Szczotkowanie ciała na sucho a cellulit – czy to działa?

Jak prawidłowo wykonać zabieg szczotkowania ciała na sucho? Jakie osiągniemy efekty? Czy zwalczymy cellulit za pomocą szczotki? Jak często wykonywać masaż? Odpowiedzi na pytania w artykule.

Zabieg antycellulitowy szczotkowania ciała na sucho

Szczotkowanie ciała na sucho – dla kogo? 

Szczotkowanie ciała na sucho stało się prawdziwym kosmetycznym hitem. Przy regularnych zabiegach możemy pozytywnie wpłynąć przede wszystkim na ujędrnienie i napięcie skóry, dzięki czemu zredukujemy też niepożądany cellulit. Dodatkowo złuszczamy również obumarłe komórki naskórka – oznacza to, że zabieg może zastąpić stosowane przez nas peelingi

Szczotkowanie jest szczególnie polecane dla osób, które borykają się z wiotkością skóry, pomarańczową skórką oraz z rozstępami. Zabieg działa również prewencyjnie, zapobiegając utracie jędrności naskórka, poprawiając krążenie i ujednolicając koloryt skóry. 

Przeczytaj: Cellulit wodny a tłuszczowy – jak je rozróżnić?

Jaką szczotkę do ciała wybrać? 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczotek do ciała. Przede wszystkim warto postawić na dobrą jakość włosia. Do wyboru mamy: włosie syntetyczne, włosie naturalne lub włókna roślinne. 

Najlepszą opcją będzie szczotka zbudowana z drewnianej postawy oraz z włosia naturalnego lub włókna roślinnego. Specjaliści nie zalecają wyboru szczotek z plastikową rączką oraz z włosiem syntetycznym. 

Jak poprawnie wykonać szczotkowanie ciała na sucho? 

Zazwyczaj zaleca się, aby zabieg szczotkowania przeprowadzać na oczyszczonej oraz wysuszonej skórze ciała. Nie istnieją jednak przeciwwskazania do szczotkowania się np. bezpośrednio przed kąpielą. Pamiętajmy o tym, że skóra musi być sucha – nie może być posmarowana również balsamem czy olejkiem. 

Najważniejszą zasadą szczotkowanie jest obranie prawidłowego kierunku masażu – ruchy szczotki kierujemy zawsze ku górze, czyli w stronę serca. 

Szczotkowanie ciała należy rozpocząć od kończyn dolnych. Ruchy szczotką zawsze wykonujemy ku górze. 

Pierwszą część masażu rozpoczynamy od kończyn dolnych – od stóp – i kończymy w okolicy dekoltu. Następnie przechodzimy do rąk – zaczynamy od dłoni i kończymy przy szyi.

Zabieg powinien być wykonywany energicznie, lecz równocześnie delikatnie. Zbyt duży nacisk, zwłaszcza na wysokości brzucha, może podrażnić nasz naskórek. 

Ruchy powtarzamy kilkukrotnie, przechodząc z niższych do wyższych partii ciała. Powinny być one długie i posuwiste. Nie przyciskamy szczotki do skóry. 

Podczas szczotkowania ciałą omijamy zgięcia kolanowe, sutki, pieprzyki oraz znamiona. 

Kolejną ważną zasadą jest omijanie zgięć kolanowych, sutków, pieprzyków i znamion.

Uwaga: Po pierwszym zabiegu możemy zauważyć zaczerwienienie oraz zwiększoną wrażliwość skóry. Jest to reakcja naturalna, która powinna ustąpić po kilku masażach. 

Po zakończonym zabiegu szczotkowania ciała musimy zadbać o dalszą pielęgnację. Dzięki temu, że złuszczamy martwe komórki naskórka, to balsamy lub olejki, które zaaplikujemy na skórę, mają szanse lepiej się wchłonąć. Jeżeli zmagamy się z cellulitem, to dobrym rozwiązaniem będzie wmasowanie w problematyczne miejsca naturalnych olejków

Jakie są przeciwwskazania do szczotkowania ciała?

