Trądzik różowaty a cera naczynkowa – podobieństwa i różnice

Trądzik różowaty a cera naczynkowa – jak je odróżnić? Jakie są przyczyny występowania trądziku różowatego? Czym charakteryzuje się cera naczynkowa i jak należy ją pielęgnować? Przeczytajcie artykuł, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.

Kobieta przed lustrem

Objawy trądziku różowatego często mylone są z cechami typowymi dla cery naczynkowej, czyli z:

  • rumieniem (zaczerwienieniem) występującym na skórze,
  • pieczeniem i kłuciem skóry,
  • podrażnieniem i uczuciem ściągnięcia naskórka,
  • widocznymi naczynkami krwionośnymi. 

W takim razie, jak odróżnić cerę naczynkową od przewlekłego schorzenia skóry, jakim jest trądzik różowaty?

Czym jest cera naczynkowa?

Cera naczynkowa, inaczej cera płytko unaczyniona, to jeden z coraz częściej rozpoznawanych typów skóry. Dotyczy on przede wszystkim u kobiet i nie jest zależny od wieku. Najczęściej jednak cera naczynkowa stwierdzana jest w okresie menopauzalnym oraz między 20. a 40. rokiem życia. 

Cerę naczynkową charakteryzują naczynia krwionośne płytko umiejscowione pod skórą. Naczynka są mało elastyczne, kruche, przez co dochodzi do ich pękania i pojawiania się tak zwanych pajączków, czyli teleangiektazji. Linie na skórze przebiegające wzdłuż naczyń krwionośnych najczęściej występują w okolicy policzków oraz nosa. Towarzyszy im pieczenie, napięcie, podrażnienie naskórka.

Cerę naczynkową charakteryzują naczynia krwionośne płytko umiejscowione pod skórą, które pękając, tworzą tzw. pajączki. 

Cerę naczynkową cechuje wysoka wrażliwość oraz występowanie rumienia. Na początku zaczerwienienia na twarzy pojawiają się np. w sytuacjach silnego stresu czy po wysiłku fizycznym. Z czasem rumień zaczyna się utrwalać – na skórze widoczne są również naczynka krwionośne. 

Cera naczynkowa jest szczególnie wrażliwa na bodźce, takie jak: zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura powietrza, promienie słoneczne, wiatr. Na zaczerwienienie skóry wpływa także: stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, spożywanie alkoholu, korzystanie z sauny, wspomniana silna reakcja stresowa i wysiłek fizyczny, spożywanie ostrych potraw, spożywanie gorących potraw. 

Uwaga: Warto wiedzieć, że cera naczynkowa może stanowić podłoże do rozwoju trądziku różowatego. 

Trądzik różowaty – charakterystyka

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która dotyka 10% społeczeństwa – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zazwyczaj dermatoza ujawnia się między 30. a 40. rokiem życia. Co ważne, dokładne przyczyny rozwoju trądziku różowatego nie są znane. Najczęściej na zaostrzenie objawów trądziku wpływ mają: czynniki genetyczne, czynniki środowiskowe (dieta, źle dobrane kosmetyki, warunki atmosferyczne), czynniki psychogenne (stres, lęk), zaburzenia hormonalne, zaburzenia trawienia, infekcje, stosowanie niektórych grup leków. 

Trądzik różowaty objawia się poprzez: rumień, rozszerzone naczynka krwionośne, obrzęki, krostki i grudki występujące na skórze oraz przerost tkanki łącznej.

Trądzik różowaty rozwija się na podłożu zapalnym. Na początku objawia się poprzez rumień występujący w centralnej części twarzy. Z czasem jednak rumień rozprzestrzenia się i towarzyszą mu rozszerzone naczynka krwionośne. Pojawiają się również takie objawy jak: napięcie i ściągnięcie skóry, pieczenie, kłucie.

Nieleczony trądzik różowaty nasila się, czego skutkiem stają się obrzęki oraz zmiany skórne w postaci krostek i grudek. Z zaawansowanym etapem choroby wiąże się także przerost tkanki łącznej i zniekształcenia twarzy.

