10 domowych sposobów na ból i zapalenie zatok

Zapalenie zatok to schorzenie błony śluzowej, które może obejmować jedną lub kilka zatok przynosowych. W walce z pierwszymi oznakami choroby mogą pomóc nam domowe sposoby.

Ból zatok

Zapalenie zatok objawia się m.in.:

  • bólem głowy i uczuciem nacisku w obrębie oczodołów,
  • zatkanym nosem,
  • występowaniem ropnej wydzieliny,
  • podwyższoną temperaturą ciała lub gorączką,
  • ogólnym osłabieniem.

10 domowych sposobów na ból zatok

Poniżej przedstawiamy 10 domowych sposobów na zapalenie i ból zatok. Pamiętajmy jednak o tym, że w niektórych przypadkach konieczna może być konsultacja lekarska, natomiast domowe sposoby leczenia mogą nie przynieść satysfakcjonujących efektów.

1. Inhalacja

Inhalacja, potocznie „parówka”, może pomóc w oczyszczeniu zatok, rozrzedzając zalegającą wydzielinę. Dodatkowo nawilża górne drogi oddechowe. Domową inhalację możemy przeprowadzić w dwóch wersjach. Powinna ona trwać około 15 minut. Zazwyczaj gotujemy wodę, wlewamy ją do miski lub innego naczynia, pochylamy się, głowę przykrywamy ręcznikiem i wdychamy unoszącą się parę wodną (wdech nosem a wydech ustami). Możemy także dodać olejki eteryczne (1-2 krople olejku na litr wrzącej wody), takie jak: 

  • olejek majerankowy, 
  • olejek tymiankowy, 
  • olejek rozmarynowy, 
  • olejek eukaliptusowy, 
  • olejek jodłowy, 
  • olejek z drzewa herbacianego

Olejki eteryczne przede wszystkim wykazują właściwości oczyszczające, ale również antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Zapoznaj się: Olejek z oregano – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

2. Wdychanie olejków eterycznych

Wymienione w poprzednim punkcie olejki eteryczne możemy wykorzystać nie tylko do zabiegu domowej inhalacji – tak zwanej parówki. Ich niewielką ilość warto aplikować np. na wacik kosmetyczny, a następnie głęboko wdychać ulatniający się zapach. 

Zobacz: Aromaterapia na stres – jakie olejki obniżą poziom stresu? 

3. Kąpiel z olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne
Olejki eteryczne naturalnie pomagają w usunięciu zalegającej wydzieliny występującej przy zapaleniu zatok

Trzecim zastosowaniem olejków eterycznych w leczeniu zapalenia zatok jest dodanie od 10 do kilkunastu kropel olejków do gorącej wody w wannie. 

Przeczytaj: Aromaterapia na bezsenność – jaki olejek wybrać? 

4. Irygacja roztworem chlorku sodu

Jednym z najczęściej stosowanych domowych sposobów na zapalenie zatok jest irygacja, czyli płukanie zatok za pomocą 2% roztworu chlorku sodu (soli fizjologicznej). Irygacja może złagodzić obrzęk śluzówki oraz pomaga w pozbyciu się zalegającej wydzieliny. Przeciwwskazaniem do płukania zatok jest przede wszystkim infekcja ucha oraz sytuacja, gdy nos jest całkowicie zapchany – wówczas roztwór nie rozpuści wydzieliny. 

5. Ogrzewanie okolic zatok

Bóle zatok możemy złagodzić za pomocą wygrzewania okolic zatok. Dzięki ciepłym okładom zalegająca wydzielina stanie się rzadsza.

6. Delikatny masaż nasady nosa

Masaż nasady nosa to kolejny domowy, doraźny sposób na problemy z zatokami. Masaż wykonujemy wzdłuż nosa, tak, jakbyśmy chcieli mechanicznie usunąć zalegającą wydzielinę. Palce prowadzimy od okolic oczodołów i górnego grzbietu nosa do dołu. Dodatkowo delikatnie dociskamy masowaną skórę.

7. Masaż czoła

Prócz masażu nasady nosa możemy wypróbować również masaż w poprzek czoła. Palec wskazujący i środkowy ustawiamy nad brwiami i masujemy od środka do skroni, wykorzystując okrężne ruchy. 

8. Ssanie oleju roślinnego

Kolejnym domowym sposobem w walce z zapaleniem zatok jest ssanie oleju roślinnego. Dzięki tej metodzie udrożnimy zatoki poprzez osiągnięcie podciśnienia. Wystarczy, że łyżkę stołową oleju będziemy ssać między zębami przez maksymalnie 15 minut. Na końcu olej oraz wydzielinę należy dokładnie wypluć – nie zaleca się połykania oleju.

9. Olej z czarnuszki

Badania naukowe wskazują, że olej z czarnuszki może być wykorzystywany w leczeniu zapalenia zatok dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz łagodnym właściwościom przeciwbólowym. Olej z nasion czarnuszki może więc zmniejszać ból w obrębie błony śluzowej nosa i bóle głowy oraz zmniejszać przekrwienie błony śluzowej nosa. Wystarczy, że raz dziennie będziemy spożywać po łyżeczce niefiltrowanego oleju.

10. Napar z imbiru

Napar z imbiru wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc nam przy zapaleniu zatok. Wystarczy, że świeży korzeń imbiru (około 6-centymetrowy) zetrzemy na tarce, wyciśniemy, a następnie zalejemy wrzącą wodą i przykryjemy. Po upływie około 4 godzin napar przecedzamy, podgrzewamy i wypijamy gorący. Możemy sięgać maksymalnie po 6 szklanek naparu dziennie. 

 

 

Bibliografia

P. Rapiejko, D. Jurkiewicz, Hipertoniczny roztwór wody morskiej we wspomaganiu leczenia zapalenia zatok przynosowych, Alergoprofil, 5(2), 2009 (dostęp online) https://journalsmededu.pl/index.php/alergoprofil/article/view/132

M. Pachecka, R. Pachecka, A. Pławińska, Zastosowanie substancji pochodzenia naturalnego w leczeniu zapalenia zatok przynosowych w świetle Europejskich wytycznych na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa – EPOS 2012, Pediatria i Medycyna Rodzinna 10(4), 2014 (dostęp online) https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.psjd-27cfbe78-8056-4edd-8d92-6453c6e358b4/content/partContents/b6106e41-7eff-3ef1-a8ec-cace42ac5ff7

J. Marwicka, K. Niemyska, S. Podraza, Terapeutyczne właściwości aromaterapii, Kosmetologia Estetyczna 6 vol. 4, 2015 (dostęp online) http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-1.pdf

https://klaudynahebda.pl/domowe-sposoby-na-zatoki/