Z. Lew-Starowicz, V. Skrzypulec-Plinta, Seksuologia, Wydawnictwo PZWL 2017
A. Gryżewski, P. Pilarski, Sztuka obsługi penisa, Wydawnictwo Agora 2018
Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy: Seksualność Polaków 2011
Z. Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska, 2005 (dostęp online) https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/view/33626/24669
A. Nomejko, G. Dolińska-Zygmunt, Z. Zdrojewicz, Poczucie jakości życia a satysfakcja z życia seksualnego – badania własne, Seksuologia Polska, 2012 (dostęp online) https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/view/33536/24579