Przeczytaj: Dieta na trądzik różowaty – co jeść, czego unikać? Zasady i lista produktów

Trądzik różowaty a cera naczynkowa

Problem cery naczynkowej może być bezpośrednio powiązany z rozwojem trądziku różowatego. Zwłaszcza niewłaściwa pielęgnacja, która nie łagodzi towarzyszących objawów, doprowadza do tego, że pojawiające się na chwilę zaczerwienienia, stają się stałym problemem. Z cerą naczynkową nie wiążą się jednak tak zwane wykwity grudkowo-krostkowe występujące w bardziej zaawansowanym stadium trądziku różowatego. Nie zaobserwujemy również przerostu tkanki łącznej, zniekształceń w obrębie skóry czy zmiany jej faktury.

Proces diagnostyczny trądziku różowatego przede wszystkim opiera się wywiadzie środowiskowym. Specjalista powinien zwrócić uwagę na: wiek i styl życia pacjenta, jadłospis, stosowane kosmetyki, wykwity skórne, zmiany grudkowo-krostkowe, charakter i rozprzestrzenienie się rumienia, pobudliwość naczyń krwionośnych. 

Uwaga: Trądzik różowaty może być mylony nie tylko z cerą naczynkową, ale również z trądzikiem pospolitym czy z poważną chorobą autoimmunologiczną, jaką jest toczeń rumieniowaty.

Zapoznaj się: Masaż rollerem do twarzy – jak go wykonać w domu?

Jak pielęgnować skórę naczynkową?

Pielęgnacja skóry twarzy
W pielęgnacji cery naczynkowej ważną rolę odgrywa właściwy dobór kosmetyków. Preparaty powinny charakteryzować się działaniem kojącym, łogodzącym, nawilżającym

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, nieodpowiednia pielęgnacja skóry naczynkowej i stosowanie drażniących kosmetyków może doprowadzić do rozwoju trądziku różowatego. W pielęgnacji skóry naczynkowej najważniejsza jest ochrona naczyń krwionośnych. Ten typ cery najczęściej charakteryzuje tak zwany osłabiony płaszcz hydrolipidowy, który należy wzmocnić np. poprzez zastosowanie kosmetyków zawierających argininę czy kwas ferulowy. 

Zwracajmy uwagę na skład i czytajmy etykiety wybieranych przez nas kosmetyków. Powinny one przede wszystkim charakteryzować się działaniem kojącym i regenerującym. Wybierajmy preparaty przeznaczone do cery naczynkowej i wrażliwej. Unikajmy natomiast takich, w których składzie zawarty jest alkohol.

Podczas demakijażu wykonujmy delikatne ruchy. Niewskazane jest zwłaszcza pocieranie twarzy, a także stosowanie silnych peelingów.

Podstawę codziennej pielęgnacji powinien również stanowić krem z filtrem. To właśnie promieniowanie słoneczne wpływa na pojawienie się rumienia, a także na rozwój trądziku różowatego. Przy skórze naczynkowej nie jest wskazane opalanie, korzystanie z solarium, korzystanie z sauny. Specjaliści zalecają również, aby z diety wyeliminować ostre potrawy, słodycze oraz alkohol.

Zobacz: Kwas hialuronowy na twarz – jakie daje efekty? Sprawdzamy 

 

 

Bibliografia 

K. Janda, O. Lach, Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2014 (dostęp online) http://www.przeglad.amp.edu.pl/uploads/2014/1/48_1_38_2014.pdf

I. Krysiak-Zielonka, O. Kałużna, Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian, Kosmetologia Estetyczna, 2019 (dostęp online) http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-3.pdf

W. Placek, H. Wolska, Trądzik różowaty – aktualne poglądy na etiopatogenezę i leczenie, Przegląd Dermatologiczny, 2016 (dostęp online) https://www.termedia.pl/Tradzik-rozowaty-aktualne-poglady-na-etiopatogeneze-i-leczenie,56,28520,1,0.html

E. Robak, L. Kulczycka, Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2010 (dostęp online) https://publisherspanel.com/api/files/view/3512.pdf

A. Jaworek, A. Wojas-Pelc, M. Pastuszczaki, Czynniki zaostrzające przebieg trądziku różowatego, Przegląd Lekarski, 2008 (dostęp online) https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/273828/jaworek_wojas-pelc_pastuszczak_czynniki_zaostrzajace_przebieg_tradziku_rozowatego_2008.pdf?sequence=1&isAllowed=y