Jakie są przyczyny łamliwych i kruchych paznokci?
Zadbane paznokcie są wizytówką każdej kobiety, choć współcześnie można również zauważyć trend dbałości o płytkę wśród mężczyzn. Aby paznokcie były zdrowe oraz twarde, należy skupić się na odpowiedniej pielęgnacji oraz przeanalizować swoje nawyki żywieniowe. Tak naprawdę stan naszej płytki paznokcia zależy od wielu czynników, m.in. od predyspozycji genetycznych – cienkie lub łamliwe paznokcie można również odziedziczyć w genach.
Do przyczyn nieodpowiedniego stanu płytki paznokcia należą:
- niedobór keratyny,
- niedobór witaminy F, witaminy A, witaminy E oraz witaminy B,
- niedobory: krzemu, magnezu, wapnia, cynku, potasu,
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków (np. odżywek i lakierów o złym składzie),
- nieumiejętne piłowanie paznokci oraz regularne używanie metalowego pilnika,
- częste i długotrwałe moczenie dłoni w wodzie,
- zmywanie lakieru z paznokci za pomocą kosmetyków zawierających aceton,
- używanie mydła o chemicznym składzie oraz silnych detergentów – skóra dłoni staje się przesuszona, a paznokcie kruche,
- palenie papierosów,
- choroby paznokci.
Jak wzmocnić paznokcie w naturalny sposób?
Pierwszym krokiem do uzyskania zdrowych paznokci jest przeanalizowanie przyczyn ich złego stanu oraz stopniowe wyeliminowanie złych nawyków. Jeżeli przez długi czas stosujemy lakiery, zmywacze z acetonem lub wykonujemy manicure hybrydowy, to możemy się spodziewać pogorszenia stanu płytki.
Zanim sięgniemy po odżywki dostępne w każdej drogerii, to zapoznajmy się z naturalnymi sposobami, które przy regularnym stosowaniu przyniosą widoczne efekty. Większość gotowych odżywek, które kupujemy w sklepach, zawiera w składzie formaldehyd – składnik, który może wpływać na rozdwajanie się paznokci oraz wywoływać silne alergie.
Gotowe odżywki mogą zawierać w składzie formaldehyd – składnik, który wpływa na rozdwajanie się paznokci oraz wywołuje silne alergie.
Z pomocą łamliwym paznokciom przychodzą: olejki, domowe sera i odżywki oraz naturalne roztwory i wywary do moczenia dłoni.
Przeczytaj: Czym jest manicure japoński i jak go wykonać? Wady i zalety
Jak wzmocnić paznokcie naturalnymi olejkami?
Jeżeli chcemy wzmocnić płytkę paznokci, pobudzić ją do wzrostu oraz odżywić skórki, to powinniśmy sięgać po naturalne olejki.
1. Olejek rycynowy
Najbardziej znanym olejkiem stosowanym do pielęgnacji paznokci – oraz rzęs i włosów – jest olejek rycynowy. Zapobiega on łamaniu oraz wzmacnia uszkodzone paznokcie. Jak go stosować?
- Olejek rycynowy dwa razy dziennie wcieramy w płytkę oraz w skórki wokół paznokci. Przy regularnym stosowaniu będzie można zauważyć poprawę zazwyczaj po miesiącu kuracji – wszystko zależy od stanu naszych paznokci.
- Z olejku możemy wykonać domową maseczkę. Potrzebujemy wymieszać ze sobą olejek rycynowy, żółtko oraz kilka kropli soku z cytryny. Maskę wcieramy w paznokcie oraz w skórę dłoni, po czym zakładamy bawełniane rękawiczki. Po odczekaniu trzydziestu minut myjemy ręce. Zabieg należy wykonywać regularnie, aby wzmocnić paznokcie, zregenerować skórę dłoni i rozjaśnić przebarwienia.
2. Olejek herbaciany
Olejek herbaciany jest sprzymierzeńcem paznokci oraz skuteczną bronią w walce przeciwko grzybicy. Wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Można go stosować samodzielnie lub w połączeniu z witaminą E, która wpływa na szybszy wzrost płytki.
- Olejek herbaciany nanosimy na płytkę paznokcia (tak jak lakier) – np. przy pomocy patyczka kosmetycznego lub wacika. Możemy również dodać od kilku do kilkunastu kropel do ciepłej wody, w której moczymy dłonie przez około piętnaście minut.
- Do małego, pustego pudełka wlewamy kilka kropli olejku herbacianego, który mieszamy z połową łyżeczki witaminy E. Mieszankę należy wsmarowywać w paznokcie, jednocześnie wykonując delikatny masaż płytki. Po odczekaniu kilku minut myjemy dłonie oraz wycieramy. Kurację powinniśmy stosować dwa razy dziennie, najlepiej przez miesiąc.
3. Olej arganowy
Olej arganowy jest bogatym źródłem witaminy E, dzięki czemu przy regularnym stosowaniu sprawia, że nasze paznokcie są mniej podatne na uszkodzenia oraz stają się mocniejsze. Olejek nawilża również skórki. Jak go używać?
