Problemy z seksem po 60. roku życia – z czego wynikają?
Menopauza doprowadza do wielu zmian zarówno fizycznych, jak i fizycznych. Kobiety odczuwają wahania nastroju, nadmierną potliwość, uderzenia gorąca. Towarzyszy im również spadek libido, suchość pochwy oraz problemy z wagą. To wszystko doprowadza do tego, że nawet po menopauzie nie czują chęci do uprawiania seksu. Dodatkowo często myślą, że są nieatrakcyjne i zapominają, że menopauza nie oznacza, że kobieta traci zdolność do współżycia i przestaje odczuwać pożądanie.
Problemy z seksem po 60. wśród mężczyzn są często powiązane z andropauzą – męską wersją menopauzy. Podczas andropauzy organizm mężczyzny przechodzi przez szereg zmian, które powiązane są ze spadkiem produkcji testosteronu – hormonu płciowego. Andropauza może objawiać się obniżonym poziomem libido, problemami z erekcją, obniżeniem nastroju, wahaniami wagi, zmęczeniem oraz brakiem energii.
Warto wiedzieć, że problemy z erekcją lub z przedwczesnym wytryskiem nie są związane jedynie z wiekiem. Jest to często powtarzany stereotyp, ponieważ pacjentami seksuologów coraz częściej są młodzi mężczyźni, którzy skarżą się na niemożność utrzymania erekcji. Prawdą natomiast jest, że po 60 roku życia dochodzi do spadku testosteronu oraz do zmian naczyniowych – może pojawić się uszkodzenie naczyń krwionośnych, które odpowiadają za doprowadzanie krwi do penisa.
Problemy z seksem po 60 roku życia mogą wynikać z przebytej menopauzy oraz andropauzy. Powiązane są ze spadkiem libido oraz z zaburzeniami erekcji.
Problemy z erekcją wywoływane są także poprzez przyjmowane leki, Można wśród nich wymienić: leki nasercowe, leki stosowane podczas kuracji antywrzodowej, leki nasenne, uspokajające, przeciwdepresyjne.
Depresja, wahania nastroju, obniżona samoocena – to kolejne przyczyny problemów związanych z libido. Mogą być z nimi powiązane problemy ze zdrowiem, samotność wynikająca z rozwodu lub z utraty bliskiej osoby, problemy w relacji.
Winowajcami obniżonego libido po 60. są również choroby takie jak: cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory. W wielu przypadkach stan zdrowia nie pozwala cieszyć się z życia seksualnego, ponieważ nie starcza nam energii na seks.
Brak chęci na seks i problemy z erekcją mogą wynikać z przyjmowania niektórych leków, wahań nastroju, depresji, obniżonej samooceny.
Kolejną przyczyną problemów z seksem po 60. jest strach. Jako seniorzy nie obawiamy się już nieplanowanej ciąży, tylko problemów z erekcją i problemów z bólem. Myślimy również, że nie jesteśmy już wystarczająco atrakcyjni, aby uprawiać seks. Lęk często towarzyszy kobietom, które przeszły zabiegi ginekologiczne, takie jak usunięcie macicy.
Obniżone libido lub całkowity brak ochoty na seks może być również jednym z symptomów rozwijającej się cukrzycy. Jeżeli do tego zaobserwujemy podwyższone stężenie glukozy we krwi, to konieczna jest wizyta u lekarza w celu postawienia diagnozy.
Sprawdź: Potencja – czym jest, jakie są przyczyny problemów z potencją?
Jak poprawić życie seksualne?
Jeżeli po 60. chcemy na dłużej zachować sprawność seksualną, to przede wszystkim powinniśmy zadbać o swoje zdrowie. W jaki sposób? Z pomocą przychodzi nam przede wszystkim zdrowy styl życia. W codziennym harmonogramie stałą pozycją powinien być co najmniej 30-minutowy spacer lub inne aktywności fizyczne. Warto zadbać również o odpowiednio zbilansowaną dietę składającą się również z warzyw, owoców, ryb i chudego mięsa. Z jadłospisu wyeliminujmy tłuste potrawy oraz przede wszystkim słodycze i alkohol.
