Olejek na cellulit – który wybrać? Poznaj 10 najskuteczniejszych olejków

Olejek na cellulit to naturalny kosmetyk, z którego korzystamy podczas wykonywania domowych zabiegów antycellulitowych. Jego regularna aplikacja pomoże nam w walce z tzw. pomarańczową skórką. Jak poprawnie aplikować olejek na cellulit? Który olejek eteryczny będzie najlepszy? W artykule przygotowaliśmy zestawienie 10 najskuteczniejszych olejków – pogromców cellulitu.

Kobieta z cellulitem na udach

Olejek na cellulit – jak go stosować? 

Olejki eteryczne pomogą nam w walce z cellulitem. Już za pomocą  kilku kropel wykonamy aromatyczny, domowy masaż ujędrniający skórę i niwelujący uporczywą pomarańczową skórkę

Warto wiedzieć, że niektóre olejki, zwłaszcza te cytrusowe, mogą doprowadzić do reakcji fotouczuleniowej – zwiększonej wrażliwości naskórka na działanie promieniowania słonecznego. Aby chronić naszą skórę, najlepiej wykonywać zabiegi wieczorem. W stosowaniu olejków eterycznych bezpośrednio na skórę najważniejsza jest zasada, aby mieszać je zawsze z olejami bazowymi. Dlaczego?

Olejek eteryczny cechuje się bardzo wysokim stężeniem substancji aktywnych, które samodzielnie mogą powodować podrażnienia. Dlatego na naskórek powinniśmy aplikować jedynie niewielkie ilości olejku – to natomiast nie pozwoli na rozprowadzenie go na większej powierzchni ciała. Jeżeli połączymy olejek eteryczny z olejem nośnikowym, to uzyskamy jeszcze skuteczniejszy domowy kosmetyk. W dalszej części artykułu przeczytacie, które oleje roślinne stosowane są w roli olejów bazowych. 

Olejek eteryczny należy połączyć z olejem bazowym – stosowany samodzielnie może podrażnić skórę. 

Olejek na cellulit możemy aplikować po kąpieli – na wilgotną skórę. Wówczas jest ona pobudzona, dzięki czemu lepiej wchłonie kosmetyk. Dobrym rozwiązaniem jest również wykonanie peelingu lub zabiegu szczotkowania ciała przed nałożeniem olejku eterycznego. 

Masaż olejkiem wykonujemy zawsze w jednym kierunku – od stóp w kierunku serca. Możemy masować nim całe ciało, choć najczęściej obejmujemy jedynie obszary pokryte pomarańczową skórką, czyli uda, pośladki, brzuch, ramiona. Do zabiegu wykorzystuje się również bańkę chińską lub specjalny masażer antycellulitowy. 

Jak często aplikować olejek na cellulit? 

Masaż z użyciem olejków powinniśmy wykonywać regularnie – wówczas możemy zauważyć pierwsze efekty po miesiącu domowych zabiegów. Co oznacza słowo regularnie? Przyjmuje się, że masaż należy przeprowadzać optymalnie 3 razy w tygodniu. 

Przeczytaj: Szczotkowanie ciała na sucho a cellulit – czy to działa?

Olejki eteryczne – jakie są przeciwwskazania do ich stosowania? 

Olejki eteryczne składają się z naturalnych składników, które w wielu przypadkach należą do grona alergenów. Częstym przeciwwskazaniem do nakładania ich na skórę są więc uczulenia i reakcje alergiczne. Przed pierwszym zastosowaniem olejku na większą partię skóry, powinniśmy wykonać najpierw próbę uczuleniową. 

Wystarczy, że kroplę olejku eterycznego wymieszamy z niewielką ilością oleju bazowego, np. z oliwą z oliwek. Taką mieszankę zaaplikujmy na fragment naskórka: za uchem, na nadgarstku lub w miejscu zgięcia łokcia. Jeżeli nie zaobserwujemy u siebie objawów uczuleniowych, takich jak podrażnienie, pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, to oznacza, że możemy w pełni skorzystać z dobrodziejstw danego olejku eterycznego. 

Przeciwwskazaniem do stosowania olejków eterycznych jest ciąża oraz karmienie piersią. W obu przypadkach zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem domowych zabiegów antycellulitowych

Działanie olejku eterycznego na cellulit 

Olejki eteryczne zawierają zdecydowanie wyższe stężenie składników odżywczych niż gotowe, drogeryjne kosmetyki do walki z pomarańczową skórką. Jakie działanie wykazuje olejek regularnie aplikowany na skórę? Przede wszystkim poprawia mikrokrążenie oraz wzmacnia naczynia włosowate i włókna kolagenowe. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne – dzięki temu redukuje obrzęki. 

Sprawdź: Olejek z oregano – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Olejek na cellulit – jaki wybrać? 

Kobieta pokazująca rozstępy na skóze pod lupą
Olejki na cellulit pomogą także w walce z rozstępami

Na rynku obecnych jest wiele rodzajów olejków eterycznych, które stosowane są do zabiegów antycellulitowych. Można wśród nich wymienić:

  • olejek pomarańczowy,
  • olejek cytrynowy, 
  • olejek grejpfrutowy,
  • olejek z mandarynki,
  • olejek cynamonowy, 
  • olejek geraniowy, 
  • olejek imbirowy, 
  • olejek z bazylii, 
  • olejek z lawendy,
  • olejek z jałowca,
  • olejek z cyprysa,
  • olejek arganowy,
  • olejek z drzewa cedrowego. 

