Podniesienie poziomu estrogenów – dieta, produkty spożywcze
Najbogatsze w fitoestrogeny są: siemię lniane, soja, rośliny strączkowe oraz orzechy.
Siemię lniane można spożywać w formie całych ziaren lnu, sproszkowanej lub pod postacią napoju. Aby wykonać napój, należy zmielić ziarenka siemienia, zalać połową szklanki ciepłej wody i pozostawić na ok. 10 minut.
Dieta wpływająca na gospodarkę hormonalną powinna być bogata m.in. w: siemię lniane, soję, rośliny strączkowe, orzechy, ryż, pszenicę, owies, nasiona sezamu.
Do diety warto dodać zwłaszcza soję w dowolnej postaci – np. tofu, mleko sojowe, jogurt sojowy, olej sojowy. Soja zawiera także duże ilości białka, błonnika, magnezu, potasu oraz wapnia i żelaza.
Do grupy roślin strączkowych, podnoszących poziom estrogenów, należą: fasola, ciecierzyca, groch, soczewica. W kwestii orzechów najlepiej sięgać po orzechy nerkowca, orzechy laskowe, pistacje i migdały.
Warzywa i owoce również podnoszą poziom estrogenów. Do warzyw zawierających fitoestrogeny należą: brokuły, szpinak, fasola szparagowa, ziemniaki, dynia, czosnek, maniok.
Wśród owoców warto wybierać: suszone morele, brzoskwinie, daktyle, maliny, czereśnie, rabarbar, nasiona granatu oraz truskawki.
W codziennej diecie zaleca się spożywanie: ryżu, pszenicy, owsa, nasion sezamu.
Przeczytaj także: Żeńskie hormony – ich rodzaje, funkcje, profil hormonalny, profil tarczycowy
Podniesienie poziomu estrogenów – nawyki codzienne
Wpływ na poziom estrogenów w organizmie mają także nawyki codzienne – zwłaszcza ruch oraz właściwa ilość snu. Warto poświęcić minimum 30 minut dziennie na wysiłek fizyczny w dowolnej postaci – to może być nordic walking, jazda na rowerze, czy aerobic.
Regularny ruch wpływa na metabolizm oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej gospodarki hormonalnej. Warto poświęcić minimum 30 minut dziennie na wysiłek fizyczny w dowolnej postaci.
Regularny ruch wpływa na metabolizm oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej gospodarki hormonalnej. Nie można także zapominać o regeneracji organizmu podczas snu. Jego prawidłowa długość powinna wynosić powyżej 6 godzin, najlepiej jednak przesypiać 8 godzin dziennie.
Podniesienie poziomu estrogenów – zioła
Zioła w sposób naturalny podnoszą stężenie estrogenów w organizmie. Kluczem do sukcesu jest regularność w ich stosowaniu. Do ziół wpływających na gospodarkę hormonalną należą: mięta, korzeń maca, niepokalanek, pluskwica groniasta, lukrecja, czerwona koniczyna, zioło damiana, dzięgiel chiński.
Do ziół wpływających na gospodarkę hormonalną należą: mięta, korzeń maca, niepokalanek, pluskwica groniasta, lukrecja, czerwona koniczyna, zioło damiana, dzięgiel chiński.
Mięta – pomaga w zwiększaniu produkcji estrogenów. Jest również stosowana w leczeniu nadmiernego owłosienia u kobiet. Najlepiej sięgać po miętę w postaci naparów zaparzanych dwa razy dziennie.
Korzeń maca – pochodzi z Ameryki Południowej i znany jest, jako naturalny antyoksydant. Wpływa na zmniejszenie dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, a także na gospodarkę hormonalną, płodność i libido. Dodatkowo dodaje energii i zwiększa koncentrację. Korzeń maca dostępny jest w formie sproszkowanej lub w postaci kapsułek.
Uwaga: Korzeń maca należy zażywać ze szczególną ostrożnością wśród chorych na niewydolność nerek. Zioła powinni unikać mężczyźni posiadający stan zapalny gruczołu krokowego.
