Jakie są przyczyny problemów z potencją po 60. roku życia?
Problemy z potencją po 60. roku życia mogą mieć różne podłoże. Najczęściej wymienia się przyczyny fizyczne, hormonalne oraz psychiczne.
Przyczyny fizyczne
Po 60. dochodzi do zwiększenia częstotliwości chorób i schorzeń. Mężczyźni często borykają się z nadciśnieniem, miażdżycą, zwyrodnieniami kości, problemami z układem krążenia, a także z przerostem gruczołu krokowego oraz nowotworem prostaty i jąder. Wszystkie wymienione schorzenia mogą wpływać na obniżenie libido, czyli popędu seksualnego, i na zaburzenia erekcji. Podczas długotrwałej choroby mężczyźni nie mają również fizycznej siły na odbywanie stosunków seksualnych. Warto wiedzieć, że obniżenie libido lub całkowity brak ochoty na seks to symptomy rozwijającej się cukrzycy.
Zaburzenia erekcji po 60. mogą być wynikiem zmian w tkankach prącia, do których dochodzi na skutek zmniejszenia się ilości kolagenu we włóknach elastycznych błony białawej. Pojawiają się również zmiany naczyniowe, w tym uszkodzenie naczyń krwionośnych odpowiadających za doprowadzanie krwi do penisa.
Kolejną przyczyną jest nieodpowiedni, siedzący tryb życia oraz zbyt małe ilości ruchu lub całkowity brak aktywności fizycznej. Winowajcą problemów z erekcją może być także źle zbilansowana dieta, która prowadzi do rozwoju otyłości oraz do wzrostu stężenia „złej” frakcji cholesterolu. Niekorzystne działanie na sferę seksualną mają również używki – zwłaszcza nadużywanie alkoholu oraz palenie tytoniu.
Przyczynami zaburzeń erekcji po 60. są: choroby i schorzenia, zmiany naczyniowe, utrata kolagenu, siedzący tryb życia, źle zbilansowana dieta.
Wielu mężczyzn nie wie, że problemy z utrzymaniem wzwodu po 60. roku życia mogą być skutkiem leczenia farmakologicznego. Na sprawność seksualną negatywnie oddziałują: leki obniżające ciśnienie, leki stosowane przy zaburzeniach krążenia, leki hormonalne, steroidowe, przeciwdepresyjne, a także leki uspokajające i nasenne.
Problemy z układem sercowo-naczyniowym, schorzenia związane z sercem, a także przebyte zawały to kolejne przyczyny problemów z erekcją. Często wiążą się one z aspektem psychologicznym – mężczyźni obawiają się, że ich serce nie jest wystarczająco silne do odbywania stosunków seksualnych. Natomiast kardiolodzy podkreślają, że nawet przebyty zawał nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania seksu. Po miesiącu rekonwalescencji mężczyzna może powrócić do życia seksualnego.
Przeczytaj także: Seks po 60. – fakty i mity na temat dojrzałego seksu
Przyczyny hormonalne
Zaburzenia erekcji mogą być skutkiem przebytej andropauzy, czyli męskiej menopauzy. Podczas andropauzy dochodzi do spadku produkcji hormonu płciowego – testosteronu. Niedobór testosteronu objawia się:
- obniżeniem libido,
- problemami z erekcją,
- wahaniami nastroju,
- wahaniami wagi,
- stanami depresyjnymi,
- zmęczeniem i apatią,
- zaburzeniami snu,
- zwiększeniem potliwości całego ciała,
- przesuszeniem skóry,
- zmniejszeniem masy mięśniowej,
- zmniejszeniem gęstości kości.
Zbyt niskie stężenie testosteronu sprawia, że mężczyźni tracą ochotę na seks, a także mają problemy z erekcją i z przedwczesnym wytryskiem.
Przyczyny psychologiczne
Aspekty psychologiczne, obok przyczyn fizycznych i hormonalnych, również wywierają negatywny wpływ na potencję i erekcję. Jednak tzw. czynniki psychogenne częściej występują u młodych mężczyzn niż u panów po 60. roku życia.
Zaburzenia erekcji determinuje przede wszystkim depresja oraz wahania nastroju. Dodatkowo w wyniku andropauzy, otyłości oraz innych chorób mężczyźni mogą mieć problemy z samooceną. Brak pewności siebie odbija się także na życiu seksualnym.
Zaburzenia erekcji mogą być powiązane z depresją, wahaniami nastroju oraz z obniżoną samooceną.
Przyczyną problemów z erekcją po 60. jest również strach związany z nieodpowiednim zaspokojeniem partnerki lub z przedwczesnym wytryskiem.
Impotencja po 60. roku życia
Mężczyźni po 60. narażeni są na impotencję – dysfunkcję seksualną, która objawia się całkowitym brakiem erekcji lub nagłym zanikiem wzwodu. Impotencja w tym wieku powiązana jest najczęściej ze złym przepływem krwi do penisa oraz z innymi czynnikami krążeniowymi. Skutkuje to niemożnością osiągnięcia trwałego wzwodu.
Przyczyną impotencji może być również zbyt niski poziom testosteronu lub zbyt wysokie stężenie prolaktyny. Pełny wzwód uniemożliwiają: urazy kręgosłupa, udar mózgu, guz mózgu, stwardnienie rozsiane lub stwardnienie zanikowe boczne.
Wśród czynników doprowadzających do impotencji wymienia się również używki (nadużywanie alkoholu i palenie papierosów) oraz stosowanie niektórych leków.
Specjaliści podkreślają również, że duży procent przypadków stanowi impotencja mieszana, do której dochodzi na skutek kombinacji różnych czynników.
Sprawdź: Potencja – czym jest, jakie są przyczyny problemów z potencją?
Jak leczyć problemy z erekcją?
Jeżeli problemy z erekcją nie są jednorazowe oraz nie podejrzewa się, że ich przyczyny oparte są na czynnikach psychologicznych, to konieczna jest wizyta u specjalisty: lekarza urologa, endokrynologa, internisty, seksuologa. O problemie warto porozmawiać również z lekarzem pierwszego kontaktu, który może skierować na dalsze badania, m.in. badanie gruczołu krokowego, badanie moczu, morfologię, badanie poziomu testosteronu, badanie glukozy, lipidogram.
Przeczytaj: Dieta na potencję – co jeść, aby wzmocnić erekcję?
Bibliografia
B. Darewicz i wsp., Starzenie się mężczyzny a zaburzenia erekcji, Urologia Polska, 2008 (dostęp online) http://www.urologiapolska.pl/pdfy/up_1_2008.pdf
J. Marchewka, J.A. Żołądź, Z. Dąbrowski, Fizjologiczne procesy starzenia, Warszawa 2011
K. Walaszek, B. Tomala, I. Kowalska, A. Rej-Kietla, Andropauza i proces starzenia się a jakość życia mężczyzn po 50. roku życia, Forum Medycyny Rodzinnej tom 11, nr 5, 2017 (dostęp online) https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/54629/42323