W walce z pomarańczową skórką pomogą również naturalne oleje roślinne, które stosujemy jako bazę do olejków eterycznych:

  • olej kokosowy, 
  • olej ze słodkich migdałów, 
  • olej z pestek winogron,
  • olej makadamia,
  • oliwa z oliwek

1. Olej kokosowy na cellulit 

Olej kokosowy najczęściej wykorzystywany jest w kosmetyce do pielęgnacji włosów – możemy z niego wykonywać domowy zabieg olejowania kosmyków. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych wykazuje także działanie nawilżające, odżywiające oraz ujędrniające naskórek. Witamina E natomiast stymuluje włókna kolagenowe skóry, zwiększa elastyczność tkanki łącznej i poprawia ukrwienie. 

2. Olej makadamia na cellulit 

Olej makadamia stanowi cenne źródło kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 oraz omega-6. Aplikując go regularnie na skórę, zauważymy takie efekty jak: ujędrnienie, uelastycznienie, wygładzenie i nawilżenie. Badania wskazują, że witamina A, zawarta w oleju makadamia, ogranicza rozrost tkanki tłuszczowej, dzięki czemu zwalcza cellulit tłuszczowy

Olej makadamia możemy stosować nie tylko na miejsca pokryte cellulitem, ale również na blizny i rozstępy. 

3. Olejek cytrynowy 

Cytrynowy olejek eteryczny znajduje szerokie zastosowanie na skórze: przyspiesza gojenie się skaleczeń, otarć, zmniejsza objawy związane z ukąszeniami owadów, leczy pęcherze i czyraki oraz stosowany jest w przypadku trądziku różowatego. Możemy go również aplikować, aby zmniejszyć widoczność pomarańczowej skórki. Jakie uzyskamy efekty? Wspomożemy organizm w oczyszczaniu z toksyn, przywrócimy prawidłową strukturę tkanki podskórnej, zwiększymy mikrokrążenie oraz drenaż limfatyczny. 

4. Olejek pomarańczowy 

Wmasowany w naskórek olejek pomarańczowy pobudzi mikrokrążenie oraz wpłynie na zmniejszenie złogów tłuszczowych. To działanie sprawia, że możemy po niego sięgać, aby zmniejszyć widoczność cellulitu. 

5. Olejek z drzewa cedrowego 

Olej z drzewa cedrowego charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym oraz ściągającym. Aplikowany na skórę pomoże w redukcji obrzęków, rozstępów i oznak pomarańczowej skórki. 

6. Olejek z rozmarynu 

W składzie olejku z rozmarynu znajdziemy substancje aktywne, które przyspieszają mikrokrążenie i hamują akumulację tłuszczu komórkowego. 

7. Olejek z lawendy 

Olejek lawendowy znany jest przede wszystkim ze swoich uspokajających właściwości. Jego aromat skutecznie przeciwdziała bólom głowy i mięśni oraz zmniejsza odczuwanie stresu. Jeżeli będziemy go stosować na skórę, to aktywujemy wzrost nowych komórek, a co za tym idzie – naturalnie pomożemy zmniejszyć widoczność cellulitu. 

8. Olejek z cyprysa 

Kolejnym olejkiem na cellulit jest ekstrakt z cyprysa. Wcierając go w skórę okrężnymi ruchami, lub stosując go do masażu, pobudzimy krążenie krwi. Kosmetyk wykazuje również właściwości: przeciwbakteryjne, przeciwreumatyczne, antyseptyczne, przeciwskurczowe.

Olejek stosowany jest także w przypadku pojawiających się żylaków. 

9. Olej arganowy 

Olej arganowy jest popularnym składnikiem wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Składniki aktywne spowalniają starzenie się naskórka, wpływają na jego elastyczność, zmniejszają zmiany skórne. Stosując regularnie olejek arganowy do domowego masażu, zauważymy widoczne napięcie oraz wygładzenie skóry w obrębie miejsc pokrytych cellulitem. 

10. Olejek cynamonowy 

Olejek cynamonowy naturalnie rozbija tłuszcz gromadzący się w tkance podskórnej, przez co sprawia, że skóra staje się jędrna i sprężysta. Dodatkowo wykazuje także działanie antyseptyczne i antybakteryjne. 

Zapoznaj się: Dieta na cellulit – co jeść, aby pozbyć się cellulitu?

 

 

Bibliografia

H. Bojarowicz, M. Rucińska, J. Krysiński, Kosmetyki redukujące cellulit, Problemy Higieny i Epidemiologii 97(4), 2016 (dostęp online) http://www.phie.pl/pdf/phe-2016/phe-2016-4-291.pdf

J. Marwicka, K. Niemyska, S. Podraza, Terapeutyczne właściwości aromaterapii, Kosmetologia Estetyczna 6 vol. 4, 2015 (dostęp online) http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-1.pdf

M. Tybur, A. Piotrowska, Antycellulitowe substancje pochodzenia roślinnego [w:] Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki red. M. Maciąg, K. Maciąg, Lublin 2018 (dostęp online) https://www.researchgate.net/profile/Anna-Piotrowska-10/publication/327652196_Antycellulitowe_substancje_pochodzenia_roslinnego/links/5b9bc22fa6fdccd3cb55b5a9/Antycellulitowe-substancje-pochodzenia-roslinnego.pdf#page=79

https://www.kobieta.pl/artykul/olejek-na-cellulit-jaki-wybrac-i-jak-go-stosowac-oto-najlepsze-olejki-na-cellulit-na-rynku