Olejek z opuncji figowej – zastosowanie na skórę i włosy, opinie

Jakie substancje zawarte są w olejku z opuncji figowej? Czy olejek nadaje się do każdego typu cery? Dlaczego warto go stosować w pielęgnacji skóry? Jak wykonać zabieg olejowania włosów z użyciem olejku z opuncji figowej? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w artykule.

Naturalna pielęgnacja

Czym jest olejek z opuncji figowej?

Olejek z opuncji figowej, inaczej olejek z fig indyjskich lub olejek z fig berberyjskich, pozyskiwany jest poprzez wyciskanie nasion owoców opuncji. Olejek wykorzystywany był w celach leczniczych już za czasów rdzennych mieszkańców Ameryki. Współcześnie przede wszystkim stosowany jest w przemyśle kosmetycznym do produkcji: kremów do twarzy, balsamów do ciała, maseczek do twarzy, żeli pod prysznic, szamponów do włosów, odżywek do paznokci. Nadaje się także do bezpośredniego stosowania na skórę.

Olejek z opuncji charakteryzuje się niecodziennym zapachem (skoszonej trawy połączonej z aromatem ziół), który nie każdemu może przypaść do gustu – dlatego też ten naturalny kosmetyk często stosowany jest wyłącznie w wieczornej pielęgnacji. W porównaniu do innych olejków cechuje go nietłusta konsystencja oraz szybkie wchłanianie się w skórę.

Uwaga: Kupując olej z opuncji figowej, zwracajmy uwagę na jego szczegółowy skład (INCI). Pełnowartościowy produkt kosmetyczny będzie wyprodukowany z pestek (a nie z miąższu) opuncji figowej i nie będzie maceratem. Dodatkowo nie zawiera parafiny i innych substancji wypełniających, które mogą m.in. blokować pory w naszej skórze. 

Skład olejku z opuncji figowej – co zawiera?

Opuncja figowa
W składzie olejku z opuncji figowej zawarte są cenne kwasy tłuszczowe, witaminy oraz substancje bioaktywne

Olejek z opuncji figowej zawiera m.in.:

  • kwasy tłuszczowe,
  • polifenole,
  • fitosterole,
  • betalainy,
  • karotenoidy,
  • witaminę E,
  • witaminę K,
  • cynk.

Kwasy tłuszczowe w olejku z opuncji figowej

W składzie olejku z opuncji figowej na szczególne wyróżnienie zasługuje zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (kwasu linolowego i kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6 i omega-9), które stymulują produkcję oraz regenerację komórek skóry. Tłuszcze naturalnie wzmacniają barierę ochronną naskórka i pomagają w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia. 

W kontekście pielęgnacji skóry warto podkreślić, że kwasy tłuszczowe wykazują działanie redukujący stany zapalne, dzięki czemu wspomagają redukcję wyprysków, zmian skórnych, zmian trądzikowych. Wspomniany kwas linolowy przyspiesza procesy gojenia drobnych ran i oparzeń.

Polifenole w olejku z opuncji

Polifenole to substancje, które wykazują silne działanie przeciwutleniające, czyli przeciwstarzeniowe, a także przeciwzapalne. Odpowiadają więc za odpowiednie napięcie i odżywienie naskórka, w naturalny sposób zwalczają stres oksydacyjny, a także stany zapalne i wszelkie podrażnienia.

Witamina E i witamina K

Kolejnym antyoksydantem, które znajduje się w składzie olejku z opuncji figowej, jest witamina E. Niszczy ona wolne rodniki, walczy ze stanami zapalnymi, przyspiesza procesy gojenia się ran, niweluje zmiany skórne.

Z kolei witamina K wspomaga procesy redukcji przebarwień, które powstają m.in. przez kontakt skóry z promieniowaniem słonecznym.

Fitosterole i cynk w oleju z opuncji figowej

Fitosterole wykazują szerokie działanie na kondycję naszego naskórka. Przede wszystkim pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia, a także determinują produkcję kolagenu – białka budującego skórę i odpowiadającego za jej napięcie i elastyczność.

Natomiast cynk wykazuje działanie przeciwzapalne i ochronne – chroni m.in. przed szkodliwym wpływem wolnych rodników na skórę. Pomaga także w redukcji zaczerwienień, przyspiesza procesy gojenia się ran, zmniejsza widoczność wyprysków oraz zmian trądzikowych.