W kwiecie wieku powinniśmy regularnie sprawdzać stan naszego zdrowia i wykonywać badania kontrolne, ponieważ wiemy, że choroby mogą mieć duży wpływ na jakość naszego współżycia. Cukrzyca, miażdżyca lub nadciśnienie nie są przeciwwskazaniem do uprawiania seksu. Jedynie sprawiają, że powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego jakość, a także np. na pozycje seksualne.
Pozycje seksualne po 60.
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, problemy z sercem, płucami, nadciśnieniem lub z cukrzycą sprawiają, że powinniśmy odpowiednio dobrać pozycje seksualne do stanu naszego zdrowia. Jakie pozycje seksualne będą więc najlepsze?
Seksuolodzy polecają seniorom pozycje, które nie obciążają organizmu. Dzięki temu obie strony szybko nie opadną z sił i będą mogły cieszyć się dłuższym stosunkiem. Zalecana jest zwłaszcza pozycja na tzw. łyżeczkę, która polega na tym, że partnerzy leżą na boku na łóżku, a mężczyzna wchodzi w kobietę od tyłu, ściśle do niej przylegając. Ta pozycja zapewni poczucie bliskości. Partnerzy sami mogą dopasować tempo i intensywność współżycia do swoich preferencji i możliwości.
W przypadku otyłości, wynikającej np. z cukrzycy, polecana jest pozycja od tyłu, nazywana potocznie „na pieska”. Niestety, w wielu przypadkach mężczyźni nie są w stanie długo wytrzymać w takim ułożeniu ciała ze względu na problemy z kręgosłupem lub z kolanami. Warto jednak spróbować i samemu ocenić swoje możliwości.
Urozmaicenie życia seksualnego
Problemem wielu osób po 60. roku życia jest stereotypowe myślenie, że w tym wieku nie wypada już prowadzić życia erotycznego, a tym bardziej urozmaicać go lub eksperymentować. To myślenie jest błędne i wiąże się z odbieraniem seniorów jako schorowanych babć i dziadków. Prawdą jest, że w tym wieku można na nowo rozbudzić życie seksualne i zadbać o satysfakcjonujący, dojrzały seks. Wystarczy, że zmienimy naszą codzienność – kupimy partnerce prezent, ubierzemy nową, seksowną piżamę, pójdziemy spać nago.
Warto również zadbać o odpowiednią grę wstępną, która rozbudzi nasze libido. Można spróbować np. rozluźniającego masażu z użyciem olejów eterycznych lub świec do masażu. Odprężenie całego ciała może pozytywnie wpłynąć zwłaszcza na mężczyzn, którzy borykają się z problemami z erekcją.
Przeczytaj: Zioła na potencję i przedwczesny wytrysk
Fakty i mity na temat dojrzałego seksu
Seks po 60. wiąże się z wieloma mitami, które często krążą w opinii publicznej, przez co nie wiemy, czy w rzeczywistości są prawdziwe. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze opinie w formie faktów i mitów.
Seks po 60. nie wypada
Mit: Ten mit powiązany jest ze stereotypowym postrzeganiem seniorów. Faktem jest, że osoby w każdym wieku mogą cieszyć się z seksem, a dojrzałość może stać się atutem. Partnerzy na nowo mogą poznać swoje ciała oraz spróbować nowych doznań. Najważniejsze jest, aby nie poddawać się społecznemu stereotypowemu myśleniu, że w dojrzałym wieku seks jest czymś złym.
Seks pozytywnie wpływa na zdrowie
Fakt: Seks po 60. wpływa na nasze ciało, kondycję fizyczną oraz na nasze zdrowie psychiczne. Aktywność seksualna pomaga w poprawnym funkcjonowaniu organów płciowych. Seks wpływa również na naszą wydolność, odporność, mięśnie oraz na układ sercowo-naczyniowy.
Dodatkowo stosunek seksualny pobudza wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu poprawia się nasz nastrój i samopoczucie. Endorfiny dają nam również poczucie młodości i pomagają w walce z depresją.
