Ćwiczenia na potencję – domowe sposoby wzmocnienia erekcji

Ćwiczenia na potencję nie tylko naturalnie wspierają osiągnięcie mocnej i satysfakcjonującej erekcji, ale również pomagają w opóźnieniu wytrysku. Można je wykonywać samemu lub wraz z partnerką. Kluczem do ich pozytywnego oddziaływania jest jednak regularność. W kalendarzu warto także uwzględnić aktywność fizyczną w postaci treningów aerobowych oraz treningów siłowych.

Mężczyzna trzymający koronę

Zaburzenia potencji – jakie są ich przyczyny?

Zaburzenia erekcji oraz impotencja mogą wynikać ze zróżnicowanych przyczyn, powiązanych ze zdrowiem naszego organizmu, m.in. z: problemów neurologicznych, sercowo-naczyniowych, hormonalnych, psychicznych, a także powiązanych z prowadzonym stylem życia i stresem.

Uwaga: Warto wiedzieć, że o impotencji mówi się wtedy, gdy mimo podniecenia i wysokiego poziomu libido niemożliwe jest osiągnięcie lub utrzymanie erekcji. Natomiast pod słowem potencja kryje się zdolność do rozpoczęcia, przeprowadzenia i zakończenia stosunku płciowego.

W walce z zaburzeniami potencji może pomóc: wyeliminowanie źródeł stresu, zmiana stylu życia (dieta, aktywność fizyczna, wyeliminowanie alkoholu i nikotyny), stosowanie mieszanek ziołowych, uczestnictwo w psychoterapii, farmakologia. 

Na szczególne wyróżnienie zasługują tak zwane ćwiczenia na potencję, które w naturalny sposób pomagają mężczyznom w osiągnięciu satysfakcjonującej erekcji – dlatego też zalecane są przez seksuologów. Warto je stosować w sytuacji: braku erekcji, trudności w podtrzymaniu erekcji, zbyt krótkiego wzwodu, problemów z osiągnięciem orgazmu, obniżonego poziomu libido. Ćwiczenia można wykonywać również profilaktycznie – dzięki nim wzmocnisz mięśnie i poprawisz sprawność seksualną.

Ćwiczenia na potencję – jak je wykonywać?

Mężczyzna rozciągający się
Uprawianie sportu nie tylko pozytywnie wpłynie na ogólną kondycję organizmu, ale także poprawi sprawność seksualną

Poniżej przedstawimy najbardziej skuteczne ćwiczenia na potencję oraz poruszymy temat wpływu ćwiczeń aerobowych i treningu siłowego na potencję.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, nie są zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. U mężczyzn mięśnie te biegną od kości ogonowej do kości łonowej, a także rozwarstwiają się, oplatając podstawę członka. Ich osłabienie może skutkować zaburzeniami erekcji oraz problemem przedwczesnego wytrysku.

Jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla? Na początku należy je zlokalizować. Najlepiej wykonać to podczas oddawania moczu – wystarczy wstrzymać jego strumień. Przystępując do ćwiczeń, powinieneś mieć opróżniony pęcherz, mięśni nie należy też trenować w czasie oddawania moczu – dopuszcza się wyłącznie jednorazową praktykę w celu zlokalizowania mięśni Kegla. Możesz położyć się na plecach (nogi powinny być zgięte w stawach kolanowych oraz biodrowych) albo przyjąć wygodną pozycję siedzącą. Rozluźnij mięśnie odbytu i mięśnie brzucha, a następnie zrób wydech i delikatnie napnij mięśnie dna miednicy – przytrzymując napięcie przez maksymalnie dziesięć sekund. Później wciągnij powietrze, rozluźniając mięśnie na kolejne dziesięć sekund.

Taki trening warto przeprowadzać trzy razy dziennie w seriach od pięciu do piętnastu powtórzeń. Najważniejsze jest, aby nie zaciskać mięśni Kegla ze zbyt dużą siłą. Ćwiczenia nie powinny również angażować mięśni brzucha, pleców, ud czy odbytu.

Uwaga: Ćwiczenia mięśni Kegla oddziałują również na: poprawę ogólnych doznań seksualnych, zmniejszenie nietrzymania moczu, wyeliminowanie kapania po oddawaniu moczu.