- Olej arganowy możemy stosować na zimno, nacierając nim płytkę paznokcia oraz skórki. Zabieg warto powtarzać codziennie lub kilka razy w tygodniu.
- Dodając do wody olej arganowy i mieszając go wraz z oliwą z oliwek, możemy przygotować ciepłą kąpiel, w której zanurzymy dłonie na kilkanaście minut.
- Olejek można również stosować na noc – wtedy głęboko nawilża oraz regeneruje płytkę i skórę dłoni. Wystarczy nałożyć na paznokcie lekko podgrzany olejek arganowy lub wymieszać go z kilkoma kroplami soku z cytryny. Na dłonie nakładamy bawełniane rękawiczki, aby wzmocnić drogocenne działanie oleju. Rano zdejmujemy rękawice oraz myjemy dłonie.
4. Olejek migdałowy
Olejek migdałowy zadba o odpowiednie nawilżenie paznokci, nada im gładkości, wyrówna koloryt, zmiękczy suche skórki, a do tego charakteryzuje się wyjątkowymi walorami zapachowymi.
Olejek możemy nakładać samodzielnie – malujemy nim płytkę paznokci tak jak lakierem, a zabieg stosujemy 2-3 razy dziennie – lub wykonać mieszankę, dodając oliwę z oliwek. Do naczynia wlewamy dwie łyżki olejku migdałowego oraz mieszamy go z dwiema łyżkami oliwy z oliwek. Całość nakładamy na płytkę paznokci, delikatnie wmasowujemy oraz czekamy od kilku do kilkunastu minut. Na końcu myjemy oraz suszymy dłonie.
5. Domowe serum – mieszanka olejków
Serum z mieszanki olejków kompleksowo odżywi paznokcie, wzmocni je, zregeneruje, nawilży, a także przyspieszy ich wzrost. Do jego wykonania potrzeba: około 10 łyżek oleju arganowego, około 3 krople olejku cytrynowego, rozmarynowego oraz eukaliptusowego. Olejki mieszamy i umieszczamy w buteleczce lub w małym pojemniku. Stosujemy 2 razy dziennie. Aby serum nie utraciło składników odżywczych, należy je przechowywać w lodówce.
Zapoznaj się: Pedicure kosmetyczny a leczniczy (podologiczny) – czym się różnią?
6. Inne olejki
Nasze paznokcie mogą wzmocnić również inne olejki, które wymienimy poniżej wraz z krótkim opisem ich działania.
Do olejów, które można stosować bezpośrednio na płytkę paznokci, należą:
- olej kokosowy – znany przede wszystkim z dobroczynnego działania na włosy, w zastosowaniu na paznokcie nawilży oraz odżywi ich płytkę,
- olej makadamia – rozjaśni oraz nada paznokciom blasku,
- olej lniany – zniweluje rozdwajanie płytki i wpłynie na jej wzrost,
- olej z wiesiołka – wzmocni i odżywi paznokcie,
- olej jojoba – zmiękczy wysuszone skórki, przywróci paznokciom gładkość,
- olej z pestek dyni – zregeneruje płytkę i zadziała antybakteryjnie.
Sprawdź: Białe plamki na paznokciach – o czym świadczą i jak się ich pozbyć?
Przepisy na domowe odżywki do paznokci
Pozostając w wątku naturalnych olejków, przedstawimy jeszcze dwa proste i szybkie przepisy na odżywki do paznokci, które możemy wykonać w domowym zaciszu.
Przepis na odżywkę przyspieszającą porost paznokci: mieszamy ze sobą olejek rycynowy (będący olejem bazowym) oraz inne oleje: olejek z drzewa herbacianego, olej rozmarynowy, olej eukaliptusowy i olej cytrynowy. Mieszankę wcieramy w płytkę paznokci, wykonując delikatny masaż. Odżywkę należy stosować regularnie, najlepiej kilka razy w tygodniu.
Przepis na odżywkę „bombę witaminową”: do wykonania odżywki potrzebujemy oleju arganowego oraz ampułki z witaminą A+E (dostępna w aptekach lub w sklepach internetowych). Na początku podgrzewamy olejek oraz dodajemy do niego witaminy. Całość mieszamy i wcieramy w paznokcie oraz skórki. Odżywka pomoże wzmocnić kruche oraz łamliwe paznokcie.
Jak wzmocnić paznokcie za pomocą oliwy z oliwek?
Z oliwy z oliwek możemy wykonać kąpiel dla naszych dłoni oraz naturalną odżywkę.
- Podgrzewamy oliwę z oliwek oraz dodajemy do niej niewielką ilość soku z cytryny. Moczymy palce przez około dziesięć minut, a następnie osuszamy dłonie. Zabieg należy przeprowadzać dwa razy w tygodniu. Kąpiel dostarczy naszym paznokciom witaminy A, witamy E oraz witaminy C.