Olejek z opuncji figowej na skórę

Pielęgnacja skóry twarzy
Olejek z opuncji figowej możemy wykorzystać w codziennej rutynie pielęgnacyjnej naszej skóry. Może służyć jako dodatek do gotowych kosmetyków, a także jako samodzielne serum

Olejek z opuncji figowej dedykowany jest do każdego rodzaju skóry, również tej przesuszonej, dojrzałej, problematycznej, alergicznej, atopowej, tłustej czy trądzikowej. Warto podkreślić, że nie zapycha on naszej cery i nie wykazuje zdolności do zatykania porów.

Olejek z opuncji figowej nazywany jest naturalnym botoksem dla skóry. Mimo że wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe i zwalczające szkodliwy wpływ tak zwanych wolnych rodników, to równocześnie, jak wspomnieliśmy, nie obciąża naszego naskórka. Działa regenerująco, nawilżająco – nie tylko powoduje wzrost nawilżenia, ale także zapobiega utracie wody. Wspomaga ochronę naskórka przed wpływem czynników zewnętrznych (promieniowanie słoneczne, wiatr, mróz, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura powietrza, zanieczyszczenia powietrza, chlor w wodzie). 

Olejek poprawia napięcie skóry, wspomaga procesy uelastyczniania naskórka, spłyca drobne zmarszczki, pomaga w syntezie kolagenu i zwęża widoczność porów. Powoduje, że nasza skóra jest napięta oraz bardziej jędrna. Co ważne, poprawia także jej ogólny wygląd i kondycję, reguluje nadmierne wydzielanie się sebum, wyrównuje koloryt, niweluje przebarwienia i nadaje naturalnego blasku.

Jak stosować olejek z opuncji figowej na skórę?

Olejek do twarzy możemy stosować dwa razy dziennie w roli:

  • naturalnego serum pod oczy,
  • dodatku do ulubionego kremu,
  • zamiennika kremu.

Olejek z opuncji figowej warto aplikować nie tylko na skórę twarzy, ale także na szyję, dekolt i całe ciało. Specjaliści podkreślają, że olejek najlepiej nakładać na skórę zwilżoną za pomocą toniku lub hydrolatu – dzięki temu będzie się lepiej rozprowadzać. Można go także połączyć np. z żelem hialuronowym. Po naniesieniu produktu na skórę należy wykonać delikatny masaż i poczekać do wchłonięcia cennych składników. 

Przy aplikacji olejku w formie serum pod oczy, zwróćmy szczególną uwagę na to, aby kosmetyk nie dostał się do oczu. 

Przed pierwszym zastosowaniem olejku na skórę powinniśmy przeprowadzić prosty test uczuleniowy. Wystarczy, że niewielką ilość produktu naniesiemy na fragment skóry np. za uchem lub w zgięciu łokcia. Jeżeli nie zauważymy żadnych niepokojących objawów, takich jak pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie skóry, to oznacza, że możemy zaaplikować olejek na skórę twarzy.

Sprawdź: Witamina C na twarz – jak ją stosować, jakie da efekty? 

Olejek z opuncji figowej na włosy

Olejek z opuncji figowej możemy również stosować w pielęgnacji włosów. Naturalny kosmetyk przede wszystkim odżywi, wzmocni, zregeneruje oraz nabłyszczy naszą fryzurę. Nadaje się do włosów przesuszonych, zniszczonych, farbowanych oraz z tendencją do przetłuszczania się od nasady – substancje zawarte w olejku regulują wydzielanie się sebum. Warto jeszcze podkreślić, że olejek będzie chronić nasze włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, czyli przed negatywnym wpływem stylizacji i zabiegów fryzjerskich, promieniowaniem słonecznym, wiatrem oraz wysokimi temperaturami.

Jak stosować olejek z opuncji na włosy?

Olej z opuncji figowej najlepiej sprawdza się na włosach wysokoporowatych, które cechują się:

  • szorstką fakturą,
  • brakiem blasku i nawilżenia,
  • dużą tendencją do puszenia,
  • przesuszeniem,
  • odstającą łuską włosa,
  • rozdwajającymi się końcówkami,
  • nadmiernym wykruszaniem na całej długości,
  • podatnością na zniszczenia.

