Przedwczesny wytrysk – czy jest problemem psychologicznym?

Czy przyczyny przedwczesnego wytrysku powiązane są z naszą psychiką? Czy depresja i nerwica wpływają na życie seksualne? Jak prawidłowo leczyć przedwczesny wytrysk? Przeczytajcie artykuł, aby dowiedzieć się, czy współczesny wytrysk jest problemem natury psychologicznej.

Mężczyzna siedzący na łóżku z twarzą zasłoniętą dłonią

Przedwczesny wytrysk – czym jest? 

Przedwczesny wytrysk według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 został określony jako dysfunkcja seksualna. Przedwczesny wytrysk wtedy, gdy mężczyzna nie jest zdolny opóźnić ejakulacji, przez co wytrysk pojawia się przed rozpoczęciem stosunku seksualnego lub natychmiast po jego rozpoczęciu. 

Przedwczesny wytrysk pojawia się przed rozpoczęciem stosunku seksualnego lub natychmiast po jego rozpoczęciu.

Przedwczesny wytrysk jest jednym z najczęściej występujących problemów seksualnych wśród mężczyzn. W wielu przypadkach problem z wytryskiem związany jest z czynnikami psychologicznymi. Niestety, niewielu chorych szuka profesjonalnej pomocy psychologa lub seksuologa. 

Przedwczesny wytrysk – przyczyny 

Specjaliści wymieniają trzy główne przyczyny występowania przedwczesnego wytrysku. Należą do nich: 

  • czynniki neurobiologiczne – związane są z nieprawidłową aktywnością serotoniny w układzie nerwowym,
  • czynniki somatyczne i organiczne – przedwczesny wytrysk związany jest z chorobami współistniejącymi, a także z nałogami,
  • czynniki psychogenne – zaburzenia ejakulacji występują na podstawie problemów ze zdrowiem psychicznym. 

W takim razie, czy przedwczesny wytrysk jest problemem psychologicznym? Podział przyczyn tej dysfunkcji seksualnej wskazuje na to, że zaburzenia ejakulacji związane są z również z naszą psychiką.

Zapoznaj się: Jaka jest średnia długość penisa? Czy rozmiar penisa ma znaczenie?

Jak psychika wpływa na przedwczesny wytrysk?

Mężczyzna siedzący przy biurku z dużą ilością pracy
Przepracowanie oraz problemy w pracy są przyczynami problemów z ejakulacją

Wiemy już, że przedwczesny wytrysk zależy również od czynników psychologicznych. Związane są one przede wszystkim ze stresem, lękiem lub z problemami: w relacji, w rodzinie, w pracy. 

Zaburzenie może występować również wśród młodych mężczyzn, którzy rozpoczynają współżycie. W tym przypadku przedwczesna ejakulacja wynika ze stresu oraz ze zbyt wysokiego napięcia seksualnego. 

Przyczyny psychologiczne powiązane są z: lękiem, stresem, zaburzeniami nastroju, problemami w pracy, problemami w relacji. 

Większość przypadków powiązana jest jednak ze stresem. Mężczyzna obawia się, że nie zaspokoi swojej partnerki, że stosunek seksualny nie będzie satysfakcjonujący. To obawa przed porażką i brakiem orgazmu determinuje zaburzenia. Dodatkowo obie strony mogą stresować się możliwością poczęcia dziecka.

Problemy w związku lub w pracy znajdują swoje odzwierciedlenie także w życiu seksualnym. Napięcie, występujące z powodu konfliktów w pracy zawodowej, często wyładowuje się na swojej partnerce. Przez to zarówno mężczyzna, jak i kobieta odczuwają psychiczną blokadę.

Z dysfunkcją seksualną są także związane męskie kompleksy, np. te dotyczące wagi, budowy ciała i wielkości członka.

 Wśród czynników psychogennych można również wymienić: 

  • zaburzenia nastroju,
  • zaburzenia lękowe,
  • nerwicę,
  • depresję,
  • traumatyczne doświadczenia z przeszłości,
  • relacje i doświadczenia z dzieciństwa,
  • poziom ogólnego zadowolenia z życia,
  • poprzednie relacje partnerskie,
  • więzi z bliskimi osobami,
  • więź z partnerką. 

Przeczytaj: Zioła na potencję i przedwczesny wytrysk

Jak leczyć przedwczesny wytrysk – terapia 

W leczeniu przedwczesnego wytrysku najważniejsze jest postawienie prawidłowej diagnozy. Polega ona na dokładnym rozpoznaniu przyczyny problemu. Jeżeli na podstawie badań laboratoryjnych, a także konsultacji z lekarzami specjalistami, wykluczy się medyczne uwarunkowania i czynniki biologiczne, to oznacza to, że przyczyna problemu związana jest ze zdrowiem psychicznym. 

Przedwczesny wytrysk można leczyć za pomocą terapii seksuologicznej, która prowadzona jest przez psychologa seksuologa lub seksuologa. Wśród najczęściej stosowanych metod wymienia się: psychoterapię problemów emocjonalnych, techniki behawioralne – techniki treningowe – oraz farmakoterapię – selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI)

Leczenie przedwczesnego wytrysku opiera się na: psychoterapii problemów emocjonalnych, technikach behawioralnych oraz na farmakoterapii. 

Za włączenie farmakoterapii odpowiada wykwalifikowany lekarz. Przyjmuje się jednak, że behawioralne metody treningowe, przy regularnym stosowaniu, mogą być bardzo pomocne. 

W terapii wykorzystywana jest również psychoedukacja oraz edukacja seksualna. Dlaczego? Według obserwacji badaczy mężczyźni borykający się z przedwczesnym wytryskiem w wielu sytuacjach nie potrafią rozpoznawać poziomu swojego podniecenia oraz momentu przed osiągnięciem orgazmu. Dzięki edukacji pacjent może również zmodyfikować techniki uprawiania seksu. 

Psychoterapia indywidualna dotyczy też osób, wśród których występują czynniki o charakterze psychogennym związane z zaburzeniami nastroju: depresja, nerwica, zaburzenia lękowe

W przypadku psychoterapii par źródłem problemu są wszelkiego rodzaju zaburzenia w relacji partnerskiej. Wielu psychologów oraz seksuologów twierdzi, że mężczyźni w stałych związkach powinni zaangażować partnerkę w leczenie terapeutyczne. 

Sprawdź także: Libido u kobiet i mężczyzn – od czego zależy? Przyczyny problemów z libido

 

 

 

Bibliografia

M. Rawińska, Leczenie wytrysku przedwczesnego u mężczyzn [W:] Zaburzenia seksualne a psychoterapia poznawczo-behawioralna, Warszawa 2019 (dostęp online) https://core.ac.uk/download/pdf/268464132.pdf

Z. Lew-Starowicz, Zaburzenia seksualne w praktyce ogólnolekarskiej, 2004

K. Hatzimouratidis, I. Eardley, F. Giuliano, I. Moncada, A. Salonia, Rekomendacje dotyczące zaburzeń seksualnych u mężczyzn: zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk, Czasopismo Polskiego Towarzystwa Andrologicznego 2016

https://podyplomie.pl/psychiatria/37738,przyczyny-i-leczenie-wytrysku-przedwczesnego