- Odżywkę z oliwy przygotowujemy, mieszając ze sobą podgrzaną oliwę z oliwek, kilka kropel soku z cytryny oraz wybrany olejek. Odżywkę wcieramy w paznokcie, równocześnie masując płytkę. Kurację należy stosować minimum dwa razy w tygodniu.
- Mieszając w naczyniu jedną stołową łyżkę oliwy z oliwek, łyżkę miodu oraz jedno żółtko, wykonujemy regenerującą maskę. Mieszankę nakładamy na paznokcie oraz wykonujmy masaż płytki. Maskę należy pozostawić na pół godziny, a następnie zmyć.
Ocet jabłkowy i aloes odżywią paznokcie
Ocet jabłkowy w swoim składzie zawiera ważne składniki odżywcze, m.in. magnez, wapń, potas. Aby wykonać drogocenną kąpiel dla paznokci, musimy wymieszać ze sobą jednakowe ilości octu jabłkowego oraz wody. Paznokcie moczymy przez piętnaście minut. Ocet jabłkowy odżywi płytkę, wzmocni oraz pomoże zwalczyć infekcje paznokci i zakażenia.
Aloes charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym, grzybobójczym oraz regenerującym. Aby nawilżyć skórki oraz wzmocnić paznokcie, wystarczy przeciąć liść rośliny, a jego zawartość wcierać w płytkę.
Z aloesu można również wykonać domowe serum. Ponownie potrzebujemy liści, z których wyciskamy łyżkę stołową miąższu aloesowego i mieszamy z trzema łyżkami oliwy z oliwek. Serum wcieramy bezpośrednio w płytkę paznokci. Po każdym użyciu przechowujemy je w lodówce.
Czosnek i balsam z ogórka na utwardzenie paznokci
Produkty dostępne w praktycznie każdej kuchni mogą nam pomóc we wzmocnieniu paznokci. Mowa o ząbkach czosnku oraz o ogórkach, z których wykonamy naturalne odżywki i balsam.
- Z czosnku możemy wykonać kolejną domową odżywkę. Rozgniatamy jeden ząbek czosnku oraz dodajemy do niego małą łyżeczkę oliwy z oliwek. Mieszankę wmasowujemy w paznokcie oraz pozostawiamy na kilka minut. Zawartość zmywamy ciepłą wodą.
- Do szklanki wody wrzucamy kilka posiekanych ząbków czosnku, po czym odstawiamy na dziesięć minut. Następnie przez około dwadzieścia minut trzymamy w wodzie paznokcie. Zabieg przyniesie rezultaty, jeżeli będziemy go powtarzać dwa razy w tygodniu.
- Do wykonania domowego balsamu potrzebujemy kilku ogórków, które rozcinamy bez usuwania skórki. Następnie wyciskamy z nich sok, w którym moczymy nasze paznokcie przez kilka minut. Czynność powtarzamy codziennie przez minimum siedem dni.
Siemię lniane, skrzyp polny oraz rozmaryn na łamliwe paznokcie
Z siemienia lnianego, skrzypu polnego oraz z rozmarynu możemy wykonać naturalne kąpiele dla naszych dłoni i paznokci.
Kuracja z siemienia lnianego wzmocni płytkę oraz dodatkowo zregeneruje suchą i zniszczoną skórę dłoni. Dwie stołowe łyżki siemienia zalewamy gorącą wodą (najlepiej około pół litra, ważne, aby woda nie była wrząca) oraz odstawiamy na kilka minut do nasiąknięcia. Następnie moczymy dłonie przez dwadzieścia minut.
Do przygotowania kąpieli z rozmarynu potrzebujemy dwie stołowe łyżki ziela oraz jedną szklankę wody. Składniki umieszczamy w garnku oraz gotujemy na wolnym ogniu przez pięć minut. Wywar odstawiamy do ostudzenia, a następnie moczymy w nim paznokcie przez dziesięć minut. Zabieg powtarzamy dwa razy w tygodniu.
Skrzyp oddziałuje na nasze paznokcie ze względu na wysoką dawkę krzemu. Garść ziela umieszczamy w garnku oraz zalewamy jedną szklanką wody. Gotujemy przez kilka minut, odcedzamy oraz ostudzamy. W wywarze moczymy paznokcie przez kilkanaście minut. Kąpiel stosujemy minimum dwa razy w tygodniu.
Sprawdź: Zdrowe stopy – pielęgnacja i profilaktyka
Bibliografia
https://uroda-zdrowie.pl/jak-wzmocnic-paznokcie-po-hybrydzie-lub-zelach/
https://dietetycy.org.pl/paznokcie-dieta/
https://ekosmetyczki.pl/kosmetyki/olejek-do-paznokci/
https://krokdozdrowia.com/odzywione-paznokcie-terapia-oliwa-oliwek/
https://bajkowepaznokcie.pl/aloesowa-pielegnacja-dla-wysuszonych-i-zniszczonych-paznokci/