Seks przeciwdziała rakowi
Fakt: Warto wiedzieć, że stosunek płciowy jest formą profilaktyki nowotworów prostaty i jąder u mężczyzn. Według badań istnieje mniejsze ryzyko zachorowania na raka prostaty, jeżeli dochodzi do 21 ejakulacji (wytrysków) w miesiącu.
Współżycie po przerwie jest bolesne
Fakt: Bólu podczas współżycia po długiej przerwie od kontaktów seksualnych dotyczy wielu kobiet. Dodatkowo mogą im również towarzyszyć: stany zapalne dróg płciowych, stany zapalne dróg moczowych, zakażenia bakteryjne, zakażenia grzybicze, nadwrażliwość pochwy, brak orgazmu. Wszystkie wymienione objawy nie stanowią jednak przeciwwskazania do seksu. Kluczowe staje nastawienie psychiczne, odpowiednia gra wstępna oraz nawilżenie pochwy.
Seks może doprowadzić do śmierci
Mit: Wielu mężczyzn obawia się aktywności seksualnej ze względu na problemy z sercem. Wyobrażają sobie, że seks może stanowić zbyt duże obciążenie dla serca, które zakończyć się może nagłą śmiercią. Jest to mit, zwłaszcza jeżeli tempo stosunku seksualnego jest odpowiednio dobrane do ogólnej kondycji organizmu. Dla serca seks to wysiłek fizyczny, który można porównać do szybkiego spaceru.
Wielu kardiologów podkreśla również, że po przebytym zawale już po miesiącu rekonwalescencji można powrócić do życia seksualnego.
Problemy z prostatą uniemożliwiają odbycie stosunku seksualnego
Mit: Mężczyźni z chorą prostatą, lub po operacji gruczołu prostaty, nie powinni się obawiać stosunku seksualnego, ponieważ nawet po usunięciu prostaty nie traci się zdolności do erekcji. Warto jednak wiedzieć, że w czasie stosunku nie dojdzie do wytrysku, ponieważ to prostata jest odpowiedzialna za produkcję większości spermy.
Seks działa przeciwbólowo
Fakt: Faktem, potwierdzonym przez badania, jest to, że stosunek seksualny zakończony orgazmem może neutralizować ból. Dzieje się tak, ponieważ w naszym organizmie wytwarzane są endorfiny, które działają jak środki przeciwbólowe. Seks po 60. może więc łagodzić również bóle artretyczne i dolegliwości powiązane ze schorzeniami reumatologicznymi.
Hormony odpowiadają za brak ochoty na seks
Fakt: Hormony płciowe odpowiadają za nasz popęd seksualny. W przypadku osób po 60 roku życia dochodzi do spadku poziomu hormonów ze względu na menopauzę oraz andropauzę.
Seks jest naturalnym lekiem na depresję
Fakt: Seks po 60. przeciwdziała depresji, obniżonym nastrojom oraz apatii. Odpowiadają za to głównie hormony szczęścia, ale również poczucie bliskości i silnej więzi z partnerem. Dodatkowo podnosi się również nasza samoocena oraz akceptacja ciała.
Bibliografia
J. Wawrzyniak, Seksualność osób 50 plus. Wybrane konteksty analizy zjawiska, Edukacja Dorosłych nr 1, 2011 (dostęp online) http://docplayer.pl/61039746-Seksualnosc-osob-50-plus-wybrane-konteksty-analizy-zjawiska.html
Z. Lew-Starowicz, Seks w jesieni życia, Warszawa 2000
A. Ostrowska, Seks po polsku. Zachowania seksualne jako element stylu życia Polaków, Warszawa 2003
D. Raczyńska, K. Nowosielski, K. Stolorz, M. Sidorowicz, Funkcjonowanie seksualne i jakość życia u mężczyzn po 60 roku życia – badanie pilotażowe, Przegląd Seksuologiczny, 2017 (dostęp online) http://przeglad-seksuologiczny.pl/numery/63/1-Art-2-Nowosielski.pdf