Ćwiczenia z kulkami analnymi

Mięśnie Kegla można ćwiczyć również za pomocą kulek analnych. Trening nie wymaga zaciskania mięśni czy większego zaangażowania, wystarczy umieścić kulki w odbycie – wówczas mimowolnie dochodzi do zaciskania mięśni dna miednicy. Najlepiej wybierać kulki wyposażone w sznurki lub uchwyty, które ułatwiają wyjęcie gadżetu.

Ćwiczenie start-stop

Metoda start-stop wykorzystywana jest zwłaszcza w przypadku problemów z przedwczesnym wytryskiem, ale sprawdza się również przy zaburzeniach erekcji. Ćwiczenie możesz wykonywać w czasie masturbacji lub w czasie pieszczot z partnerką. Wystarczy, że przed osiągnięciem orgazmu i wytrysku przerwiesz dalsze czynności seksualne i odczekasz do momentu, aż napięcie odpadnie.

Ćwiczenie Masters and Johnson

Metoda Masters and Johnson poprawia jakość erekcji, ale również opóźnia moment wytrysku. Można ją stosować samodzielnie podczas masturbacji lub wraz z partnerką. Ćwiczenie polega na mocnym uciskaniu żołędzi przez kilka sekund. Należy złapać członek w taki sposób, by kciuk został ustawiony na wędzidełku, natomiast reszta palców powinna zaciskać się wokół żołędzi. Sam ucisk ma trwać wyłącznie cztery sekundy. Następnie warto wykonać przerwę na trzydzieści sekund. Po ich upływie można kontynuować stosunek seksualny lub masturbację. Metodę warto regularnie powtarzać.

Uwaga: Ucisk penisa nie powinien powodować dolegliwości bólowych.

Ćwiczenia aerobowe

Ćwiczenia aerobowe, czyli tlenowe, nie tylko pomogą w walce z zaburzeniami erekcji, ale również wpłyną na: kondycję organizmu i ogólną poprawę stanu zdrowia, wydolność krążeniowo-oddechową, redukcję masy ciała. Sport wzmacnia układ sercowo-naczyniowy oraz poprawia ukrwienie w okolicach miednicy, co pozytywnie oddziałuje na osiągnięcie mocnej erekcji.

Ten rodzaj aktywności fizycznej powoduje stałe dostarczanie tlenu do mięśni, dzięki czemu zwiększa pozyskiwanie energii ze spalanych węglowodanów, tłuszczów i białek. Najlepiej, aby trening trwał przez minimum 30 minut. Najważniejsza jest jednak regularność.

Do grona ćwiczeń aerobowych należy m.in.:

  • jazda na rowerze,
  • bieganie,
  • marszobiegi,
  • pływanie,
  • wioślarstwo,
  • łyżwiarstwo,
  • jazda na nartach lub snowboardzie,
  • narciarstwo biegowe.

Uwaga: Wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa także na kondycję psychiczną. W czasie treningu uwalniane są endorfiny (hormony szczęścia), a także redukowany jest stres i towarzyszące napięcie nerwowe.

Trening siłowy a potencja

Trening siłowy może pozytywnie wpływać na męską potencję. Dlaczego? W czasie podnoszenia ciężarów nie tylko dochodzi do wytwarzania wspomnianych endorfin, ale również do wydzielania testosteronu. To niedobór tego męskiego hormonu może prowadzić także do obniżenia poziomu libido oraz zaburzeń erekcji.

Na zdrowie natomiast negatywnie oddziałują wszelkiego rodzaju odżywki sterydowe, które mają za zadanie sztucznie zwiększać siłę i wytrzymałość. Stosowanie tak zwanych anabolików może skutkować nie tylko obniżeniem testosteronu, ale także zahamowaniem jego produkcji, co z kolei odbija się na życiu erotycznym.

 

 

 

Bibliografia

K. Hatzimouratidis, I. Eardley, F. Giuliano, I. Moncada, A. Salonia, Rekomendacje dotyczące zaburzeń seksualnych u mężczyzn: zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk, Czasopismo Polskiego Towarzystwa Andrologicznego 2016

D. Cysarz, Terapia poznawczo-behawioralna a przedwczesny wytrysk, Seksuologia Polska 2010

A. Lewitt-Dzielak, Wpływ sposobu odżywiania się i aktywności fizycznej na potencję seksualną i libido, 2014

S. Skorupska, D. Śliż, Aktywność fizyczna w prewencji zaburzeń seksualnych u pacjentów z chorobami układu krążenia, Kardiologia w praktyce, 2013

J. Oettingen, Dysfunkcje seksualne – podejście oparte na teorii poznawczej, Seksuologia Polska, 2013