Niepokalanek – określany jest również jako Vitex lub Chasteberry. Pozytywnie oddziałuje na podniesienie poziomu estrogenów i regulację zaburzeń cyklu miesiączkowego. Wykazuje działanie rozkurczowe, przeciwgorączkowe, uspokajające, pomaga w zwalczaniu trądziku o podłożu hormonalnym. Zioło jest dostępne w postaci tabletek, wyciągów, naparów oraz preparatów homeopatycznych.
Uwaga: Niepokalanka nie powinno się stosować podczas ciąży, a także razem z doustną antykoncepcją hormonalną oraz z hormonalną terapią zastępczą.
Pluskwica groniasta – łagodzi bóle menstruacyjne, objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, menopauzy i wpływa na stężenie estrogenów w organizmie.
Zaleca się stosowanie wyciągu – 2 łyżeczki zioła należy zalać wodą (500 ml) i gotować przez ok. 10 minut. Następnie wywar należy przestudzić i spożywać trzy razy dziennie po 1-2 łyżki stołowe.
Uwaga: Pluskwicy gronistej powinny unikać: kobiety w ciąży, osoby zażywające leki hormonalne, osoby z nadciśnieniem. Pluskwicy nie można zażywać dłużej niż przez pół roku, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia wątroby.
Lukrecja – stymuluje nadnercza i wpływa na układ hormonalny. Najlepiej sprawdza się wykonanie odwaru z korzenia lukrecji o gramaturze ok. 3,5 g. Korzeń zalewa się szklanką zimnej wody i gotuje pod przykryciem przez 5-7 minut. Następnie ciecz należy przestudzić przez ok. 15 minut oraz przecedzić. Odwar powinno się spożywać 2 razy dziennie.
Uwaga: Lukrecji nie można stosować dłużej niż przez 4 tygodnie ze względu na to, że może doprowadzić do arytmii serca. Powinny jej unikać osoby chore na: marskość wątroby, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek. Nie jest również wskazana dla kobiet w ciąży oraz przy karmieniu piersią.
Czerwona koniczyna (Red Clover) – podnosi poziom estrogenów, łagodzi objawy menopauzy, przebieg łysienia androgenowego, wywiera wpływ na funkcjonowanie układu kostnego i sercowo-naczyniowego. Występuje w formie suplementu diety oraz suszonego kwiatu, z którego wykonuje się napar lub proszek.
Uwaga: Czerwonej koniczyny nie można stosować: wraz z lekami wpływającymi na krzepliwość krwi, w ciąży, podczas karmienia piersią, u osób chorych na raka jajników, raka sutka, raka trzonu macicy.
Zioło Damiana – działa jak naturalny afrodyzjak i wywiera wpływ na libido zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Pomaga w regulacji hormonów i redukowaniu stanów o podłożu lękowym. Z zioła można wykonać napar, wywar oraz nalewkę.
Uwaga: Damiana nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży oraz osób chorujących na Alzheimera. Może obniżać poziom cukru we krwi, dlatego nie jest polecana dla chorych na cukrzycę.
Dong Quai (Dzięgiel Chiński) – nazywany jest żeńskim żeń-szeniem i stosowany jest w chińskiej medycynie naturalnej od tysięcy lat. Zioło jest polecane szczególnie dla kobiet, które chcą podnieść poziom estrogenów oraz mają problemy z zaburzeniami menstruacyjnymi. Dzięgiel stosuje się w formie naparu lub proszku z korzenia.
Uwaga: Dong Quai nie należy stosować w trakcie menstruacji. Kurację należy rozpocząć dzień po zakończeniu miesiączki i kontynuować do rozpoczęcia owulacji.
Bibliografia
A. Pop, Fitoestrogeny. Wpływ budowy chemicznej i mechanizmów działania hormonów roślinnych na organizm ludzki, Kosmetologia Estetyczna, 1(4), 2015 (dostęp online) http://kosmetologiaestetyczna.com/ike/1.2015/files/assets/basic-html/index.html#1
http://www.juliacaban.pl/2017/03/jak-naturalnie-podwyzszyc-poziom-estrogenow.html
https://www.straganzdrowia.pl/blog/dieta-fitness/hormony-z-natury#