Zioła na cellulit – naturalne sposoby walki z cellulitem

W jaki sposób działają zioła na cellulit? Jak wykonać domowe, ziołowe napary? Które zioła skutecznie zwalczą „pomarańczową skórkę”? Przeczytajcie artykuł, aby dowiedzieć się, jak wygrać walkę z cellulitem naturalnymi sposobami.

Cellulit na udzie

Zioła na cellulit – w jaki sposób działają? 

Zioła na cellulit w naturalny sposób pomogą nam zwalczyć tzw. pomarańczową skórkę. Na czym opiera się ich działanie? Przede wszystkim dzięki właściwościom moczopędnym usuwają z organizmu nadmiar wody, a także toksyny. Mogą również od środka rozbijać komórki tłuszczowe oraz pomagać w usuwaniu produktów przemiany materii z tkanek podskórnych. 

Zioła na cellulit możemy stosować w formie naparów i herbat. Dobrym pomysłem jest również wmasowywanie wywaru w miejsca pokryte „pomarańczową skórką”. Jednak przed pierwszą aplikacją bezpośrednio na skórę zalecamy przeprowadzenie próby uczuleniowej. Wystarczy, że niewielką ilość wywaru nałożymy na partię naskórka w okolicy nadgarstka. Jeżeli nie zaobserwujemy zaczerwienienia, swędzenia lub pieczenia, to oznacza, że możemy stosować dany napar ziołowy. 

Pamiętajmy o tym, że samo korzystanie z naturalnych ziół nie przyniesie spektakularnych efektów, jeżeli nie zadbamy o odpowiednio zbilansowaną dietę. Z jadłospisu powinniśmy wyeliminować: sól, cukier, tłuste potrawy, alkohol, kawę oraz przetworzoną żywność. Najlepiej, abyśmy sięgali po warzywa, chude mięso, chudy nabiał i produkty pełnoziarniste. W walce z cellulitem nie bez znaczenia jest również regularna aktywność fizyczna w ilości co najmniej 30 minut dziennie.

Przeczytaj również: Cellulit – jak z nim walczyć? Domowe sposoby

Jakie zioła na cellulit? 

null
W walce z cellulitem pomogą napary ziołowe, np. z pokrzywy lub z kopru włoskiego

Według badań naturalne sposoby, czyli regularne stosowanie odpowiednich mieszanek ziołowych, pomogą zwalczyć zarówno cellulit wodny, jak i cellulit tłuszczowy. Do ziół na cellulit należą:

  • mniszek lekarski,
  • koper włoski,
  • czarna rzepa,
  • jałowiec,
  • ostropest plamisty,
  • korzeń pietruszki,
  • cynamon,
  • gotu-kola,
  • pokrzywa,
  • geranium,
  • cytryniec chiński. 

Mniszek lekarski 

Ziele mniszka lekarskiego charakteryzuje się właściwościami moczopędnymi, dlatego też pomaga w wypłukiwaniu z organizmu toksycznych substancji. Dodatkowo pozytywnie wpływa na skórę oraz na układ trawienny. 

Przepis na napar: 2 łyżeczki ziela mniszka lekarskiego zalewamy 1 szklanką wrzącej wody, a następnie parzymy pod przykryciem przez 20-30 minut. Napar możemy pić do 3 razy dziennie. 

Przeciwwskazania: Mniszek lekarski jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Powinny go jednak unikać osoby borykające się z zapaleniem żołądka, wrzodami żołądka oraz z niedrożnością dróg żółciowych. 

Koper włoski 

Koper włoski to jedno z najskuteczniejszych ziół na cellulit. Wykazuje działanie moczopędne, dlatego też sprzyja wydalaniu toksyn, a co za tym idzie – wspiera nas w walce z cellulitem. Koper włoski pobudza również wydzielanie soków trawiennych i uśmierza wzdęcia. 

Z kopru włoskiego możemy przygotować naturalny olejek, który będziemy aplikować na skórę. Z nasion kopru włoskiego wykonuje się również prozdrowotny napar. 

Przepis na olejek: Mieszamy ze sobą koper włoski, olejek migdałowy oraz olejek rozmarynowy. Ziołową mieszankę nakładamy na partie skóry pokryte cellulitem i wykonujemy masaż. 

Przepis na napar: Rozgniecione lub zmielone nasiona kopru włoskiego zalewamy wrzącą wodą i parzymy pod przykryciem przez około 15 minut. Na końcu napar przecedzamy. 

Przeciwwskazania: Napar z kopru włoskiego nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. 

Czarna rzepa

Olejki zawarte w soku z czarnej rzepy zwiększają ukrwienie naszej skóry i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. 

Stosując sok, możemy wpłynąć na przemianę materii, funkcjonowanie jelit oraz układ nerwowy. Sok z czarnej rzepy działa również przeciwutleniająco – przyjmuje się, że zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. 

Sprawdź: Szczotkowanie ciała na sucho a cellulit – czy to działa?

Jałowiec

Jałowiec cechuje się działaniem moczopędnym, oczyszcza także organizm, wspomaga trawienie i wydzielanie soków żółci oraz soków trawiennych. 
Z owoców jałowca możemy wykonać domowy napar. W sklepach dostępny jest również olejek jałowcowy, który nakładany na skórę, poprawia cyrkulację krwi i limfy oraz wygładza nierówności naskórka. 