Mimo że szczotkowanie ciała przynosi widoczne efekty i poprawia stan naszej skóry, to niektórym może również zaszkodzić. Ostrożność powinny zachować m.in. osoby borykające się z pękającymi naczynkami. 

Do przeciwwskazań masaży z użyciem szczotki należą: 

  • otwarte rany i podrażnienia na skórze, 
  • stany zapalne skóry, 
  • zakażenia bakteryjne,
  • zakażenia wirusowe,
  • zakażenia grzybicze,
  • nowotwory,
  • skóra atopowa,
  • trądzik na ciele, 
  • duże uwrażliwienie skóry, 
  • świeże blizny, 
  • łuszczyca

Sprawdź: Zioła na cellulit – naturalne sposoby walki z cellulitem

Czy szczotkowanie ciała redukuje cellulit? 

Kobieta trzymająca pomarańczę
Regularne szczotkowanie ciała przywraca skórze jędrność. Czy zwalczy również cellulit?

Szczotki do ciała zalecane są zwłaszcza dla osób, które zmagają się z pomarańczową skórką. Owszem, zabiegi wpływają na widoczną poprawę stanu skóry, ale musimy pamiętać, że ważną kwestią jest regularność ich przeprowadzania. Nie możemy zapominać o aplikacji specjalistycznych kosmetyków, zmianie nawyków żywieniowych oraz o dawce aktywności fizycznej. 

Do efektów, które możemy uzyskać poprzez szczotkowanie ciała na sucho, należą: 

  • usuwanie obumarłych komórek naskórka – dzięki temu skóra szybciej się regeneruje oraz staje się miękka, 
  • ujędrnianie i uelastycznianie naskórka,
  • zmniejszenie opuchlizny,
  • zmniejszenie napięcia karku i barków,
  • wspomaganie krążenia krwi i drenażu limfatycznego, 
  • wpływ na redukcję świeżych rozstępów,
  • rozbijanie bruzd tłuszczu i pozbycie się złogów toksyn,
  • odblokowanie głębokich porów, 
  • lepsze wchłanianie się kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji ciała lub walki z cellulitem, 
  • relaksacja i odprężenia całego ciała. 

Zobacz: Dieta na cellulit – co jeść, aby pozbyć się cellulitu?

Jak często szczotkować ciało? 

Masaż z użyciem szczotki możemy wykonywać nawet codziennie, bez względu na porę dnia – wszystko zależy od stanu naszej skóry. Zabieg nie powinien trwać dłużej niż 5-10 minut. Jeżeli go przedłużymy, to skóra może przestać odpowiednio reagować na bodźce. 

Zabieg szczotkowania ciała powinien trwać maksymalnie 10 minut. 

Jeśli nasz naskórek jest szczególnie wrażliwy i po zabiegu szczotkowania widzimy zaczerwienia lub podrażnienia, to powinniśmy zmniejszyć częstotliwość masaży. 

Zapoznaj się: Cellulit w ciąży – jak się go pozbyć?

Jak przechowywać szczotkę? 

Szczotkę najlepiej przechowywać w zamkniętym pudełku, tak, aby nie dotarły do niej roztocza.

Jeżeli chcemy, żeby szczotka antycellulitowa posłużyła nam na najbliższe lata, to po każdym zabiegu warto wymyć jej włosie za pomocą wody z mydłem lub szamponu do włosów. Szczotkę pozostawiamy do wysuszenia włosiem do dołu – dzięki temu zapobiegniemy gromadzeniu się wilgoci. 

 

 

Bibliografia

https://horex.pl/blog/jak-szczotkowac-cialo-na-sucho-pobudz-swoja-skore-do-zycia/

https://www.superpharm.pl/blog/szczotkowanie-ciala-na-sucho-efekty-poradnik