Olej z opuncji możemy wykorzystać w pielęgnacji włosów na kilka sposobów: wykonując zabieg olejowania, wmasowując go w wilgotne końcówki włosów, dodając do ulubionego szamponu, odżywki czy maski do włosów.

Jak przeprowadzić olejowanie włosów? Wystarczy, że niewielką ilość olejku nałożymy na dłonie, następnie delikatnie go podgrzejemy (pocierając o siebie dłonie) i zaaplikujemy na suche (olejowanie na sucho) lub zwilżone (olejowanie na mokro) włosy – najlepiej od wysokości ucha. Produkt pozostawiamy na kosmykach na minimum godzinę. Aby dokładnie domyć olejek z powierzchni włosa i uniknąć sklejenia lub przeciążenia fryzury, zalecamy przeprowadzenie tak zwanego emulgowania za pomocą odżywki lub maski – odżywkę nakładamy na włosy pokryte olejkiem, pozostawiamy ją na 10 minut i zmywamy letnią wodą. Na końcu skalp dokładnie myjemy za pomocą ulubionego szamponu.

Aby zapobiegać nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów u nasady, niewielka ilość oleju możemy nałożyć także na samą skórę głowy – przed umyciem włosów. Olejek z opuncji figowej wmasowujemy w skórę głowy za pomocą opuszków palców lub specjalnego masażera. Po upływie około 30-40 minut olejek spłukujemy letnią wodą. Skalp myjemy szamponem i przechodzimy do następnych etapów pielęgnacji włosów.

Przeczytaj: Czym jest równowaga PEH i jak wpływa na włosy?

Olejek z opuncji figowej na paznokcie

Naturalny olejek może być stosowany w roli odżywki do paznokci. Wzmocni płytkę paznokcia oraz wspomoże walkę z jej łamliwością i rozdwajaniem.

Zapoznaj się: Białe plamki na paznokciach – o czym świadczą i jak się ich pozbyć?

Olejek z opuncji figowej – opinie

Na forach internetowych możemy zapoznać się zarówno z pochlebnymi, jak i z umiarkowanymi opiniami na temat pielęgnacji skóry i włosów z pomocą olejku z opuncji figowej. Poniżej prezentujemy przykładowe opinie.

„Ten olejek to bezkonkurencyjny olejek zapobiegający starzeniu się. Ładnie nawilża i ujędrnia. Od kiedy go stosuję, mam gładką skórę, mniejsze worki pod oczami i mniejsze zmarszczki” – źródło wypowiedzi: Forum Netkobiety

„Na mnie ten olej (z opuncji) działa zaskakująco dobrze, mam po nim bardzo ładnie nawilżona mięciutka skórę” – źródło wypowiedzi: Forum Gazeta

„Ten olej działa jak naturalny botoks, nie jest to oczywiście efekt mezoterapii powtarzanej kilkukrotnie w salonie kosmetycznym ale produkt, który nie zapycha w ogóle, domyka skórze nawilżenie, ochrania ją przed wszystkim, sprawia, że staje się mniej wrażliwa na czynniki zewnętrzne i co najważniejsze sprawia, że skóra wygląda na mega napiętą, wypoczętą i zdrową to uważam, że nie ma nic lepszego” – źródło wypowiedzi: Forum Wizaż

„Oleje do twarzy i włosów to rzeczywiście dobry wybór, sama często stosuję mieszanki, również do oczyszczania skóry z makijażu wodoodpornego. Jednak ta cena faktycznie jest zbyt wysoka, moim zdaniem” – źródło wypowiedzi: Forum Netkobiety

„Po miesiącu regularnego stosowania na noc, muszę wystawić tak negatywną ocenę, gdyż dla mnie nie zdziałał nic. Ani wygładzenia, ani nawilżenia ani wyrównania kolorytu.. Szkoda!” – źródło wypowiedzi: Forum Wizaż

 


Bibliografia

E. Cieślik, I. Cieślik, K. Bartyzel, Wartość odżywcza i właściwości prozdrowotne opuncji figowej (Opuntia ficus-indica Mill.), Postępy Fitoterapii, 2016 (dostęp online) http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2016/12/pf_2016_213-217.pdf

A. Trela, R. Szymańska, Analiza zawartości tokochromanoli w wybranych olejach roślinnych [w:] Analiza, produkcja i zastosowanie substancji oraz komponentów pochodzenia roślinnego, red. M. Maciąg, K. Maciąg, Lublin 2018