Przepis na napar: 1 łyżeczkę owoców jałowca zalewamy szklanką wrzącej wody. Całość parzymy przez 10 minut, a następnie przecedzamy. 

Przeciwwskazania: Naparu z jałowca nie powinny stosować: kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, osoby z marskością wątroby, osoby borykające się z zapaleniem przewodu pokarmowego i nerek. 

Ostropest plamisty 

Ostropest to popularne ziele wykorzystywane przede wszystkim w leczeniu schorzeń wątroby. Mało kto wie, że roślina może również wspierać walkę z cellulitem. Ostropest pomaga nam w usunięciu zbędnych produktów przemiany materii i toksyn ze skóry oraz tkanek podskórnych. 

Stosowanie: Nasiona ostropestu możemy stosować doustnie w dawce 1 stołowa łyżka dziennie. Nasiona popijamy niegazowaną wodą. 

Korzeń pietruszki 

Napar z korzenia pietruszki wykazuje działanie moczopędne. Zalecany jest dla osób, które borykają się z zatrzymywaniem wody w organizmie oraz z obrzękami.

 
Przepis na napar: Korzeń pietruszki obieramy i wkładamy go do garnka z wodą. Następnie gotujemy przez około 5 minut, przecedzamy i pozostawiamy do ostudzenia. Napar spożywamy 2-3 razy dziennie. 

Cynamon 

Cynamon stosujemy zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Możemy przygotować mieszankę z miodem lub popijać 0,5 łyżeczki mielonego cynamonu wodą. 

W sklepach dostępny jest eteryczny olejek cynamonowy, który sprawdzi się do masażu. Przede wszystkim usprawnia on przepływ krwi, poprawia napięcie i elastyczność skóry, redukuje komórki tłuszczowe, rozgrzewa, łagodzi stany zapalne oraz bóle reumatyczne.  

Gotu-kola

Gotu-kola to ziele, które możemy wykorzystać zewnętrznie oraz wewnętrznie w walce z „pomarańczową skórką”. Jeżeli będziemy regularnie spożywać napary, to poprawimy krążenie krwi i mikrokrążenie w naczyniach włosowatych. Natomiast wykonując okłady, złagodzimy podrażnienia, przyspieszymy regenerację naskórka, pobudzimy tkankę łączną do syntezy kolagenu oraz zwiększymy stężenie kwasu hialuronowego. 

Przepis na napar: 1-2 łyżeczki ziela zalewamy 1 szklanką wrzącej wody, a następnie parzymy pod przykryciem przez około 20 minut. Napar wypijamy 1-2 razy dziennie. 

Przeciwwskazania: Naparu nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. 

Pokrzywa 

Pokrzywa działa moczopędnie oraz poprawia perystaltykę jelit i przemianę materii. Dzięki temu pomaga w usuwaniu z organizmu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Napar z pokrzywy możemy również stosować do pielęgnacji skóry trądzikowej oraz włosów. 

Przepis na napar: 1 łyżkę stołową ciętego liścia pokrzywy należy zalać wrzącą wodą oraz parzyć przez około 15 minut pod przykryciem. Ziołowy napar wypijamy 2-4 razy dziennie. 

Przeciwwskazania: Ziele pokrzywy jest bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią. 

Geranium – bodziszek 

Geranium wspiera organizm w walce ze stanami zapalnymi, wspomaga trawienie i przemianę materii. Ziele możemy stosować do przemywania skóry, dzięki temu poprawimy również jej kondycję, przyspieszymy procesy gojenia się ran oraz zredukujemy wypryski i zmiany trądzikowe

Przepis na napar: 1-2 łyżki stołowe korzenia zalewamy 1 szklanką wrzącej wody i parzymy pod przykryciem przez 10 minut. Wypijamy maksymalnie 3 szklanki naparu dziennie. 

Dzika róża 

W walce z cellulitem możemy zastosować olejek z dzikiej róży. Wmasowywany w skórę, uszczelnia naczynia krwionośne, redukuje stany zapalne, zmniejsza blizny i goi rany. 

Cytryniec chiński 

Cytryniec chiński sprzyja detoksykacji organizmu, co przekłada się na walkę z cellulitem i wydalanie toksyn. W zastosowaniu zewnętrznym ujędrnia i zmiękcza naskórek, rewitalizuje, opóźnia procesy starzenia się skóry. 

Przepis na napar: 1 łyżeczkę owoców zalewamy 1 szklanką wrzącej wody, a następnie parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Napar spożywamy po 1 szklance 2 razy dziennie. 

 

 

 

Bibliografia

A. Klimowicz, J. Zielonka, M. Turek, A. Nowak, Substancje pochodzenia naturalnego stosowane w terapii cellulitu, Postępy Fitoterapii 16(2), 2015 (dostęp online) http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/08/pf_2015_096-101.pdf

S. Bojarska-Hurnik, Lipodystrofia – przyczyny i możliwości terapeutyczne, Kosmetologia Estetyczna 5 vol 8, 2019 (dostęp online) http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/11/ke2019.5-7.pdf

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/ziola-na-cellulit-najlepsze-ziola-zwalczajace-cellulit-aa-PrKc-wmSV-42AW.html